Постанова від 12.12.2025 по справі 420/6576/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/6576/25

Головуючий першої інстанції Завальнюк І.В.

Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 12.06.2025

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Херсонської міської ради Херсонської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області, Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, третя особа начальник Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

03.03.2025 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Херсонської міської ради Херсонської області, Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, третя особа начальник Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування розпорядження від 06.02.2025 №97р «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 ».

В обґрунтування позову позивачка зазначає про протиправність розпорядження через відсутність її волевиявлення щодо складання депутатських повноважень.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 позов задоволений з підстав відсутності оригіналу заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022 та її дійсного волевиявлення щодо дострокового припинення депутатських повноважень на день прийняття оскаржуваного розпорядження (06.02.2025), що свідчить про невідповідність розпорядження критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, Херсонська міська рада Херсонської області подала апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт посилається на те, що позивачем не спростовано написання 17.03.2022 заяви про дострокове припинення власних повноважень депутатом Херсонської міської ради Херсонської області, копія якої знайдена в адміністративній будівлі ради після вивільнення.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що у 2020 році ОСОБА_1 обрана депутатом Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання. /т.1 а.с.12/

Відповідно до п.10 р.2 Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, Херсонська міська територіальна громади належала до територій України, тимчасово окупованих російською федерацією із датою початку тимчасової окупації - 01.03.2022 та датою завершення - 11.11.2022.

Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 06.02.2025 №97р, враховуючи особисту заяву депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області ОСОБА_1 від 17.03.2022 зареєстровану 05.02.2025 за №Д/З3-4-51, відповідно до п.2 ч.2 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», п.14 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.2 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постанови Верховної Ради України від 03.11.2022 №2706-IX, керуючись п.8 ч.7 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», достроково припинено повноваження депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 на підставі її особистої заяви від 17.03.2022 про складення депутатських повноважень. /т.1 а.с.56/

07.02.2025 ОСОБА_1 звернулася до начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області із заявою про скасування розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 06.02.2025 №97р про дострокове припинення її повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання; поновлення її, як діючого депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання, у складі постійної комісії міської ради з питань фінансів, планування бюджету, інвестицій, регуляторної політики та соціально-економічного розвитку. /а.с.16-18/

Листом виконавчого комітету Херсонської міської ради від 25.02.2025 № С-816, С-816/1 повідомлено ОСОБА_1 про те, на підставі особистої заяви від 17.03.2022, відповідно до п.2 ч.2 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», зважаючи на те, що станом на 06.02.2025, заяв та/або інших повідомлень від неї щодо не розгляду заяви від 17.03.2022 про складання повноважень, не надходило, прийнято розпорядження «Про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 ». /а.с.19-21/

Не погоджуючись з розпорядженням про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон №280/97-ВР).

Відповідно до п.14 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради є Закон України від 11.07.2002 №93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (надалі - Закон №93-IV).

Відповідно до ст.ст.2, 3 Закону №93-IV депутат місцевої ради - представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, а також повноважний і рівноправний член відповідної ради.

Відповідно до ч.2 ст.49 Закону №280/97-ВР депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.

Згідно ч.2 ст.4 Закону №93-IV повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.5 Закону №93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: 1) його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим законом порядку; 3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; 4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень; 5) обрання його депутатом іншої місцевої ради; 6) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; 7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; 7-1) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених ст.290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави; 8) його смерті.

Повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку, зокрема, з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.

Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.

Аналіз ч.2 ст.5 Закону № 93-IV свідчить про те, що в ній визначено вичерпний перелік підстав для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, який розширенню не підлягає, зокрема, однією з таких є особиста заява депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.

Відповідно до п.14 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 24.02.2022 на території України введено воєнний стан, термін дії якого продовжено.

Указом Президента України від 19.09.2022 №658/2022 «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області» утворено Херсонську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.

Згідно ч.2 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування:

1) начальник військової адміністрації:

крім повноважень, віднесених до його компетенції цим законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови;

може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду);

2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абз.3 п.1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.

Постановою Верховної Ради України від 03.11.2022 №2706-IX визначено, що на період воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник Херсонської міської військової адміністрації здійснює повноваження, зокрема, Херсонської міської ради.

Тобто, станом на 06.02.2025 начальник Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області у порядку ч.2 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та на підставі постанови Верховної Ради України від 03.11.2022 №2706-IX здійснює повноваження Херсонської міської ради Херсонської області.

Відповідно до п.8 ч.7 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», начальник військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом.

Отже, накази та розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, який на період дії воєнного стану виконує повноваження Херсонської міської ради Херсонської області, мають таку ж юридичну силу, що і рішення міської ради.

Оскаржуване розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 06.02.2025 №97р про дострокове припинення повноважень депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 винесено на підставі її особистої заяви від 17.03.2022, зареєстрованої 05.02.2025 за №Д/З3-4-51 про складення депутатських повноважень. /т.1 а.с.56/

За таких обставин, єдиною підставою для припинення повноважень позивачки, як депутата Херсонської міської ради, слугувала особиста заява про складання депутатських повноважень, від 17.03.2022, зареєстрована від 05.02.2025 №Д/З 3-4-51.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 витребувано від Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області копію всіх матеріалів, які слугували підставою для прийняття розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 06.02.2025 №97р, зокрема, але не виключно, засвідчену копію особистої заяви депутата Херсонської міської ради Херсонського району Херсонської області VIII скликання ОСОБА_1 про складення депутатських повноважень.

У свою чергу, 24.03.2025 Херсонською міською військовою адміністрацією Херсонського району Херсонської області надано до суду копію заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022 про складання повноважень депутата Херсонської міської ради, зареєстровану 05.02.2025 №№Д/З 3-4-51, зазначивши, що оригінал вказаної заяви відсутній.

При цьому, в судовому засіданні у суді першої інстанції представник Херсонської міської ради Херсонської області підтвердив факти відсутності у міській раді оригіналу заяви ОСОБА_1 від 17.03.2022, так і те, що з огляду на відсутність оригіналу заяви уповноважені представники міської ради перед прийняттям оскаржуваного розпорядження не пересвідчувалися в дійсному волевиявленні позивачки щодо складання нею депутатських повноважень.

Позивачка наголошує, що заяву від 17.03.2022 про складання повноважень депутата Херсонської міської ради вона не подавала до Херсонської міської ради Херсонської області або її виконавчих органів.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України №93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково у разі його особистої заяви про складання депутатських повноважень.

Колегія суддів зазначає, що така підстава дострокового припинення депутатських повноважень, як «особиста заява депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень» безпосередньо пов'язана як із безпосереднім суб'єктом подання такої заяви, так і з його волевиявленням.

При цьому, така заява повинна мати ознаки добровільного волевиявлення особи, тобто, бути власноручно підписаною та поданою безпосередньо заявником.

Будь-яких доказів подачі особисто позивачем заяви від 17.03.2022 про складання повноважень депутата Херсонської міської ради до Херсонської міської ради Херсонської області міської ради або її виконавчих органів відповідачем до суду не надано та матеріали справи не містять, що свідчить про відсутність волевиявлення позивача щодо складання депутатських повноважень.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням відсутності факту подання позивачем особистої заяви від 17.03.2022 про складання депутатських повноважень до Херсонської міської ради Херсонської області та її дійсного волевиявлення щодо дострокового таких повноважень на день прийняття оскаржуваного розпорядження, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що оскаржуване розпорядження не відповідає критеріям, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, оскільки судом першої інстанції при вирішенні справи правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, рішення суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України, якою передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст.139, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Херсонської міської ради Херсонської області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 червня 2025 року залишити без змін.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покласти на Херсонську міську раду Херсонської області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв