Рішення від 12.12.2025 по справі 120/5059/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 грудня 2025 р. Справа № 120/5059/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М.,

за участю:

секретаря судового засідання: Кравець О.П.,

представника позивача: Опольської Н.М.,

представника відповідача: Полянського О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1

до: ІНФОРМАЦІЯ_2

про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2, ВЧ НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування рішення.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовуються протиправністю дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних громадян.

Крім того, позивач наголошує на протиправності наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.03.2023 № 74 в частині призову та направлення позивача на військову службу, а також просить визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 , що стосується зарахування позивача до списків особового складу частини.

Ухвалою суду від 21.04.2025 позовну заяву залишено без руху з підстав пропуску позивачем строку звернення до суду та невідповідності сторін до заявлених позовних вимог.

28.04.2025 через підсистему «Електронний суд» надійшла заява про усунення недоліків, залучення у справі третіх осіб та уточнена позовна заява.

Ухвалою від 02.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою вирішено залучити до участі у даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 та витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язати надати суду у строк подання відзиву належним чином засвідчену копію довідки військово-лікарської комісії прийняту щодо ОСОБА_1 , а також надати усі матеріали, які стали підставою для призову на військову службу під час мобілізації; витребувати у військової частини НОМЕР_1 та зобов'язати надати суду у строк подання відзиву належним чином засвідчену копію наказу командира військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , та надати усі матеріали, які були підставою для прийняття зазначеного наказу.

05.05.2025 через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву від Військової частини НОМЕР_1 , у якому представник наголосив, що позивач не зараховувався до ВЧ НОМЕР_1 та службу не проходив, наказ про призов позивача на військову службу у ВЧ НОМЕР_1 не приймався, відтак відсутні підстави для визнання його протиправним.

08.05.2025 через підсистему «Електронний суд» надійшла заява представника позивача про виправлення описки в ухвалі суду від 02.05.2025.

Ухвалою від 13.05.2025 відповідну заяву задоволено.

Ухвалою від 21.07.2025 вирішено повторно витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язати надати суду у 5-денний строк, з моменту отримання цієї ухвали - належним чином засвідчену копію наказу № 74 від 22.03.2023 (додатки до такого) в частині призову на військову службу по мобілізації солдата ОСОБА_1 , 1986 р.н., та усі документи, які стали підставою для його прийняття. Надати повну інформацію щодо взяття, перебування на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , або зняття такого з військового обліку.

Ухвалою про застосування заходів процесуального примусу від 27.08.2025 стягнуто з керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 штраф в розмірі 908,40 грн. в дохід Державного бюджету України.

04.09.2025 на адресу суду надійшло клопотання від ІНФОРМАЦІЯ_4 про направлення копії позовної заяви та усіх процесуальних документів на поштову адресу відповідача.

13.10.2025 на адресу суду від ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про визнання поважними причини невчасності його подання. Надано витребувані судом докази.

У відзиві на позовну заяву представник зазначив, що на момент призову позивачем не було реалізовано право на відстрочку, а наявність такого права не звільняє від виконання військового обов'язку. Відтак, вважає, що позивач визнаний ВЛК придатним до військової служби, тому наказ про призов позивача на військову службу є правомірним.

Оцінюючи подане клопотання, суд вказує наступне.

Відповідно до частини 5 статті 162 КАС України, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Згідно статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

З аналізу наведеного видно, що пропущений процесуальний строк може бути продовжений судом, а не поновлений.

Враховуючи аргументи представника відповідача щодо неможливості подати своєчасно відзив та з метою не обмеження права сторони висловити свою позицію, суд вважає за можливе продовжити встановлений для подання відзиву строк, а не поновити його.

Ухвалою від 03.11.2025 вирішено розгляд справи № 120/5059/25 проводити в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін. Призначено справу до судового розгляду на 13 листопада 2025 р. о 11:00 год. в залі судового засідання № 2 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

04.11.2025 на адресу суду від представника відповідача 1 надійшло клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 05.11.2025 заяву тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції задоволено.

06.11.2025 на адресу суду від представника ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшло клопотання про скасування ухвали від 27.08.2025.

В судовому засіданні, 13.11.2025, представник позивача підтримала позовну заяву, просила суд її задовольнити та наголосила, що позивач з 22.03.2013 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується відміткою у військовому квитку. З відповідної дати проживає у місті Вінниця та має право на відстрочку у зв'язку з наявністю дитини з інвалідністю. Відповідно до довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_7 від 14.02.2025, позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на строк до 26.11.2031 року, що підтверджує, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Більш того, зауважила, що позивача 22.03.2023 взято на облік ІНФОРМАЦІЯ_3 на підстав абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», як особу, яка прибула з іншої місцевості України або з-за кордону на нове місце проживання, що не відповідає дійсності. Ба більше, позивач пройшов ВЛК 23.03.2023, а спірний наказ про призов винесено 22.03.2023, що суперечить нормам чинного законодавства.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 заперечив проти задоволення позову та зазначив, позивача у 2023 році поставлено на облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі ст. 39 «Про військовий обов'язок та військову службу», а в Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних помилково зазначено, що позивача поставлено на облік на підставі абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Враховуючи, що позивачем пройдено ВЛК, то відповідачем правомірно прийнято наказ від 22.03.2023 № 74 про призов на військову службу солдата ОСОБА_1 , 1986 р.н.

В судовому засіданні, 13.11.2025, оголошено перерву, судове засідання призначене на 25.11.2025.

14.11.2025 через підсистему «Електронний суд» від представника Військової частини НОМЕР_1 надійшло клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 17.11.2025 відповідне клопотання задоволено.

24.11.2025 через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання про відмову від частини позовних вимог.

Ухвалою суду від 25.11.2025 клопотання представника ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування заходів реагування вирішено задовольнити. Скасувати ухвалу від 27.08.2025 у справі № 120/5059/25, якою постановлено стягнути з керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 штраф в розмірі 908,40 грн. в дохід Державного бюджету України.

Ухвалою суду від 25.11.2025 клопотання представника позивача про відмову від частини позовних вимог задоволено. Провадження у справі № 120/5059/25 за позовом ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 та зобов'язання військову частину НОМЕР_1 виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 закрито.

В судовому засіданні, 25.11.2025, представник позивача наголосила, що позивача 22.03.2023 неправомірно поставлено на облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 на підстав абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», оскільки позивач проживає у місті Вінниця та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , ВЛК пройшов 23.03.2023, тому наказ № 74 від 22.03.2023 про призов на військову службу винесено протиправно. Відтак, дії відповідача та спірний наказ є протиправними.

Представник відповідача ж зазначив, що інформація про обставини проходження позивачем ВЛК у відповідача відсутні, оскільки в приміщенні ТЦК була пожежа та частина документів знищена, а в обліковій картці щодо дати проходження ВЛК зроблено технічну помилку, правильною є дата 22.03.2023.

В судовому засіданні оголошено перерву, наступне судове засідання призначене на 08.12.2025.

27.11.2025через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшли письмові пояснення, у яких представник вкотре наголосив на протиправності взяття позивача на облік без законних підстав.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив відповідні обставини та приходить наступних висновків.

Відповідно до копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 26.10.2002 року.

Згідно відомостей військового квитка серії НОМЕР_2 від 22.03.2013, виданого ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_1 взято на облік 22.03.2013 ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до абз. 9 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» як особу, яка досягла 25 - річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

22.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 взято на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_10 (Сарата) на підставі абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову служб», як особу, яка прибула з іншої місцевості (адміністративно - територіальної одиниці) України або з - за кордону на нове місце проживання.

22.03.2023 ОСОБА_1 знято з військового обліку (вибув) у зв'язку із призовом чи прийняттям на військову службу (п. ч. 5 ст. 37) або альтернативну (невійськову службу).

Наказом № 74 від 22.03.2025 «Про призов на військову службу по мобілізації» призвано на військову службу по мобілізації нижчеіменованих військовозобов'язаних до військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до поіменного списку у п. 2 зазначено солдата ОСОБА_1 , 1986 р.н.

Однак, позивач вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо взяття на військовий облік військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 22.03.2023 та наказ ІНФОРМАЦІЯ_2 № 74 від 22.03.2023 в частині призову та направлення для проходження військової служби ОСОБА_1 .

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на момент виникнення спірних правовідносин на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" (затвердженим Законом України від 03.03.2022 №2105-ІХ) постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду даної адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено та триває мобілізація.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII(далі - Закон №3543-ХІІ).

Так, статтею 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України- за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Постановою КМУ від 23 лютого 2022 року №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до п. 1 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до положень п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:

- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;

- ведуть облік осіб, звільнених з військової служби із Збройних Сил в запас або у відставку (далі - особи, звільнені з військової служби), які проживають на відповідній території, для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- виконують інші функції відповідно до законодавства.

Так, відповідно п. 79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487) районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.

У свою чергу, згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України, зокрема, на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України):

приписані до призовних дільниць;

які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць;

звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов'язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку.

Так, як встановлено судом та не заперечується сторонами, відповідно до відомостей, зазначених у військовому квитку позивача, 22.03.2013 ІНФОРМАЦІЯ_7 на підставі абз. 9 п. 2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» його взято на облік, як особу, яка досягла 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.

При цьому, відповідно до відомостей, що містяться в паспорті громадянина України, позивач зареєстрований з 26.10.2002 за адресою: АДРЕСА_1 .

Однак, 22.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 його взято повторно на військовий облік на підставі абз. 3 п. 1 ч. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», як особу, яка прибула з іншої місцевості (адміністративно - територіальної одиниці) України або з-за кордону на нове місце проживання.

Водночас, як зазначив в судовому засіданні представник відповідача, що позивача взято на облік на підставі ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», відтак в обліковій картці позивача допущено технічну помилку, якою передбачено, що на військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

З такими доводами суд категорично не погоджується та зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин, 22.03.2023, така норма була відсутня.

Більш того, позивач не змінював місце проживання, що свідчить, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 . Відповідні обставини підтверджуються довідкою від 14.02.2025 № 362/2204, якою підтверджене право позивача на відстрочку на строк до 26.11.2031 року, як такому, який виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років.

Відповідно до Указу Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 «Про Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу», записи та відмітки у військовому квитку роблять посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України), які відповідають за його заповнення й видачу. Записи у військовому квитку засвідчуються гербовою мастиковою печаткою.

Разом з тим, відповідно до листа-роз'яснення начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 21.08.2014 № 322/2/7142, документом, який підтверджує призов та проходження військової служби військовослужбовцем у особливий період, а також підтверджує призов під час мобілізації резервістів та військовозобов'язаних, є військовий квиток, в якому в відповідних розділах здійснюються службові відмітки.

Суд також зауважує, що згідно відомостей з облікової картки військовозобов'язаного та у військовому квитку, позивача взято на облік у ІНФОРМАЦІЯ_8 22.03.2013, водночас відмітка про зняття його з обліку у цьому ж ТЦК відсутня.

Відтак, наведені судом доводи та докази свідчать, що ІНФОРМАЦІЯ_3 без наявних підстав взято ОСОБА_1 на облік у зазначеному центрі комплектування та свідчить про протиправність таких дій.

Надаючи оцінку наказу «Про призов на військову службу по мобілізації» № 74 від 22.03.2023, прийнятого ІНФОРМАЦІЯ_3 , в частині призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації до військової частини НОМЕР_1 , суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Зі змісту положень ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вбачається, що призову на військову службу під час мобілізації підлягають військовозобов'язані, які, з-поміж іншого, визнані придатними до військової служби за станом здоров'я відповідно до висновку військово-лікарської комісії.

Частина 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає, що особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до п. 3 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, громадяни, які добровільно вступають на військову службу (далі - військова служба за контрактом) або призиваються, проходять обов'язковий медичний огляд у порядку, що затверджується Міністерством оборони України за погодженням із центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Непридатний до військової служби», «Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців»; «Потребує», «Тимчасово непридатний» (пункт 20.3. глави 20 розділу ІІ Положення №402).

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов'язок і військову службу» та цим Порядком.

Таким чином, проходження медичного огляду та встановлення придатності до військової служби є обов'язковими умовами, без дотримання яких призов особи на військову службу є неможливим.

Отже, для призову особи на військову службу під час мобілізації необхідно встановити придатність військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби.

Відтак, із системного аналізу вищенаведених норм права суд приходить до висновку про те, що призов на військову службу під час мобілізації обов'язково супроводжується проведенням медичного огляду та винесенням відповідної постанови ВЛК. Функціонування ВЛК, серед іншого, прямо передбачено також і в Указі Президента України про мобілізацію.

Так, згідно відомостей з облікової карти військовозобов'язаного, в розділі відомості про медичний огляд зазначено, що 23.03.2023 позивач пройшов ВЛК, якою визнаний придатним до військової служби, водночас слід наголосити, що спірний наказ, яким позивача призвано на військову службу по мобілізації, винесено 22.03.2023.

Заперечуючи проти доводів позивача щодо порушення послідовності проходження медичного огляду та призовом, представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що в обліковій картці у даті проходження медичного огляду допущено технічну помилку, вірною є дата - 22.03.2023.

При цьому, з метою перевірки відповідних доводів на вимогу суду надати висновок ВЛК, оскільки такий відсутній у позивача, представник відповідача зазначив, що такі докази відсутні у ІНФОРМАЦІЯ_4 внаслідок знищення паперових документів, що підтверджується актом про пожежу від 22.06.2025, що міститься в матеріалах справи.

Відтак, враховуючи вищезазначене суд доходить висновку про протиправність прийнятого наказу в частину, що стосується позивача.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи докази на підтвердження доводів та заперечень, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо взяття 22.03.2023 на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 74 від 22.03.2023 в частині призову на військову службу по мобілізації до Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .)

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Повний текст судового рішення складено 12.12.2025.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна