Справа № 760/19716/25
Провадження №3/760/5909/25
26 вересня 2025 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Аксьонова Н.М., з участю представника Київської митниці Державної митної служби України Панькіна Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , відправника міжнародного поштового відправлення №СА03584633UA, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ,
за порушення митних правил, передбачене ст.473 МК України,
24 березня 2025 року в зоні митного контролю м/п «УкрПошта» Київської митниці на території ЗМК логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) здійснено митний огляд міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) №CA031584633UA, яке пересилалося з України ( ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), АДРЕСА_2 ) до Німеччини ( ОСОБА_3 , АДРЕСА_4 ).
Під час митного огляду у МПВ виявлено самовар жовтого металу з ознаками старовини - 1 шт.
У митній декларації форми CN 23 в графі докладний опис вкладення зазначено posud stolovyy prybory kukhonni (посуд столовий прибори кухонні), кількість - 1.
31.03.2025 року митницею здійснено взяття проб (зразків) товарів та в подальшому направлено до Національного музею історії України для проведення експертизи на предмет встановлення належності зразка (самовар з ознаками старовини - 1 шт.) до культурних цінностей та встановлення ринкової вартості зазначеного предмета.
Відповідно до висновку від 18 квітня 2025 року № 52 Національного музею історії України наданий на дослідження предмет декоративно-ужиткового мистецтва у кількості 1 штука, виявлений у міжнародному поштовому відправленні №CA031584633UA є:
Самовар, друга половина ХІХ ст., Російська імперія, м. Тула, самоварна фабрика «Н.А.Воронцова», матеріал латунь, дерево, техніка литво, штампування, розмір висота - 34см, ширина - 34,5см, належить до побутових жарових водогрійних приладів, тулуб у формі «кулі», орієнтовна вартість 7 000,00 грн, має історичну та культурну цінність.
Частиною 1 статті 235 МК України заборонено переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території (п.1.1), відправлених з порушенням митних правил (п.1.2) та товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (п.1.3).
Частиною 2 ст.235 МК України передбачено, що забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Згідно з п.2 ч.1 ст.196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про вивезенні, ввезення та повернення культурних цінностей» культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме:
оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва;
предмети, пов'язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва;
предмети музейного значення, знайдені під час археологічних розкопок;
складові частини та фрагменти архітектурних, історичних, художніх пам'яток і пам'яток монументального мистецтва;
старовинні книги та інші видання, що становлять історичну, художню, наукову та літературну цінність, окремо чи в колекції;
манускрипти та інкунабули, стародруки, архівні документи, включаючи кіно-, фото- і фонодокументи, окремо чи в колекції;
унікальні та рідкісні музичні інструменти;
різноманітні види зброї, що має художню, історичну, етнографічну та наукову цінність;
рідкісні поштові марки, інші філателістичні матеріали, окремо чи в колекції;
рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування;
зоологічні колекції, що становлять наукову, культурно-освітню, навчально-виховну або естетичну цінність;
рідкісні колекції та зразки флори і фауни, мінералогії, анатомії та палеонтології;
родинні цінності - культурні цінності, що мають характер особистих або родинних предметів;
колекція культурних цінностей - однорідні або підібрані за певними ознаками різнорідні предмети, які, незалежно від культурної цінності кожного з них, зібрані разом становлять художню, історичну, етнографічну чи наукову цінність;
вивезення культурних цінностей - фактичне переміщення юридичними чи фізичними особами з будь-якою метою через митний кордон України культурних цінностей з території України без зобов'язання їх зворотного ввезення в Україну;
ввезення культурних цінностей - фактичне переміщення юридичними чи фізичними особами з будь-якою метою через митний кордон України культурних цінностей з території іноземної держави в Україну без зобов'язання їх зворотного вивезення з України;
тимчасове вивезення культурних цінностей - обумовлене угодою переміщення юридичними чи фізичними особами з будь-якою законною метою через митний кордон України культурних цінностей з території України із зобов'язанням їх зворотного ввезення в Україну в обумовлений угодою термін;
тимчасове ввезення культурних цінностей - обумовлене угодою переміщення юридичними чи фізичними особами з будь-якою законною метою через митний кордон України культурних цінностей з території іноземної держави в Україну із зобов'язанням їх зворотного вивезення з території України в обумовлений угодою термін;
транзит культурних цінностей через територію України - переміщення будь-якими законними способами з будь-якою метою культурних цінностей з території однієї іноземної держави на територію іншої іноземної держави через територію України без використання цих культурних цінностей на території України;
незаконно вивезені культурні цінності - культурні цінності, вивезені з території України з порушенням законодавства України та міжнародно-правових норм, не повернуті після закінчення обумовленого угодою терміну тимчасового вивезення або за наявності будь-яких розбіжностей з умовами, які регулюють таке тимчасове вивезення;
незаконно ввезені культурні цінності - культурні цінності, ввезені на територію України з порушенням законодавства України та міжнародно-правових норм, які регулюють порядок ввезення культурних цінностей;
повернення культурних цінностей - сукупність дій, пов'язаних із ввезенням на територію України чи вивезенням із території України на території інших держав культурних цінностей відповідно до позовів і звернень України, інших держав, їх уповноважених органів, рішень судів України або іноземних держав;
свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей (далі - свідоцтво) - документ встановленого зразка, що підтверджує право особи на вивезення або тимчасове вивезення зазначених у ньому культурних цінностей.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про вивезенні, ввезення та повернення культурних цінностей» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. Про прийняте рішення власник культурних цінностей чи уповноважена ним особа письмово повідомляється в місячний термін від дня офіційного надходження клопотання.
Статтею 13 Закону України «Про вивезенні, ввезення та повернення культурних цінностей» визначено, що У разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей затверджується Кабінетом Міністрів України. Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про вивезенні, ввезення та повернення культурних цінностей» визначено що клопотання про право на вивезення культурних цінностей подається не пізніше ніж за місяць до дати їх вивезення власником чи уповноваженою ним особою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей.
Положеннями статті 19 Закону України «Про вивезенні, ввезення та повернення культурних цінностей» визначено, що вивезення культурних цінностей шляхом пересилання в міжнародних поштових відправлень здійснюється у порядку, встановленому цим Законом, митним законодавством України.
Відповідно до п.1.6. Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22.04.2002 №258, вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 р. № 984 ( 984-2000-п) "Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України".
Таким чином, своїми діями громадянин ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст.473 Митного кодексу України, як пересилання через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України.
В судовому засіданні представник митного органу підтримав позицію митного органу та обставини, викладені в протоколі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації товарів.
ОСОБА_1 просив закрити провадження за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.473 Митного кодексу України. Вказав, що він здійснив відправку кухонного приладдя у вигляді самовара засобами міжнародного поштового відправленням «Укрпошта» своїй дочці ОСОБА_4 , яка має родину та мешкає в Німеччині, в якості подарунку, як пам?ять про її дитинство, про будинок бабусі, в якому вона проводила чимало часу. Відправка не пов'язана з матеріальною вигодою. Звертає увагу суду, що дана річ не являється антикваріатом та не має грошової цінності. Не погоджується з винесеним протоколом, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що виявлений самовар є предметом, який складає цінність та підпадає під дію Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей». Зі змісту протоколу про порушення митних правил від 03.06.2025 вбачається, що митний орган вважає, що переміщуваний мною предмет, а саме: самовар підлягає обов?язковому декларуванню, оскільки підпадає під встановлені законодавством обмеження щодо вивезення з митної території України відповідно до Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 року. Натомість, згідно ст. 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» від 21.09.1999 року, самовар не відноситься до предметів, які є об?єктами матеріальної та духовної культури та не міститься у переліку культурних цінностей.
Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, заперечення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого 473 Митного кодексу України.
Його вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, зокрема:
- протоколом про порушення митних правил №0608/UA100000/2025 від 03 червня 2025 року;
- копією міжнародного поштового відправлення №СА031584633UA;
- актом проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №СА031584633UA від 24 березня 2025 року;
- висновком державної мистецтвознавчої експертизи №52 від 18 квітня 2025 року Національного музею історії України.
Як встановлено з висновку державної мистецтвознавчої експертизи №52 від 18 квітня 2025 року Національного музею історії України розглянутий самовар належить до побутових жарових водогрійних приладів і є зразком серійної продукції тульської самоварної фабрики ОСОБА_5 . Фабрика заснована у 1866 р., націоналізована у 1919 р. Виробництво фабрики було направлено на створення ексклюзивних моделей та на попит заможних верств населення. Форма самовара «куля» більш складна та тривала в роботі вимагала більшого мистецтва виконання і коштувала значно дорожче від самоварів масового виробництва форми «банка». Має культурну та історичну цінність. Орієнтовна вартість станом на 2025 рік складає: 7000 грн.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію заборонених до такого пересилання товарів.
Таким чином необхідно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації заборонених до такого пересилання товарів.
Крім того, на підставі ст.40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01 січня 2025 року становить 605,60 грн.
Керуючись статтями 3, 235, 236, 257, 467, 472, 473 МК України, статтями 8, 36, 247, 265, 283, 284, 294 КпАП України,
Визнати винним громадянина ОСОБА_1 у порушенні митних правил, передбачених статтею 473 Митного Кодексу України.
Накласти на громадянина ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації товарів, а саме:
- самовар, друга половина ХІХ ст., Російська імперія, м. Тула, самоварна фабрика «Н.А. Воронцова», матеріал латунь, дерево, техніка литво, штампування, розмір висота - 34см, ширина - 34,5см, належить до побутових жарових водогрійних приладів, тулуб у формі «кул», у кількості - 1 шт.
Стягнути з громадянина ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Судовий збір необхідно сплатити за такими реквізитами: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Солом'янського районного
суду міста Києва Н.М. Аксьонова