№ 755/22425/25
№ 1-кс/755/4375/25
"08" грудня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
слідчого ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
розглянув клопотання т.в.о. начальника 1 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000213 від 17.09.2025 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України,-
У провадження слідчого судді Дніпровського районного суду міста Києва надійшло клопотання т.в.о. начальника 1 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000213 від 17.09.2025 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Клопотання погоджено із заступником начальнику відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, що поширює свою діяльність на Автономну Республіку Крим та місто Севастополь прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_6 .
Клопотання мотивоване тим, що слідчим управлінням (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим, за процесуального керівництва прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000213, відомості про яке 17.09.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до вимог ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Також відповідно до вимог ч. 2 ст. 19, ст. 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 5, ч. 1 ст. 72, ст. 73 Конституції України передбачено, що Україна є республікою. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається ВР України або Президентом України відповідно до їх повноважень, встановлених Конституцією України.
Крім того, частиною 2 ст. 72 Конституції України передбачено, що всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш, як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш, як у двох третинах областей і не менш, як по сто тисяч підписів у кожній області.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Незважаючи на це, у приміщенні Верховної Ради АР Крим, 06.03.2014 року, у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум», депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «Про проведення загальнокримського референдуму», в якій визначено дату такого волевиявлення - 16.03.2014 року, на яке виносилося питання про входження АР Крим до складу Російської Федерації на правах суб'єкта федерації.
Відповідно до зазначеної постанови, 16.03.2014 року на території Автономної Республіки Крим проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також, їх входження до складу Російської Федерації на правах суб'єкта федерації.
Результати «референдуму» не визнані жодною країною світу, крім Російської Федерації. Відповідно до п. 5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27.03.2014 року «Територіальна цілісність України», проведений 16.03.2014 року в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі референдум, не маючи законної сили, не може бути основою для будь-якої зміни статусу Автономної Республіки Крим або м. Севастополя.
Також, у пункті 1 вказаної Резолюції зазначено, що Генеральна Асамблея ООН підтверджує свою прихильність суверенітету, політичної незалежності, єдності і територіальної цілісності України в її міжнародно-визнаних кордонах.
У подальшому, 17.03.2014 року депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято постанову № 1745-6/14 «Про незалежність Криму», згідно з якою, на підставі, так званої, «Декларації про незалежність Республіки Крим», прийнятої на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АР Крим 11.03.2014 року та позачерговому пленарному засіданні Севастопольської міської ради 11.03.2014 року, створено нелегітимне державне утворення «Республіка Крим».
Крім того, Верховною Радою АР Крим ухвалено постанову № 1748-6/14 від 17.03.2014 року «Про правонаступництво Республіки Крим», пунктом 1 якої передбачено, що «з моменту проголошення Республіки Крим як незалежної суверенної держави вищим органом влади Республіки Крим є Державна Рада Республіки Крим - парламент Республіки Крим у депутатському складі шостого скликання Верховної Ради Автономної Республіки Крим на строк повноважень до вересня 2015 року».
Надалі, 18.03.2014 року між Російською Федерацією та представниками нелегітимного державного утворення «Республіки Крим» ОСОБА_7 , ОСОБА_8 і ОСОБА_9 підписано договір про входження території АР Крим та м. Севастополя до складу Російської Федерації.
Вищезазначене свідчить про проведення представниками Російської Федерації та її федеральних органів підривної діяльності проти України.
Статтями 1-3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року №1207-VII визначено, що сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій, внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України є тимчасово окупованою територією внаслідок збройної агресії Російської Федерації з 20 лютого 2014 року.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року за № 565-ХІІ, який діяв до 07.11.2015 року (далі - Закон України «Про міліцію»), міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Відповідно до ст. 4 вказаного Закону, правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку. Крім того, згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про міліцію» визначено, що міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.
Відповідно до ч. 6 вказаної статті, у своїй діяльності міліція підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України.
Частиною 8 цієї ж статті визначено, що в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах міліцією керують відповідно начальники головних управлінь, управлінь Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, начальники районних, районних у містах, міських, лінійних управлінь (відділів) головних управлінь, управлінь Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до присяги працівника органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1991 року № 382 (яка діяла до 30.03.2016 року), кожен громадянин України, вступаючи на службу до органів внутрішніх справ України, складає Присягу і урочисто клянеться завжди залишатися відданим народові України, суворо дотримуватися її Конституції та чинного законодавства, бути гуманним, чесним, сумлінним і дисциплінованим працівником, зберігати державну і службову таємницю. Мужньо і рішуче, не шкодуючи своїх сил і життя, боротися із злочинністю, захищати від протиправних посягань життя, здоров'я, права й свободи громадян, державний устрій і громадський порядок. У той же час, самопроголошеною владою так званої «Республіки Крим та міста Севастополя» за сприяння Російської Федерації були незаконно створені, у тому числі, органи міліції.
Здійснюючи підривну діяльність проти України, представники органів державної влади іноземної держави утворили на окупованій території України федеральні органи державної влади, місцевого самоврядування, органи внутрішніх справ, прокуратури та інші правоохоронні органи Російської Федерації з метою зміцнення та посилення заходів тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Разом з цим, 21.03.2014 року Державною Думою Російської Федерації прийнято федеральний конституційний закон № 6-ФКЗ «Про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення у складі Російської Федерації нових суб'єктів - Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя».
Відповідно до ст. 7 зазначеного закону, співробітники органів безпеки, митниці та міліції Республіки Крим, співробітники інших державних органів, які заміщають посади у зазначених органах на день прийняття до Російської Федерації Республіки Крим та створення у складі Російської Федерації нових суб'єктів, мають переважне право на вступ на службу до органів федеральної служби безпеки, митних органи Російської Федерації та органів внутрішніх справ Російської Федерації, інші державних органів, що створюються відповідно до законодавства Російської Федерації на територіях Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя, за наявності у них громадянства Російської Федерації, а також за умови складання ними іспиту на знання законодавства Російської Федерації та їх відповідності вимогам, які пред'являються законодавством Російської Федерації до співробітників зазначених органів.
Незважаючи на наявність легітимного керівництва ГУ МВС України в АР Крим, колишнім працівником ОСОБА_10 у взаємодії з керівництвом Президії Верховної Ради АР Крим та представниками незаконних військових формувань здійснено самовільне протиправне присвоєння владних повноважень виконувача обов'язків міністра внутрішніх справ по Автономній Республіці Крим з подальшими незаконними діями, у тому числі, проведенням кадрових призначень та звільненням працівників органів внутрішніх справ.
Так, встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до наказу № 103 о/с Кримського юридичного інституту Одеського державного університету внутрішніх справ від 16.08.2010 року, був прийнятий на службу та зарахований курсантом 1-го курсу денної форми навчання факультету підготовки фахівців кримінальної міліції Кримського юридичного інституту Одеського державного університету внутрішніх справ з присвоєнням спеціального звання «рядовий міліції», прийнявши присягу працівника органів внутрішніх справ України, відповідно до змісту якої, він урочисто присягнув залишатися відданим народові України, суворо дотримуватися її Конституції та чинного законодавства, бути гуманним, чесним, сумлінним і дисциплінованим працівником, зберігати державну і службову таємницю. Мужньо і рішуче, не шкодуючи своїх сил і життя, боротися із злочинністю, захищати від протиправних посягань життя, здоров'я, права й свободи громадян, державний устрій і громадський порядок.
Після чого, ОСОБА_5 , відповідно до наказу № 140 о/с Одеського державного університету внутрішніх справ від 10.08.2011 року, було переведено на 2-й курс факультету підготовки фахівців кримінальної міліції Одеського державного університету внутрішніх справ. У подальшому, ОСОБА_5 , відповідно до наказу № 157 о/с Одеського державного університету внутрішніх справ від 31.08.2011 року, відряджено для подальшого навчання та проходження служби до Національної академії внутрішніх справ. Наказом № 123 о/с Національної академії внутрішніх справ від 31.08.2011 року ОСОБА_5 був зарахований курсантом Національної академії внутрішніх справ. У подальшому, згідно з протоколом розподілу випускників Національної академії внутрішніх справ від 17.02.2014 року, ОСОБА_5 , у зв'язку з черговим випуском курсантів був відряджений для подальшого проходження служби до ГУ МВС України в Автономній Республіці Крим та відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ № 320 о/с від 15.03.2014 року, останньому було присвоєно спеціальне звання «лейтенант міліції».
У подальшому, у березні-квітні 2014 року, більш точну дату встановити не виявилось можливим, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, невстановленими слідством особами ОСОБА_5 запропоновано перейти до незаконно створеного «Міністерства внутрішніх справ Республіки Крим» (мовою оригіналу: «Министерства внутренних дел по Республике Крым»), яке увійшло до складу «Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації», та обійняти одну із посад у незаконно утвореному «відділі МВС Росії по Чорноморському району» (мовою оригіналу - «отделе МВД России по Черноморскому району»).
ОСОБА_5 , будучи громадянином України, службовою особою, яка займає відповідальне становище, працівником правоохоронного органу, достовірно знаючи про незаконність створення окупаційною владою Російської Федерації, так званого «Міністерства внутрішніх справ Республіки Крим», та призначення ОСОБА_10 на посаду «тимчасово виконуючого обов'язки міністра» незаконно створеного «Міністерства внутрішніх справ Республіки Крим», а також, проведення на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя референдуму, наслідком якого стало відокремлення вказаних адміністративно-територіальних одиниць та приєднання їх до складу Російської Федерації, маючи на меті сприяти представникам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності на території України та подальшої окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, погодився на незаконну пропозицію продовжити роботу у незаконно утвореному «відділі МВС Росії по Чорноморському району», який розташований за адресою: вул. Кірова, буд. 5, смт Чорноморське, Чорноморський р-н, АР Крим, Україна, без підпорядкування Міністру внутрішніх справ України.
У подальшому, ОСОБА_5 , продовжуючи свої дії, направлені на проведення підривної діяльності проти України, діючи добровільно та умисно в інтересах Російської Федерації на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України, не пізніше 28.09.2022 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не представилось можливим), обійняв посаду, так званого «заступника начальника поліції (з ОР) - начальника відділення карного розшуку ОМВД Росії по Чорноморському району» (мовою оригіналу: «заместитель начальника полиции (по ОР) - начальник отделения уголовного розыска ОМВД России по Черноморскому району»), який розташований за адресою: вул. Кірова, буд. 5, смт. Чорноморське, Чорноморський р-н., АР Крим, Україна.
Отже, допомога ОСОБА_5 іноземній державі та її представникам у створенні та функціонуванні органів внутрішніх справ Російської Федерації та придушення спротивів окупації півострова з боку громадян України на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя призвела до посилення заходів тимчасової окупації півострова Крим.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненнікримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, - державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості України, а саме: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України.
Крім цього, 24 лютого 2022 року, у зв'язку з відкритим військовим вторгненням Російської Федерації в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України «Про введення військового стану в Україні» № 2002-ІХ від 24.02.2022 року, яким на території України введено воєнний стан, строк дії якого продовжується відповідними Указами Президента до теперішнього часу.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що 24.02.2022 року Російська Федерація (далі - РФ) здійснила збройну агресію та військове вторгнення в Україну, перебуваючи на посадах в незаконних правоохоронних органах створених окупаційної влади РФ на тимчасово окупованій території України - Автономній Республіці Крим, не відмовляючись від злочинного умислу спрямованого на реалізацію окупаційної політики РФ, основною метою якої є завдання шкоди інтересам України та її територіальній цілісності, недопущення повернення Конституційно визначених територій України, з власної ініціативи за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, проте, не пізніше 28.09.2022 року, більш точну дату встановити не виявилось за можливим, добровільно вирішив зайняти посаду в незаконних правоохоронних органах створених на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим.
Реалізовуючи свій злочинний умисел на зайняття посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, ОСОБА_5 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, маючи достатній рівень освіти та спеціальних знань, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, не пізніше 28.09.2022 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не представилось можливим), за власною згодою був призначений представниками держави окупанта на посаду т.зв. «заступника начальника поліції (з ОР) - начальника відділення карного розшуку ОМВД Росії по Чорноморському району» (мовою оригіналу: «заместитель начальника полиции (по ОР) - начальник отделения уголовного розыска ОМВД России по Черноморскому району»), тобто, добровільно обійняв посаду у незаконному правоохоронному органі, який було створено окупаційною владою РФ з метою реалізації власної окупаційної політики на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим за адресою: вул. Кірова, буд. 5, смт Чорноморське, Чорноморський р-н, АР Крим, Україна.
ОСОБА_5 , продовжуючи свою протиправну діяльність, направлену на зайняття посад в незаконних правоохоронних органах створених на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, не пізніше 21.12.2024 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не представилось можливим), за власною згодою був призначений представниками держави окупанта на посаду, так званого заступника начальника незаконно утвореного «відділу МВС Росії по Чорноморському району» (мовою оригіналу - «ОМВД России по Черноморскому району»), що знаходиться за адресою: вул. Кірова, буд. 5, смт Чорноморське, АР Крим. Після чого, не пізніше 02.09.2025 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не представилось можливим), за власної згоди обійняв посаду, так званого заступника начальника незаконно утвореного «відділу МВС Росії по Білогородському району» (мовою оригіналу - «ОМВД России по Белогородскому району»), що знаходиться за адресою: вул. Сімферопольська, буд. 34, м. Білогірськ, АР Крим, чим останній виконав всі необхідні дії, направленні на доведення свого злочинного умислу до кінця.
Перебуваючи на вищевказаній посаді, громадянин України ОСОБА_5 до теперішнього часу виконує покладені на нього обов'язки у незаконно створеному окупаційною владою Російської Федерації правоохоронному органі, діяльність якого спрямована на забезпечення встановленого державою окупантом правопорядку та забезпечення реалізації окупаційної політики, що завдає шкоди інтересам державної безпеки України та унеможливлює забезпечення її територіальної цілісності та недоторканності.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтованопідозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, - колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
10 вересня 2025 року складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
31 жовтня 2025 року складено письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Згідно із ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст. ст. 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
10 вересня 2025 року в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № 185 (8110) та 10.09.2025 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
31 жовтня 2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» № 222 (8147) та 31.10.2025 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Крім того, на виконання вимог ст. 135 КПК України, у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 10.09.2025 року, 15.09.2025 року, 16.09.2025 року, 17.09.2025 року та 31.10.2025 року про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим для вручення письмового повідомлення про підозру (повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру), а також, проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження: № 182 (8107) від 05.09.2025 року, № 185 (8110) від 10.09.2025 року, № 220 (8145) від 29.10.2025 року та 04.09.2025 року, 10.09.2025 року, 28.10.2025 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Також, 11.09.2025 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклики до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим на 15.09.2025 року, 16.09.2025 року та 17.09.2025 року, у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано за допомогою програми-месенджер: «WhatsApp» та «Telegram», які зареєстровані на його номер телефону НОМЕР_1 , при цьому, повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклики було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих файлів у програмі «WhatsApp».
Крім того, 11.09.2025 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклики до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим на 15.09.2025 року, 16.09.2025 року та 17.09.2025 року, у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано за допомогою поштової скриньки на електронну пошту ОСОБА_5 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до ОСОБА_5 .
У свою чергу, 31.10.2025 року повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, також, надіслано за допомогою програми месенджерів: «WhatsApp» та «Telegram», які зареєстровані на номер телефону НОМЕР_1 , який встановлений як засіб зв'язку, що має приналежність до ОСОБА_5 .
Однак, останній на виклики не з'явився та не повідомив про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надав. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що останній переховується від органу досудового розслідування та суду.
Повідомлення про підозру та повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень ОСОБА_5 особисто не вручено, проте, вжито заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 9 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою - агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
Беручи до уваги, що згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до відомостей з ДПС України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 року до 07.11.2025 року відомостей стосовно ОСОБА_5 в базі даних не виявлено.
17 вересня 2025 року ОСОБА_5 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам 2 сектору 3 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Вінницькій області.
17 вересня 2025 з матеріалів кримінального провадження № 42017000000001114 від 11.04.2017 року виділено матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , в окреме провадження за № 22025011000000213 від 17.09.2025 року.
23 жовтня 2025 року матеріали досудових розслідувань у кримінальних провадженнях за № 22025011000000213 від 17.09.2025 року за ч. 1 ст. 111 КК України та № 22025011000000234 від 16.10.2025 року за ч. 7 ст. 111-1 КК України, об'єднанні в одне провадження в Єдиному реєстрі досудових розслідувань під № 22025011000000213.
Викладені обставини та повідомлені ОСОБА_5 підозри підтверджуються сукупністю доказів, отриманих у ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: рапортом щодо внесення відомостей до ЄРДР про виявлення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, від 10.04.2017 року; повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України № 53/5/3/52-3217ві від 26.04.2024 року; рапортом щодо виявлення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України № 14/94-298 від 16.10.2025 року; листом оперативного підрозділу щодо виконання доручення слідчого № 53/5/3/52-3675 від 17.05.2023 року; протоколом огляду інформації, яка міститься в мережі Інтернет від 07.05.2024 року; протоколом огляду інформації, яка міститься в мережі Інтернет від 10.05.2024 року; листом оперативного підрозділу, щодо виконання доручення слідчого № 53/5/3/52-4288 від 06.06.2024 року; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 30.05.2024 року; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_11 від 09.09.2025 року; листом оперативного підрозділу, щодо виконання доручення слідчого № 53/5/3/52-2154 від 12.09.2025 року; протоколом огляду інформації, яка міститься в мережі Інтернет від 10.09.2025 року; листом з Департаменту персоналу МВС України № 31379/22-2025 від 26.08.2025 року; витягом з наказу Міністерства внутрішніх справ України № 320 о/с від 15.03.2014 року, щодо присвоєння ОСОБА_5 спеціального звання «лейтенант міліції»; листом з Одеського державного університету внутрішніх справ № 1/1275-2025 від 18.04.2025 року; витягом з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми доходів ОСОБА_5 ; листом з Офісу Президента України № 48-01/673 від 17.05.2024 року, згідно з яким, підтверджується громадянство України ОСОБА_5 ; листом з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 15.05.2024 року, згідно з яким, відомостей стосовно перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 08.11.2017 по 15.05.2024 року ОСОБА_5 в базі даних не виявлено; протоколами оглядів від 10.09.2025 року, відповідно до яких, були проведенні огляди цифрової інформації з відкритих джерел даних, яка серед іншого містить відомості, про факт публікації та скерування повідомлення про підозру і повісток про виклик ОСОБА_5 ; протоколами оглядів від 11.09.2025 року, відповідно до яких, було проведено огляд електронної пошти та програм-месенджерів, у яких містяться відомості, про факт скерування повідомлення про підозру і повісток про виклик ОСОБА_5 ; протоколами оглядів від 31.10.2025 року, відповідно до яких, були проведенні огляди цифрової інформації з відкритих джерел даних, яка містить відомості, про факт публікації та скерування повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 ; протоколом огляду від 31.10.2025 року, відповідно до якого, було проведено огляд програм-месенджерів, у яких містяться відомості про факт скерування повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 ; відповіддю 2 сектору 3 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Вінницькій області на доручення слідчого № 53/5/52-3223 від 07.11.2025 року щодо переховування ОСОБА_5 від органу досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності; відповіддю УСБУ у Вінницькій області на доручення слідчого № 53/5/52-3288 від 12.11.2025 року щодо заведення оперативно-розшукової справи категорії розшук на ОСОБА_5 ; повідомленням ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України від 10.09.2025 року; повідомленням ОСОБА_5 про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України від 31.10.2025; іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
На теперішній час, у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому злочинах.
Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не є можливим, оскільки підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами виконаних 2 сектором 3 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Вінницькій області доручень.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно із ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Частина 2 ст. 297-1 КПК України передбачає, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, в тому числі передбачених ст. 111 та ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної ВР України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної ВР України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи, що ОСОБА_5 повідомлено про підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України; а також те, що він умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України - АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, слідче управління ГУ СБ України в Автономній Республіці Крим розташоване за адресою: м. Київ, вул. Юрія Поправки, 14-А, у зв'язку з чим, дане клопотання подається за місцем знаходження органу досудового розслідування.
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав у повному обсязі, прохав його задовольнити з підстав, викладених у ньому, зазначивши, що повідомлення про підозру, про зміну раніше повідомленої підозри та повістки про виклик ОСОБА_5 було здійснено шляхом публікації в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, зокрема, вживалися додаткові заходи, а саме - їх було скеровано на номери месенджерів підозрюваного, встановлені в ході досудового розслідування, однак, останній на виклики не з'явився, про причини неприбуття не повідомив, жодних клопотань від нього не надходило, що вказує на те, що він переховується, у зв'язку з чим, його було оголошено в розшук. На даний час, проведені всі необхідні слідчі дії для встановлення всіх обставин і вони є достатніми для складання обвинувального акту, однак, підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території - АР Крим, тому, просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування.
Захисник ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечував, зазначивши, що його не можливо розглянути, оскільки ним не з'ясовано у його підзахисного всі обставини, про які зазначено у клопотанні, та позицію останнього щодо цих обставин.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку слідчого та захисника, слідчий суддя вважає, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000213 від 17.09.2025 року.
10 вересня 2025 року в межах кримінального провадження № 42017000000001114 від 11.04.2017 року, з якого, згідно з постановою про виділення матеріалів досудового розслідування від 17.09.2025 року, виділено матеріали кримінального провадження № 22025011000000213 від 17.09.2025 року, які, у свою чергу, згідно з постановою про об'єднання матеріалів досудового розслідування від 23.10.2025 року, об'єднано з матеріалами кримінального провадження № 22025011000000234 від 16.10.2025 року та подальше досудове розслідування здійснюється в рамках об'єднаного кримінального провадження № 22025011000000213, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, про що опубліковано в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр», випуск № 185 (8110) від 10.09.2025 року та 10.09.2025 року - на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
31 жовтня 2025 року в межах кримінального провадження № 22025011000000213 від 17.09.2025 року, ОСОБА_5 повідомлено про підозру зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, про що опубліковано в газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр», випуск № 222 (8147) від 31.10.2025 року та 31.10.2025 року - на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Крім того, на виконання вимог ст. 135 КПК України, у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, повістки на 10.09.2025 року, 15.09.2025 року, 16.09.2025 року, 17.09.2025 року та 31.10.2025 року про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим для вручення письмового повідомлення про підозру (повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру), а також, проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр», яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження: № 182 (8107) від 05.09.2025 року, № 185 (8110) від 10.09.2025 року, № 220 (8145) від 29.10.2025 року та 04.09.2025 року, 10.09.2025 року, 28.10.2025 року на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Зокрема, 11.09.2025 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклики до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим на 15.09.2025 року, 16.09.2025 року та 17.09.2025 року, у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано за допомогою програм-месенджерів: «WhatsApp» та «Telegram», які зареєстровані на його номер телефону НОМЕР_1 , при цьому, повідомлення з прикріпленим повним текстом повідомлення про підозру та повістками про його виклики було доставлено, відкрито й переглянуто останнім, про що свідчить наявність двох «галочок» у нижньому правому куті біля кожного з надісланих файлів у програмі «WhatsApp».
Крім того, 11.09.2025 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклики до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим на 15.09.2025 року, 16.09.2025 року та 17.09.2025 року, у період часу з 09 години 00 хвилин до 18 години 00 хвилин, для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій, надіслано за допомогою поштової скриньки на електронну пошту ОСОБА_5 , яка встановлена як засіб зв'язку, що має приналежність до ОСОБА_5 .
Також, 31.10.2025 року повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, також, надіслано за допомогою програми месенджерів: «WhatsApp» та «Telegram», які зареєстровані на номер телефону НОМЕР_1 , який встановлений як засіб зв'язку, що має приналежність до ОСОБА_5 .
Зокрема, у зв'язку з наведеними вище обставинами, ОСОБА_5 постановою т.в.о. начальника 1 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_3 від 17.09.2025 року оголошено в розшук.
На даний час, у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі дії, спрямовані на встановлення суттєвих обставин та доведення обґрунтованості підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Зібрані під час досудового розслідування докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені ним злочини та притягнення його до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо, оскільки він переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим.
Крім того, відповідно до відповіді з Офісу Президента України, матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_5 , згідно із поданою ним заявою або внаслідок втрати громадянства України, на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку, не надходили.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України, підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Відповідно до ч. 3 ст. 297-4 КПК України, повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом. Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв'язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Крім того, слідчий суддя, відповідно до положень ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Не вирішуючи питання щодо доведеності обґрунтованості підозри та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000213 від 17.09.2025 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання т.в.о. начальника 1 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025011000000213 від 17.09.2025 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні № 22025011000000213 від 17.09.2025 року спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: