12 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/23249/25
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області, щодо не нарахування та виплати ОСОБА_1 , доплати за службу в нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020 в сумі 13639,72 грн;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , доплату за службу в нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020 в сумі 13639,72 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач у період з 07.11.2015 по 18.01.2021 проходив службу в органах Національної поліції. Позивач наголошує, що впродовж 2017 - 2020 він залучався до несення служби на посаді начальника сектору реагування патрульної поліції №1, що передбачає добове чергування, однак доплата за несення служби нічний час за вказаний період відповідачем протиправно не нараховувалась та не виплачувалась.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
21.10.2025 через систему "Електронний суд" представником Головного управління Національної поліції в Житомирській області подано відзив на адміністративний позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що обов'язковою умовою для виплати доплати за службу в нічний час є оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку та умов №260 як первинного документу обліку фактичного часу служби в нічний час. Водночас, щодо позивача такі довідки у спірний період до ГУНП не надходили, а тому відсутні підстави для виплати вказаної доплати.
17.10.2025 головуюча суддя перебувала на періодичному навчанні, з 31.10.2025, з 19.11.2025 по 03.12.2025 перебувала у відпустці.
У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач у період з 07.11.2015 по 18.01.2021 проходила службу в органах Національної поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 16.01.2021№18 о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).
Як зазначено позивачем, у період з 01.01.2017 по 30.11.2020 він залучався до служби у нічні зміни, однак, йому не виплачувалась доплата за службу в нічний час.
В подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою щодо нарахування та виплату грошового забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020.
Листом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 17.02.2025 за №40091-2025 повідомлено позивача, що відповідно пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цих Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу. Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. Згідно особових рахунків у лютому 2020 року позивачу нараховано доплату за службу в нічний час в розмірі 259,67 грн. Відповідно до актів про знищення справ УФЗБО ГУНП в Житомирській області від 11.02.2022 № 198/29/01-2022 та від 07.03.2022 № 270/29, звіти по заробітній платі за 2017-2020 роки знищено. Тому перевірити факт надходження до УФЗБО ГУНП в Житомирській області довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час, немає можливості.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VIII).
Частиною 1 ст.91 Закону № 580-VIII встановлено, що особливий характер служби в поліції містить такі спеціальні умови для певних категорій поліцейських:
1) службу у святкові та вихідні дні;
2) службу позмінно;
3) службу з нерівномірним графіком;
4) службу в нічний час.
Згідно з ч.1, 2 ст.94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) визначено, що Національна поліція з метою організації своєї діяльності фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України інших джерел, не заборонених законом, а також забезпечує ефективне і цільове їх використання.
Відповідно до п.1 Постанови № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 988 постановлено виплачувати поліцейським доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до ст. 94 Закон України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 260 від 06.04.2016, яким затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Відповідно до п.11 Розділу ІІ Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.
Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.
Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Пунктом 15 Порядку № 260 визначено, що у разі звільнення зі служби грошове забезпечення поліцейським виплачується по день їх звільнення зі служби в поліції включно.
Проаналізувавши наведені норми, суд зазначає, що за несення служби в нічний час поліцейським обов'язково виплачується доплата у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів нарахування та виплати позивачу доплати за службу в нічний час у спірний період.
Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача вказує, що зважаючи на відсутність довідок про облік несення позивачем служби в нічний час як передбачених Порядком № 260, то і підстав для здійснення нарахування та виплати доплати за службу в нічний час за період з 01.01.2017 по 31.12.2020 у ГУНП в Житомирській області немає.
При цьому, суд відхиляє такі доводи відповідача, оскільки відсутність довідок обліку несення позивачем служби в нічний час не може бути підставою для обмеження права позивача на доплату за роботу в нічний час при наявності інших доказів виконання такої роботи.
Перебування позивача в нічних змінах підтверджується графіками несення служби секторів реагування патрульної поліції Народицького відділення поліції з 01.01.2017 по 30.11.2020. Тому відсутність довідок відповідача про облік несення позивачем в нічний час служби за умови відсутності доказів внесення завідомо неправдивих відомостей в книги зазначених нарядів не є достатньою підставою для невиплати позивачу спірної доплати.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не здійснював позивачеві доплату за службу в нічний час, чим допустив протиправну бездіяльність.
Разом з цим, суд звертає увагу на те, що обов'язок обрахунку конкретних сум доплати за службу в нічний час покладається безпосередньо на роботодавця.
Таким чином, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Головного управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити позивачу доплату за службу у нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч.1 ст.77 КАС України).
В той же час згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів обґрунтованість своєї бездіяльності, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
За відсутності документально-підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл суд не вирішує.
Керуючись статтями 14, 139, 243-246, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий бульвар, 5/37,м. Житомир,Житомирська обл., Житомирський р-н,10008, ЄДРПОУ: 40108625), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції України в Житомирській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу у нічний час за період з 01.01.2017 по 30.11.2020.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва
12.12.25