12 грудня 2025 р. № 400/5337/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) та просить суд:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.08.2022 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.08.2022 з розрахунку 90% грошового забезпечення ОСОБА_1 (ідентиф.код НОМЕР_1 ) з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії та виплатити суму недоплаченої суми пенсії звини ПФУ однією сумою.
В обґрунтування позову вказує, що після перерахунку пенсії на підставі нових довідок йому було знижено розмір відсотку грошового забезпечення, обмежено пенсію максимальним розміром.
Ухвалою від 09.06.2025 позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.08.2022 до 22.11.2024 було повернуто позивачеві.
Водночас ухвалою від 09.06.2025 провадження у справі було відкрито в частині позовних вимог за період з 23.11.2024.
Відповідач позов не визнав та вказав, що пенсію позивача розраховано із вимог чинного законодавства.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечував та вказав, що чинним законодавством передбачена виплата пенсії у максимальному розмірі - 70 % грошового забезпечення. Тому просив у задоволенні позову відмовити.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та є отримувачем пенсії відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При виконанні перерахунку пенсію позивача зменшено з 90% до 70% сум грошового забезпечення.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій вимагав провести новий перерахунок із застосуванням показника 90% грошового забезпечення, проте відповідач листом 2від 0.05.2025 № 7521-6488/К-02/8-1400/25 відмовив.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом від 10.04.2014 № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні
" внесено зміни у частину другу статті 13 Закону № 2262, згідно з якими цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені до частини другої статті 13 Закону № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (К/9901/849/17).
З урахуванням вищезазначеного суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні перерахунку суми пенсії позивача протиправно застосував до розміру грошового забезпечення коефіцієнт 70% замість 90%.
Разом з цим, за приписами ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Верховний Суд у рішенні від 04.02.19 у зразковій справі № 240/5401/18 дійшов висновку, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262 на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Судові витрати у справі становить судовий збір, сплачений позивачем за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, який на підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 23.11.2024 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії з 23.11.2024 з розрахунку 90% грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, з урахуванням суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії та виплатити суму недоплаченої суми пенсії.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок), сплачений квитанцією від 05.05.2025 № 0.0.4347923764.1.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Птичкіна