12 грудня 2025 року м. Рівне №460/6023/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області,
про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за змістом якого просила суд:
визнати протиправною відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, що не підлягала оподаткуванню, в розмірі її десяти місячних пенсій станом на день призначення відповідно до п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язати повторно розглянути подану 10.01.2025 ОСОБА_1 заяву про виплату одноразової грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до вислуги років, яка дає право на призначення такої допомоги періоди роботи з 09.01.1986 по 24.04.1986, з 08.05.1986 по 11.09.1987, з 14.09.1987 по 16.09.1991; з 01.10.1991 по 25.06.1998; з 26.06.1998 по 31.01.2003; з 03.02.2003 по 29.01.2016; з 29.01.2016 по 21.09.2020; 22.03.2020 до 30.09.2022; з 01.09.2022 по 10.01.2025.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 17.02.2024 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як особа, яка досягла встановленого законом пенсійного віку та має визначений мінімальний страховий стаж. При цьому, до 17.02.2024 жодного виду пенсії ОСОБА_1 не призначалось та не виплачувалось. Зазначила, що маючи спеціальний стаж, який дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зокрема в закладах освіти державної та комунальної власності понад 39 років, позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про виплату їй грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення згідно з положеннями п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказала, що за принципом екстериторіальності (визначення органу, що розглядає документи автоматизованим способом) подані позивачем документи для вирішення питання про призначення пенсії надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.
Проте, відповідач рішенням від 14.01.2025 №052630004220 відмовив позивачу у виплаті зазначеної грошової допомоги з підстав не надання ОСОБА_1 довідок про періоди роботи в закладах державної/комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років та про періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати до 2002 року та інформації про відпустки та догляд за дитиною.
Позивач, вважаючи протиправним рішення відповідача щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, звернулася до суду із позовною заявою.
Ухвалою суду від 07.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 13.06.2025 в задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі співвідповідача відмовлено. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, за змістом якого позовні вимоги заперечив повністю. Вказав, що ОСОБА_1 звернулась із заявою про перерахунок пенсії № 496 від 10.01.2025 про зміну надбавки, а саме щодо нарахування грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7.1 розділу XV Закону № 1058. Заяву розглянуто за принципом екстериторіальності відповідно до Порядку приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановленого Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області. Повідомив, що відповідно до вищезазначеного, Головним управлінням прийнято рішення №052630004220 від 14.01.2025 про відмову в перерахунку пенсії.
Відповідач ствердив, що для визначення права на пенсію за вислугу років спеціальний стаж роботи зараховується за даними трудової книжки. При цьому у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію, зокрема, за вислугу років, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій. Також зазначив, що до заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 не надала довідки про періоди роботи в закладах державної або комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років та про періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати та інформація про відпустки по догляду за дитиною до 3-х років. Оскільки стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років неможливо визначити без вищезазначених довідок - підстави відсутні для призначення грошової допомоги відповідно до п.7.1 розділу ХV Закону №1058 в розмірі 10 місячних пенсій.
За наведених обставин, відповідач вважає правомірним прийняття ним рішення про відмову від 14.01.2025 №052630004220 ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно до пункту 7.1 розділу XV Закону № 1058 у зв'язку з непідтвердженням необхідного страхового стажу.
Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 17.02.2024 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як особа, яка досягла встановленого законом пенсійного віку та має визначений мінімальний страховий стаж.
Сторонами не заперечується, що до 17.02.2024 позивачу органами Пенсійного фонду України жодного виду пенсії не виплачувалось.
10.01.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення їй одноразової грошової допомоги та її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191, яка за принципом екстериторіальності передана для розгляду відповідачу.
Рішенням від 14.01.2025 №052630004220 відповідач відмовив позивачу у виплаті зазначеної грошової допомоги з підстав не надання ОСОБА_1 довідок про періоди роботи в закладах державної/комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років та про періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати до 2002 року та інформації про відпустки та догляд за дитиною.
Вважаючи протиправним спірне рішення відповідача, позивач звернулася до суду із позовом про його скасування.
Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV від 09.07.2003 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Умови призначення пенсії за віком врегульовані статтею 26 Закону №1058-IV.
При цьому, не є спірним у даній справі, як набуття позивачем права на призначення пенсії за віком, так і прийняття відповідного рішення про призначення їй пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області.
Суд зауважує, що спірним у даній справі є виключно право ОСОБА_1 на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення згідно з положеннями п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказане право відповідачем заперечується у зв'язку з ненаданням, на його думку, необхідних для цього довідок.
Оцінюючи спірні правовідносини суд враховує, що за правилами пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Позивач вважає, що стаж її роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" складає 39 років 11 місяців 23 дні.
Відповідач ж в свою чергу, відмовив у отриманні грошової допомоги посилаючись на відсутність довідок про періоди роботи в закладах державної/комунальної форми власності на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років та про періоди перебування у відпустці без збереження заробітної плати до 2002 року та інформації про відпустки та догляд за дитиною.
Суд враховує, що пунктом «е» статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Отже, право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних, визначених законодавством посадах, й виходом на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотриманням такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» будь-якого іншого виду пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 13 березня 2018 року у справі № 234/13835/17.
Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року №1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок № 1191), який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.
Суд зауважує, що Порядком №1191 не передбачено обов'язку надання будь-яких документів, зокрема й уточнюючих довідок, які би підтверджували як факт зайнятості особи на спеціальних посадах, передбачених Переліком №909, так і відомостей про перебування у відпустці без збереження заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Згідно з п.п. 1 та 2 вказаного Порядку №637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 3 Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.3
Пунктом 20 Порядку №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Суд вважає, що зазначені положення чинного законодавства вказують на те, що виключно при вирішенні питання про право особи на пенсію за вислугою років надаються уточнюючі довідки. Однак, для вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-IV обов'язку надання уточнюючих довідок - не встановлено.
Крім цього, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеного у постанові від 17.11.2021 у справі № 242/5635/16-а, відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Аналогічні висновки досягнуто Верховним Судом при ухваленні постанови від 12 листопада 2025 року у справі № 160/25181/24, за змістом яких основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Суд враховує, що у наданій позивачем трудовій книжці Серія НОМЕР_1 , дата заповнення 13.09.1982 вказано, що вона працювала на посадах:
- з 09.01.1986 по 24.04.1986 - вихователь дитсадку №48 м. Рівне;
- з 08.05.1986 по 11.09.1987 - вихователь ясельної групи у дитсадку-ясла №36 м. Рівне;
- з 14.09.1987 по 16.09.1991 - музичний керівник дитячого садка №48;
- з 01.10.1991 по 25.06.1998 - музичний керівник ясла-садок №24 «Донінвестбуд»;
- з 26.06.1998 по 31.01.2003 - музичний керівник ясла садок №4 м. Дружківка Донецької області;
- з 03.02.2003 по 29.01.2016 - музичний керівник ясла-садок №34 «Лелека» (правонаступник ДНЗ ясла-садок комбінованого типу №35 «Лелека» Дружківської міської ради Донецької області);
- з 29.01.2016 по 21.09.2020 - музичний керівник ДНЗ ясла-садок кобінованого типу №2 «Теремок» Дружківської міської ради Донецької області;
- 22.03.2020 до 30.09.2022 - музичний керівник ДНЗ ясла-садок комбінованого типу №4 «Сонечко» Дружківської міської ради Донецької області;
- з 01.09.2022 по 10.01.2025 (станом на дату заяви про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги) - керівник музичний по зовнішньому сумісництву в закладі дошкільної освіти (ясла-садок) №47.
Окрім цього, позивачем надано Пенсійному органу довідки:
від 12.02.2024 №298/04-02, видана Комунальною установою «Трудовий архів Рівненської міської ради», якою встановлено, що позивач відповідно до наказу від 07 травня 1986 року №134-к була прийнята на роботу вихователем ясельної групи у дитсадок-ясла №36 з 08 травня 1986 року та відповідно до наказу від 11 вересня 1987 року №330-к була звільнена з роботи у зв'язку з закінченням строку трудового договору згідно ст.36 п.2 КЗпП УРСР з 11 вересня 1987 року;
від 19.11.2024 №189, видана Управлінням освіти Виконавчого комітету Рівненської міської ради, яка підтверджує, що з 14.09.1987 позивач призначена на посаду музичного керівника дитячого садка №48 (наказ №2007 від 08.09.1987) та з 16.09.1991 звільнена з посади музичного керівника дитячого садка №48 (наказ №1802 від 09.09.1991);
від 19.02.2024 №11, видана Закладом дошкільної освіти (ясла-садок) №47 Рівненської міської ради, відповідно до якої позивач з 01.09.2022 року призначена на посаду керівника музичного по зовнішньому сумісництву в заклад дошкільної освіти (ясла-садок) №47 Рівненської міської ради (наказ про прийняття №221-К від 29.08.2022 року по закладу дошкільної освіти (ясла-садку) №47 Рівненської міської ради) і працює по даний час. Окрім того в даній довідці зазначено, що позивач за період роботи у відпустках по догляду за дитиною та без збереження заробітної плати не перебувала.
Суд враховує, що позивач, в період з 14.09.1987 по 30.09.2022 працювала в дошкільних навчальних закладах на території Дружківської міської ради, територія якої, на даний час, є зоною ведення бойових дій. Водночас, такі обставини є загальновідомими та не заперечуються сторонами у справі.
Вказане, як вважає суд, позбавляє ОСОБА_1 можливості надати Пенсійному органу витребувані ним додаткові довідки про період роботи, обов'язок щодо надання яких чинним законодавством для отримання одноразової грошової допомоги, у спірних правовідносинах, не передбачений.
При цьому, із розрахунку загального страхового стажу, проведеного Пенсійними органами, що міститься в матеріалах справи, судом встановлено, що при призначенні позивачу пенсії за віком підтверджується роботу позивача у сфері освіти сукупно понад 30 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік №909).
Розділ 1 «Освіта» Переліку № 909 включає наступні заклади і установи та посади:- загальноосвітні навчальні заклади, військові загальноосвітні навчальні заклади, музичні і художні школи: учителі, логопеди, військові загальноосвітні вчителі-логопеди, навчальні заклади, музичні і вчителі-дефектологи, викладачі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вихователі, завідуючі та інструктори слухових кабінетів, директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючі навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачі філіями, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальні педагоги (організатори позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичні психологи, педагоги-організатори, майстри виробничого навчання, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;
- міжшкільні навчально-виробничі комбінати: директори, заступники комбінати директорів з навчально-виховної (навчальної, виховної навчально-виробничої) роботи, вчителі, майстри виробничого навчання, практичні психологи, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;
- дитячі будинки, дитячі трудові та виховно-трудові колонії, дитячі приймальні пункти і приймальники-розподільники для неповнолітніх, логопедичні пункти і стаціонари, школи-клініки: директори, завідуючі, їх заступники з навчально-виховної частини або роботи, вчителі, вихователі, сурдопедагоги, тифлопедагоги, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, майстри виробничого навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;
- вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації, професійно-технічні навчальні заклади: директори, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної, навчально-виробничої) роботи, старші майстри виробничого навчання, майстри виробничого навчання, викладачі, педагоги професійного навчання, практичні психологи, соціальні педагоги, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;
- дошкільні навчальні заклади всіх типів: директори (завідуючі), вихователі-методисти, вихователі, асистенти вихователів дошкільних навчальних закладів в інклюзивних групах, музичні керівники, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи;
- позашкільні навчальні заклади: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи;
- бібліотеки: завідуючі, бібліотекарі;
- дитячі клініки, поліклініки, лікарні, санаторії, диспансери, будинки дитини, дитячі відділення в санаторіях і установах для виконання покарань: учителі, вихователі, логопеди, сурдопедагоги, тифлопедагоги.
Як передбачено пунктом 26 статті 1 Закону України «Про освіту», питання освіти регулюються Законом України «Про освіту» від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII (далі - Закон № 2145-VIII) та рядом спеціальних законів, до яких належить, зокрема, Закон України «Про дошкільну освіту».
Частиною третьою статті 3 Закону № 2145-VIII визначено, що право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої, вищої освіти та освіти дорослих. Держава у свою чергу забезпечує розвиток позашкільної освіти (стаття 4 Закону України «Про освіту»).
Окрім того, частина перша статті 10 Закону № 2145-VIII підкреслює, що дошкільна освіта є невід'ємним складником системи освіти.
Згідно зі статтею 11 Закону № 2145-VIII, метою дошкільної освіти є забезпечення цілісного розвитку дитини, її фізичних, інтелектуальних і творчих здібностей шляхом виховання, навчання, соціалізації та формування необхідних життєвих навичок.
Діти старшого дошкільного віку обов'язково охоплюються дошкільною освітою відповідно до стандарту дошкільної освіти.
Органи місцевого самоврядування створюють умови для здобуття дошкільної освіти шляхом:
формування і розвитку мережі закладів освіти;
замовлення підготовки педагогічних працівників;
реалізації освітніх програм неформальної освіти для батьків;
проведення інших заходів.
Порядок, умови, форми та особливості здобуття дошкільної освіти визначаються спеціальним законом.
Порядок, умови, форми та особливості здобуття дошкільної освіти визначаються спеціальним законом, а саме - Законом України «Про дошкільну освіту» від 01 січня 2025 року №3788- IX (далі - Закон №3788- IX).
Відповідно до статті 35 Закону №3788- IX, заклад дошкільної освіти може організувати і провадити свою освітню діяльність за одним або декількома типами організації освітньої діяльності:
ясла - тип організації освітньої діяльності, що забезпечує здобуття дошкільної освіти дітьми віком від трьох місяців до трьох років;
дитячий садок - тип організації освітньої діяльності, що забезпечує здобуття дошкільної освіти дітьми віком від двох до шести або семи років, а дітьми з особливими освітніми потребами - до семи або восьми років;
спеціальний дитячий садок - тип організації освітньої діяльності, що забезпечує здобуття дошкільної освіти дітьми з особливими освітніми потребами, зумовленими фізичними, психічними, інтелектуальними та/або сенсорними порушеннями, розладами поведінки, віком від двох до семи або восьми років;
мобільний дитячий садок - тип організації освітньої діяльності, що забезпечує надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти за місцем проживання дітей, зокрема із застосуванням або на базі спеціально облаштованого для надання таких послуг транспортного засобу;
сімейний (родинний) садок - тип організації освітньої діяльності за місцем проживання сім'ї (родини) в індивідуальному житловому будинку з наданням освітніх послуг дітям від народження, які перебувають у родинних стосунках, та/або дітям, які не є членами сім'ї (родини);
міні-садок - тип організації освітньої діяльності з одночасним перебуванням не більше п'яти дітей;
центр педагогічного партнерства - тип організації освітньої діяльності, що забезпечує розвиток дітей від народження за обов'язкової участі їхніх батьків або одного з них;
центр розвитку дитини - тип організації освітньої діяльності, що забезпечує здобуття дошкільної освіти дітьми (у тому числі дітьми, які здобувають дошкільну освіту в інших суб'єктів освітньої діяльності або у сім'ї), зокрема за окремими парціальними програмами, та/або отримання ними окремих психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг.
Вимога щодо належності закладу чи установи до комунальної чи державної форм власності встановлена у пункті 7-1 розділу ХV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, проте її зміст зводиться до того, щоб особа працювала в закладах таких форм власності, саме на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № № 1058-IV».
Отже, зазначене підтверджує наявність у позивача права на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення згідно з положеннями п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
згідно з нормами п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону №1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Верховним Судом у постановах від 21.11.2018 у справі №672/914/16-а та від 11.07.2019 у справі №127/1849/17 викладено правові висновки, що перевірка достовірності виданих документів покладається на Пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Водночас, відповідачем, у разі наявності сумнівів щодо роботи позивача у періоди на посадах чи у закладах, які передбачені Переліком №909, не здійснено своїх повноважень щодо перевірки вказаних відомостей чи допомозі їй в отриманні будь-яких (які на думку Пенсійного органу мають бути надані) документів.
Зазначене в сукупності дає суду підстави для висновку, що наданими позивачем документами підтверджено, що в періоди роботи з 09.01.1986 по 24.04.1986, з 08.05.1986 по 11.09.1987, з 14.09.1987 по 16.09.1991; з 01.10.1991 по 25.06.1998; з 26.06.1998 по 31.01.2003; з 03.02.2003 по 29.01.2016; з 29.01.2016 по 21.09.2020; 22.03.2020 до 30.09.2022; з 01.09.2022 по 10.01.2025 вона працювала на посадах, робота на яких дає їй право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а як наслідок і набула право отримання одноразової грошової допомоги.
Відтак, висновки відповідача про те, що вказані періоди роботи не відносяться до вислуги років працівника закладів освіти, на переконання суду, є безпідставними та необґрунтованими, що свідчить про протиправність оскарженого рішення, яке підлягає скасуванню.
За встановлених судом обставин, на день призначення позивачу пенсії за віком вона досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на час досягнення пенсійного віку працювала в комунальному закладі освіти на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", мала страховий стаж на таких посадах понад 30 років, не отримувала до моменту виходу на пенсію за віком будь-якої пенсії, а тому при призначенні пенсії за віком мала право на отримання грошової допомоги, передбаченої п.7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За наведених обставин, порушені права, свободи та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним і скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.01.2025 №052630004220 у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, що не підлягала оподаткуванню, в розмірі її десяти місячних пенсій станом на день призначення відповідно до п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також суд зазначає, що належним способом відновлення порушених відповідачем прав повинен бути таким, який запобігатиме повторному зверненню позивача до суду є зобов'язати повторно розглянути подану 10.01.2025 ОСОБА_1 заяву про виплату одноразової грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до вислуги років, яка дає право на призначення такої допомоги періоди роботи з 09.01.1986 по 24.04.1986, з 08.05.1986 по 11.09.1987, з 14.09.1987 по 16.09.1991; з 01.10.1991 по 25.06.1998; з 26.06.1998 по 31.01.2003; з 03.02.2003 по 29.01.2016; з 29.01.2016 по 21.09.2020; 22.03.2020 до 30.09.2022; з 01.09.2022 по 10.01.2025.
Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його поведінки у спірних правовідносинах.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.01.2025 №052630004220 у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, що не підлягала оподаткуванню, в розмірі її десяти місячних пенсій станом на день призначення відповідно до п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути подану 10.01.2025 ОСОБА_1 заяву про виплату одноразової грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до вислуги років, яка дає право на призначення такої допомоги, періоди роботи з 09.01.1986 по 24.04.1986, з 08.05.1986 по 11.09.1987, з 14.09.1987 по 16.09.1991; з 01.10.1991 по 25.06.1998; з 26.06.1998 по 31.01.2003; з 03.02.2003 по 29.01.2016; з 29.01.2016 по 21.09.2020; 22.03.2020 до 30.09.2022; з 01.09.2022 по 10.01.2025.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3,м. Слов'янськ,Краматорський р-н, Донецька обл.,84122. ЄДРПОУ/РНОКПП 13486010)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
Повний текст рішення складений 12.12.2025.
Суддя Олег ГРЕСЬКО