12 грудня 2025 року м. Рівне №460/20381/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , що полягає у не розгляді рапорту від 08.10.2025 ОСОБА_1 про надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження військово-лікарської комісії; 2) зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 розглянути та надати відповідь на рапорт від 08.10.2025 ОСОБА_1 про надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження військово-лікарської комісії. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . Позивач двічі звертався до свого командира із рапортом про надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження ВЛК. Однак, рапорт позивача не розглянутий, про результати розгляду позивачу нічого невідомо. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною та просить суд позовні вимоги задовольнити.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що до відповідача жодного рапорту від позивача не надходило. Крім того, позивач з 11.12.2024 переведений до Військової частини НОМЕР_2 , що не може бути невідомо позивачу. Отже, з 11.12.2024, тобто з моменту звільнення, військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 не є безпосередніми або прямими начальниками ОСОБА_1 , у зв'язку із цим не мають законних підстав для розгляду поданого рапорту та прийняття відповідних рішень по його суті. Крім того, і не можуть відновити порушене, на думку позивача, його право. Уважає позов безпідставним та необґрунтованим і просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позовна заява надійшла до суду 05.11.2025.
Ухвалою суду від 06.11.2025 позов залишений без руху.
Ухвалою суду від 13.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , згідно військового квитка серії НОМЕР_3 від 31.05.1995 з 28.10.2024 по 10.12.2024 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом командира Військової частини НОМЕР_4 від 06.12.2024 № 171-РС, ОСОБА_1 , згідно його рапорту № 16310/4, призначений на посаду стрільця-снайпера відділення охорони взводу охорони роти Військової частини НОМЕР_2 .
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 11.12.2024 № 260, ОСОБА_1 з 11.12.2024 виключено зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 та знято з усіх видів забезпечення.
Офіційною юридичною адресою Військової частини НОМЕР_1 є: НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 .
10.10.2025 позивачем засобами поштового зв'язку на адресу командира Військової частини НОМЕР_1 направлений рапорт від 08.10.2025 про надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження ВЛК.
Згідно треку на поштові відправлення № 2501500129073, вказане відправлення повернуто відправнику за закінченням встановленого терміну зберігання.
Аналогічний рапорт від 08.10.2025 був направлений позивачем, зокрема, і до ІНФОРМАЦІЯ_1 для направлення його за належністю до Військової частини НОМЕР_1 .
Згідно треку на поштові відправлення № 2501500129090, вказане відправлення отримано ІНФОРМАЦІЯ_2 13.10.2025.
Як стверджує позивач, вказаний рапорт відповідачем розглянутий не був, у зв'язку із чим і поданий даний позов до суду.
Вирішуючи дану справу та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За змістом статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" від 24.03.1999 № 548-XIV (далі - Статут ЗСУ), про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження, військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо)
Відповідно до статті 14 Статуту ЗСУ, із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника, тобто «по команді».
Подання рапорту «по команді» означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання.
Відповідно до статті 87 Статуту ЗСУ, начальник медичної служби бригади відповідає за організацію та проведення лікувально-профілактичних, санітарно-гігієнічних і протиепідемічних заходів у бригаді, своєчасне надання необхідної медичної допомоги травмованим (пораненим) та хворим.
Начальник медичної служби бригади підпорядковується командирові бригади і є прямим начальником для особового складу медичної служби бригади.
На доповнення вимог, викладених у статтях 82-84 цього Статуту, начальник медичної служби бригади зобов'язаний, зокрема, готувати медичні документи, необхідні для проходження військовослужбовцем медичного огляду військово-лікарською комісією, та доповідати командирові бригади про його результати.
Відповідно до абзацу 21 пункту 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом головнокомандувача Збройних Сил України від 31.01.2024 № 40 (надалі Інструкція № 40), рапорт (заява) письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення, звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру. Згідно з пунктом 3.11.4 Інструкції № 40, строк виконання документа може встановлюватися в нормативно-правовому акті, розпорядчому документі або резолюції керівництва Міністерства оборони України та Збройних Сил України
Механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту, визначений Порядком організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затвердженим Наказ Міністерства оборони України 06 серпня 2024 року № 531, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2024 р. за № 1214/42559 (далі - Порядок № 531).
Згідно п. 2 Розділу 1 Порядку № 531, з питань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, а також особистих питань військовослужбовець звертається з рапортом до безпосереднього командира (начальника), а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання,- до наступного прямого командира (начальника).
Згідно розділу ІІ Порядку № 531, рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації. Усні рапорти розглядаються негайно, але не пізніше ніж у строки, для розгляду рапортів у паперовій формі, визначені пунктом 9 розділу III цього Порядку. Відповідь на усний рапорт надається усно.
Особливості подання та розгляду рапортів в електронній формі встановлені розділом IV Порядку № 531.
Згідно п. 1 цього розділу, рапорт в електронній формі створюється та подається за допомогою засобів СЕДО, Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони «Армія+» (включаючи його складові частини) (далі - Державний вебпортал) та інших інформаційно-комунікаційних систем, які введені в експлуатацію в системі Міноборони України.
Відповідно до п. 9-13 даного розділу Порядку, безпосередній командир (начальник) надає відповідь на електронний рапорт військовослужбовця шляхом погодження або непогодження рапорту із зазначенням правового обґрунтування та пропозицій і накладенням свого кваліфікованого електронного підпису та/або удосконаленого електронного підпису, та/або з використанням засобів Державного вебпорталу, що підтверджується накладенням кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Державного вебпорталу.
Після погодження рапорту безпосередній командир (начальник) повинен відправити електронний рапорт військовослужбовця на погодження до свого безпосереднього командира (начальника), ввівши його ID-номер, а той, у свою чергу, до наступного прямого командира (начальника), ввівши його ID-номер, і так до командира (начальника), який має право приймати рішення по суті рапорту військовослужбовця.
Якщо безпосереднім командиром (начальником) військовослужбовця є командир (начальник) підрозділу, військовослужбовець вводить ID-номер СЕДО підрозділу, який можна отримати в службі діловодства.
Погодження рапорту в електронній формі безпосереднім та всіма наступними прямими командирами (начальниками) відображається на резолюції до рапорту (додаток 1), на який накладається електронна печатка адміністратора Державного вебпорталу. Даний документ надходить до СЕДО підрозділу разом з файлом рапорту.
У разі непогодження рапорту безпосереднім командиром (начальником), наступним прямим командиром (начальником) або відповідальною посадовою особою служби діловодства рішення про відмову в задоволенні вимог рапорту, із зазначенням правової підстави та обґрунтуванням, зазначається в окремому документі - «Резолюції до рапорту» (додаток 2), на який накладається кваліфікований електронний та/або удосконалений електронний підпис особи, що прийняла рішення про непогодження рапорту, та/або накладається кваліфікована електронна печатка технічного адміністратора Державного вебпорталу.
Пунктом 19 розділом IV Порядку № 531 встановлено, що розгляд рапортів, поданих в електронній формі, здійснюється у строки, передбачені пунктом 9 розділу III цього Порядку, встановлених для паперових рапортів.
За змістом п. 9 розділу IІІ Порядку № 531 розгляд паперового рапорту військовослужбовця всіма його прямими командирами (начальниками) здійснюється:
1) невідкладно, але не пізніше ніж за 48 годин із часу подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які стосуються військової дисципліни, обов'язків особового складу під час виконання бойових наказів (розпоряджень), збереження життя та здоров'я особового складу, відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин;
2) у строк не більше 14 днів із дня подання військовослужбовцем рапорту - щодо питань, які не відносяться до питань, визначених підпунктом 1 цього пункту.
Як стверджує позивач, його рапорт від 08.10.2025 станом на час звернення до суду з цим позовом, відповідачем не розглянутий.
Разом з тим, як встановлено судом на підставі доказів, долучених до матеріалів позовної заяви, дійсно, 10.10.2025 позивачем засобами поштового зв'язку на адресу командира Військової частини НОМЕР_1 направлений рапорт від 08.10.2025 про надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження ВЛК.
Відповідно до накладної поштового відправлення № 2501500129073 від 10.10.2025. «Одержувач: Юридична особа А7028 ДО ВІДДІЛЕННЯ Кропивницький Район Область 25002».
Згідно треку на поштові відправлення № 2501500129073, вказане відправлення повернуто відправнику за закінченням встановленого терміну зберігання.
Це пояснюється тим, що офіційною юридичною адресою Військової частини НОМЕР_1 є: АДРЕСА_2 .
Таким чином, долученими доказами стверджується, що Військова частина НОМЕР_1 не отримувала рапорт позивача від 08.10.2025 про надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження ВЛК.
Крім того, тотожний рапорт від 08.10.2025 був направлений позивачем, зокрема, і до ІНФОРМАЦІЯ_1 для направлення його за належністю до Військової частини НОМЕР_1 .
Згідно треку на поштові відправлення № 2501500129090, вказане відправлення отримано ІНФОРМАЦІЯ_2 13.10.2025.
Відповідач заперечує той факт, що такий рапорт був отриманий ним від ІНФОРМАЦІЯ_1 за належністю.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять жодного доказу, що відповідач отримав рапорт від ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За наведених обставин суд погоджується із тим фактом, що відповідачу нічого не було відомо про направлені позивачем рапорти стосовно надання медичної допомоги, направлення на лікування та проходження ВЛК.
Також суд звертає увагу на те, що згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 11.12.2024 № 260 солдата ОСОБА_1 , стрільця 1 мотопіхотного відділення 3 мотопіхотного взводу 3 мотопіхотної роти мотопіхотного батальйону військової частини НОМЕР_1 переведено до військової частини НОМЕР_2 . Підставою вказано наказ командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 06.12.2024 №171-РС, рапорт солдата ОСОБА_2 №16310/4.
Таким чином, з 11.12.2024, тобто з моменту звільнення, військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 не є безпосередніми або прямими начальниками ОСОБА_1 , у зв'язку із цим не мають законних підстав для розгляду поданого рапорта та прийняття відповідних рішень по його суті.
За наведених обставин судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача, яка полягає у не розгляді рапорту позивача від 08.10.2025.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач повністю довів правомірність своєї поведінки у спірних правовідносинах, з урахуванням вимог, встановлених ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не належать.
Правові підстави для відшкодування судового збору у порядку ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 12 грудня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_6 )
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_7 )
Суддя Т.О. Комшелюк