Рішення від 12.12.2025 по справі 420/31991/25

Справа № 420/31991/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 , за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), суму заборгованості:

по земельному податку з фізичних осіб складає 16306 грн. 16 коп. на бюджетний рахунок UA768999980334199813000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 18010700, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Одеська міська ТГ/18010700, код ЄДРПОУ: 37607526;

по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у розмірі 225 940 грн. 07 коп. на бюджетний рахунок UA298999980314070512000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), КБК 18010300, отримувач коштів ГУК в Одеській області/Одеська міська ТГ/18010300, код ЄДРПОУ: 37607526.

В обґрунтування адміністративного позову зазначено, що у боржника фізичної особи платника податків ОСОБА_2 , обліковується податковий борг на загальну суму 242552,39 грн. по земельному податку та по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, що виник в результаті нарахування по податковим повідомленням-рішенням № 0289078-2407-1523 від 07.05.2021 року, № 0003754-2407-1523 від 20.02.2023 року, № 0003755-2411-1523 від 20.02.2023 року, № 2389664-2411-1553-UA51100270000073549 від 28.06.2023 року, № 2389665-2411-1553-UA51100270000073549 від 28.06.2023 року, № 61933-5107-1554 від 08.08.2019 року. Докази погашення відповідачем заборгованості відсутні.

Ухвалою суду від 03.10.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі направлена на адресу відповідача ( АДРЕСА_1 ).

Також, судом зроблено оголошення відповідачу на офіційному веб-порталі судової влади України про розгляд адміністративної справи 420/31991/25.

У встановлений законом та судом строк відповідачем відзив на позовну заяву не надано, про поважність причин не повідомлено.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Згідно з довідкою-розрахунком заборгованості до бюджету ОСОБА_2 станом на 10.05.2024 року, за відповідачкою рахується заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості та по земельному податку у сумі 258552,39 грн.

Вказана сума заборгованості виникла на підставі нарахування податкових зобов'язань по податковим повідомленням-рішенням № 0289078-2407-1523 від 07.05.2021 року, № 0003754-2407-1523 від 20.02.2023 року, № 0003755-2411-1523 від 20.02.2023 року, № 2389664-2411-1553-UA51100270000073549 від 28.06.2023 року, № 2389665-2411-1553-UA51100270000073549 від 28.06.2023 року, № 61933-5107-1554 від 08.08.2019 року та по податковому повідомленню-рішенню від 01.11.2018/ року № 8108-5107-1554 (сума за яким не увійшла до складу податкового боргу), які направлялися на адресу відповідача: АДРЕСА_1 , однак повернуті відправнику з відміткою АТ “Укрпошта» “адресат відсутній за вказаною адресою», «неправильно зазначена, відсутня адреса», «неповна адреса».

Суд встановив, що 08.02.2016 року ГУ ДФС в Одеській області виставлена відповідачеві податкова вимога № 3704-17, яка направлена на адресу відповідачки: АДРЕСА_1 , - однак повернута відправнику з відміткою АТ “Укрпошта» “неповна адреса».

Докази погашення відповідачем заборгованості в матеріалах справи відсутні.

Вирішуючи спір суд керується таким.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до п. 15.1 ст.15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Приписами пп.14.1.175, п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;

Згідно положень пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов'язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи

Відповідно до п.36.1, п.36.2, п.36.3 ст.36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПКУ, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Згідно з п. 42.2 ст. 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Приписами п. 59.1, п.59.3 ст.59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Згідно з п. 59.5 ст.59 ПКУ, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з п.п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що з дня надіслання контролюючим органом відповідачу податкової вимоги минуло 30 календарних днів, в першу чергу вживаються заходи щодо погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення коштів, які перебувають у його власності, з рахунків платника податків у банках за рішенням суду.

Станом на час розгляду справи, відповідач не надав суду доказів щодо самостійної сплати податкового боргу.

Однак, суд встановив, що згідно з листом Миколаївської селищна ради Березівського району Одеської області від 29.09.2025 року № 08-06/2229, що наданий на запит суду, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проте, тривалий за місцем реєстрації не проживає.

Тобто, станом на час прийняття ГУ ДПС в Одеській області податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги, на підставі, відповідач був зареєстрований та проживав за іншою адресою, аніж тою, на яку направлено ППР та податкову вимогу.

Вказаний факт свідчить про те, що суми податкового боргу відповідачки не є узгодженими, а тому адміністративний позов ГУ ДПС в Одеській області не належить до задоволення.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд робить висновок про відмову у задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС в Одеській області.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС в Одеській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

Відповідно до ст.255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП: 44069166).

Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 12.12.2025 року, з урахуванням терміну тимчасової непрацездатності судді Бжассо Н.В.

Суддя Н.В. Бжассо

.