Справа № 560/19164/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Печений Є.В.
Суддя-доповідач - Смілянець Е. С.
12 грудня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо не проведення ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, який утримано з грошового забезпечення в сумі 11 270,44 гривень.
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області провести грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб ОСОБА_1 , яку утримано з грошового забезпечення в сумі 11 270,44 гривень, яка була виплачена на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 560/3859/24".
Хмельницький окружний адміністративний суд рішенням від 14.05.2025 позов задовольнити частково. Визнав протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, який утримано з грошового забезпечення яке було виплачене на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 560/3859/24.
Зобов'язав Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області провести ОСОБА_1 грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, яка виплачена на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 560/3859/24. У задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає, що судом першої інстанції розгляд справи проведено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, повно та всебічно досліджено наявні у справі докази та надано їм належну оцінку, а зроблені висновки у справі є правильними і законними.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Виходячи з приписів ст.ст. 311, 263 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач проходив службу проходив службу в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області
17 травня 2023 наказом начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області № 245 позивача звільнено із служби цивільного захисту, виключено зі списків особового складу та усіх видів забезпечення.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/3859/24 від 29 травня 2024 року позовні вимоги задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо неврахування "індексації грошового забезпечення" при обрахунку ОСОБА_1 "грошової допомоги на оздоровлення" передбаченої частиною другою статті 129 Кодексу цивільного захисту України за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022 рік; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 "грошової допомоги на оздоровлення", передбаченої частиною другою статті 129 Кодексу цивільного захисту України за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022 рік з урахуванням "індексації грошового забезпечення", враховуючи раніше виплачені суми; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо не врахування "індексації грошового забезпечення" при обрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом 7 розділу XXVII Інструкції "Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захис",» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої пунктом 7 розділу XXVII Інструкції "Про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту", затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 №623 з урахуванням "індексації грошового забезпечення", враховуючи раніше виплачені суми.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 560/3859/24 від 29 травня 2024 року, відповідачем здійснено виплату грошового забезпечення позивача у розмірі 50 403,91 грн. (з одночасним утримання військового збору 1,5% - 939,20 грн. та податку на доходи фізичних осіб 18% - 11 270,44 грн.), що підтверджується випискою з банку про надходження коштів.
Вважаючи дії відповідача протиправними щодо нарахування грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Так, відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44 (далі - Порядок № 44)
Згідно із пунктом 2 Порядку № 44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Як вірно зазначає суд першої інстанції, право на виплату індексації грошового забезпечення та виплати грошової допомоги на оздоровлення, яка позивачу нарахована та виплачена на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 560/3859/24, остання набула у зв'язку із виконанням обов'язків під час проходження служби в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, а тому має право на компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями.
Також, обґрунтовано спростував доводи представника відповідача щодо відсутності підстав для виплати позивачу грошової компенсації у зв'язку з тим, що грошове забезпечення не було виплачено під час несення служби, є необґрунтованими, оскільки при належному виконанні відповідачем своїх зобов'язань та виплаті позивачу грошового забезпечення при звільненні в повному розмірі грошова компенсація у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення, мала бути виплачена позивачу одночасно з виплатою йому грошового забезпечення, складовою якого є і індексація та грошової допомоги на оздоровлення, за наявності у позивача статусу військовослужбовця.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 06 червня 2018 року справа №695/984/16-ц (провадження №61-12183св18) та 03 квітня 2019 року справа №638/9697/17 (провадження №К/9901/30616/18), від 26 листопада 2019 року у справі №340/184/19, від 12 травня 2022 року у справі № 280/9017/20.
Поряд з цим, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що одночасно з виплатою позивачу грошового забезпечення на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.05.2024 у справі № 560/3859/24 останній слід виплатити грошову компенсацію у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з його грошового забезпечення.
Така позиція викладена Верховним Судом у постановах від 22.06.2018 у справі № 812/1048/17, від 25.06.2020 у справі № 825/761/17.
Враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Зважаючи на зазначене вище, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, який утримано з грошового забезпечення яке було виплачене на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 560/3859/24, та зобов'язання позивача провести ОСОБА_1 грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, яка виплачена на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29 травня 2024 року у справі № 560/3859/24.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 травня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.