П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
09 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/5343/23
Категорія: 108010000 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту:17.06.2025р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Божко А.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної служби геології та надр України та товариства з обмеженою відповідальністю "ОАЗІС-Т" на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року у справі за позовом заступника керівника Одеської обласної прокуратури до Державної служби геології та надр України, товариства з обмеженою відповідальністю "ОАЗІС-Т", третя особа Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (в теперішній час Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України), про визнання протиправними та скасування наказу та дозволу,
У березні 2023 року заступник керівника Одеської обласної прокуратури звернувся з позовною заявою до Державної служби геології та надр України, товариства з обмеженою відповідальністю "ОАЗІС-Т", третя особа особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, в якій просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України від 15 серпня 2019 року №274 в частині надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "ОАЗІС-Т";
- визнати протиправним та скасувати спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 вересня 2019 року №6376, виданий ТОВ "ОАЗІС-Т" для видобування корисних копалин (промислова розробка) граніту, мігматиту на території родовища Вільшанське Савранського району Одеської області.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що на виконання наказу Державної служби геології та надр України №274, ТОВ "ОАЗІС-Т" видано спеціальний дозвіл від 25 вересня 2019 року №6376 на користування надрами для видобування корисних копалин (промислова розробка) граніту, мігматиту на території родовища Вільшанське Савранського району Одеської області строком дії до 25 вересня 2038 року. Разом з тим, позивач зазначив, що ТОВ "ОАЗІС-Т" не здійснювало роботи з геологічного вивчення ділянки надр, а тому, в порушення вимог абз.2 пп.1 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (далі - Порядок №615), без проведення аукціону, набуло права користування надрами загальнодержавного значення.
ТОВ "ОАЗІС-Т" просило відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначило, що пп.1 п.8 Порядку №615, передбачає три самостійні виключні підстави для отримання дозволу без проведення аукціону. Дозвіл отриманий на другій підставі: за власні кошти здійснив апробацію родовища та затвердив підрахунок запасів, відповідно до протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ) №4566 від 01 листопада 2018 року. Апробація є самостійною підставою для отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин і не пов'язана з геологічним вивченням надр на підставі попередньо отриманого спеціального дозволу.
Державна служба геології та надр України позов не визнала, просила відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує на те, що у Держгеонадр не було підстав для відмови у наданні спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "ОАЗІС-Т". ТОВ "ОАЗІС-Т" отримало спеціальний дозвіл на підставі пп.1 п.8 Порядку №615, яким передбачено отримання спеціального дозволу без проведення аукціону, у тому числі, у випадку проведення за власні кошти апробації в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2023 року, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2024 року, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 08 серпня 2024 року касаційна скарга заступника керівника Одеської обласної прокуратури задоволена частково: рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суд від 17 січня 2024 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року клопотання представників відповідачів про залишення позовної заяви без розгляду задоволено; позовну заяву залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 січня 2025 року апеляційну скаргу заступника керівника Одеської обласної прокуратури задоволено, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Аргументуючи свою позицію, апеляційний суд вказав, що з урахуванням правових позицій Верховного Суду та фактичних обставин даної справи, обставини вжиття позивачем послідовних дій, спрямованих на захист інтересів держави шляхом звернення до суду для перевірки правомірності надання спеціального дозволу на користування надрами, навіть вчинені у межах даної справи поза межами строку звернення до суду, повинні враховуватися як поважні причини пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Справу розглянуто судом першої інстанції за правилами загального позовного провадження в порядку у відкритому судовому засіданні.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року позовна заява заступника керівника Одеської обласної прокуратури в інтересах держави до Державної служби геології та надр України, ТОВ "ОАЗІС-Т", третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправними та скасування наказу та дозволу задоволена.
Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 15 серпня 2019 року №274 в частині надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "ОАЗІС-Т".
Визнано протиправним та скасовано спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 вересня 2019 року №6376, виданий ТОВ "ОАЗІС-Т" для видобування корисних копалин (промислова розробка) граніту, мігматиту на території родовища Вільшанське Савранського району Одеської області.
В апеляційній скарзі Державної служби геології та надр України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Доводи апеляційної скарги:
- про обставини отримання надрокористувачем дозвільних документів на користування надрами, позивачу було відомо задовго до надсилання до подачі позовної заяви до суду, тому процесуальні строки на звернення до суду щодо визнання протиправними та скасування наказу №274 від 15 серпня 2019 року та спеціального дозволу на користування надрами №6376 від 25 вересня 2019 року пропущені більш як на 2 років, а відтак адміністративний позов має бути залишено без розгляду;
- рішення суду першої інстанції містить висновок, який протилежний висновку Верховного Суду у постанові від 03 грудня 2021 року у справі №0640/4277/18 з аналогічної справи;
- судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні не зазначені докази, відхилені судом та мотиви відхилення доводів та заперечень відповідача, мотивованої оцінки кожного аргументу, наведеного відповідачем, щодо відсутності підстав для задоволення позову, чим порушено ч.4. ст. 246 КАС України;
- Державною службою геології та надр України було дотримано всіх вимог законодавства у сфері надрокористування щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами, в тому числі Порядку №615, та не було підстав для відмови в наданні спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "ОАЗІС-Т" та прийняття відповідного рішення;
- прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.
- неправильне визначення прокурором органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, неналежне обґрунтування, у чому саме полягає порушення інтересів держави, необхідності їх захисту, не наведення визначених залишити позов без розгляду на підставі п.п.1,7 ч.1 ст. 240 КАС України.
Також, ТОВ "ОАЗІС-Т" подано апеляційну скаргу в якій вказано, що рішення суду першої інстанції має бути скасоване, а в задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Доводами апеляційної скарги є те, що ТОВ "ОАЗІС-Т" в законний спосіб набуто право на проведення робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр родовища, відтак, як виконавець РДГВН, прирівнюється до користувача надр.
Додатково зазначено, що позивачем не спростовано, що ТОВ "ОАЗІС-Т" користувався та користується надрами виключно після отримання та на підставі дозволу.
У відзиві Одеської обласної прокуратури на апеляційну скаргу вказується, що є законним та обґрунтованим, винесене за повного дослідження доказів, всебічного та об'єктивного розгляду справи.
Додатково у відзиві зазначено, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, відхиливши висновок судової інженерно- екологічної експертизи від 22 квітня 2025 року №2819/2820, з огляду на його недостовірність. Аргументи викладені у апеляційних скаргах не доводять правомірність видачі Державною службою геології та надр України наказу від 15 серпня 2019 року №274 в частині надання ТОВ "ОАЗІС-Т" спеціального дозволу на користування надрами Вільшанського родовища та виданий на його підставі спеціальний дозвіл від 25 вересня 2019 року №6376.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг Державної служби геології та надр України та ТОВ "ОАЗІС-Т", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.
10 серпня 2018 року між Державною службою геології та надр України (далі - Продавець) та ТОВ "ОАЗІС-Т" (далі - Покупець) укладено договір купівлі-продажу права на користування геологічною інформацією №88/11, згідно з п.п.1.1 якого, Продавець продав, а Покупець купив право на користування узагальненою геологічною інформацією (геологічний звіт: "Доразведка Вильшанского месторождения кристалических пород в Савранском районе Одесской области УССР в 1988г. ", інститут "Укргирпродор", Министерство строительства и эксплуатации автодорог УССР, Киев-1988, інв. №51509) по Вільшанському родовищу мігматитів, яке знаходиться у Савранському районі Одеської області.
З метою проведення робіт з геолого-економічної оцінки залишкових запасів Вільшанського родовища граніту та мігматиту в Савранському районі Одеської області Держгеонадра 06 вересня 2018 року зареєстровано відповідну Доцільність проведення таких робіт (форма 3-гр) №304, на підставі якої ТОВ "Дісіжн", згідно з технічним завданням TOB "ОА3IC-Т", камеральним шляхом, з використанням матеріалів геологорозвідувальних робіт 1988 року, проведено геолого-економічну оцінку залишкових запасів Вільшанського родовища граніту та мігматиту в Савранському районі Одеської області, яка була оформлена у вигляді звіту, який було подано до ДКЗ.
Протоколом Державної комісії по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 01 листопада 2018 року №4566 внесено зміни до балансових запасів корисних копалин Вільшанського родовища.
09 липня 2019 року ТОВ "ОАЗІС-Т" звернулося до Державної служби геології та надр України із заявою №5 про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, з метою видобування корисних копалин загальнодержавного значення - граніту та мігматиту Вільшанського родовища, розташованого на відстані близько 1,5 км на схід від с. Вільшанка Савранського району Одеської області строком дії дозволу 20 років. У заяві зазначено підставу: пп.1 п.8 Порядку №615, а саме: здійснення за власні кошти геологічного вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено Державною комісією України по запасах корисних копалин протокол від 01 листопада 2018 року №4566.
22 лютого 2019 року Одеська обласна рада прийняла рішення №933-VII, яким погодила надання ТОВ "ОАЗІС-Т" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування граніту та мігматиту Вільшанського родовища на території Савранського району Одеської області.
Згідно з наказом Державної служби геології та надр України від 15 серпня 2019 року №274, керуючись пп.1 п.8 Порядку №615, вирішено надати ТОВ "ОАЗІС-Т" строком на 19 років спеціальний дозвіл на видобування гранітів, мігматитів на території Вільшанського родовища Одеської області.
25 вересня 2019 року, на виконання вищевказаного наказу, ТОВ "ОАЗІС-Т" отримало спеціальний дозвіл №6376 для видобування корисних копалин (промислова розробка) граніту, мігматиту на території родовища Вільшанське Савранського району Одеської області, строком дії до 25 вересня 2038 року.
З висновку експертів №2819/2820 за результатами проведення комісійної судової інженерно-екологічної експертизи, проведеної Інститутом судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса, вбачається, що пп.1 п.8 Порядку №615 на момент видання наказу Державної служби геології та надр України від 15 серпня 2019 року №274 та надання спеціального дозволу на користування надрами від 25 вересня 2019 року №637 встановлювалась підстава для надання без проведення аукціону спеціального дозволу на користування надрами для видобування корисних копалин (крім нафти і газу), якщо заявником здійснено за власні кошти апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку без обов'язкової наявності у заявника попередньо отриманого спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення або розробки родовищ корисних копалин. Подані ТОВ "ОАЗІС-Т " до Державної служби геології та надр України документи для отримання дозволу на користування надрами з метою їх видобутку без проведення аукціону відповідали вимогам, встановлених Порядком №615,у редакціях від 06.07.2019 р. та 16.08.2019 р. (чинних на момент видання наказу Державної служби геології та надр України №274 та надання Спеціального дозволу на користування надрами №6376). Здійснення ТОВ "ОАЗІС-Т" за власні кошти апробації та затвердження в установленому порядку підрахунку запасів корисних копалин відповідало підставі для надання без проведення аукціону спеціального дозволу на користування надрами для видобування корисних копалин (крім нафти і газу), встановленій пп.1 п.8 Порядку №615, у редакціях від 06.07.2019 р. та 16.08.2019 р. (чинних на момент видання наказу Державної служби геології та надр України).
Листом від 05 травня 2025 року №01/7-1538 Державне науково-виробниче підприємство "Геоінформ України" на виконання ухвали суду першої інстанції від 16 квітня 2025 року повідомило, що за результатами аналізу баз даних ДНВП "Геоінформ України" встановлено, що станом на момент подання ТОВ "ОАЗІС-Т" заяви від 09 липня 2019 року. №5 про видачу спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин без проведення аукціону, та на момент прийняття відповідного рішення Державною службою геології та надр України №274, ТОВ "ОАЗІС-Т" не володіло спеціальним дозволом на користування надрами з метою геологічного вивчення або розробки родовищ корисних копалин. Відповідно до документів (справи), спеціальний дозвіл №6376 на користування надрами з метою видобування корисних копалин на території родовища Вільшанське Савранського району Одеської області видано ТОВ "ОАЗІС-Т" без проведення аукціону на підставі пп.1 п.8 Постанови №615, в редакції яка була чинна на момент звернення та видачі спеціального дозволу. Відповідно до зазначеної редакції норми, спеціальний дозвіл на видобування може бути наданий без проведення аукціону у разі, якщо суб'єкт господарювання за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр, у тому числі дослідно-промислову розробку, та підрахунок запасів корисних копалин, які були затверджені в установленому порядку, і подав заяву на отримання дозволу на видобування не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів. ТОВ "ОАЗІС-Т" за власні кошти здійснило геологічне вивчення ділянки надра на підставі зареєстрованого в 2018 році Переліку об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр за формою №3-ГР та здійснило підрахунок запасів корисних копалин, який був затверджений Державною комісією України по запасах корисних копалин (ДКЗ України) згідно з протоколом №4566 від 01 листопада 2018 року.
З листа Державного науково-виробничого підприємства "Геоінформ України" від 06 травня 2025 року №06/306-1550, поданого на виконання ухвали суду від 16 квітня 2025 року вбачається, що відомості, які введені до баз даних виданих спеціальних дозволів на користування надрами ДНВП "Геоінформ України" не містять інформації щодо спеціальних дозволів на користування надрами з метою геологічного вивчення та користування іншими ділянками надр наданих ТОВ "ОАЗІС-Т".
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що Державною службою геології та надр України при видачі наказу від 15 серпня 2019 року №274 в частині надання спеціального дозволу на користування надрами не враховано, що ТОВ "ОАЗІС-Т" в порушення вимог абз.2 пп.1 п.8 Порядку №615 не мало спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення або розробки родовищ корисних копалин та необґрунтовано видано наказ про надання спеціального дозволу на користування надрами.
Отже, наказ Державної служби геології та надр України №274 в частині надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "ОАЗІС-Т" є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Враховуючи, що спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 вересня 2019 року №6376, виданий для видобування корисних копалин (промислова розробка) граніту, мігматиту на території родовища Вільшанське Савранського району Одеської області, надано на підставі протиправного наказу Державної служби геології та надр України. №274, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного спеціального дозволу також підлягають задоволенню, оскільки є похідними.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. ст. 2, 6-12, 77 КАС України, Кодексу України про надра, Положенню про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1174, Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №615.
Колегія суддів відхиляє, як необґрунтовані доводи апелянта, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникли між сторонами у справі, регламентуються приписами Кодексу України про надра, завданням якого є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Згідно ч.1 ст. 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
За змістом ст. 14 Кодексу України про надра надаються у користування для: геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промисловою розробкою родовищ); видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод, отримання геотермальної енергії (теплової енергії надр), експлуатації підземних споруд, пов'язаної із запобіганням підтопленню навколишнього природного середовища внаслідок закриття шахт; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади) (крім нафтогазоносних надр); виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у строкове платне користування. Спеціальний дозвіл на користування надрами надається на строк, визначений заявником, та становить від 3 до 50 років. У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.
Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.
Відповідно до ч.2 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення та території Автономної Республіки Крим порядок проведення аукціонів с продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 19 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.
Приписами ч.ч.2, 3 ст. 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) здійснювати підготовку і розкриття звітів (консолідованих звітів) про платежі на користь держави та інформації про укладені договори (угоди) щодо користування надрами в обсязі та у порядку, встановлених Законом України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угоди про розподіл продукції - з дня набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено самою угодою.
Згідно з ч.1 ст. 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Як вбачається із Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1174 (далі - Положення №1174) центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції є Державна служба геології та надр України.
Відповідно до п.3 Положення №1174 основними завданнями Держгеонадра є: 1) реалізація державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; 2) внесення на розгляд Міністра захисту довкілля та природних ресурсів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від №615.
Пунктами 3,5 Порядку №615 передбачається, що на кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл.
Дозволи надаються на такі види користування надрами: геологічне вивчення ділянок надр корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ); геологічне вивчення бурштиноносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ з подальшим видобуванням бурштину (промислова розробка родовищ); будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо); виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
За приписами п.2 цього Порядку дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених п.8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
Відповідно до пп.1 п.8 Порядку №615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі: видобування корисних копалин, якщо заявник на підставі спеціального дозволу на користування надрами за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено в установленому порядку, та подав документи на отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин відповідного родовища не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів; видобування корисних копалин (крім нафти і газу), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію, за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку; геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти виключно в результаті геологічного вивчення ділянки надр на підставі відповідного спеціального дозволу на користування надрами здійснив апробацію за умови затвердження в установленому порядку підрахунку запасів корисних копалин після отримання спеціального дозволу.
Отже, на момент виникнення зазначених правовідносин, пп.1 п.8 Порядку №615 встановлював три самостійні та виключні підстави для надання дозволу без проведення аукціону. Кожна з цих підстав передбачала чітко визначені складові умови, дотримання яких було обов'язковим.
Верховний Суд у постанові від 08 серпня 2024 року. по справі №420/5343/23, підтримавши тлумачення, викладені в постановах від 16 квітня 2020 року по справах №826/7696/18 та №826/6766/18 надав наступне трактування кожній з них.
Зокрема, Суд зазначив, що перша підстава передбачає, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо: а) заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ; б) заявник подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження підрахунку запасів. Друга підстава передбачає, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин (крім нафти і газу), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку. Третя підстава передбачає, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти виключно в результаті геологічного вивчення ділянки надр на підставі відповідного спеціального дозволу на користування надрами здійснив апробацію за умови затвердження в установленому порядку підрахунку запасів корисних копалин після отримання спеціального дозволу. Тобто, вказана редакція пп.1 п.8 Порядку №615 передбачала, що суб'єкт господарювання міг отримати спеціальний дозвіл на користування надрами у разі видобування корисних копалин (крім нафти і газу), зокрема, у випадку здійснення ним за власні кошти апробації корисних копалин та затвердження їх підрахунку в установленому порядку.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що наказом Державної служби геології та надр України від 15 серпня 2019 року №274 ТОВ "ОАЗІС-Т" надано спеціальний дозвіл на користування надрами. На підставі наведеного, відповідачу-2 без аукціону, керуючись приписами пп.1 п.8 Порядку №615, видано спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 вересня 2019 року №6376 для видобування корисних копалин (промислова розробка) граніту, мігматиту на території родовища Вільшанське Савранського району Одеської області до 25 вересня 2038 року.
Абзацом 1 п.4 Порядку №615 визначено, що дозвіл на видобування корисних копалин (промислову розробку їх родовищ) надається після проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин в установленому порядку чи апробації прогнозних (перспективних) ресурсів корисних копалин Державною комісією України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ) за умови подальшого затвердження нею таких запасів.
Разом з тим, згідно п.5 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, №865 (далі - Положення №865 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) апробація запасів корисних копалин попередньо розвіданих родовищ, підготовлених до проведення розвідувальних робіт є результатом проведеної державної експертизи запасів корисних копалин.
Аналіз вищенаведених приписів дає змогу виснувати про те, що процедура отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин, зокрема, на підставі проведеної апробації корисних копалин, неможлива без попереднього проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин в установленому порядку.
За змістом п.4 Положення №865 державна експертиза та оцінка запасів корисних копалин проводиться ДКЗ з дотриманням таких принципів: наукова обґрунтованість, незалежність, об'єктивність і комплексність; узгодження екологічних, економічних і соціальних інтересів суспільства; узгодження довгострокових державних перспектив у збереженні
запасів корисних копалин з інтересами користувачів надр; виконання вимог актів законодавства.
У абз.1 п.7 Положення №865 визначено, що державна експертиза та оцінка запасів корисних копалин проводиться на підставі звітів, які містять в собі матеріали з геологічного вивчення родовищ корисних копалин, підрахунок їх запасів та техніко-економічне обґрунтування промислового значення (далі - геолого-економічна оцінка).
Абзацами 1, 6 п.9 Положення №865 встановлено, що матеріали геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин повинні містити, окрім іншого, документи, що засвідчують право на користування надрами, а у пункті 16 цього ж положення закріплено правило, за яким матеріали геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин подаються до ДКЗ користувачами надр або уповноваженими ними особами.
Вимоги до змісту, оформлення і порядку подання для державної експертизи та оцінки матеріалів геолого-економічної оцінки запасів родовищ конкретних видів корисних копалин затверджуються ДКЗ (п.10 Положення №865).
Відповідно до вищезазначених приписів Положення №865, наказом затверджено Методичні рекомендації щодо змісту, оформлення і порядку подання на розгляд Державної комісії по запасах корисних копалин матеріалів геолого-економічних оцінок родовищ металічних та неметалічних корисних копалин (далі - Методичні рекомендації №293 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з пп.13.3 п.3 яких матеріали геолого-економічних оцінок розвіданих родовищ подаються в ДКЗ України користувачами надр, що мають спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення або розробки родовищ корисних копалин.
З урахуванням наведеного та висновків Верховного Суду, викладені в постанові від 08 серпня 2024 року по справі №420/5343/23, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що чинними на момент виникнення спірних правовідносин законодавчими приписами, чітко врегульовано процедуру надання спеціальних дозволів на користування надрами з метою їх видобування без проведення аукціону, а також унормовано усі стадії такого процесу, включаючи питання, пов'язані з погодженням поданих до Держгеонадр документів для отримання вказаного дозволу та проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин.
Відтак, визначена приписами абз.2 пп.1 п.8 Порядку №615 підстава для отримання дозволу на користування надрами з метою їх видобування без проведення аукціону (апробація корисних копалин та затвердження підрахунку останніх у встановленому порядку) підлягає застосуванню у разі наявності в суб'єкта, що подає відповідну заяву, виданого йому спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення або розробки родовищ корисних копалин, підрахунок їх запасів та техніко-економічне обґрунтування промислового значення.
Під час нового розгляду справи, судом першої інстанції встановлено, що згідно з інформацією, викладеною в листах Державного науково-виробниче підприємство "Геоінформ України" суду №01/7-1538 та. №06/306-1550 на момент подання заяви від 09 липня 2019 року №5 про видачу без проведення аукціону спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин та на момент прийняття відповідного рішення, ТОВ "ОАЗІС-Т" не мало спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення або розробки родовищ корисних копалин.
Вказане порушує вимоги абз.2 пп.1 п.8 Порядку №615, оскільки згідно останнього, для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, у паперовій та електронній формі. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва ділянки надр, її місцезнаходження відповідно до адміністративно-територіального устрою України (область, район, населений пункт, прив'язка на місцевості), географічні координати ділянки надр, вид корисних копалин, вид користування надрами, строк дії дозволу, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з п.8 цього Порядку.
Згідно із п.19 вказаного Порядку підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є:
- подання заявником документів не в повному обсязі;
- виявлення у поданих документах недостовірних даних;
- невідповідність документів, поданих заявником, вимогам п.8 цього Порядку;
- наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;
- відмова органів, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування;
- наявність зауважень Мінприроди щодо надання дозволу відповідно до природоохоронного законодавства, передбачених п.25 цього Порядку.
З наведеного вбачається, що Порядком №615 передбачено чіткий алгоритм дій Державної служби геології та надр України при прийнятті рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами. Зокрема, за результатами розгляду заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами Держгеонадра, за наявності передбачених підстав, зокрема у випадку виявленої невідповідності документів, поданих заявником, вимогам п.8 цього Порядку, зобов'язана прийняти рішення про відмову у наданні спеціального дозволу.
Подібні висновки викладено Верховним Судом у постановах від 21 жовтня 2020 року у справі №640/21997/18, від 03 грудня 2021 року у справі №0640/4277/18, від 18 грудня 2022 року у справі №300/2536/20.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції суд, що Державною службою геології та надр України при видачі наказу від 15 серпня 2019 року №274 в частині надання спеціального дозволу на користування надрами ТОВ "ОАЗІС-Т" не враховано, що ТОВ "ОАЗІС-Т" в порушення вимог абз.2 пп.1 п.8 Порядку №615 не мало спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення або розробки родовищ корисних копалин та необґрунтовано видано наказ про надання спеціального дозволу на користування надрами.
Відтак, наказ Державної служби геології та надр України від 15 серпня 2019 року №274 в частині надання спеціального дозволу на користування надрами Товариству з обмеженою відповідальністю "ОАЗІС-Т" є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог заступника керівника Одеської обласної прокуратури.
Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.
Враховуючи все вищевикладене, колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судова колегія не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 308, 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Державної служби геології та надр України та товариства з обмеженою відповідальністю "ОАЗІС-Т" залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12 грудня 2025 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.