ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про передачу адміністративної справи
"12" грудня 2025 р. справа № 300/8854/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Міністерства оборони України про скасування відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, зобов'язання виплатити одноразову грошову допомогу відповідно до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", зобов'язання нарахувати та виплатити пеню за кожен день прострочення виплати одноразової грошової допомоги, починаючи з дня прийняття відмови, відповідно до ст.73 Цивільного кодексу України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Так, відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З наданих разом з адміністративним позовом документів встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою згідно з довідкою від 20.03.2024 №3501-5003176904 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
У цій довідці зареєстроване місце проживання зазначено Донецька область, Покровський район, м.Курахове, фактичне місце проживання/перебування АДРЕСА_1 .
У позовній заяві зазначено адресу м.Світловодськ, Кіровоградська область, яка є адресою фактичного проживання як ВПО.
Відповідно до частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Таким чином, вказаною правовою нормою передбачено альтернативну територіальну підсудність справи за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.
Суд звертає увагу, що положення частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.
Оскільки адреса реєстрації позивача у Кіровоградській області, а місцезнаходженням відповідача є м.Київ, тобто жодна зі сторін не має зареєстрованого місця проживання (перебування) чи місцезнаходження на території Івано-Франківської області, то ця справа не підсудна Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
За правилами пункт 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частинами 6, 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
З урахуванням зазначеного, справу належить передати на розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду за місцем перебування позивача.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 25, 29, 30, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративну справу №300/8854/25 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про скасування відмови, зобов'язання вчинити певні дії, - передати на розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Передачу адміністративної справи №300/8854/25 до Кіровоградського окружного адміністративного суду здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а у разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.