ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" грудня 2025 р. справа № 300/5785/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 91 805,59 грн,
Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі - позивач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) 14.08.2025 звернулося в суд з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ) про стягнення податкового боргу в сумі 91 805,59 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем допущено податковий борг у зв'язку з бездіяльністю щодо сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), єдиного податку з фізичних осіб, адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС-РАЙ), податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку та військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 91 805,59 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.08.2025 відкрито провадження у цій справі, постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.42,43).
Ухвала про відкриття провадження у відповідності до частини 10 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - також КАС України) направлена сторонам із дотриманням вимог статті 126 КАС України.
Згідно з довідкою про доставку електронного листа, ухвала про відкриття провадження від 20.08.2025 по справі №300/5785/25 доставлена в електронний кабінет ГУ ДПС в Івано-Франківській області 20.08.2025 (а.с.45).
Відповідачем ухвала про відкриття провадження не отримана з незалежних від суду причин, що підтверджується довідкою Укрпошти із відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с.46).
Згідно з частиною 11 статті 126 КАС України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Таким чином, враховуючи, що вказана ухвала направлялася поштовим відправленням із відміткою "судова повістка", ця ухвала вважається врученою належним чином.
Враховуючи вищенаведене судом вживалися вичерпні заходи в частині повідомлення ОСОБА_1 в якості відповідача про розгляд адміністративної справи №300/5785/25, однак у визначений судом строк правом на подання відзиву відповідач не скористався.
Згідно із частиною 6 статті 162 Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість Андрійчука Володимира Вікторовича, за результатами якої, оформлено Акт від 20.11.2024 за №21259/09-19-24-03-20/2897721139 яким встановлено несвоєчасну сплату платником суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі 108 626,06 грн (а.с.8-10).
Вищевказаний акт надіслано відповідачу поштовим зв'язком однак не отримано ним з незалежних від контролюючого органу причин, що підтверджується довідкою Укрпошти із відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с.12).
На підставі вищезазначеного акта податковим органом 08.01.2025 винесено податкове повідомлення-рішення форми “Ш» за №000/367/2403, за яким сума штрафних (фінансових) санкцій становить 54 330,03 грн (а.с.14,15).
Також, до податкового повідомлення-рішення форми “Ш» за №000/367/2403 сформовано Розрахунок штрафних (фінансових) санкцій за порушення сплати (перерахування) грошового зобов'язання відповідно до статті 124 ПК України (а.с.16).
Вказане податкове повідомлення-рішення та Розрахунок до податкового повідомлення-рішення надсилалися відповідачу, однак не отримані ним, з незалежних від контролюючого органу причин, що підтверджується довідкою Укрпошти із відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с.18).
Відповідно до змісту інтегрованих карток у відомостях ОСОБА_1 числяться дані про нарахування:
- пені по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), а саме 14.05.2024 року у сумі 3 647,09 грн, 17.09.2024 року у сумі 476,75 грн, 06.11.2024 року у сумі 22 547,08 грн та 7 169,45 грн, 10.02.2025 донараховано в поточному році штрафні санкції (за невчасну сплату) у розмірі 54 313,03 грн (а.с.20);
- пені по єдиному податку з фізичних осіб, а саме 17.09.2024 року у сумі 71,52 грн., 06.11.2024 року у сумі 3 013,94 грн. (а.с.25);
- пені по адміністративних штрафах та штрафних санкцій, а саме: 17.09.2024 року у сумі 16,31 грн, 06.11.2024 року у сумі 158,81 грн та 264.88 грн (а.с.28);
- пені по податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, а саме 17.09.2024 року у сумі 116,65 грн (а.с.32);
- пені по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, а саме 17.09.2024 року у сумі 10,08 грн (а.с.34).
Дані обставини також підтверджені розрахунком пені на суму грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки (а.с.21-24, 26, 27, 29-31, 33, 35) та довідкою про борг, який підлягає стягненню станом на 30.07.2025 (а.с.5).
У зв'язку із несплатою відповідачем узгодженої суми податкових зобов'язань ГУ ДПС в Івано-Франківській області 04.04.2023 винесено податкову вимогу форми “Ф» №0000201-1303-0919, якою визначено податковий борг в розмірі 150 371,78 грн (а.с.6).
Податкова вимога направлена однак не отримана відповідачем, з незалежних від контролюючого органу причин, що підтверджується довідкою Укрпошти із відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с.7).
Оскільки ОСОБА_1 , на час розгляду цієї справи, не погашено всю суму заборгованості по пені та штрафних санкціях, за ним обліковується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), єдиного податку з фізичних осіб, адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС), податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку та військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 91 805,59 грн.
У зв'язку із несплатою податкових зобов'язань позивач, в межах повноважень передбачених підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, звернувся до суду з метою стягнення податкового боргу.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також застосовує норми Податкового кодексу України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 76.1 статті 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Як визначено підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 129.1 статті 129 ПКУ встановлено, що нарахування пені розпочинається, зокрема: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених ПК України випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із ПКУ (підпункт 129.1.1 пункт 129.1 статті 129 ПКУ); при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до ст. 50 ПКУ, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання (підпункт 129.1.3 пункт 129.1 стаття 129 ПКУ); при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки, зокрема, несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов'язання, визначеного ПКУ (підпункт 129.1.4 пункт 129.1 стаття 129 ПКУ).
Відповідно до пункту 129.3 статті 129 ПК України нарахування пені (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 статті 129 ПКУ) закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на відповідний рахунок платника податків, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Згідно з приписами пункту 129.4 статті 129 ПК України, на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків (пункт 131.1 статті 131 ПК України).
Приписами підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України надано право контролюючим органам застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 124.1 статті 124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Якщо зарахування коштів з електронного рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в оплату узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного в уточнюючому розрахунку до податкової декларації здійснюється на наступний операційний день, штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Згідно з вимогами пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до пункту 42.1 статті 42 ПК України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Абзацом 2 пункту 42.5 статті 42 ПК України передбачено, що у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості сплати податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), єдиного податку з фізичних осіб, адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС-РАЙ), податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку та військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 91 805,59 грн, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
З огляду на вищенаведене, за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), єдиного податку з фізичних осіб, адміністративних штрафів та інших санкцій (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплений за ГУ ДПС), податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку та військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 91 805,59 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Згідно із пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, контролюючим органом дотримано процедуру визначення податкового зобов'язання, а також належним чином повідомлено відповідача про наявні податкові зобов'язання та набуття податкового зобов'язання статусу податкового боргу.
Враховуючи, що податковий борг в розмірі 91 805,59 грн виник в результаті порушення відповідачем вимог податкового законодавства, останнім не подано жодного доказу його сплати, суд дійшов висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно зі змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи, що позивачем не підтверджено понесення жодних із вищевказаних судових витрат, такі не підлягають розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) в дохід бюджету податковий борг на суму 91 805 (дев'яносто одна тисяча вісімсот п'ять) гривень 59 (п'ятдесят дев'ять) копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, адреса: вул. Незалежності, буд. 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ ВП - 43968084;
відповідач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 .
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.