12 грудня 2025 р.Справа № 520/17284/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Спаскіна О.А.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Любчич Л.В. ,
розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» про обмеження розкриття інформації, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки у справі за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 по справі № 520/17284/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД»
до Державної податкової служби України , Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних них або відмову в такій реєстрації №12740377/45328849 від 11.04.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №30 від 26.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №30 від 26.12.2024, подану товариством з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» код ЄДРПОУ 45328849, датою фактичного подання 09.01.2025.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
На зазначене рішення Головним управлінням ДПС у Харківській області подано апеляційну скаргу.
Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 31.10.25 відкрито апеляційне провадження та призначено до розгляду в порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 по справі № 520/17284/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Через підсистему "Електронний суд" представником Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» - адвокатом Сидоренко Юлією Віталіївною подано до Другого апеляційного адміністративного суду клопотання, в якому просить суд:
- не використовувати детальну інформацію щодо характеру та особливостей господарської діяльності підприємства ОПК, викладену в процесуальних документах сторін справи, при складанні мотивувальної частини судових рішень, які оприлюднюються в ЄДРСР;
- забезпечити оприлюднення усіх процесуальних документів (позовної заяви, рішень, ухвал, витягів з ЄДРСР) у знеособленому вигляді.
Клопотання вмотивовано тим, що оприлюднення цих відомостей у ЄДРСР: створює пряму загрозу життю та здоров'ю працівників підприємств; підвищує ризики для майна та виробничих потужностей підприємств внаслідок можливих ворожих атак; може бути використана ворогом для ідентифікації ланцюгів постачання критичної продукції; загрожує обороноздатності країни в цілому в умовах воєнного стану.
Перевіривши доводи клопотання та матеріали електронної справи, колегія суддів вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ст. 21 Закону України "Про інформацію" інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну таємницю" державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою; допуск до державної таємниці - оформлення права громадянина на доступ до секретної інформації; доступ до державної таємниці - надання повноважною посадовою особою дозволу громадянину на ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, або ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, цією посадовою особою відповідно до її службових повноважень.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про державну таємницю" державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну таємницю" допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України. Для розгляду питання про надання громадянам допуску до державної таємниці державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, де працюють, проходять службу або навчаються громадяни, оформляються документи, які надсилаються до органів Служби безпеки України. Перелік та форми таких документів, а також порядок їх надання визначаються Кабінетом Міністрів України. Надання допуску передбачає: визначення необхідності роботи громадянина із секретною інформацією; перевірку громадянина у зв'язку з допуском до державної таємниці; взяття громадянином на себе письмового зобов'язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена; одержання у письмовій формі згоди громадянина на передбачені законом обмеження прав у зв'язку з його допуском до державної таємниці; ознайомлення громадянина з мірою відповідальності за порушення законодавства про державну таємницю.
Згідно ст. 34 Закону України "Про державну таємницю" державні органи, в тому числі правоохоронні, державного фінансового контролю та суди, з метою охорони державної таємниці мають за погодженням із Службою безпеки України встановлювати порядок здійснення своїх функцій щодо державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею.
Відповідно до п.4 ч.5 ст. 246 КАС України у резолютивній частині рішення зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та по батькові (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін (для фізичних осіб), за його наявності, або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України.
Колегія суддів зазначає, що матеріали адміністративної справи №520/17284/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії не містять докуметів з грифом "Таємно" або "Для службового користування" відповідно до Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 відповідно до статей 10-12 Закону України «Про державну таємницю», Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, з врахуваннням вищенаведеного колегія судддів приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» про обмеження розкриття інформації, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки у справі №520/17284/25.
Керуючись ст.ст. 246, 248, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» про обмеження розкриття інформації, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки у справі за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 по справі № 520/17284/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРЕФ'ЯНСЬКИЙ МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Спаскін О.А.
Судді Присяжнюк О.В. Любчич Л.В.