Справа №760/26222/25 1-кс/760/11703/25
30 вересня 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчої ОСОБА_3 захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчої 3 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_6 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000247 від 03 червня 2022 року, за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27 частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України,
Слідча 3 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_5 звернулася до Солом'янського районного суду міста Києва з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні № 22022000000000247 від 03 червня 2022 року, за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27, частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначає, що досудовим розслідуванням встановлено, що у громадянина України ОСОБА_10 , який не будучи наділеним повноваженнями на виконання функцій держави, у невстановлений досудовим розслідуванням час, виник злочинний умисел на вчинення групою осіб публічних закликів до насильницької зміни конституційного ладу та до захоплення державної влади.
Реалізовуючи злочинний умисел, 04 березня 2023 року, протягом доби, у період часу із 00-00 год. по 23-59 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на території РФ у м. Москва, більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_10 , будучи співвиконавцем вчинення кримінального правопорушення, взяв участь у зустрічі певної групи осіб, на якій були присутні громадяни України, де ведучим та організатором виступав ОСОБА_14 , та інші невстановлені досудовим розслідуванням особи, щодо якої було здійснено відеофіксацію та поширення в мережі Інтернет.
Розпочавши вказану зустріч, ОСОБА_14 , будучи організатором, запропонував присутній групі осіб відкрити «засідання», назвав цю групу осіб «ініціативною групою зі скликання зборів українського народу» та проголосив вказану зустріч «скликанням загальних зборів народу України».
У подальшому, на прохання ОСОБА_14 , згадана група осіб, у тому числі ОСОБА_10 , проголосувала за відкриття так званого «засідання», обрання його «головуючим» зустрічі, обрання членів «рахункової, мандатної, редакційної комісій», «секретаріату», а також ОСОБА_14 попросив технічних спеціалістів зберегти відеозапис зустрічі.
Згодом ОСОБА_14 надав можливість висловитись, зокрема, ОСОБА_10 , невстановленій особі ОСОБА_15 , та за його пропозицією вказана група осіб проголосувала за прийняття документа під назвою «ДЕКЛАРАЦІЯ ЗАХИСТУ НАРОДУ УКРАЇНИ», яким зокрема «ухвалили» рішення про утворення «Представництва українського народу».
Вказана група осіб «проголосила» «Народне представництво» єдиним законним представником українського народу, «позбавила» Президента України ОСОБА_16 владних повноважень, закликала військових, працівників правоохоронних органів, суддів, державних службовців та службовців місцевого самоврядування перейти на бік «Представництва українського народу».
Також, було затверджено склад «народних представників», з яких формується «Представництво українського народу», за участю, у тому числі, ОСОБА_10 .
Присутня група осіб уповноважила «Представництво українського народу» створювати будь-які органи, наділяючи їх повноваженнями, необхідними для виконання покладених завдань.
Надалі, 10 березня 2023 року, протягом доби, у період часу із 00-00 год. по 23-59 год., у невстановленому досудовим розслідуванням місці відеозапис «зібрання ініціативної групи зі скликання зборів українського народу» був розміщений невстановленими досудовим розслідуванням особами на YouTube-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 », який має назву «Зеленского отстраняют от власти. Украина отказывается платить долги МВФ», що містить 7700 переглядів та 487 реакцій.
Згідно висновку експертів від 14 червня 2023 року № 14222/14223/23-36 КНДІСЕ Мінюста України у відеофрагменті під назвою «Зеленского остраняют от власти. Украина отказывается платить долги МВФ», який розміщено за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_2», містяться публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу та захоплення державної влади.
Так, ОСОБА_10 без попередньої змови між собою, взяв участь у зібранні групи осіб з метою здійснення публічних закликів до насильницької зміни конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні в непередбачений Конституцією спосіб, тобто усвідомлював суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачав суспільно небезпечні наслідки і бажав їх настання, тобто вчинив кримінальне правопорушення з прямим умислом.
11 березня 2025 року, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27, частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України, а саме у вчиненні групою осіб без попередньої змови між собою публічних закликів до насильницької зміни конституційного ладу та до захоплення державної влади.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, військовим станом в Україні, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_10 проживає на території РФ, та, відповідно, об'єктивну неможливість вручити повідомлення про підозру із пам'яткою про процесуальні права та обов'язки підозрюваного останньому, з дотриманням вимог статей 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 51 (7976) від 11 березня 2025 року та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_10 , а також повістки про виклик підозрюваного на 17, 18 та 19 березня 2025 року до слідчого 3 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в м. Києві та Київській області для допиту як підозрюваного та вручення письмового повідомлення про підозру під час здійснення досудового розслідування,
Жодного разу у визначений в повістках час та місце, громадянин України ОСОБА_10 не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи вищевикладене, що місце знаходження ОСОБА_10 на даний час невідоме, він переховується від органів досудового розслідування на території РФ, 20 березня 2025 року останнього оголошено у розшук, проведення якого доручено співробітникам УКЗНД ДЗНД СБ України.
Таким чином, оскільки підозрюваний ОСОБА_10 ухиляється від явки на виклики слідчого (не прибув на виклики без поважної причини більше як два рази), оголошений у розшук та перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, державний кордон України не перетинав, орган досудового розслідування вважає необхідним застосування процедури спеціального досудового розслідування, тому звернувся з указаним клопотанням.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому та просив його задовольнити.
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, посилаючись на те, що матеріали клопотання не містять переконливих доказів того, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території або на території держави-агресора саме з метою ухилення від кримінальної відповідальності за цим кримінальним провадженням. Крім того, вважає, що його підзахисний не оголошений у розшук, оскільки на сайті Інтерполу відсутнє відповідне синє або червоне оповіщення. Враховуючи викладене, просив відмовити у задоволенні клопотання.
Вислухавши прокурора та захисника, вивчивши клопотання та дослідивши матеріали додані до клопотання, суд приходить до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22022000000000247, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03 червня 2022 року за підозрою ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27, частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України.
Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень врегульовані главою 24-1 КПК України.
Відповідно до частини першої-другої статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 1141, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 442-1, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Частиною першою, другою статті 297-4 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.
Враховуючи вищевикладені норми, слідчий суддя при вирішенні питання про здійснення спеціального досудового розслідування повинен встановити набуття особою статусу підозрюваного, наявність обґрунтованої підозри, можливість здійснення спеціального досудового розслідування за фактом інкримінованого правопорушення, та доведеність, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Слідчою у клопотанні доведено наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27, частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України, зокрема, підтверджується долученими до матеріалів клопотання доказами, а саме: протоколом огляду від 10 квітня 2023 року; висновком експертів № 14222/14223/23-36 від 14 червня 2023 року за результатами проведення судової лінгвістичної семантико-текстуальної експертизи; висновком експерта № 20623/23-35 від 01 серпня 2023 року за результатами проведення судової портретної експертизи у кримінальному провадженні; протоколом допиту свідка ОСОБА_17 під час досудового розслідування в судовому засіданні; іншими матеріалами клопотання в їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 42 КПК України підозрюваним є, зокрема, особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Частиною першою статті 278 КПК України визначено, що письмове повідомлення про підозру вручається у день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Порядок здійснення повідомлень передбачений статтею 135 КПК України.
Згідно з частинами першою, другою статті 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Частиною восьмою статті 135 КПК України передбачено, що повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Як вбачається з матеріалів клопотання відносно ОСОБА_10 складено повідомлення про підозру від 11 березня 2025 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27, частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України, яке 11 березня 2025 року в порядку частини восьмої статті 135 КПК України опубліковано на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр», що підтверджується протоколами огляду вебсайту та газети.
Отже, у відповідності до вимог статті 42 КПК України ОСОБА_10 має статус підозрюваного у цьому кримінальному провадженні і щодо нього може вирішуватися питання про здійснення спеціального досудового розслідування.
Крім того, слідчий суддя має також перевірити наявність достатніх підстав вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
З висновку експерта № 20623/23-35 від 01 серпня 2023 року за результатами проведення судової портретної експертизи у кримінальному провадженні встановлено, що на відео, яке було записано у м. Москва, РФ, зображений саме ОСОБА_10 , що свідчить про перебування останнього на території держави-агресора, оскільки відомості про перетин останнім державного кордону відсутні.
Повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_10 до слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області на 17 березня 2025 року, 18 березня 2025 року та 19 березня 2025 року у порядку частини восьмої статті 135 КПК України було опубліковано 11 березня 2025 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті Кабінету міністрів України «Урядовий кур'єр» № 51 (7976) від 11 березня 2025 року, проте, ОСОБА_10 не з'явився для допиту у визначений слідчою час.
Постановою слідчої слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_5 від 15 серпня 2025 року підозрюваного ОСОБА_10 оголошено у міжнародний розшук.
Щодо посилань захисника про те, що підозрюваний не є таким, що оголошений у міжнародний розшук, оскільки на сайті Інтерполу відсутні відповідні оповіщення, то слідчим суддею вони оцінюються критично, з огляду на таке.
Чинний КПК України у жодній нормі не розкриває поняття «міжнародний розшук» та не визначає момент, з якого особа вважається такою, що оголошена у міжнародний розшук. Водночас в абз. 1 частини першої статті 281 КПК України зазначено, що якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, слідчий, прокурор оголошує розшук такого підозрюваного.
Частиною другою статті 281 КПК України визначено, що про оголошення розшуку виноситься окрема постанова, якщо досудове розслідування не зупиняється, або вказується в постанові про зупинення досудового розслідування, якщо таке рішення приймається, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до Розділу IV Інструкції про порядок використання правоохоронними органами України інформаційної системи Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, затвердженої Наказом № 613/380/93/228/414/510/2801/5 від 17 серпня 2020 року, етапу здійснення відповідного запиту до Інтерполу щодо особи, яка розшукується з метою її затримання, арешту, обмеження свободи пересування та подальшої видачі (екстрадиції) в України передує оголошення такої особи в установленому законодавством порядку в розшук правоохоронними органами України, а документами, які додаються до запиту є завірена копія постанови про оголошення розшуку особи (постанови про зупинення досудового розслідування) та завірена копія ухвали слідчого судді про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на стадії досудового розслідування. Таким чином, вже на момент звернення із запитом до Інтерполу особа має бути оголошена в розшук.
Крім того, з аналізу частини другої статті 297-1 КПК України вбачається, що при вирішенні питання про здійснення спеціального досудового розслідування йдеться лише про його оголошення в міжнародний розшук, та не зазначається про необхідність доводити факт перебування особи в розшуку.
Враховуючи викладене, момент, з якого особа вважається такою, що оголошена у міжнародний розшук, відповідає часу винесення постанови про оголошення особи у міжнародний розшук, а доказом, яким сторона обвинувачення має доводити перед слідчим суддею факт того, що підозрюваний оголошений у міжнародний розшук є наявність у матеріалах клопотання процесуального рішення про оголошення особи в міжнародний розшук, оформленого постановою.
Таким чином, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_10 , умисно переховується від слідства та суду на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою уникнення кримінальної відповідальності та останній оголошений у міжнародний розшук.
З огляду на викладене, враховуючи те, що є підстави вважати, що ОСОБА_10 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27, частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України, що відноситься до категорії нетяжкого злочину, за вчинення якого, передбачене покарання у виді обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією майна або без такої, визначене таким при розслідуванні якого можливе здійснення спеціального досудового розслідування, останній переховується від органів слідства та суду на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, оголошений у міжнародний розшук, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись статтями 3, 9, 22, 42, 297-1, 297-3, 297-4, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000247 від 03 червня 2022 року, за підозрою ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 27 частиною першою статті 28, частиною другою статті 109 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1