11 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/5344/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.08.2025р. у справі № 280/5344/25
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
24.06.2025р. Запорізьким окружним адміністративним судом зареєстровано позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії та 25.06.2025р. судом першої інстанції за цим адміністративним позовом відкрито провадження у справі №280/5344/25 і справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позивач, в особі свого представника, посилаючись у адміністративному позові на те, що відповідач безпідставно відмовив їй у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, у зв'язку з недосягненням необхідного віку та відсутністю необхідного пільгового стажу, не зарахувавши при цьому до пільгового стажу роботи за Списком № 1 період її роботи на АТ «МОТОР СІЧ» з 01.08.2002 по 15.01.2003, тому просила суд: - визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 30.05.2025 №083850026145 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1; - зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до її пільгового стажу із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 період роботи з 01.08.2002 по 15.01.2003 та призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» згідно із рішенням Конституційного Суду України № 1-р/2020 від 23.01.2020 з 29.05.2025.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.08.2025р. у справі №280/5344/25 позовні вимоги задоволено /а.с. 70-74/.
Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, подав до Третього апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, за якою судом апеляційної інстанції 03.10.2025р. відкрито апеляційне провадження і справу №280/5344/25 призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження, про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.
Відповідач - ГУ ПФУ в Запорізькій області, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 20.08.2025р. та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник позивача, у письмовому відзиві на апеляційну скаргу, заперечувала проти доводів апеляційної скарги та посилаючись на те, що судом першої інстанції у цій справі ухвалено обґрунтоване рішення без порушень норм чинного законодавства, просила апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції від 20.08.2025р. залишити без змін.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що позивач у справі - ОСОБА_1 , 23.05.2025р. завернулася до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким 30.05.2025р. прийнято рішення №083850026145 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, у зв'язку з недосягненням необхідного віку для призначення пенсії за Списком №1 - 50 років та відсутністю необхідного пільгового стажу.
З наданої суду ксерокопії вищезазначеного рішення /а.с. 18/ вбачається, що вік позивача 47 років 06 місяців 02 дні, страховий стаж становить 42 роки 02 місяці 06 днів, пільговий стаж за Списком 1 становить 10 років 05 місяців 03 дні, при цьому, до пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.08.2002 по 15.01.2003 на АТ «МОТОР СІЧ», згідно довідки №36 від 07.05.2025, оскільки професія не відповідає характеру роботи зазначеній згідно Постанови №162 від 11.03.1994 та у переліку професій до наказу про проведення атестації робочих місць №341 від 15.07.1999 відсутня назва цеху, в якому працювала заявниця згідно даних уточнюючої довідки та записів трудової книжки; відмовлено в призначенні пенсії згідно п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України в зв?язку з відсутністю необхідного пільгового стажу та пенсійного віку 50 років.
Вважаючи вищезазначене рішення відповідача необґрунтованим та таким, що порушує її права та охоронювані законом інтереси, позивач звернулась до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.
Надаючи юридичну оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Законом України від 03.10.2017р. № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» було доповнено Закон № 1058-ІV розділом XIV-І «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян», зокрема, статтею 114 визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників. Вказані зміни набрали чинності 11.10.2017р..
Згідно із пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення № 1788-XII від 05.11.1991. (далі - Закон № 1788-XII, в редакції, чинній до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 02.03.2015р. (далі - Закон № 213-VІІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 13 Закону № 1788-XII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок відносно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок), з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.
Отже, за змістом вищенаведеної норми пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.
Законом №213-VІІІ, який набрав чинності 01.04.2015р., збільшено раніше передбачений пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 45 років до 50 років.
03.10.2017р. Верховною Радою України було ухвалено Закон № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017р., що доповнив Закон № 1058-ІV розділом XIV-1, який містить пункт 1 частини 2 статті 114, відповідно до якого на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За приписами ст. 12 Закону № 1788-XII, право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Таким чином, з 01.10.2017р. правила призначення пенсій за Списком № 1 почали регламентуватись одночасно двома абсолютно ідентичними законами, а саме: пунктом «а» ст. 13 Закону № 1788-XII у редакції Закону № 213-VIII від 02.03.2015р. та пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV від 09.07.2003р. в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017р..
Такий стан правового регулювання існував до ухвалення Конституційним Судом України рішення від 23.01.2020р. № 1-р/2020 у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу I, пункту 2 розділу III Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII.
Згідно з пунктом 3 резолютивної частини вищезазначеного рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Рішенням від 23.01.2020р. № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно Конституційний Суд України встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.
У зв'язку з цим, на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).
Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років.
Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.11.2021р. у справі № 360/3611/20 дійшла висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу якості закону, передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19.02.2020р. у справі №520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Судом першої інстанції встановлено, що станом на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії позивачу вже виповнилося 47 років, так як датою її народження є ІНФОРМАЦІЯ_1 , та страховий стаж роботи позивача складає - 42 роки 02 місяці 06 днів, з них стаж за Списком №1 - 10 років 05 місяців 03 дні.
Колегія суддів, з урахуванням вищенаведених норм законодавства, які регулюють спірні відносини, що виникли між сторонами у справі, а також враховуючи той факт, що позивачем досягнуто віку, який надає право для призначення пільгової пенсії, вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що ГУ ПФУ в Запорізькій області мав застосувати при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не положення Закону № 1058-ІV, а також, що позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за Списком № 1 згідно з пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому правомірно скасував рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області №083850026145 від 30.05.2025р. в частині відмови позивачу у призначенні пільгової пенсії.
Щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 01.08.2002 по 15.01.2003, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з приписами статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.
Також, згідно із пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
З копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 20.11.1996 /а.с. 9-11/ вбачається, що у період з 01.08.2002 по 15.01.2003 позивач працювала на АТ «МОТОР СІЧ» на посаді «дефектоскопіст ренгено-гаммаграфування постійно та безпосередньо зайнятий на рентгенівських установах цеху 21».
Крім того, в матеріалах справи наявна довідка АТ «МОТОР СІЧ» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №36 від 07.05.2025, якою підтверджено роботу ОСОБА_1 із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 /а.с. 12/.
Відповідно до відомостей, що містяться у вищевказаній довідці позивач, зокрема, у періоди з 01.08.2002 по 14.08.2011 та з 12.03.2021 по 31.05.2014 працювала повний робочий день в АТ «МОТОР СІЧ» за професією дефектоскопіст ренгено-гаммаграфування постійно та безпосередньо зайнятий на рентгенівських установах, цех 21 та виконувала роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм, яка передбачена Списком №1 (Розділ ХХІІ Підрозділ 5 12205000-1754б, Розділ ХХІІ Підрозділ 5 позиція 22.5-1б). У якості підстав для видачі довідки вказано: особова картка Т-2, штатний розклад, розрахункова відомість. Накази про результати атестації робочих місць: №341 від 15.07.199, Реєстраційний номер державної експертизи умов праці в Запорізькій області №7 - 00414-2 від 16.09.1999, №262 від 18.06.2004, №352 від 04.11.2009, Постанова КМ України №162 від 11.03.1994, Постанова КМ України №36 від 16.01.2003.
Таким чином, записи в трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 20.11.1996 та довідка АТ «МОТОР СІЧ» №36 від 07.05.2025 чітко підтверджують, що позивач працювала у період з 01.08.2002 по 15.01.2003 в особливо шкідливих та особливо важких умовах праці за Списком №1.
При цьому суд першої інстанції обґрунтовано звернув увагу, що посада, яку обіймала позивач, передбачена затвердженим Постановою №162 Списком №1 (розділ ХХІІ, позиція 12205000-1754б) «Працівники, постійно і безпосередньо зайняті ремонтом, регулюванням і наладкою рентгенівських установок у народному господарстві та науково-дослідних інститутах», а тому твердження відповідача, що професія позивача не відповідає характеру роботи згідно Постанови №162 є необґрунтованими та безпідставними.
Так само, безпідставними і необґрунтованими є посилання відповідача на відсутність у переліку професій до наказу про проведення атестації робочих місць №341 від 15.07.1999 назви цеху, в якому працювала позивач, оскільки з наданої до матеріалів справи копії переліку професій до наказу про проведення атестації робочих місць №341 від 15.07.1999, вбачається, що навпроти професії позивача у графі «Найменування структурного підрозділу» вказаного « 21», що відповідає номеру цеху у якому працювала позивач у спірний період.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції стосовно того, що ГУ ПФУ в Запорізькій області безпідставно відмовило позивачу у зарахуванні періоду роботи з 01.08.2002 по 15.01.2003 на АТ «МОТОР СІЧ» до її пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у зв'язку з чим обґрунтовано зарахував до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за Списком №1 період її роботи з 01.08.2002 по 15.01.2003 на АТ «МОТОР СІЧ», а тому винесене ГУ ПФУ в Запорізькій області рішення від 30.05.2025р. №083850026145 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Також колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, з огляду на те, що позивач на момент звернення із заявою про призначення пенсії досягла необхідного пенсійного віку та з врахуванням того, що суд першої інстанції зобов'язав відповідача зарахувати до пільгового стажу спірний період роботи, обгрунтовано зобов'язав ГУ ПФУ в Запорізькій області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 23.05.2025, оскільки у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є саме призначення пенсії позивачу.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 20.08.2025р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.08.2025р. у справі №280/5344/25 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Постанову виготовлено та підписано - 11.12.2025р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова