Єдиний унікальний номер 599/1751/25
Номер провадження 3/599/474/2025
Іменем України
"11" грудня 2025 р. суддя Зборівського районного суду Тернопільської області Чорна В.Г., розглянувши в м. Зборові матеріали, які надійшли із відділення поліції №2 (м.Зборів) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 , не працює, за ч.2 ст. 173-2, ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 735085 від 24.10.2025 року зафіксовано, що ОСОБА_1 24 жовтня 2025 року приблизно о 12 год 30 хв за місцем спільного проживання: у АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно свої сестри ОСОБА_2 в присутності малолітньої дочки ОСОБА_3 .
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 735084 від 24.10.2025 року зафіксовано, що ОСОБА_1 24 жовтня 2025 року приблизно о 12 год 30 хв за місцем спільного проживання: у АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно свої сестри ОСОБА_2
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, матеріали єдиний унікальний номер 599/1747/25 номер провадження 3/599/471/2025, єдиний унікальний номер 599/1751/25 номер провадження 3/599/474/2025, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст. 173-2 та ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний унікальний номер 599/1747/25 номер провадження 3/599/471/2025.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адмінправопорушень доводиться його поясненнями, що відповідають обставинам відображеним у протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАД № 735085 від 24 жовтня 2025 року, ВАД № 735084 від 24 жовтня 2025 року, поясненнями ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.
Частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми, тобто за вчинення домашнього насильства.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 року домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Дослідивши матеріали справи, із врахуванням особи ОСОБА_1 , вважаю, що його вина доведена, дії за ч.1 ст.173-2; ч.2 ст.173-2 КУпАП кваліфіковані вірно.
Згідно ст.23 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення є мірою відповідальності з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У відповідності до ст.ст. 33-35 Кодексу України про адміністративні правопорушення при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, щире каяття у вчиненому.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , який раніше до адмінвідповідальності за даною статтею не притягувався, визнав вину у вчиненому, зрозумів негативні наслідки своїх дій, тому відсутня необхідність направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, відповідно до статті 39-1 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, враховую характер та спосіб його вчинення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, його характеристику, наявність прямого умислу на вчинення домашнього насильства, вважаю за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП та статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI з порушника підлягає стягненню на користь держави судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ст.221, ст.283-285, ст.294 КУпАП,
матеріали єдиний унікальний номер 599/1747/25 номер провадження 3/599/471/2025, єдиний унікальний номер 599/1751/25 номер провадження 3/599/474/2024, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 та ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення слід об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний унікальний номер 599/1747/25 номер провадження 3/599/471/2025.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст. 173-2 та ч.2 ст.173-2 Кодексу про адміністративні правопорушення України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу 510 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в сумі 605.60 грн.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів: ГУК у Терн.обл./тг м.Зборів 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37977599, банк отримувача - Казначейство України, номер рахунку UA 818999980313070106000019733, код класифікації доходів бюджету 21081100. Призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 , код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Зборівський районний суд.
Суддя Зборівського
районного суду В.Г. Чорна