ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" грудня 2025 р. справа № 300/7727/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в письмовому провадженні заяву представника заявника від 24.11.2025, подану в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ОмБР) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій,
Адвокат Архипов Олександр Васильович (далі - представник заявника), який діє в інтересах ОСОБА_1 (далі - заявник) 24.11.2025 звернувся до суду із заявою до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ОмБР) (далі - боржник), в якій просить в порядку статті 378 КАС України:
- змінити спосіб та порядок виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2024 у справі № 300/1727/24 із: «Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за основними займаними посадами з врахуванням всіх видів нарахувань згідно з пунктом 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяких інших осіб, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 та пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за період з 02.06.2023 по 02.04.2024» на «Стягнути з військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) суми заборгованості із виплати грошового забезпечення на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , в розмірі 338 925,00 (триста тридцять вісім тис. дев'ятсот двадцять п'ять грн. 00 коп.) гривень».
Заява обґрунтована тим, що станом на 21.11.2025 рішення суду від 17.02.2024 у справі №300/1727/24 не виконано. Заходи впливу головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не призводять до виконання рішення суду. Зазначає, що невиконання суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду призначено до розгляду у судовому засіданні на "12" грудня 2025 року о 10:00 год.
Далі, в системі «Електронний суд» 11.12.2025 представником заявника сформовано додаткові пояснення у справі в яких, вказав, що статтею 15 Закону України «Про Збройні Сили України» встановлено, що фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.149,150). Також, представник заявника просив розгляд заяви проводити без участі заявника та його представника.
Представник боржника в системі «Електронний суд» сформував додаткові пояснення у справі (заперечення на заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду) (а.с.153, 154 та зворотна сторона). Заперечення обґрунтоване тим, що, Військова частина НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ОмБР) здійснила розрахунок суми коштів необхідних для виконання рішення суду від 17.02.2024 у справі №300/7727/24. Вказала на те, що ними подано заявки на одержання фінансування, однак, листом від 03.02.2025 №220/13/919 їх повідомлено про те, що Міністерством оборони України фінансування видатків на виконання рішень судів по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» здійснюється відповідно до наданих розпорядниками коштів нижчого рівня заявок на кошти в межах наявного фінансового ресурсу. Тому військова частина НОМЕР_1 в межах своїх повноважень щодо виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 у справі №300/7727/24, постанов головного державного виконавця про стягнення розміру виконавчих витрат та стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП №77856980 від 21.04.2025, може вживати лише такі заходи, як щомісячне подання заявок-розрахунків до ІНФОРМАЦІЯ_1 про потребу в грошових коштах, необхідних для фінансування виконання зазначеного судового рішення та сплати витрат виконавчого провадження і сплати виконавчого збору. Просить у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі. Також, просив розгляд заяви проводити без участі представника боржника.
В судове засідання, призначене на "12" грудня 2025 року о 10:00 год, учасники не з'явилися, однак, у поданих до суду заявах просили розгляд заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення проводити без їхньої участі.
Відповідно до частини 2 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про встановлення або зміну способу, або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, суд вважає можливим вирішити питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в письмовому провадженні.
Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення у цій справі, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами другою, третьою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, відповідно до наведених вище норм остаточне рішення суду є обов'язковим для учасників справи.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX (далі - Закон №4094-IX), який набрав чинності 19.12.2024, були внесені зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Так, відповідно до змісту частин 1-3 статті 378 КАС України (у редакції Закону №4094-IX, що діє з 19.12.2024), за заявою сторони, суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, з 19.12.2024 статтю 378 КАС України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням. Законодавцем прямо визначено, що зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2024 у справі № 300/7727/24 (а не як помилково вказав, представник заявника - 300/1727/24) зокрема, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за основними займаними посадами з врахуванням всіх видів нарахувань згідно з пунктом 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяких інших осіб, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 та пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за період з 02.06.2023 по 02.04.2024.
Відповідно до Розрахунку потреби коштів для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання рішень судів за видатками КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», обчислена на виконання судового рішення від 17.02.2024 у справі № 300/7727/24 за період з червня 2023 по квітень 2024, становить 338 925,00 грн (зворотна сторона а.с.138,139).
Отже, Військова частина НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ОмБР) виконала рішення суду в частині здійснення нарахування грошового забезпечення заявника починаючи з 02.06.2023 по 02.04.2024, з урахуванням проведених платежів.
Однак, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2024 у справі № 300/7727/24, яке набрало законної сили 20.03.2025, на даний час боржником не виконано в повному обсязі, оскільки ОСОБА_1 не виплачено суму доплати з 02.06.2023 по 02.04.2024 у розмірі 338 925,00 грн.
З цього приводу суд зазначає таке.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому був продовжений й триває надалі.
В умовах воєнного стану держава зобов'язана мобілізувати всі доступні їй ресурси, у тому числі фінансові, для посилення своєї обороноздатності та відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Відтак, прийняті органами державної влади рішення, направлені для досягнення вказаних цілей, повинні піддаватись судовому контролю з особливою увагою. Водночас, за межами воєнного стану, при досягненні інших суспільних цілей, розсуд держави є істотно вужчим. Також суд зазначає, що підтримання високого рівня обороноздатності є найвищим державним інтересом і однією з найбільш захищених конституційних цінностей України, оскільки відповідно до частини першої статті 17 Конституції України захист суверенітету та територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. При цьому обмеження прав людини і громадянина під час війни може бути цілеспрямованим і масовими, однак очевидним є те, що в умовах воєнного стану підстави для його виправдання є іншими ніж у мирний час. Питання оцінки таких обмежень обумовлюються, серед іншого, тим, що у військовий час органи державної влади з метою здійснення оборони держави можуть надавати перевагу аргументам, які обумовлюють посилення обороноздатності (потреби оборони), а не тим, які націлені на відновлення індивідуальних прав та свобод.
З огляду на вищезазначене, а також враховуючи, що цей, спір зокрема, не стосується виплат, передбачених в абзаці 2 частини 3 статті 378 КАС України, у задоволенні заяви позивача слід відмовити.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили негайно, після її підписання.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.