Ухвала від 12.12.2025 по справі 420/38718/24

Справа № 420/38718/24

УХВАЛА

12 грудня 2025 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт представника відповідача виконанням рішення суду по справі №420/38718/24 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/38718/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.02.2021, з 01.12.2021, з 01.01.2022, з 01.03.2022, з 01.07.2022, з 01.12.2022, з 01.03.2023, з 01.08.2023, з 01.01.2024, з 01.03.2024 максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 року по справі №420/15152/24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2021, з 01.12.2021, з 01.01.2022, з 01.03.2022, з 01.07.2022, з 01.12.2022, з 01.03.2023, з 01.08.2023, з 01.01.2024, з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 по справі №420/15152/24 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2025 постановлено апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2025 року без змін.

07.11.2025 до суду надійшла заява позивача (вх. №117958/25) в якій заявник просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області після отримання рішення суду по справі № 420/38718/24, яке вступило в закону силу провести виплату ОСОБА_1 з 01.02.2021, з 01.12.2021, з 01.01.2022, з 01.03.2022, з 01.07.2022, з 01.12.2022, з 01.03.2023, з 01.08.2023, з 01.01.2024, з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 по справі №420/15152/24; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати прийняття ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 березня 2025 року.

Ухвалою суду від 13.11.2025 постановлено зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/38178/24 від 12.03.2025, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

09.12.2025 від представника відповідача Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт (вх. №129992/25) про виконання рішення суду у справі №420/38718/24.

У вказаному звіті зазначили, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 по справі № 420/38718/24, залишеного без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2025, ОСОБА_1 17.07.2025 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2021, з 01.12.2021, з 01.01.2022, з 01.03.2022, з 01.07.2022, з 01.12.2022, з 01.03.2023, з 01.08.2023, з 01.01.2024, з 01.03.2024 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів і загальна сума доплати пенсії з урахуванням фактично виплачених сум склала 65,88 грн. Новий розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2025, встановлений після виконання зазначеного рішення, становить 80049,65 грн, з урахуванням ПКМУ № 1 від 03.01.2025 розмір пенсії до виплати складає 34260,67 грн, з 01.02.2021 - 50687,35 грн, з 01.12.2021 - 50753,35 грн, з 01.01.2022 - 50753,35 грн, з 01.03.2022 - 57743,51 грн, з 01.07.2022 - 57780,21 грн, з 01.12.2022 - 57807,11 грн, з 01.03.2023 - 76192,42 грн, з 01.08.2023 - 76192,45 грн, з 01.01.2024 - 76192,45 грн, з 01.03.2024 - 78174,65 грн (копії перерахунків та розрахунку на доплату пенсії додаються). Компенсація втрати частини доходів складає - 13,08 грн.

Частина нарахованої доплати пенсії зарахована на картковий рахунок ОСОБА_1 в сумі 187,35 грн в жовтні 2025 року (кошти в сумі 187,35 грн розподілились в межах залишку за рішенням суду № 420/38718/24 в сумі 65,88 грн та за рішенням суду № 420/5590/23 в сумі 121,47 грн) та в сумі 187,35 грн в листопаді 2025 року за рахунок виділених асигнувань додатковими відомостями. Одночасно повідомляємо, що залишок донарахованої компенсації частини доходів в сумі 1,39 грн буде виплачено після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Листом Головного управління від 20.11.2025 № 1500-0403-5/190578 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/38718/24.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).

Статтею 382-2 КАС України визначено порядок розгляд звіту про виконання судового рішення.

Так, відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини другої статті 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

За приписами частини третьої статті 382-2 КАС України до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт Головного управління ПФУ в Одеській області відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Розглянувши звіт Головного управління ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду в порядку статті 382-2 КАС України, суд встановив таке.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 в адміністративній справі №420/38718/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2021, з 01.12.2021, з 01.01.2022, з 01.03.2022, з 01.07.2022, з 01.12.2022, з 01.03.2023, з 01.08.2023, з 01.01.2024, з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 по справі №420/15152/24 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та раніше виплачених сум.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 в адміністративній справі №420/38718/24, після перегляду П'ятим апеляційним адміністративним судом, набрало законної сили 25.06.2025.

18.07.2025 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи.

Згідно наданих розрахунків пенсії за вислугу років, пенсійна справа №1504007616 - МНС, проведених на виконання рішення суду, зокрема з:

- 01.02.2021 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 50687,35 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 50687,35 грн;

- 01.12.2021 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 50753,35 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 50753,35 грн;

- 01.01.2022 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 50753,35 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 50753,35 грн;

- 01.03.2022 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 57743,51 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 57743,51 грн;

- 01.07.2022 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 57780,71 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 57780,71 грн;

- 01.12.2022 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 57807,11 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 57807,11 грн;

- 01.03.2023 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 76192,45 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 76192,45 грн;

- 01.08.2023 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 76192,45 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 76192,45 грн;

- 01.01.2024 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 76192,45 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 76192,45 грн;

- 01.03.2024 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 78174,65 грн. Розмір пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії складає 78174,65 грн;

- 01.01.2025 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 78174,65 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 78174,65 грн. Пониження суми 78174,65 грн згідно ПКМУ №1 від 03.01.2025 у сумі 34260,67 грн;

- 01.03.2025 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 80049,65 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 78174,65 грн. Пониження суми 78174,65 грн згідно ПКМУ №1 від 03.01.2025 у сумі 34260,67 грн;

- 01.08.2025 в підсумку з урахуванням надбавок, пенсія нарахована в загальному розмірі 80049,65 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 78174,65 грн. Пониження суми 78174,65 грн згідно ПКМУ №1 від 03.01.2025 у сумі 34260,67 грн.

Відповідно до розрахунку компенсації втрати частини доходів ОСОБА_1 пенсійна справа МНС 1504007616 за період з 02.2021 по 09.2025 у підсумку нараховано 52,80 грн.

Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою №1504007616 нараховано до виплати за період грудень 2022 року - січень 2023 року у розмірі 52,80 грн.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в Одеській області листом №1500-0403-5/190578 від 20.11.2025 щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду ОСОБА_1 скерованого до Пенсійного фонду України зазначено, що «сума доплати згідно зазначеного рішення суду з 01.02.2021 по 30.06.2025 склала 65,88 грн. Інформація про виконання постанови суду від 12.03.2025 по справі № 420/38718/24 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. У зв'язку з необхідністю надання звіту до суду відповідно до ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 13.11.2025 по справі № 420/38718/24, просимо розглянути питання щодо виділення коштів в сумі 65,88 грн для виконання рішення суду по зазначеній справі.»

З витягу з Реєстру судових рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетної програмою (по справі №420/38718/24), дата реєстрації даних в підсистемі: 27.06.2025; Залишок невиплачених коштів: 65,88 грн.

З урахування викладеного суд зауважує, що зазначене вище не можна вважати рішення суду від 13.03.2025 таким, що виконано у повному обсязі.

Також суд зазначає, що в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Як зазначив Верховний Суд в ухвалі від 04 липня 2023 року по справі № 200/3958/19-а, судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду. При цьому, для прийняття судом звіту суб'єкта владних повноважень необхідним є встановлення виконання відповідним суб'єктом судового рішення у повному обсязі та у спосіб, визначений таким рішенням (п. 40).

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 23 квітня 2020 року у справі №560/523/19 зазначив, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи.

Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.

Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.

Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.02.2022 року у справі № 160/13013/19.

Так, з звіту пенсійного органу вбачається, що виплата боргу можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок виділення коштів з державного бюджету на виплату заборгованості по конкретним судовим рішенням (визначеним Пенсійним фондом України, з урахуванням черговості набрання чинності рішень суду по всій Україні), тобто основною причиною невиконання рішення суду в частині виплати заборгованості є відсутність фінансування.

Тобто, судом встановлено, що відповідач фактично не заперечує свого обов'язку щодо виплати суми заборгованості пенсії, яка виникла після перерахунку.

Так, суд звертає увагу, що грошові кошти у вигляді заборгованості з пенсії, які належать позивачу, не є власністю Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, не знаходяться на його рахунках. Фактично, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України, після отримання їх від головного розпорядника коштів Міністерства соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійним фондом України. Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідної бюджетної програми не залежить від волі окремого територіального органу Пенсійного фонду України.

Верховний суд у висновках постанови від 31.08.2023 по справі 560/16807/21 вказав, що оскільки відповідач (ГУ ПФУ) є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він повинен враховувати приписи статті 116 Бюджетного кодексу України, які забороняють взяття бюджетних зобов'язань за відсутності відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків за відсутності бюджетних призначень, та Порядку, яким узгоджено механізм забезпечення виконання взятих на себе державою зобов'язань з приписами бюджетного законодавства.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність у пенсійного фонду умислу чи вини, а матеріалами справи підтверджується вчинення дій спрямованих на виконання судового рішення у цій справі, враховуючи, що невиплата нарахованих сум має місце не внаслідок ухилення від виконання судового рішення, а через відсутність у необхідному розмірі коштів, необхідних для його виконання, то за таких обставин суд приходить до висновку, що хоча рішення суду у цій справі не було виконано відповідачем у повному обсязі, однак відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів для виконання такого.

За приписами частини першої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання (частина перша).

За наслідками розгляду поданих ГУ ПФУ в Одеській області документів, суд дійшов висновку про необхідність прийняття звіту ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 у справі № 420/38718/24.

Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від (вх. №129992/25 від 09.12.2025) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.03.2025 у справі № 420/38718/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА