Справа № 420/6899/24
12 грудня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт представника відповідача виконанням рішення суду по справі №420/6899/24 за позовом за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №420/6899/24 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 вирішено адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 30000,00 грн щомісячно за період з 11.03.2022 до 31.05.2022.
Зобов'язати Державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн щомісячно, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 11.03.2022 до 31.05.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
21.10.2025 до суду надійшла заява представника позивача ОСОБА_1 - Мандрика В.В. (вх. №110434/25) в якій заявник просить суд встановити судовий контроль та зобов'язати Державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» надати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року по адміністративній справі №420/6899/24 у встановлений законодавством строк.
Ухвалою суду від 04.11.2025 зобов'язано Державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/6899/24 від 30.04.2024, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.
03.12.2025 від представника відповідача надійшов звіт (вх. №127540/25), в якому зазначено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/6899/24 від 30.04.2024 ОСОБА_1 за вказаний період нарахована доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», розмір якої складає 87168,22 грн з урахуванням ПДФО.
Виплата ОСОБА_1 не здійснена у зв'язку з відсутністю передбачених бюджетних асигнувань та неможливістю проведення платежу через Державну казначейську службу відповідно до статей 23, 48 «Бюджетного кодексу України». Кошторис видатків затверджується на один рік. Зміни до кошторису можуть вноситися лише за погодженням головного розпорядника.
У зв'язку з чим, державною установою «Ізмаїльський слідчий ізолятор» протягом 2025 року неодноразово направлялись листи про нагальну потребу у додатковому фінансуванні для здійснення розрахунків за вказаним рішенням суду, а саме 04.02.2025 спрямовано листа до Департаменту з питань виконання покарань за вих.№ 6/9-814/Чв, 06.05.2025 спрямовано листа до Департаменту з питань виконання покарань за вих.№ 6/9-3072/Фм, 07.08.2025 спрямовано листа до Департаменту з питань виконання покарань за вих.№ 6/9-5478/Фм, 06.10.2025 спрямовано листа до Південно-Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за вих. № 6/9-6960/Чв, 12.11.2025 спрямовано листа до Південно-Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції за вих. № 6/9-7827/Фм.
Станом на дату звіту, зміни до кошторису видатків Установи на 2025 рік, асигнування для розрахунків по перерахункам головним розпорядником державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» не затверджувались, що унеможливлює проведення виплати. При надходженні додаткового фінансування на вказані цілі, розрахунок з ОСОБА_1 , Установою буде проведено в повному обсязі.
11.12.2025 від представника позивача ОСОБА_2 - адвоката Мандрика В.В. надійшли додаткові пояснення у справі (вх. №ЕС/131027/25), в яких заявник просить суд відмовити у прийнятті звіту, оскільки відповідачем було надано до суду докази, з яких вбачається, що невиконання рішення суду в частині здійснення виплати додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн щомісячно, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 11.03.2022 до 31.05.2022, з урахуванням раніше виплачених сум зумовлено недостатньою кількістю бюджетних асигнувань. Крім того, відсутність додаткового фінансування бюджету на цілі виконання судових рішень не є повноцінним виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі №420/6899/24.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).
Статтею 382-2 КАС України визначено порядок розгляд звіту про виконання судового рішення.
Так, відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини другої статті 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
За приписами частини третьої статті 382-2 КАС України до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Судом встановлено, що звіт Державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Розглянувши звіт Державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про виконання рішення суду в порядку статті 382-2 КАС України, суд встановив таке.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 в адміністративній справі №420/6899/24 зобов'язано Державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн щомісячно, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період з 11.03.2022 до 31.05.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення набрало законної сили, після перегляду П'ятим апеляційним адміністративним судом - 20.01.2025.
Згідно розрахунку доплати по постанові КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_1 за період з 11.03.2022 по 31.05.2022 згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 по справі №420/6899/24 нараховано у загальному розмірі у сумі 87168,22 грн.
До звіту долучені листи-звернення Начальника ДУ «ІСІ» Романа ЧУЄВА про нагальну потребу у додатковому фінансуванні скеровані до Начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Євгену ГОРОБЦЮ:
- №6/9-814/Чв від 04.02.2025 з проханням розглянути можливість надання державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» додаткового фінансування за загальним фондом кошторису на 2025 рік за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» КПКВ 3601020 у сумі 699,2 тис. грн;
В якості додатку до вказаного листа додано обгрунтування до Розрахунку бюджетної пропозиції КПКВК 3601020 державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» на 2025 рік ОСОБА_1 (перерахунок додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ №168 від 28.02.2022 на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 87168,22 грн; ОСОБА_1 (перерахунок грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 298837,06 грн.
- №6/9-3072/Фм від 06.05.2025 з проханням розглянути можливість надання державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» додаткового фінансування за загальним фондом кошторису на 2025 рік за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» КПКВ 3601020 у сумі 796,5 тис. грн;
В якості додатку до вказаного листа додано обгрунтування до Розрахунку бюджетної пропозиції КПКВК 3601020 державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» на 2025 рік ОСОБА_1 (перерахунок додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ №168 від 28.02.2022 на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 87168,22 грн; ОСОБА_1 (перерахунок грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 298837,06 грн.
- №6/9-5478Фм від 07.08.2025 з проханням розглянути можливість надання державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» додаткового фінансування за загальним фондом кошторису на 2025 рік за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» КПКВ 3601020 у сумі 878,7 тис. грн;
В якості додатку до вказаного листа додано обгрунтування до Розрахунку бюджетної пропозиції КПКВК 3601020 державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» на 2025 рік ОСОБА_1 (перерахунок додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ №168 від 28.02.2022 на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 87168,22 грн; ОСОБА_1 (перерахунок грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 298837,06 грн.
- №6/9-6960/Фм від 06.10.2025 з проханням розглянути можливість надання державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» додаткового фінансування за загальним фондом кошторису на 2025 рік за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» КПКВ 3601020 у сумі 2259,0 тис. грн;
В якості додатку до вказаного листа додано обгрунтування до Розрахунку бюджетної пропозиції КПКВК 3601020 державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» на 2025 рік ОСОБА_1 (перерахунок додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ №168 від 28.02.2022 на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 87168,22 грн; ОСОБА_1 (перерахунок грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 298837,06 грн.
- №6/9-7827/Фмн від 12.11.2025 з проханням розглянути можливість надання державній установі «Ізмаїльський слідчий ізолятор» додаткового фінансування за загальним фондом кошторису на 2025 рік за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» КПКВ 3601020 у сумі 2337,5 тис. грн з яких 357,0 тис. грн - кошти, які підлягають примусовому стягненню;
В якості додатку до вказаного листа додано обгрунтування до Розрахунку бюджетної пропозиції КПКВК 3601020 державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» на 2025 рік ОСОБА_1 (перерахунок додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ №168 від 28.02.2022 на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 87168,22 грн; ОСОБА_1 (перерахунок грошового забезпечення, матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі рішення №420/6899/24 від 03.04.2024 у сумі 298837,06 грн.
У звіті відповідач зазначає, що відповідач не заперечує щодо свого обов'язку щодо виконання судового рішення, а вказує про наявність об'єктивних причин, які унеможливлюють його виконання у повному обсязі. Начальником ДУ «ІСІ» вживаються реальні заходи щодо ініціювання питання виділення необхідних коштів для виплати заборгованості та реальних потреб в коштах на кожний місяць шляхом подання відповідних заявок-розрахунків, у тому числі, на виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі №420/6899/24.
Тобто Начальник ДУ «ІСІ» вживає необхідні заходи для встановлення відповідачу бюджетних асигнувань, що необхідні для виконання рішень судів щодо виплати грошового забезпечення, зокрема ОСОБА_1 .
У постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Проте, судом не встановлено умислу відповідача спрямованого на невиконання рішення суду, тому підстави для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу відсутні.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 (адміністративне провадження №К/9901/5159/18) звертав увагу, що статті 382 і 383 Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Постановою Верховного Суду від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 встановлена наступна позиція Верховного Суду: «Сам факт відсутності певного результату не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи».
Так, частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на національну оборону (крім заходів та робіт з мобілізаційної підготовки місцевого значення).
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2800 «Інші поточні видатки», є Міністерство оборони України.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на наведене, саме Міністерство оборони України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері грошового забезпечення військовослужбовців та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2800 «Інші поточні видатки».
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника військової частини ІІ та ІІІ рівня розпорядника бюджетних коштів.
Суд зауважує, що відповідач є розпорядником бюджетних коштів ІІІ рівня і забезпечення фінансування на її потреби (у тому числі, виконання рішень судів) залежить від розпорядників бюджетних коштів вищого рівня.
Враховуючи наведене, суд встановив, що 1) є обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення; 2) відповідачем-боржником вживаються достатні заходи для виконання рішення суду (звернення до головного розпорядника коштів про виділення коштів на виконання судового рішення).
Зважаючи на вищевикладене в сукупності, суд дійшов висновку про те, що звіт Державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі №420/6899/24 необхідно прийняти.
Разом з тим, враховуючи наведені вище положення права стосовно розпорядників бюджетних коштів, суд не вважає за необхідне встановлювати додатковий строк для подання звіту у цій частині рішення суду, позаяк уважає, що таке рішення буде виконано відповідачем безальтернативно, у разі надходження коштів.
Відтак, суд вважає за доцільне прийняти поданий ДУ «ІСІ» звіт від 03.12.2025 про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» від (вх. №127540/25 від 03.12.2025) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі № 420/6899/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА