Рішення від 12.12.2025 по справі 240/21269/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/21269/25

категорія 105000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити помісячні розрахунки, нарахування та виплату ОСОБА_1 на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ компенсації за втрату частини пенсії за весь час прострочення, викладену в листі № 29289-26871/Б-02/8-0600/25 від 18.08.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити помісячний розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ, компенсацію за втрату частини пенсії за весь час прострочення по день фактичної виплати, у зв'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії 231512,37 грн, нарахованої на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 у справі № 240/6469/22 за період з 01.04.2019 по 31.10.2022 (до дня з якого розпочалась виплата перерахованої пенсії);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити помісячний розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ, компенсацію за втрату частини пенсії за весь час прострочення по день фактичної виплати, у зв'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії 38426,30 грн, нарахованої на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 № 240/1305/23 за період з 01.01.2018 по 31.05.2023 (до дня з якого розпочалась виплата перерахованої пенсії);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити помісячний розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ, компенсацію за втрату частини пенсії за весь час прострочення по день фактичної виплати, у зв'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії 20000,00 грн, нарахованої на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 № 240/8031/23 за період з 01.11.2022 по 31.08.2023 (до дня з якого розпочалась виплата перерахованої пенсії);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити помісячний розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ, компенсацію за втрату частини пенсії за весь час прострочення по день фактичної виплати, у зв'язку із порушенням строку виплати частини основного розміру пенсії 86518,35 грн, нарахованої на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.05.2024 № 240/948/24 за період з 01.02.2021 по 31.07.2024 (до дня з якого розпочалась виплата перерахованої пенсії).

Позивач вважає, що відповідачем порушено строки виплати нарахованих сум пенсії на виконання рішень суду, а тому він має право на отримання компенсації втрати частини доходів, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач у строк та в порядку, визначеному ст.152, ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.

01.10.2025 позивачем подано відповідь на відзив, де він зазначає, що відповідачем не було спростовано його доводи, наведені в обґрунтування позовних вимог.

19.09.2025 та 17.10.2025 головуюча суддя перебувала на періодичному навчанні, 31.10.2025, з 19.11.2025 по 03.12.2025 - у відпустці.

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 у справі № 240/6469/22, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.04.2019року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 15.11.2021 року (особова справа ХЗ70095) з врахуванням проведених виплат.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 №240/1305/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській здiйснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмiрi 74% відповідних сум грошового забезпечення та з 01 квітня 2019 року на пiдставi довiдки про розмір грошового забезпечення №СЗ/6366 від 15.11.2021 року, виданою ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмiрi 74% грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмiрi iз врахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 №240/8031/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2022 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.05.2024 №240/948/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №ХЗ70095 від 09.11.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, з урахуванням виплачених сум.

Як встановлено з матеріалів справи, на заяву позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надало лист від 18.08.2025 №29289-26871/Б-02/8-0600/25, яким повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень" (далі - Постанова), яка набрала чинності 17.07.2025, установлено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Пунктом 3 вищевказаної Постанови визначено Пенсійному фонду України не пізніше ніж до 1 вересня 2025 р. забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Отже, питання виплати нарахованих сум пенсії згідно із рішеннями суду буде вирішуватися після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Також позивачу роз'яснено, що відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000 та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159, підприємства, установи і організації всіх форм власності господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсації підлягають грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру. Одночасно повідомлено, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду, зазначені у зверненні, виконані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області у терміни, визначені чинним законодавством, а фактична виплата донарахованих коштів ще не здійснена за браком фінансування з Державного бюджету України, тому компенсація за втрату частини доходів на виконання рішень не нараховується. Також зазначено, що у рішеннях Житомирського окружного адміністративного суду, зазначених у зверненні, відсутнє зобов'язання щодо нарахування компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.

Позивач, вважаючи протиправними дії щодо відмови у виплаті спірної компенсації, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-III (далі - Закон №2050-III) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабміну Міністрів України від 21.02.2001 № 159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до статей 1-2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

За правилами, визначеними статтею 3 Закону №2050-III та пунктом 4 Порядку №159, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

Відповідно до статті 4 Закону №2050-III та пункту 5 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць, тому компенсація втрати частини доходів може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка була фактично виплачена позивачу та в місяць виплати такої заборгованості.

Відповідно до статті 6 Закону №2050-III компенсацію виплачують за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

З системного аналізу наведених правових норм вбачається, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу. Відтак, законодавець пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.

Указана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20 жовтня 2022 року у справі №140/862/19 (адміністративне провадження № К/9901/20190/19).

Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, вирішуючи даний спір щодо нарахування і виплати позивачу компенсації втрати частини доходу (пенсії) у зв'язку із порушенням строку її виплати відповідно до Закону №2050-III та Порядку №159, суд враховує вказані вище висновки суду касаційної інстанції.

Крім цього, суд звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 20 жовтня 2022 року у справі №140/862/19 з правовідносин, що є аналогічними відносинам у цій справі, дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності територіального органу Пенсійного фонду України щодо ненарахування та невиплати компенсації втрати частини перерахованої пенсії у зв'язку із порушенням строків її виплати з огляду на відсутність доказів виплати позивачу нарахованої доплати за рішенням суду.

Як зазначалось вище, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-III компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) і компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення. Тобто, за наявності визначених Законом №2050-III умов, присуджена за рішенням суду сума підлягає компенсації у тому ж самому порядку, якщо ці умови настали у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду.

Отже, коли суми нараховуються за рішенням суду, то підстава для виплати компенсації виникає у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду. Відповідно, визначальними обставинами для виплати компенсації є дати нарахування та фактичної виплати вказаних доходів, оскільки основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону №2050-III, є порушення встановлених строків саме виплати нарахованих доходів.

У даній справі позивач звернувся до суду з приводу нарахування та виплати йому компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням територіальним органом Пенсійного фонду України строків виплати перерахованої пенсії за період з 01.04.2019 по 31.10.2022 в сумі 231512,37 грн на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 01.09.2022 у справі № 240/6469/22, за період з 01.01.2018 по 31.05.2023 в сумі 38426,30 грн на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 № 240/1305/23, за період з 01.11.2022 по 31.08.2023 в сумі 20000,00 грн на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 № 240/8031/23, а також за період з 01.02.2021 по 31.07.2024 в сумі 86518,35 грн на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.05.2024 № 240/948/24.

Разом з тим з матеріалів справи вбачається, що вищезазначені суми перерахованої пенсії на час звернення до суду з цим позовом не була виплачена позивачу, що ним визнається у позові та підтверджується відповідачем у відзиві.

Отже, відсутність фактичної виплати пенсії, перерахованої на виконання рішень Житомирського окружного адміністративного суду у справі від 01.09.2022 у справі № 240/6469/22, від 21.03.2023 № 240/1305/23, від 17.07.2023 № 240/8031/23, від 10.05.2024 № 240/948/24, у загальній сумі 383577,02 грн (231512,37 грн+38426,30 грн+20000,00 грн+86518,35 грн), унеможливлює встановити період прострочення та здійснення розрахунку компенсації втрати частини доходів відповідно до Порядку №159.

Тобто, право позивача на одержання грошової компенсації втрати частини доходів виникне у день виплати заборгованості з перерахованої пенсії.

З огляду на те, що фактична виплата заборгованості по сумі доплати пенсії позивачу ще не здійснена, то у відповідача наразі не виникло обов'язку нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів, адже згідно статті 4 Закону №2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Оскільки позивачу кошти у розмірі 383577,02 грн фактично не виплачені у повному обсязі, то суд приходить до висновку про безпідставність та передчасність заявлених позовних вимог. Тому, позов задоволенню не підлягає.

При вирішенні цього спору судом також було взято до уваги і висновки Сьомого апеляційного адміністративного суду у постановах від 15 квітня 2024 року (справа №600/4650/23-а), від 13 травня 2024 року (справа №600/6286/23-а) та від 26 листопада 2024 року (справа №600/6142/23-а) з аналогічних правовідносин, в яких ухвалами Верховного Суду від 01 травня 2024 року (справа №600/4650/23-а), 05 червня 2024 року (справа №600/6286/23-а) та від 26 грудня 2024 року (справа №600/6142/23-а) було відмовлено у відкритті касаційного провадження.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем доведено правомірність своїх дій, тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

З огляду на відмову у задоволенні позову та приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10003, ЄДРПОУ: 13559341), про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва

12.12.25