Постанова від 11.12.2025 по справі 580/11344/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/11344/24 Головуючий у 1-й інстанції: Янківська В.П.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача Черпака Ю.К.,

суддів Кобаля М.І., Штульман І.В.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (далі - відповідач/апелянт/РСЦ ГСЦ МВС (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області)) про:

- визнання протиправною бездіяльності РСЦ ГСЦ МВС (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області), яка полягає у не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704;

- зобов'язання РСЦ ГСЦ МВС (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 відповідач склав довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року лише з урахуванням основних видів грошового забезпечення, без включення щомісячних додаткових виплат та премій. Таке обмеження суперечить Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, який передбачає врахування як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії, і не може бути змінене чи обмежене постановою Кабінету Міністрів України. Оскільки у спірний період Пенсійний фонд був зобов'язаний застосовувати норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ незалежно від чинності пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 та внесених нею змін до Порядку № 45, позивач звернувся до відповідача із заявою про складання нової довідки із зазначенням розмірів усіх належних доплат, надбавок та премій, проте отримав відмову.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність РСЦ ГСЦ МВС (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області), яка полягає у не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зобов'язано РСЦ ГСЦ МВС (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від і з лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що положення статей 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ прямо визначають перелік складових грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні та перерахунку пенсій, і цей перелік не може бути змінений підзаконними актами Кабінету Міністрів України. Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103, якою було звужено складові грошового забезпечення у довідках для перерахунку пенсій, суперечить закону, а отже не підлягає застосуванню, навіть якщо формально діяла на момент виникнення спірних правовідносин. Суд зазначив, що орган виконавчої влади уповноважений визначати лише умови, порядок і розмір перерахунку пенсій, але не структуру грошового забезпечення. Враховуючи правову позицію Верховного Суду та Конституційного Суду України, будь-які обмеження додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, премій) при перерахунку пенсій є незаконними. Оскільки відповідач відмовився виготовити та направити до Пенсійного фонду нову довідку з повною інформацією про всі складові грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, його бездіяльність є протиправною, що і стало підставою для задоволення позову та зобов'язання видати таку довідку для проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.

В апеляційній скарзі РСЦ ГСЦ МВС (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області) просить скасувати рішення суду першої інстанції, посилаючись на його незаконність, неповне з'ясування обставин справи та неправильне застосування норм матеріального права. В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що суд першої інстанції не врахував, що довідка про грошове забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року вже існує і була видана не відповідачем, а ліквідаційною комісією Управління МВС у Черкаській області, тобто іншим органом. Тому бездіяльність РСЦ ГСЦ МВС у цій частині відсутня. Крім того, апелянт вказує, що суд неправильно застосував норми матеріального права, не розмежував процедури призначення пенсії (статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ) та її перерахунку (статті 63 цього ж Закону). Апелянт наголошує, що підставою для проведення перерахунку є рішення Кабінету Міністрів України, якого після 2019 року не приймалося, тому у відповідача відсутні повноваження видавати нові довідки за 2018 рік. Посилається на постанову Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, якою визначено структуру грошового забезпечення, та постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103, що встановлювала правила перерахунку пенсій. Скасування окремих положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 у 2019 році не створює нових правових підстав для видачі нових довідок за попередні періоди. Повноваження щодо видачі довідок регламентовані наказами МВС № 199 від 27 березня 2024 року та № 259 від 22 квітня 2024 року, якими уповноважено Головний сервісний центр МВС і його філії видавати довідки лише за березень і листопад 2019 року, а не за 2018 рік. Видача довідки станом на 01 березня 2018 року виходить за межі компетенції відповідача. Посилаючись на позиції Верховного Суду (постанови від 16 жовтня 2019 року у справі № 240/5401/18, від 16 квітня 2024 року у справі № 240/1996/23, від 14 грудня 2023 року у справі № 160/3142/21), апелянт зазначає, що під час перерахунку враховуються лише ті додаткові види грошового забезпечення, які фактично виплачуються чинним працівникам на аналогічних посадах, а премії є індивідуальними, тимчасовими і не підлягають автоматичному врахуванню при визначенні пенсії

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно з частинами першою та другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.

Перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Черкаській області і одержує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

23 серпня 2024 року ОСОБА_1 через уповноваженого представника звернувся до РСЦ ГСЦ МВС (Вінницька, Черкаська, Кіровоградська області) із заявою, в якій просив скласти та направити до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховується для перерахунку пенсії заявника, станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІI урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, премії на підставі зазначеної постанови Кабінет Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

На зазначене звернення щодо видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, листом від 24 вересня 2024 року № 31/31/Є-2378-1918-2024 відповідач повідомив про те, що оскільки в період з 01 березня 2018 року по 05 березня 2019 року постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 була чинною, то відсутні підстави для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року з урахуванням розмірів щомісячних, додаткових видів грошового забезпечення і премії для перерахунку пенсій з 01 січня 2018 року та їх надсилання до головних управлінь фонду України в областях та м. Києві, у зв'язку з чим відмовив у підготовці запитуваної довідки.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невидачі відповідної довідки, позивач звернувся до суду з позовом.

Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» встановлює, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, здійснюється у випадках, коли Кабінет Міністрів України приймає рішення про зміну розміру будь-якого виду грошового забезпечення для військовослужбовців або інших осіб, які мають право на таку пенсію, а також у зв'язку із запровадженням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) чи премій у розмірах, передбачених законодавством, що забезпечує приведення розміру призначених пенсій у відповідність до зміненого грошового забезпечення діючих військовослужбовців.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із Додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В силу вимог пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

За змістом пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Відповідно до абзацу сьомого пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахування пенсії не враховуються.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

У подальшому, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними Постановою № 103, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відтак, перерахунок пенсії військовослужбовцям мав здійснюватися із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Отже, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Зазначена правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19 та підтримана колегією суддів Великої Палати Верховного Суду у постанові від 24 червня 2020 року.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови Верховного Суду від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Разом з тим, з урахуванням вимог статті 7 КАС України, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Така правова позиція в черговий раз підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09 червня 2022 року у справі № 520/2098/19 та Верховним Судом у постанові від 06 липня 2022 року у справі № 440/4978/19.

Суд першої інстанції встановив, що під час перерахунку позивачу пенсії станом на 01 березня 2018 року на підставі виданої відповідачем довідки, не були враховані усі складові грошового забезпечення, передбачені статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, що повинні враховуватись під час перерахунку пенсії. Така обставина відповідачем не заперечується.

Отже, оскільки відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не направлення до ГУ ПФУ в м. Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року, то суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав відповідача направити до ГУ ПФУ в м. Києві нову довідку станом на 01 березня 2018 року для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

При вирішенні цього спору апеляційний суд враховує позицію Верховного Суду у постанові від 11 квітня 2024 року у справі № 380/11528/22, оскільки за змістом постанови Великої Палати Верховного Суду від 30 січня 2019 року у справі № 755/10947/17 під час вирішення тотожних спорів суди мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.

Посилання апелянта на те, що Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях (філія ГСЦ МВС) не є належним відповідачем у даній справі, колегія суддів вважає безпідставними.

Пунктом 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129 уповноваженим структурним підрозділом МВС із підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій було визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, на який покладено відповідні функції.

Наказом МВС України від 16 квітня 2021 року № 291 до зазначеного наказу внесено зміни, якими, зокрема, визначено, що територіальні медичні об'єднання МВС України по областях та м. Києву є уповноваженими установами на видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділи) із соціально-гуманітарних питань.

У подальшому, пунктом 4 наказу МВС України від 22 квітня 2024 року № 259 наказ № 129 було визнано таким, що втратив чинність. Відтак із цього моменту Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС по Черкаській області» втратила повноваження щодо підготовки та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Відповідно до пункту 1 наказу № 259 уповноваженим структурним підрозділом із підготовки та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Відділ координації пенсійних питань МВС України.

Пунктом 2 цього ж наказу Головний сервісний центр МВС уповноважено на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення за березень та листопад 2019 року для перерахунку пенсій, із покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри ГСЦ МВС (філії).

Наказом МВС України від 21 червня 2024 року № 432 внесено зміни до пункту 2 наказу № 259, якими передбачено, що Головний сервісний центр МВС уповноважений розглядати звернення звільнених зі служби осіб і щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за будь-які інші періоди, поклавши виконання цих функцій на регіональні сервісні центри ГСЦ МВС (філії).

Таким чином, з моменту набрання чинності наказом МВС від 21 червня 2024 року № 432 регіональні сервісні центри ГСЦ МВС наділені повноваженнями розглядати звернення та видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за всі періоди, а не лише за березень і листопад 2019 року.

З огляду на це, РСЦ ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях є належним відповідачем у справі, оскільки саме на нього покладено обов'язок здійснювати видачу відповідних довідок згідно з чинним наказом МВС № 432.

Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.

Судді: Кобаль М.І.

Штульман І.В.