(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
12 грудня 2025 року м. Житомир Справа № 240/991/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01 травня 2025 року ухвалено: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.08.2024 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум".
До суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
В обґрунтування вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 19.08.2024 по даний час мало застосувати мінімальну пенсію за віком, встановлену з 01.01.2024 та з 01.01.2025 (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначених Законами України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» та “Про Державний бюджет України на 2025 рік»), тобто 2361 грн., а тому основний розмір моєї пенсії з 19.08.2024 має складати не менше 18888 грн. (2361x8=18888). Однак Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області взагалі не виконувало вказане судове рішення, яке набрало законної сили, а тому з 01.03.2025 до даного часу основний розмір моєї пенсії за розрахунком відповідача складає 7884,57 грн (4800x1,14x1,197x1,0796x1,115=7884,57), а не 18888 грн. (2361x8=18888, з яких: 2361 - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений Законами України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» та “Про Державний бюджет України на 2025 рік») з 19.08.2024, в т.ч. з 01.03.2023, підітверджується роздруківкою від 18.09.2025 із ППВП ПФУ рішення територіального органу Пенсійного фонду України №063550000591 від 20.08.2025 про перерахунок пенсії 19.08.2025 (з 01,03.2025), яке станом на 18.09.2025 було останнім рішенням ПФУ у моїй пенсійній справі. З наведеного вбачається, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №240/991/25 відповідачем не виконувалося взагалі. Просить заяву задовольнити.
Суддя своєю ухвалою від 26.09.2025 постановила зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення суду у справі протягом 90 календарних днів з дня отримання копії ухвали в електронному кабінеті в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.
Звіт про виконання рішення суду у справі надійшов до суду 11 грудня 2025 року.
Суд, розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду у даній справі, зазначає наступне.
Розглянувши у порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, суд зазначає наступне
Рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зобов'язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.08.2024 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
За приписами ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 №966-XIV, прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження
Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено розмір прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність 2361 грн, Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" - 2361 грн.
Як свідчать матеріали пенсійної справи позивача, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір пенсії по інвалідності обраховано із застосуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
2361 грн із 01.03.2024.
2361 грн із 01.01.2025.
Із серпня 2024 року розмір пенсії, нарахованої на виконання рішення суду, становить 18888,00 грн, тобто 2361 грн х 8.
Вказані обставини підтверджуються доданими до звіту протоколами перерахунку пенсії позивача.
Окрім того, на виконання рішення суду за період з серпня 2024 року по грудень 2025 року нараховано, однак не виплачено заборгованість.
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка №3 до Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Органами Пенсійного фонду України ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання його законної сили.
31.03.2025 Головою правління Пенсійного фонду України затверджено Тимчасовий розпис доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на II квартал 2025 року. Затвердженим Тимчасовим розписом доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на ІІ квартал 2025 року передбачені кошти на виплату заборгованості за рішеннями судів 35,3 тис. грн.
Таким чином, невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої пенсії відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Органи Пенсійного фонду України, як органи державної влади, в силу вимог частини другої статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем в межах виконання рішення суду у даній справі вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення, що вказує на наявність підстав для прийняття звіту Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/991/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя О.В. Лавренчук