Рішення від 12.12.2025 по справі 320/37596/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 року Справа№320/37596/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся через підсистему “Електронний суд» до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання оформити перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з 02.07.2025.

В обґрунтування зазначено, що позивач звернувся із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Разом з цим, відповідачем прийнято рішення про відмову та не враховано, що у рішенні Волинського окружного адміністративного суду по справ №140/12338/24 зазначено, що перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком мають непрацюючі особи за наявності у чоловіка 35 років страхового стажу.

Зазначає, що не працює та має загальний страховий стаж 39 років 11 місяців 5 днів.

Враховуючи наведене, просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказав на її безпідставність та зазначив, що при розгляді матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 та документів доданих до заяви про перехід на інший вид пенсії від 02.07.2025 №8076 встановлено, що заявнику на дату звернення за перерахунком 59 повних років, тобто ОСОБА_1 не досяг пенсійного віку передбаченого ст. 26 Закону №1058, а саме 60 років.

Враховуючи вищевикладене, правові підстави для переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком по заяві від 02.07.2025 №8076 відсутні.

Враховуючи наведене, просять в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

29 липня 2025 року ухвалою Київського окружного адміністративного суду адміністративну справу №320/37596/25 передано на розгляд до Донецького окружного адміністративного суду за підсудністю.

За результатом проведеного автоматизованого розподілу справа передана на розгляд судді Кошкош О.О.

15 вересня 2025 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області з 23.09.2024, як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058).

02.07.2025 ОСОБА_1 звернувся до уповноваженого органу Пенсійного фонду України з заявою №8076 про перерахунок пенсії «перехід на інший вид пенсії» в якій рукописно дописано «за віком».

Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 09.07.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, зазначивши, що відповідно до статті 26 Закону № 1058 право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та за наявності страхового стажу не менше 32 років.

Згідно пункту 3 статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.

Оскільки заявник ІНФОРМАЦІЯ_1 та на дату звернення 02.07.2025 за призначенням (перерахунком) пенсії за віком має 59 повних років, прийнято рішення відмовити гр. ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У преамбулі Закону № 1058 зазначено, що цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Саме Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим законом.

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно Законом № 1058 визначаються, зокрема: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком.

Відповідно до пункту 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менші, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до пункту 2 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 4 статті 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 26 Закону № 1058 право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та за наявності страхового стажу, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року, - не менше 32 років.

Відповідно до ч. 3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною 2 ст. 40 цього Закону для призначення пенсії.

З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що кожен вид пенсії має самостійні підстави призначення, а переведення на інший вид пенсії можливе лише тоді, коли особа набула повного права на відповідний вид пенсії.

Як встановлено судом, при розгляді матеріалів електронної пенсійної справи позивача та документів доданих до заяви про перехід на інший вид пенсії від 02.07.2025 №8076 встановлено, що заявнику на дату звернення за перерахунком 59 повних років, тобто позивач не досяг пенсійного віку передбаченого ст. 26 Закону №1058, а саме 60 років.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що розглянувши заяву позивача, відповідач правомірно встановив відсутність підстав для призначення пенсії за віком у зв'язку з недосягненням позивачем відповідного віку.

Дії відповідача відповідають приписам Закону №1058, тому суд вказує про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 12 грудня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.О. Кошкош