Рішення від 11.12.2025 по справі 160/21030/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 рокуСправа №160/21030/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «СОКОВИЙ ЗАВОД СОКИРЯНСЬКИЙ» до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

21.07.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «СОКОВИЙ ЗАВОД СОКИРЯНСЬКИЙ» (вул. Мандриківська, буд. 66, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 39761131) до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, буд. 200, м. Чернівці, Чернівецька обл., 58013, код ЄДРПОУ ВП 44057187) в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області №00000/7434/ж10/24-13-07-01 від 19.03.2025 року в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму 443125,00 грн (чотириста сорок три тисячі сто двадцять п'ять гривень 00 копійок).

Позовні вимоги обґрунтовані неправильним розрахунком податкового повідомлення-рішення в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток без врахування постанови Верховного Суду, якою скасовано податкове повідомлення-рішення яким зменшено позивачу суму від'ємного значення об'єкта оподаткування на прибуток у розмірі 443 125,00 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

22.08.2025 до суду надійшов відзив податкового органу, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та вказує, що враховуючи, послідовність прийняття податкових повідомлень-рішень за відповідні періоди (№0005311401 за 2015 рік та №0005281401за2016 рік), повністю скасовано податкове повідомлення-рішення №0005281401 не мало жодного впливу для розрахунку суми прийнятого на підставі акту перевірки №3830/24-13-14-01/39761131 від 27.09.2017р. та постанови Верховного суду від 25.01.2025 року у справі №824/100/18-а повідомлення-рішення від 19.03.2025 року за №00000/7434ж10/24-13-07-01.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 30.08.2017 №1627, №1628, №1629, №1630, №1631, №1632, плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податку на ІІІ квартал 2017 року, наказу від 19.08.2017 №866, контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку платника з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства, а також єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 23.04.2015 по 30.06.2017, за результатами якої складено акт від 27.09.2017 №3830/24-13-14-01/39761131 (далі - акт перевірки).

В акті перевірки контролюючий орган зазначив, зокрема, що платником занижено показники у рядку 01 Декларацій «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку» за період з 23.04.2015 по 30.06.2017 всього на суму 4730250,00 грн та в порушення вимог підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 140.5.4 пункту 140.5 статті 140 ПК України не відкориговано фінансовий результат до оподаткування, на різниці, що виникають по операціях з нерезидентами з придбання (продажу) товарів, робіт, послуг, що зареєстровані у державах (на територіях), зазначених у підпунктів 39.2.1.2 пункту 39.2 статті 39 ПК України, внаслідок чого занижено суми різниць на які збільшується фінансовий результат до оподаткування всього на загальну суму 2323551,00 грн, в тому числі: за 2015 рік в сумі 1880426,00 грн, за 2016 рік в сумі 443125,00 грн.

На підставі акта перевірки контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення від 18.10.2017:

№0005311401, яким платнику за порушення вимог підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135, підпункту 140.5.4 пункту 140.5 статті 140 ПК України відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58 ПК України збільшено грошові зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 1189922,00 грн;

№0005281401, яким платнику за порушення вимог підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, підпункту 140.5.4 пункту 140.5 статті 140 ПК України відповідно до пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58 ПК України зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток на 443125,00 грн.

За результатами судового оскарження зазначених податкових повідомлень-рішень, постановою Верховного суду від 25.01.2025 року у справі №824/100/18-а скасовано податкові повідомлення-рішення:

від 18.10.2017 №0005311401 - в частині збільшення грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств у розмірі 338477,00 грн.;

від 18.10.2017 №0005281401 - повністю.

Головним Управлінням ДПС у Чернівецькій області з метою виконання постанови Верховного суду від 25.01.2025 року у справі №824/100/18-а в частині приведення у відповідність інтегровані картки платника податків - ТОВ «Соковий завод «Сокирянський» (код ЄДРПОУ 39761131) проведено заходи:

1. ППР №0005281401 (код платежу 11021000) від 18.10.2017 року на суму 443125,0 грн. опрацьована в системі «Податковий блок». Результатом опрацювання є відображення в системі вказаної ППР як скасованої (анульованої).

2. ППР №0005311401 (код платежу 11021000) від 18.10.2017 року на суму 338477,0 грн. опрацьована в системі «Податковий блок».

Результатом опрацювання є:

відображення в системі ППР №000531140 як скасована частково на суму 338477,0 грн.;

приведення у відповідність інтегровану картку платника податків шляхом виведення у переплату всієї суми ППР №000531140 в розмірі 1189922 грн.;

прийняття нового ППР №00000/7434/ж10/24-13-07-01 від 19.03.2025 року на суму 851445 грн.

Податкове повідомлення рішення №00000/7434/ж10/24-13-07-01 від 19.03.2025 року надіслано на юридичну адресу ТОВ «Соковий завод «Сокирянський» (код ЄДРПОУ 39761131), яке в свою чергу повернуто по причині відсутності адресата за вказаною адресою.

ТОВ "СОКОВИЙ ЗАВОД СОКИРЯНСЬКИЙ" звертався до Головного управління ДПС у Чернівецькій області самостійно усунути виявлені порушення до початку розгляду скарги по суті Державною податковою службою України шляхом скасування податкового повідомлення-рішення від 19.03.2025 р. за № 00000/7434/ж10/24-13-07-01 та винесення нових податкових повідомлень-рішень.

У відповідь на цю скаргу ГУ ДПС у Чернівецькій області направило лист № 10694/6/24-13-07-01 від 30.05.2025 року, яким повідомляє наступне: "Постановою Верховного суду від 25.01.2025 року у справі №824/100/18-а частково скасовано податкове повідомлення-рішення № 0005281401.

Враховуючи вищенаведене, а саме послідовність прийняття податкових повідомлень- рішень за відповідні періоди (№0005311401 за 2015 рік та №0005281401 за 2016 рік), повністю скасоване податкове повідомлення-рішення №0005281401 не мало жодного впливу для розрахунку суми прийнятого на підставі акту перевірки №3830/24-13-14- 01/39761131 від 27.09.2017р. та постанови Верховного суду від 25.01.2025 року у справі №824/100/18-а повідомлення-рішення від 19.03.2025 року за №00000/7434ж10/24-13-07-01."

Не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Дослідивши встановлені по справі обставини, в межах заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Пунктом 1.1. статті 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодуванню та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків визначає Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків затверджений Міністерством фінансів України № 1204 від 28 грудня 2015 року.

Цей Порядок розроблено відповідно до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Митного кодексу України. Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, згідно з якими контролюючим органам надано право визначати суми податкових та грошових зобов'язань, зменшувати (збільшувати) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшувати від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємне значення суми податку на додану вартість, застосовувати передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно до ч.1 Розділу ІІ Порядку контролюючий орган визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податкових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, що передбачені Кодексом або іншим законодавством або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, і складає податкове повідомлення-рішення у випадках..

У випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за такими формами:

… «Р» - у разі виявлення за результатами перевірок завищення або заниження податкових зобов'язань платника податків та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та застосування за наслідками таких перевірок передбачених Кодексом штрафних (фінансових) санкцій, пов'язаних з таким заниженням (завищенням) податкових та/або інших зобов'язань (крім грошових зобов'язань та/або штрафних (фінансових) санкцій, визначених іншими формами податкових повідомлень-рішень) та пені (крім пені відповідно до статті 129 Кодексу)…

… «П» - у разі зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток..

Згідно до ч.5 Розділу ІІ Порядку податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором та/або іншим зобов'язанням, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Частиною 7 розділу ІІ Порядку передбачено, що якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня, у тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку, наданої відповідними підрозділами контролюючого органу, до функцій яких належить розгляд скарг в адміністративному порядку та/або супроводження справ у судах, складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або інших зобов'язань, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з використанням платником податку права на податкову знижку, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені, у тому числі за порушення норм іншого законодавства.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що контролюючим органом приймається окреме повідомлення-рішення за кожним окремим податком, збором та/або іншим зобов'язанням, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом; за результатами адміністративного або судового оскарження контролюючим органом враховуються наслідки такого оскарження та, за необхідності, приймаються нові податкові повідомлення-рішення, так само відповідно за кожним окремим податком, зобов'язанням.

Чинним законодавством не передбачено врахування податковим органом наслідків скасування податкового повідомлення-рішення про зменшення від'ємного значення податку на прибуток під час розрахунку грошового зобов'язання з податку на прибуток, в межах процедури виконання судового рішення та приведення інтегрованої картки платника податків у відповідність до обов'язкового до виконання рішення суду.

За таких обставин, в межах доводів позовної заяви, судом не встановлено протиправності в прийнятті спірного податкового повідомлення рішення.

З урахуванням досліджених судом доказів у справі, встановлених фактичних обставин цієї справи та відповідних їм правовідносин, суд дійшов висновку, що спірні рішення відповідають критеріям, визначеним у ч.2 ст.2 КАС України, оскільки прийнята на підставі, у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи сукупність викладених обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши наявні докази у їх сукупності при безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, за результатами з'ясування обставини у справі та їх правової оцінки, суд дійшов висновку про відсутність правових та фактичних підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СОКОВИЙ ЗАВОД СОКИРЯНСЬКИЙ» до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна