Ухвала від 12.12.2025 по справі 160/15000/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 грудня 2025 року Справа №160/15000/24

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши заяву представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/15000/24,

установив:

10 червня 2024 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із вищезазначеною позовною заявою, в якій заявлені вимоги:

- визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови у проведенні індексації пенсії Позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.

- зобов'язати Відповідача провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії Позивача у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2021.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11.2024р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025р. рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 у справі №160/15000/24 скасовано та прийнято нову постанову про часткове задоволення позову, а саме:

- визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, з 10.12.2023, а з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 з 01.03.2024.

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту індексації в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році, коефіцієнту збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, коефіцієнту збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 10.12.2023.

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2024.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 20.10.2025 р. надійшла заява від представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/15000/24.

В обгрунтування заяви, позивач зазначає, що представник позивача звернувся з адвокатським запитом до Відповідача щодо надання інформації про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відповідь на запит щодо надання інформації про виконання постанови Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24 листом повідомив, що не здійснює послідовне збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн. на коефіцієнти збільшення 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796, посилаючись на те, що в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24 зобов'язання щодо послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відсутні. З огляду на зазначене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на виконання постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24 проводить індексацію пенсії Скаржнику із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 з 01.03.2021 року на коефіцієнт збільшення 1,11 з 01.03.2021 (7763,17*1,11 = 8617,12); з 01.03.2022 року на коефіцієнт збільшення 1,14 (7763,17*1,14 = 8850,01); з 01.03.2023 на коефіцієнт збільшення 1,197 (7763,17*1,197 = 9704,21); з 01.03.2023 на коефіцієнт збільшення 1,0796 (7763,17*1,0796 = 9292,51). Таким чином, станом на день подання цієї скарги Відповідач невірно виконує постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24. З огляду на встановлені обставини, судом за результатами розгляду справи зобов'язано Відповідача здійснити індексацію пенсії Позивача з 01.03.2021, 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Водночас індексацію пенсії Позивача станом на день подання цієї заяви Відповідач не здійснив так, як про це зазначено у рішенні суду. Проте, саме шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 згідно з Постановою КМУ № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 згідно з Постановою КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 згідно з Постановою КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 згідно з Постановою КМУ № 185, пенсія буде збільшуватись. Тому саме показник 12 694,74 повинен братись для обчислення пенсії Позивача на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2025р. призначено заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі 160/15000/24 до розгляду в порядку письмового провадження з 30.10.2024р. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул.Академіка Янгеля, 4, зала №10.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2025р. встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання Постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24.

27 листопада 2025 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду у справі №160/15000/24.

У звіті відповідач зазначає, що на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.12.2023 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника заробітної плати 1,11, 1,14 та 1,197 та з 01.03.2024 - 1,0796 (докази додаються). З 01.08.2024 Позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно положень частини четвертої ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу і заробітній платі як найбільш доцільний для позивача, оскільки рішення суду не містить зобов'язання для здійснення перерахунків у подальшому із застосуванням заробітної плати, збільшеної на коефіцієти, за рішенням суду. Доплата по перерахунку за період з 10.12.2023 по 31.07.2024 становила 9039,77 грн. Частина нарахованої доплати в сумі 1719,91 грн включена у відомість на виплату пенсій у вересні 2025 року. Інша частина нарахованої доплати в сумі 7319, 86 грн включена у відомість на виплату пенсій у жовтні 2025 року. Дата виплати - 22 число. Розмір пенсії за віком з 01.09.2025 становить 9762,43 грн. Отже, покладені судом зобов'язання виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.

З 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Відповідно до норм ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Позивач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відповідь на запит щодо надання інформації про виконання постанови Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі N?160/15000/24 листом повідомив, що не здійснює послідовне збільшення показника середньої враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 грн. на коефіцієнти збільшення 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796, посилаючись на те, що в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі N160/15000/24 зобов?язання щодо послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, відсутні.

3 огляду на зазначене, позивач вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі N?160/15000/24 проводить індексацію пенсії Скаржнику із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 7763,17 з 01.03.2021 року на коефіцієнт збільшення 1,11 з 01.03.2021 (7763,17*1,11 = 8617,12); з 01.03.2022 року на коефіцієнт збільшення 1,14 (7763,17*1,14 = 8850,01); з 01.03.2023 на коефіцієнт збільшення 1,197 (7763,17*1,197 = 9704,21); з 01.03.2023 на коефіцієнт збільшення 1,0796 (7763,17*1,0796 = 9292,51). Таким чином, станом на день подання цієї скарги Відповідач невірно виконує постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі Ne 160/15000/24.

Суд зазанчає, що той факт, що в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі N160/15000/24 відсутнє зобов?язання щодо саме послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, не свідчить про те, що відповідні коефіцієнти застосовуються непослідовно.

Так, у судовому рішенні, зокрема, зобов'язано здійснити перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнтів індексації в розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197, починаючи з 10.12.2023, а також у розмірі 1,0796 починаючи з 01.03.2024. Проте, застосування коефіцієнта у розмірі 1,0796 починаючи з 01.03.2024 не відміняє обовязку продовжувати застосовувати попередні коефіцієнти, оскільки суд їх зобов'язав застосовувати з 10.12.2023 та не вказував "до", отже дія цього зобовязання триває.

За таких обставин суд доходить висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не відповідають способу та порядку виконання судового рішення, визначеному постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24, а тому не можуть бути визнані правомірними.

Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду відсутні.

Відповідно до ч. 5 ст. 382-3 КАС України Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

За таких обставин, суд ураховує, що керівником відповідача вчинено дії, спрямовані на виконання постанови апеляційного суду, зокрема проведено перерахунок пенсії та подано звіт у встановлений строк, що свідчить про часткове виконання судового рішення і відсутність умисного ухилення від нього, а тому відповідно до ч.5 ст.382-3 КАС України наявні підстави для звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу, водночас, оскільки наведені у звіті розрахунки не відповідають способу виконання рішення у частині послідовного застосування коефіцієнтів індексації, суд відмовляє у прийнятті такого звіту та з метою забезпечення повного й належного виконання постанови суду зобов'язує відповідача подати новий звіт про виконання рішення.

З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що рішення суду залишається поністю не виконаним, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання судового рішення на тридцять днів з дня отримання цієї ухвали суду.

Керуючись ст. ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24 - відмовити.

Встановити Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області строк у 30 днів для подання звіту про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24.

Звільнити керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі №160/15000/24.

Роз'яснити Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що відповідно до ч.3,10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення (- прізвище, ім'я, по-батькові; - реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника; - зареєстроване місце його проживання).

Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Савченко