головуючий суддя у першій інстанції: Хома О.П.
12 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/9890/25 пров. № А/857/37537/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Бруновської Н.В.
суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.
розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі № 380/9890/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,-
19.05.2025р. позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (далі - ТОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ») звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, у якому просив суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області від 06.02.2025р. № 12478690/36738948 про відмову ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 179 від 28.03.2024р.;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 179 від 28.03.2024р. датою того операційного дня, коли накладна направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН;
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Львівській області від 06.02.2025р. № 12478691/36738948 про відмову ТзОВ «ЛЬВІВ- АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 17 від 03.04.2024р.;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 17 від 03.04.2024р. датою операційного дня, коли ця накладна направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2025р. позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Головне управління ДПС у Львівській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2025р. скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності з присвоєнням коду ЄДРПОУ 36738948.
19.03.2024р. ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (Продавець) та ТзОВ «Інститут АГРОБІОЛОГІЇ» (Покупець) уклали договір купівлі-продажу№435-24-133.
п.п. 1.1, 1.2 Договору та специфікації № 1 від 19.03.2024р. до договору купівлі-продажу № 435/24-133 від 19.03.2024р. передбачено, що ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» зобов'язується передати у власність ТзОВ «ІНСТИТУТ АГРОБІОЛОГІЇ» трактор колісний Solis 105 4WD з кабіною, з кондиціонером (HYXDK1319208W105, 4105ELT34D1295414), код УКТЗЕД - 8701941010, загальною вартістю 1 233 225,00 грн, у т.ч. ПДВ - 205 537,50 грн. (далі - Товар).
В п.2.1 Договору видно, що ціна (вартість товару) цього договору становить грошову суму в розмірі 1 233 225 грн. в тому числі ПДВ 205 537 грн. 50 коп.
п. 2.2 Договору встановлено, що покупець зобов'язаний сплатити суму у розмірі 863 000 грн., у тому числі ПДВ 143 833 грн. 33 коп. Оплата здійснюється за рахунок власних грошових коштів Покупця до дати укладання кредитного договору з Банком протягом 10 робочих днів з дня підписання цього договору, який був здійснений 28.03.2024р. в розмірі 370 225 грн.
ТзОВ «ІНСТИТУТ АГРОБІОЛОГІЇ» шляхом оплати рахунку № 471 від 19.03.2024р. перерахував ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» повну вартість Товару в сумі 1 233 225,00 грн., у т.ч. ПДВ - 205 537,50 грн., що підтверджується платіжними інструкціями № 285 від 28.03.2024р. на суму 370 225,00 грн. та № 10751 від 10.04.2024р. на суму 863 000,00 грн., виписками з особового рахунку від 28.03.2024р. та від 10.04.2024р.
ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» на виконання умов договору передав, а ТзОВ «ІНСТИТУТ АГРОБІОЛОГІЇ» отримав Товар, що підтверджується видатковою накладною № 536 від 03.04.2024р. та актом приймання-передачі № б/н від 03.04.2024.
За результатами господарської діяльності за договором від 19.03.2024р. №435-24-133 ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» склав та направив на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р.
Вказані податкові накладні доставлені до ДПС України, документ прийнято, реєстрацію зупинено.
Із змісту квитанції контролюючого органу видно, що підставами для зупинення реєстрації податкових накладних № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р. відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р. в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
При цьому, контролюючий орган запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
24.01.2025р. ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» направив на адресу Головного управління ДПС у Львівській області повідомлення № 11 та №12 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено №179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р. та копії підтверджуючих документів щодо господарських операцій.
30.01.2025р. Комісією регіонального рівня надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12434564/36738948 від 30.01.2025р. та № 12434586/36738948 від 30.01.2025р., якими Комісією регіонального рівня запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
04.02.2025р. ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» подав до ДПС України Повідомлення № 17 та №16 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями та по 61 додатків до кожного пояснення, що підтверджується матеріалами справи.
За наслідками розгляду повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено щодо податкових накладних № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р., податковий орган прийняв рішення від 06.02.2025р. № 12478690/36738948 та від 06.02.2025р. № 12478691/36738948 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою відмови у реєстрації податкових накладних № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р. вказано ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додаткова інформація: Платником не додано супровідних документів на походження товару, що ідентифікують товар, засвідчують якість та комплектність, а саме: паспорт; сертифікат якості; сертифікат походження товару; декларацію про відповідність вимогам технічного регламенту та інші документи щодо походження з детальною характеристикою, його технічні параметри, умови експлуатації, обслуговування. Платник задіяний у проведені ризикових операцій та здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» оскаржив такі в адміністративному порядку до ДПС України рішення подавши скарги № 9028915026 та № 9028921170 від 13.02.2025р.
18.02.2025р. Рішенням ДПС України № 9464/36738948/2 та №9445/36738948/2 скарги по ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня від 06.02.2025р. - без змін.
Вважаючи оскаржувані рішення протиправними та такими, що порушують права та інтереси. ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», звернувся до суду із даним позовом.
ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р. (з наступними змінами та доповненнями, надалі - Порядок №1246), видно, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
п.187.1 ст.187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
В п.201.16 ст.201 ПК України видно, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Із зміст п.12, п.13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010р. (далі - Порядок № 1246) передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містяться в п.201.16 ст.201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12. 2019р. № 1165, який набрав чинності з 01.02.2020р. (далі - Порядок № 1165).
Згідно п.4, п.5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
В п.п.7, 10, 11 Порядку №1165 видно, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянта, що реєстрацію податкових накладних № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р. зупинено з тих підстав, що податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості платника податку визначені додатком 1 до Порядку №1165.
У додатку № 1 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема п.8 «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
В порушення норм п.10-п.11 Порядку № 1165, в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Доказів направлення позивачу відповідного рішення про включення його до переліку ризикових не надано, як і не надано протоколу проведення засідання комісії регіонального рівня з вказаного питання та прийняття відповідного рішення.
Критерій, зазначений у п.8 додатку 1 до Порядку № 1165, свідчить про те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
У частині зазначення критерію ризиковості відповідач посилається лише на номер пункту та не конкретизує, про який саме ризик платника податку йдеться.
Крім того, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації такої спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих, на думку відповідача, ризиків.
Колегія суддів наголошує та підкреслює, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019р. №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).
п.2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до п.3,п.4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
п.5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (п.п. 6, 7 Порядку №520).
Згідно п.9, п.10 та п.11 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п.4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Додаткова інформація: Платником не додано супровідних документів на походження товару, що ідентифікують товар, засвідчують якість та комплектність, а саме: паспорт; сертифікат якості; сертифікат походження товару; декларацію про відповідність вимогам технічного регламенту та інші документи щодо походження з детальною характеристикою, його технічні параметри, умови експлуатації, обслуговування. Крім цього платник задіяний у проведені ризикових операцій та здійснює накопичення залишків нереалізованих товарів.
Колегія суддів звертає увагу апелянта, що платником податків на вимогу контролюючого органу надано повідомлення № 11 та № 12 від 24.01.2025 з таким пакетом документів: копія контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023; копія додатку №1 від 13.04.2023 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023; копія договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022; копія договору №04/07/22 від 04.07.2022; копія договору-доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021; копія договору купівлі-продажу № 435/24-133 від 19.03.2024; копія специфікації № 1 від 19.03.2024 до договору купівлі-продажу № 435/24-133 від 19.03.2024; копія договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту прийому-передач від 10.01.2022 до договору оренди нежитлових будівель №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень б-н від 01.01.2024; копія акту прийому-передачі приміщень до договору б-н від 01.01.2024; копія договору оренди земельної ділянки № 02-01-24 від 02.01.2024; копія акту прийому-передачі земельної ділянки до договору № 02-01-24 від 02.01.2024. копія рахунку № 471 від 19.03.2024; копія видаткової накладної № 418 від 14.03.2024; копія акту прийому-передачі № б-н від 14.03.2024; копія митної декларації № 23UA100440496869U9 від 26.09.2023; копія CMR № 2109/04 від 21.09.2023; копія інвойсу № 5000070956 від 15.06.2023; копія пакувального листа до інвойсу № 5000070956 від 15.06.2023; копія акту №С1-11 від 29.09.2023р копія акту здачі-приймання виконаних робіт від 28.08.2023 до Договору №04/07/22 від 04.07.2022; копія акту здачі-приймання виконаних робіт №ОУ-0000454 від 21.09.2023; копія акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000475 від 26.09.2023; копія акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000483 від 29.09.2023; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 30.04.2024 до договору №10/01-22-2 від 10.01.2022; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 30.04.2024р. до договору №02-01- 24 від 02.01.2024; копія акту здачі-прийняття виконаних робіт від 30.04.2024р. до договору № б-н від 01.01.2024; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: копія платіжної інструкції № 285 від 28.03.2024; копія виписки з особового рахунку від 28.03.2024; копія платіжної інструкції № 10751 від 10.04.2024; копія виписки з особового рахунку від 10.04.2024; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 54 від 28.04.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 01.05.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 55 від 02.05.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 02.05.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 56 від 04.05.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 04.05.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 57 від 05.05.2023; копія виписки з банку в іноземній валюті від 05.05.2023; копія платіжної інструкції №1676 від 02.10.2023; копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 98 від 30.08.2023; копія платіжної інструкції №1663 від 28.09.2023; копія платіжної інструкції №1669 від 29.09.2023; копія платіжної інструкції №1683 від 03.10.2023; копія виписки з банку від 28.09.2023р., копія виписки з банку від 29.09.2023; копія виписки з банку від 03.10.2023; копія переліку номерів шасі та номерів двигунів б-н до інвойсу №5000070956 від 15.06.2023; пояснювальна записка № 11 від 24.01.2025; пояснювальна записка № 12 від 24.01.2025; копія податкової накладної № 179 від 28.03.2024; копія податкової накладної № 17 від 03.04.2024; копія квитанції від 12.04.2024р. до податкової накладної №179 від 28.03.2024; копія квитанції від 26.04.2024р. до податкової накладної №17 від 03.04.2024; копія витягу з Єдиного державного реєстру на 15.01.2024; копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009; копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344; копія наказу №12 від 25.12.2023 про затвердження штатного розпису.
Верховний Суд у постанові від 24.03.2025р. у справі № 140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
У вищевказаній постанові Верховний Суд звернув увагу на те, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
Разом з тим, 30.01.2025р. Комісією регіонального рівня надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12434564/36738948 від 30.01.2025р. та № 12434586/36738948 від 30.01.2025р., якими запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.
ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» 04.02.2025р. подав до ДПС України Повідомлення № 17 та №16 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями та по 61 додатків до кожного пояснення, що підтверджується матеріалами справи.
Аналіз наданих ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» на вимогу податкового органу переліку документів свідчить, що пакети документів є повними і відповідають загальному переліку документів, вказаному у вимозі відповідача.
Верховний Суд у постановах від 24.03.2025р. у справі №140/32696/23 та від 31.03.2025р. у справі №140/20330/23 зазначив, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків, шляхом проставлення відмітки у відповідній графі повідомлення та заповнення графи «Додаткова інформація».
Колегія суддів звертає увагу апелянта, що в даному випадку контролюючий орган не вказував у вимозі від 30.01.2025р. у графі «Додаткова інформація» на необхідність подання конкретно визначених документів, передбачених договором чи законодавством, для підтвердження господарських операцій позивача, відсутність яких унеможливлює прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р., яка залишилася незаповненою.
Крім того, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Із змісту наявних у матеріалах справи письмових доказів, які були у розпорядження податкового органу, видно що ТОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» надав податковому органу документи, якими підтверджуються господарські операції, які відображені у податкових накладних № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р.
Отже, в даному випадку, платник податків виконав вимоги Порядку №520 та надав усі наявні у нього документи на підтвердження здійснення господарських операцій.
Крім того, в оскаржених рішеннях відсутня інформація про те, в чому саме полягає невідповідність вимогам законодавства скерованих позивачем копій документів. В графі додаткова інформація зазначено загальний перелік документів, одан в шаблоні вказано «зазначити конкретні документи».
Колегія суддів повторно наголошує та звертає увагу на те, що у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів є підставою для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.
Саме такий висновок зроблено Верховним Судом у подібних правовідносинах в постановах від 18.06.2019р. у справі № 0740/804/18, від 05.08.2021р. справі 816/2222/18.
Разом тим, колегія суддів наголошує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025р. у справі №380/22213/25 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26823 від 17.09.2024р., яким ТзОВ «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку та зобов'язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити ТзОВ «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
ч.4 ст.78 КАС України чітко визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 06.02.2025р. № 12478690/36738948 та № 12478691/36738948 не є обґрунтованими та вмотивованими, та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлює, які саме первинні документи складені з порушенням законодавства та які саме документи позивач не надав податковому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р.
Стосовно зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкові накладні № 179 від 28.03.2024р. та № 17 від 03.04.2024р. датою подання їх на реєстрацію є похідними від позовних вимог щодо оскарження спірних рішень.
В п.19, п.20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, видно, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинена, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п.12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Тобто, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, як зобов'язати податковий орган зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, у зв'язку з чим наявна обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.
ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки Головне управління ДПС у Львівській області як суб'єкт владних повноважень діяв не у спосіб передбачений законами та Конституцією України. В квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не вказано чіткого переліку документів які були б достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. У випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Позивач дотримав вимоги чинного законодавства щодо складення та реєстрації податкової накладної, надав податковому органу пояснення та всі наявні первинні документи стосовно підтвердження наведеної в податковій накладній інформації.
ч.5 ст.242 КАС України встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Висновки колегії суддів узгоджуються з позицією яка викладена в постановах Верховного Суду у справах № 822/1817/18 від 23.10.2018р., № 819/330/18 від 10.04.2020р., № 826/6528/18 від 18.09.2019р., № 815/2985/18 від 22.07.2019р.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
В п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, видно, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.
В ст.242 КАС України видно, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.229,308,310,315,316,321,322,325,329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області - залишити без задоволення, а Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2025 року у справі № 380/9890/25 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н. В. Бруновська
судді Р. Б. Хобор
Р. М. Шавель