про зміну способу і порядку виконання судового рішення
12 грудня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/96/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисіль С. В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Державної судової адміністрації України про зміну способу виконання судового рішення у справі № 360/96/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
28 листопада 2025 року до Луганського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку надійшла заява Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України, стягувач) про заміну способу виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року у справі № 360/96/25 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в дохід Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн в дохід Державного бюджету України.
В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року у справі № 360/96/25, зокрема, стягнуто на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судовий збір у розмірі 968,96 грн. На виконання зазначеного рішення 18 грудня 2024 року Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
ДСА України пред'явила виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду, виданий у справі № 360/96/25, до виконання органу державної виконавчої служби. Однак, орган державної виконавчої служби повернув зазначений документ на підставі пункту 9 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з тим, що виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, оскільки виконання цього рішення суду має здійснюватися центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування.
ДСА України пред'явила виконавчий документ до виконання органу Державної казначейської служби України. Проте, виконавчий документ також був повернутий органом Казначейства без виконання у зв'язку з тим, що у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області немає відкритих рахунків в органі Державної казначейської служби України.
Отже, ДСА України як стягувачем, в межах наданих повноважень, здійснено всі заходи, спрямовані на забезпечення виконання виконавчого листа у справі № 360/96/25, виданого Луганським окружним адміністративним судом 25 липня 2025 року у справі, про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судових витрат по сплаті судового збору в дохід держави у розмірі 968,96 грн, однак з причин, які не залежать від стягувача, а саме у зв'язку з тим, що ані органи Державної казначейської служби України, ані органи державної виконавчої служби, на яких законом покладені обов'язки щодо примусового виконання судових рішень, не можуть виконати зазначене рішення суду, а тому його виконання, на сьогодні є ускладненим та неможливим.
З урахуванням вказаного, стягувач просить змінити спосіб виконання рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн на користь Державного бюджету України.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 378 КАС України).
Ухвалою суду від 01 грудня 2025 року заяву про зміну способу виконання судового рішення призначено до розгляду в письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи) на 12 грудня 2025 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області, боржник) надало відзив на заяву ДСА України про зміну способу виконання судового рішення від 10 грудня 2025 року, в якому зазначено, що вимоги ДСА України, викладені в заяві про зміну способу виконання судового рішення у справі № 360/96/25, призводять до порушення положень Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845. З урахуванням вказаного просить відмовити у задоволенні заяви ДСА України.
Розглянувши заяву про зміну способу виконання судового рішення та дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, суд встановив наступне.
Згідно із частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 КАС України.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року у справі № 360/96/25, зокрема, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн.
25 липня 2025 року стягувачу видано виконавчий лист у справі № 360/96/25 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області до Державного бюджету України судового збору у розмірі 968,96 грн.
Повідомленням про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання від 30 жовтня 2025 року № 47415 старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на підставі пункту 9 частини четвертої статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» повернув без виконання виконавчий лист у справі № 360/96/25, виданий Луганським окружним адміністративним судом 25 липня 2025 року, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Частиною першою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За визначенням, наведеним у пункті 7 частини першої статті 4 КАС України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до частини четвертої статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є ДСА України.
ДСА України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом (частина перша статті 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Частиною другою статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 21 грудня 2022 року № 28-2) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 (далі - Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Отже, за рішенням суду про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області до Державного бюджету України судового збору у розмірі 968,96 грн стягувачем та боржником є державні органи.
Оскільки ГУ ПФУ в Одеській області є державним органом, виконання рішення суду про стягнення судового збору органами державної виконавчої служби неможливо в силу приписів частини другої статті 6 Закону України «Про виконавче провадження». Таке рішення має виконуватися органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно із частиною третьою статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
При цьому, частиною другою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» застережено, що дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виконання рішення суду про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою, відповідальним виконавцем якої він є.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду (частина друга статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (далі - Порядок № 845) визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 845, безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Разом з цим, як встановлено судом, у боржника - ГУ ПФУ в Одеській області відсутні відкриті рахунки в органах Казначейства Одеської області, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Виконання рішення суду про стягнення судового збору у спосіб, визначений частиною першою статті 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області в порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», у спірному випадку неможливо, оскільки стягувачем є державний орган.
Абзацом першим частини третьої статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Означена правова норма дає підстави для висновку, що суд може змінити спосіб або порядок виконання рішення лише у виняткових випадках, за наявності обставин, що ускладнюють його виконання за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Таким чином, під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом.
Відтак, саме поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що виконання рішення суду у цій справі про стягнення судового збору у спосіб, визначений частиною першою статті 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Одеській області неможливо ані в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», ані в порядку, визначеному Порядком № 845, шляхом безспірного списання коштів з рахунків такого боржника - державного органу, ані в порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою.
Враховуючи вищенаведене, судом встановлено, що наявні підстави для зміни способу і порядку виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року у справі № 360/96/25 шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області сплатити до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.), у зв'язку з чим заяву про зміну способу виконання судового рішення належить задовольнити.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 378 КАС України, суд
Задовольнити заяву Державної судової адміністрації України про зміну способу виконання судового рішення у справі № 360/96/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року у справі № 360/96/25 в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Державного бюджету України судового збору у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок) на зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385, місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, Одеська область, 65107) сплатити до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.В. Кисіль