Постанова від 12.12.2025 по справі 440/8444/25

Головуючий І інстанції: Г.В. Костенко

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 р. Справа № 440/8444/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Ральченка І.М.,

Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2025, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 20.08.25 по справі № 440/8444/25

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а також виключення з військового обліку відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що згідно із записом у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , 25.07.2022 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.20А Наказу МОУ №402-2008. 03.02.2025 позивач засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), створив військово-обліковий документ і дізнався, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не містить інформацію про те, що позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (не зазначена дата ВЛК та постанова ВЛК). Натомість, ЄДРПВР, містить інформацію про перебування позивача на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове). 07.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, 12.02.2025 відповідач відреагував на заяву листом, у якому зазначено наступне: «Повідомляю, що ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянуто Вашу заяву від 07.02.2025, вхідний № 1/693 від 10.02.2025. Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У ході розгляду встановлено, що згідно автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» перебуваєте на обліку дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове), як військовозобов'язаний з 27.04.2023. Згідно наданих ІНФОРМАЦІЯ_6 копій документів та наявної у ІНФОРМАЦІЯ_7 інформації, Ви дійсно 25.07.2022 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 визнані непридатними до військової служби ст. 20а наказу МОУ № 402 - 2008 з виключенням з військового обліку. Враховуючи вищевикладене, ІНФОРМАЦІЯ_8 , не може внести зміни до автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення Вас з військового обліку військовозобов'язаних. Просимо Вас звернутися за належністю до дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове), для внесення зазначених Вами змін.» Позивач звертався з відповідною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_9 (Чутове), але відповіді не отримав. 19.04.2025 представник позивача звернувся з адвокатським запитом щодо стану розгляду заяви та отримав наступну відповідь: «На Ваш адвокатський запит вих. №35-62/221 від 19.04.2025 р. повідомляємо, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 був взятий на військовий облік дев'ятим відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 27.04.2023 р. зі списку виборців за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 . Згідно наданої Вами копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_11 25.07.2022 р. він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Повідомлення про взяття його на облік від ІНФОРМАЦІЯ_11 дев'ятий відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримував. Станом на 21.04.2025 р. гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , перебуває на військовому обліку в дев'ятому відділі районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки». 28.04.2025 представник позивача звернувся зі скаргою до Міністерства оборони України та отримав наступні відповіді. 08.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_13 зазначив, що «для виключення з військового обліку та внесення відомостей до Реєстру, ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою проходження ВЛК та проведення процедури відповідно до вимог, визначених у Положенні». При цьому, жодних правових підстав для проходження позивачем ВЛК, не зазначено. 08.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_14 зазначив, що «на час зняття з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 висновок про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку не був затверджений Центральною військово-лікарською комісією, а тому, відповідні дані не внесені до Реєстру».

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, а також виключення з військового обліку відповідно до відомостей, які містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .

Стягнуто на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Так, відповідач в апеляційній скарзі зазначає, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру (п. 9 розділу ІІІ Порядку № 94).

Відповідно до п.12 Порядку № 94 отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Представник відповідача наголошує, що з аналізу положень Порядку № 94 та Порядку № 559 вбачається, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов язаних та резервістів, особа повинна звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами або у паперовій формі або в електронній формі.

На переконання представника відповідача, позивач повинен звернутися з мотивувальною заявою до дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 ) для внесення змін щодо його військово - облікових даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_15 є неналежним відповідачем у даній справі.

Позивач скориставшись своїм правом надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому зазначає, що обліковий запис позивача у ЄДРПРВ було створено лише 27.04.2023, хоча на той час він вже повинен був існувати - з моменту взяття на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_16 .

Обліковий запис позивача у ЄДРПРВ було створено 27.04.2023 лише з тієї причини, що у нього не існувало облікового запису у ЄДРПРВ.

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове), при створенні облікового запису, не порушив жодних правових норм, оскільки не знав і не міг знати про виключення позивача з військового обліку. А не знав він тому, що ІНФОРМАЦІЯ_15 не створив обліковий запис позивача у ЄДРПРВ, як того вимагало законодавство, чинне на момент взяття позивача на військовий облік та виключення з військового обліку військовозобов'язаних.

Представник позивача наголошує, що не можна вважати позивача особою, що перебуває на військовому обліку. Обліковий запис позивача у ЄДРПРВ з позначкою «на обліку» створено помилково, внаслідок того, що ІНФОРМАЦІЯ_15 не створив обліковий запис позивача у ЄДРПРВ з позначкою «виключено». Створення помилкового облікового запису у ЄДРПРВ, відомості у якому суперечать первинним документам, не змінює статус позивача, як особи, яка виключена з військового обліку. Жодного рішення будь-яких органів про позбавлення Позивача статусу «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» та поновлення його на військовому обліку скаржником не надано.

Крім того, на переконання представника позивача, ІНФОРМАЦІЯ_15 є належним відповідачем, оскільки саме його відповідальні особи не виконали своїх обов'язків і своєчасно не внесли до ЄДРПВР інформацію про виключення позивача з військового обліку чим порушили права позивача, а документи, що підтверджують обґрунтованість вимог позивача зберігаються також у ІНФОРМАЦІЯ_16 .

На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що згідно із записом у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , 25.07.2022 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.20А Наказу МОУ №402-2008.

03.02.2025 позивач засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), створив військово-обліковий документ і дізнався, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не містить інформацію про те, що Позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (не зазначена дата ВЛК та постанова ВЛК). Натомість, ЄДРПВР, містить інформацію про перебування Позивача на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове).

07.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій про внесення всіх облікових даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

12.02.2025 відповідач відреагував на заяву листом, у якому зазначено наступне:

«Повідомляю, що ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянуто Вашу заяву від 07.02.2025, вхідний № 1/693 від 10.02.2025. Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У ході розгляду встановлено, що Ви, згідно автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» перебуваєте на обліку дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове), як військовозобов'язаний з 27.04.2023. Згідно наданих Вами копій документів та наявної у ІНФОРМАЦІЯ_7 інформації, Ви дійсно 25.07.2022 медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 визнані непридатними до військової служби ст. 20а наказу МОУ № 402 - 2008 з виключенням з військового обліку. Враховуючи вищевикладене, ІНФОРМАЦІЯ_8 , не може внести зміни до автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» про виключення Вас з військового обліку військовозобов'язаних. Просимо Вас звернутися за належністю до дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове), для внесення зазначених Вами змін.»

Позивач звертався з відповідною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_9 (Чутове), але відповіді не отримав.

19.04.2025 представник позивача звернувся до з адвокатським запитом щодо стану розгляду заяви та отримав наступну відповідь: «На Ваш адвокатський запит вих. №35-62/221 від 19.04.2025 р. повідомляємо, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 був взятий на військовий облік дев'ятим відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 27.04.2023 р. зі списку виборців за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 . Згідно наданої Вами копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_11 25.07.2022 р. він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Повідомлення про взяття його на облік від ІНФОРМАЦІЯ_11 дев'ятий відділ ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримував. Станом на 21.04.2025 р. гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , перебуває на військовому обліку в дев'ятому відділі районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки».

28.04.2025 представник позивача звернувся зі скаргою до Міністерства оборони України та отримав наступні відповіді.

08.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_13 зазначив, що «для виключення з військового обліку та внесення відомомстей до Рєстру, ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою проходження ВЛК та проведення процедури відповідно до вимог, визначених у Положенні». При цьому, жодних правових підстав для проходження Позивачем ВЛК, не зазначено. 08.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_14 зазначив, що «на час зняття з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 висновок про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку не був затверджений Центральною військово-лікарською комісією, а тому, відповідні дані не внесені до Реєстру»

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей щодо непридатності позивача до військової служби з виключенням з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду з позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що ІНФОРМАЦІЯ_17 не виконав свій обов'язок і не вніс відповідну інформацію про Позивача до ЄДРПРВ, чим порушив право Позивача на своєчасне внесення персональних і службових даних до ЄДРПРВ.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову з наступних підстав.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

У силу статті 65 Основного Закону України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Поряд з цим, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє донині.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.

Колегія суддів зазначає, що у даній справі спір стосується бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (надалі - Закон №3543-ХІІ в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

За приписами частин першої - третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-XII; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За змістом частини дев'ятої цієї статті щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII (у редакції станом на серпень 2022 року) громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону №2262-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Законом України від 11.04.2024 №3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" статтю 1 Закону №2232-ХІІ викладено у новій редакції, де у частині десятій, зокрема, передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3633-IX установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Підпунктом 12 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3633-IX передбачено, що військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.

Закон №3633-IX набрав чинності 18.05.2024.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (надалі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У силу пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів

За змістом пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII).

Cтаттею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У частині першій статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Процедуру збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було урегульовано Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94 (далі - Порядок №94; чинний у період з 15.04.2022 по 22.08.2024)

Пунктами 16 - 18 розділу ІІ Порядку №94 було передбачено, що органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ. Орган ведення Реєстру для виконання функцій ведення Реєстру призначає відповідальних осіб за ведення Реєстру. Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює: внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію; перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ; знищення повторного запису з Реєстру.

За змістом пунктів 1, 2, 5 розділу ІІІ Порядку №94 відомості Реєстру - це інформація про персональні та службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста. До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку. Військово-обліковими ознаками призовника, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема є ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я.

Відповідно до пунктів 6, 9 розділу ІІІ Порядку №94 збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військовими частинами.

Виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу IV Порядку №94 створення облікового запису в Реєстрі здійснюється призначеними відповідальними особами за ведення Реєстру органів ведення Реєстру шляхом заповнення електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється: в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи; у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559, в редакції на момент виникнення спірних відносин), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): (...) 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; (...) 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Отже, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

З матеріалів справи зокрема з копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 військовозобов'язаного ОСОБА_1 встановлено, що медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивача було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.20А Наказу МОУ №402-2008.

Проте, за даними застосунку "Оберіг" до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно ОСОБА_1 непридатності до військової служби з виключенням його з військового обліку не внесено.

Крім того, представник відповідача наголошує на тому, що вноситись дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку повинні за «за місцем перебування на військовому обліку», а отже ІНФОРМАЦІЯ_2 є взагалі не є неналежним відповідачем у справі.

Колегія суддів не погоджується з такими аргументами апеляційної скарги відповідача та вважає, що вносити дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів повинен той ТЦК та СП, який прийняв рішення про виключення особи з військового обліку і у якому зберігаються документи, що підтверджують виключенням з військового обліку.

Отже, таким ТЦК та СП у даній справі є ІНФОРМАЦІЯ_15 , оскільки саме він приймав рішення про виключення з військового обліку і лише у нього містяться документи, які підтверджують цей факт.

З матеріалів справи колегією суддів встановлено, що 19.04.2025 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 (Чутове) з адвокатським запитом щодо стану розгляду заяви та отримав наступну відповідь:

«На Ваш адвокатський запит вих. №35-62/221 від 19.04.2025 р. повідомляємо, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 був взятий на військовий облік дев'ятим відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 27.04.2023 р. зі списку виборців за зареєстрованим місцем проживання: АДРЕСА_1 .»

Тобто, обліковий запис позивача у ЄДРПРВ було створено лише 27.04.2023, проте на той час він вже повинен був існувати - з моменту взяття на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_16 .

Отже, обліковий запис позивача у ЄДРПРВ було створено 27.04.2023 оскільки у нього не існувало облікового запису у ЄДРПРВ.

Таким чином, колегія суддів вважає, що місцем перебування на військовому обліку, не може бути ІНФОРМАЦІЯ_18 (Чутово), який помилково створив запис з позначкою «на обліку» відносно позивача, якого раніше було виключеного з військового обліку.

Крім того, згідно абз 1 п.22.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджено Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Наказ МОУ №402) (в редакції станом на 25.07.2022) «дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК)».

Згідно пп.В п.22.1 Наказу МОУ №402 (в редакції станом на 25.07.2022) Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.

За приписами п.3.6. Наказу МОУ №402 Картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Отже, перевірити обґрунтованість вимог особи, що звертається, може лише той ТЦК та СП, ВЛК якого прийняла рішення про визнання особи непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, та який виключив особу з військового обліку, оскільки саме він зберігає первинні документи щодо надання особі зазначеного статусу.

З таких обставин, колегія суддів висновує, що ІНФОРМАЦІЯ_15 є належним відповідачем, оскільки саме його відповідальні особи не виконали своїх обов'язків і своєчасно не внесли до ЄДРПВР інформацію про виключення позивача з військового обліку чим порушили права позивача, а документи, що підтверджують обґрунтованість вимог позивача зберігаються також у ІНФОРМАЦІЯ_16 .

Суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідач всупереч приписам закону, своєю протиправною бездіяльністю не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку, а саме не вніс відомості до Реєстру про виключення позивача з військового обліку, що порушує вищенаведені норми законодавства.

Отже, у ІНФОРМАЦІЯ_19 , після прийняття рішення ВЛК про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.20а наказу Міністерства Оборони України №402 від 2008 року, виник обов'язок актуалізувати базу даних шляхом внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, як це зазначено у абз.3 п.2 роділу IV «Порядок внесення та актуалізація відомостей Реєстру» Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (в редакції станом на 25.07.2022) .

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ІНФОРМАЦІЯ_17 не виконав свій обов'язок і не вніс відповідну інформацію про позивача до ЄДРПРВ, чим порушив право позивача на своєчасне внесення персональних і службових даних до ЄДРПРВ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 року по справі № 440/8444/25 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 по справі № 440/8444/25 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло