Справа № 739/2573/25
Провадження № 2-а/739/84/25
12 грудня 2025 року м. Новгород-Сіверський
Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Іващенка І.К.,
при секретарі - Шкурат О.Г.,
за участю:
представника відповідача - Єрмоленко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Новгород-Сіверський адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,-
04 грудня 2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову № 327 від 06 листопада 2025 року.
В обґрунтування позову вказує, що 06 листопада 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , полковником ОСОБА_2 , винесено постанову про накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 гривень в справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, що згідно відомостей наведених у постанові по справі про адміністративне правопорушення №327 від 06 листопада 2025 року, ОСОБА_1 не з'явився до другого відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09 год. 00 хв., 19.01.2025 року по повістці № 1651628 від 03.01.2025, чим скоїв правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Вважає, що постанова №327 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП є протиправною та підлягає скасуванню. Оскільки висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, що містить об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону, чи винна особа у його вчиненні.
Вказує, що не заперечує факту, що повістка була направлена на його адресу, проте не була йому вручена, в зв'язку з відсутністю позивача вдома.
Тому вважає, що відповідач не дотримався наведених в ст.. 280 КУпАП правил, внаслідок чого притягнув його до відповідальності за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Також зазначає, що відповідачем притягнуто його до адміністративної відповідальності з порушенням строків, передбачених ст.. 38 КУпАП, що є незаконним і тягне за собою скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення з закриттям провадження у справі.
Також вказує, що справа про адміністративне правопорушення розглянута без його участі, а постанова про адміністративне правопорушення отримана позивачем лише 24.11.2025 року, про що свідчить трекінг Укрпошти, доданий до позову.
Просить поновити строк на оскарження, позов задовольнити визнати протиправною та скасувати постанову № 327 від 06 листопада 2025 року , винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 , полковником ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 в справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, провадження по адміністративній справі закрити.
Ухвалою судді Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області від 05 грудня 2025 року відкрито провадження в справі. В судове засідання викликані учасники справи. Встановлено відповідачу семиденний строк для подачі відзиву на адміністративний позов.
10.12.2025 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому останній проти позовних вимог заперечує, вказуючи на безпідставність заявлених позовних вимог та правомірність притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а також правомірність дій працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 . Окрім того, зазначає, що 24 жовтня 2025 року о 10:00 годині за адресою АДРЕСА_1 при особистій явці громадянина ОСОБА_1 було встановлено, що останній на підставі електронного звернення ІНФОРМАЦІЯ_3 № Е1119887 від 03.01.2025 року сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Обергі», був переданий до органів Національної поліції з метою адміністративного затримання та доставлення як такого, що вчинив адміністративне правопорушення за статтею 210-1 КУпА, а саме не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 годин 19.01.2025 року по повістці № 1651628 від 03.01.2025. Що було приводом для накладення на нього адміністративного стягнення у розмірі 17000,00 грн. за ч.3 ст.210-1 КУпАП.
Вказує, що сам по собі факт неотримання позивачем поштової кореспонденції, надісланої на зареєстровану адресу місця проживання не є достатнім для того, щоб закласти аргументовану основу для заяви про те, що права військовозобов'язаного не порушені, а суб'єктивна сторона правопорушення відсутня. Вважає посилання на необізнаність позивача щодо явки до ІНФОРМАЦІЯ_3 необґрунтованими та не звільняє останнього від обов'язку з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 у визначений час і не може бути підставою для звільнення від адміністративної відповідальності за порушення цього обов'язку.
Відтак, 24 жовтня 2025 року було складено протокол № 327 про адміністративне правопорушення. В протоколі про адміністративне правопорушення № 327 було встановлено, що ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 годин 19.01.2025 року по повістці № 1651628 від 03.01.2025. Своїми протиправними діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив п. 21 «Порядку проведення призиву громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560; абз.1,8,15 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч.1-2 ст. 17 Закону України «Про оборону України», що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
При прийнятті вказаної постанови, у якості доказів вини скоєння правопорушення, було взято до уваги: протокол від 24.10.2025 N?327 про адміністративне правопорушення; копія електронного звернення до Національної поліції, повістка про виклик, копія рекомендованого поштового відправлення, копія довідки Укрпошта про причини повернення.
Щодо порушених строків притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності вказує, що дане правопорушення є «триваючим» тому строки відповідачем не пропущені.
Позивач в судове засідання не з'явився. В прохальній частині позову просив розглянути справу без його участі. Позов підтримує та просив його задовольнити.
Представник відповідача підтримав свою позиції викладену у відзиві на позов. Просив позовні вимоги відхилити.
Суд, дослідивши матеріали справи, повністю і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного.
Порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення врегульований статтею 286 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Суд вважає що підстави пропущення строку на оскарження є поважними, а клопотання про поновлення строку на оскарження підлягає задоволенню.
Статтею 235 КУпАП передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 .
24.10.2025 року, відповідальним виконавцем - діловодом відділення обліку мобілізаційної роботи другого відділення ІНФОРМАЦІЯ_1 старшим солдатом ОСОБА_3 відносно ОСОБА_1 складено протокол №327 за ст.210-1 КУпАП, відповідно до якого: 24.10.2025р. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено факт адміністративного правопорушення, а саме: громадянин ОСОБА_1 , який є військовозобов?язаним, не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 годин 19.01.2025 року по повістці № 1651628 від 03.01.2025, чим порушив вимоги п. 21 «Порядку проведення призиву громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560; абз.1,8,15 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч.1-2 ст. 17 Закону України «Про оборону України», що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період. Тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зі змісту даного протоколу вбачається, що останній був ознайомлений з правами та обов'язками відповідно до ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, а також про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 06.11.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), 10 каб.
В поясненнях ОСОБА_1 вказав, що ознайомлений з протоколом № 327 про адміністративне правопорушення від 24.10.2025.
06.11.2025 року начальником територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_4 , полковником ОСОБА_2 винесено постанову № 327, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 грн., за те що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 09:00 годин 19.01.2025 року по повістці № 1651628 від 03.01.2025 для уточнення своїх облікових даних, чим порушив вимоги п. 21 «Порядку проведення призиву громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560; абз.1,8,15 ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч.1-2 ст. 17 Закону України «Про оборону України», що призвело до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період., що призвело до порушення ним законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчиненого в особливий період, тобто скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Відповідно до абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
18.05.2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку №3633-ІХ від 11.04.2024.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Також, згідно пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Положеннями п. 1 ч. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18 травня 2024 року, визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Таким чином, враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, крім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Нормами вказаного Закону визначено 60-денний строк для уточнення облікових даних, останній день якого припадав на 16.07.2024.
Також суд наголошує, що чинним законодавством передбачено три способи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024, а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Разом з тим, позивач не прибув по повістці у вказаний день та не уточнив свої облікові данні, чим порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, що затверджений Законом України від 24.02.2022 року №2102-ІХ, у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час розгляду справи.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 являється військовозобов'язаним. Доказів про те що ОСОБА_1 уточнив свої данні позивачем не надані та їм не спростовано доводи відповідача про зворотне.
Строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності необхідно обчислювати саме з моменту виявлення правопорушення у ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто з дати коли ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 по повістці, а саме з 19 січня 2025 року.
Відповідно до частини 7 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення,тобто на позивача могло бути накладено стягнення на протязі трьох місяців з дня його виявлення з 19 січня 2025 року і до 19 квітня 2025 року.
З урахуванням наведеного суд вважає, що адміністративне стягнення на ОСОБА_1 (06 лситопада 2025 року) застосовано з порушенням строків притягнення останнього до адміністративної відповідальності, а тому постанова начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , полковника ОСОБА_2 №327 від 06.11.2025 року за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн. - підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат вирішити в порядку ст.. 139 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 5,7,9,19,90,72,77-78,139,243-246,250,286 Кодексу адміністративного судочинства України,суд,-
Поновити ОСОБА_1 строк для подачі адміністративного позову до суду.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , полковника ОСОБА_2 , № 327 від 06.11.2025 року за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн.
Справу про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду набирає законної сили після розгляду справи Шостим апеляційним адміністративним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ,
Суддя: І.К. Іващенко