Рішення від 12.12.2025 по справі 640/21339/18

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 року Справа№640/21339/18

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Полмарк» до Державної екологічної інспекції України про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У грудні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Полмарк» (далі - позивач, ТОВ «Полмарк») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної екологічної інспекції України (далі - відповідач, ДЕІ), в якому просить:

- визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції України щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю «Полмарк» до Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2018 № 262, як суб'єкта господарювання із високим ступенем ризику;

- зобов'язати Державну екологічну інспекцію України виключити ТОВ «Полмарк» з Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік;

- визнати протиправним і скасувати п. 7160 Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції на 2019 рік, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2018 № 262.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Цю справу передано до Донецького окружного адміністративного суду відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2025 року суддею прийнято адміністративну справу до провадження. Розгляд справи розпочато спочатку. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Витребувані докази.

На обґрунтування позову ТОВ «Полмарк» посилається на те, що відповідач неправомірно відніс позивача до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що виходячи з переліку видів господарської діяльності, яку здійснював позивач та з урахуванням Постанови 808, встановлено, що господарська діяльність за кодом КВЕД 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування та за кодом 22.21 Виробництво плит, листів, труб і профілів із пластмас, відноситься до видів діяльності, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Таким чином, встановлено, що у суб'єкта господарювання наявні об'єкти, що становлять підвищену екологічну небезпеку, що дає підставу для включення позивача до Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2019 рік, як суб'єкта господарювання з високим ризиком.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Відповідно до витягу № 1004759879 від 11.12.2018 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Полмарк» (ідентифікаційний код: 30191607) зареєстроване як юридична особа та здійснює господарську діяльність, зокрема, за кодом КВЕД 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування та за кодом 22.21 Виробництво плит, листів, труб і профілів із пластмас.

Наказом Державної екологічної інспекції України від 30.11.2018 № 262 затверджено план заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2019 рік.

До вказаного плану включено ТОВ «Полмарк», предмет здійснення заходу державного нагляду (контролю) - дотримання вимог природоохоронного законодавства, ступінь ризику - високий.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності включена позивача до план заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2019 рік.

Приписами ч. 1 ст. 5 Закону України від 5 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, установлено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Проект плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) формується інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 877-V передбачено, що орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності.

З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), належать до одного з трьох ступенів ризику: високий, середній або незначний.

Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).

Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю).

Залежно від ступеня ризику орган державного нагляду (контролю) визначає перелік питань для здійснення планових заходів (далі - перелік питань), що затверджується наказом такого органу.

Планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів господарювання, яка віднесена: до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки; до середнього ступеня ризику - не частіше одного разу на три роки; до незначного ступеня ризику - не частіше одного разу на п'ять років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2008 року № 212, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, затверджено Критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенем ризику їх господарської діяльності для навколишнього природного середовища та періодичність здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до п. 2 яких передбачено, що критеріями віднесення суб'єктів господарювання до групи суб'єктів з високим ступенем ризику є: 1) наявність в них об'єктів, що: становлять підвищену екологічну небезпеку, або потенційно небезпечних об'єктів, в обігу яких перебувають небезпечні речовини I і II класу небезпеки, або таких, що забезпечують перевезення небезпечних вантажів; забезпечують життєдіяльність населених пунктів, зокрема водопровідно-каналізаційні господарства та підприємства, що провадять діяльність у сфері поводження з відходами; 2) провадження ними діяльності, що: спричиняє викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в обсязі більш як 5 тис. тонн на рік, водоспоживання і водовідведення - більш як 25 тис. куб. метрів на рік чи призводить до утворення та розміщення відходів I і II класу небезпеки - більш як 100 тонн на рік або інших відходів - більш як 1 тис. куб. метрів на рік; пов'язана з вирубкою лісу, використанням водних живих ресурсів, веденням мисливського господарства та збереженням природно-заповідного фонду; пов'язана з видобуванням корисних копалин та геологічним вивченням надр, у тому числі дослідно-промисловою розробкою родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 року № 808 затверджено Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, до якого включено нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт: водозаборів поверхневих та підземних вод для систем централізованого водопостачання населених пунктів, промислових підприємств; споруд водопідготовки систем питного водопостачання; мереж водопроводу та водовідведення діаметром понад 1000 міліметрів; систем закачування стічних вод до ізольованих підземних водоносних горизонтів; систем зворотного водокористування, відведення, оброблення (підготовки) та скидання шахтних, кар'єрних, дренажних вод; очисних споруд, систем скидання очищених стічних вод у водні об'єкти; водосховищ (п. 15 Переліку).

Як було зазначено, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування та за кодом КВЕД 22.21 Виробництво плит, листів, труб і профілів із пластмас.

Відтак відповідач правомірно включив ТОВ «Полмарк» до плану заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України на 2019 рік як суб'єкта господарювання з високим ступенем ризику.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Полмарк» (ідентифікаційний код: 30191607; 36002, м. Полтава, вул. Сосюри, 29) до Державної екологічної інспекції України (ідентифікаційний код: 37508533; 01042, м. Київ 42, Новопечерський провулок, 3 корп. 2) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Повне рішення суду складене 12 грудня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков