Справа № 442/9420/25
Провадження № 1-кс/442/1644/2025
12 грудня 2025 року слідчий суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Дрогобицької окружної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
Слідчий СВ Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді в рамках кримінального провадження № 42025142190000092 від 14.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, з клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ (з можливістю вилучення, видрукування) слідчому СВ Дрогобицькою РВП ГУ НП України у Львівській області капітану поліції ОСОБА_3 та прокурору Дрогобицької окружної прокуратури ОСОБА_4 у приміщенні юридичної адреси Комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_1 , до інвентаризаційної справи (технічної документації), щодо оформлення права власності на об'єкт: приміщення за адресою: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування клопотання зазначає, що досудовим розслідуванням встановлено, що 14.10.2025 надійшла ухвала слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.10.2025 у справі №442/7765/25 за скаргою ОСОБА_5 за фактом незаконного втручання у будівлю по АДРЕСА_3 , а саме здійснення монтажу металевих сходів на фасаді будівлі. Вказує, що у межах досудового розслідування встановлюються обставини можливого незаконного втручання в об'єкт культурної спадщини, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , який має статус пам'ятки архітектури місцевого значення (охоронний № 1530-Лв, включена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України). Згідно з матеріалами провадження та заявою ОСОБА_5 , на фасаді зазначеної будівлі здійснено монтаж металевих сходів та облаштовано окремий вхід, що призвело до зміни автентичного вигляду та могло бути виконано без передбачених законом погоджень. Відповідно до відповіді із ІНФОРМАЦІЯ_3 , рішенням № 41 від 21.02.2019 надано дозвіл гр. ОСОБА_6 на влаштування окремого входу зі сторони вул. Тараса Шевченка до належного їй на праві приватної власності, згідно договору купівлі-продажу № 34 від 22.01.2019, нежитлового приміщення № 9 загальною площею 103,2 кв.м, на АДРЕСА_3 , відповідно до поданої проектної пропозиції. Також долучено акт №31/19 від 30.05.2019, складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності. Перевірено дотримання суб?єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об?єкті: Реконструкція нежитлового приміщення із заміною віконного прорізу на дверний з влаштуванням сходів на АДРЕСА_3 . Зазначає, що вказаним актом виявлено порушення п. 3 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; п. 27 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» ч. 1 ст. 9 ст. 27 Закону України «Про архітектурну діяльність». Вказує, що на АДРЕСА_3 знаходиться двохповерховий будинок, в якому на першому поверсі знаходиться нежитлове приміщення площею 103,2 кв.м, яке згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 22.01.2019 № 153465677 належить ОСОБА_7 .. Посадовою особою із залученням головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_8 візуально з'ясовано що гр. ОСОБА_6 , здійснює реконструкцію приміщення шляхом заміни віконного прорізу на дверний із влаштуванням металевих сходів у ІНФОРМАЦІЯ_4 ніяка інформація по даній адресі не находила та містобудівна документація не видавалась. Не зважаючи на неодноразові інформування суб'єкта містобудування в телефонному режимі необхідність забезпечити участь в проведенні перевірки, вимоги Відділу ігноруються, тому скеровано лист-виклик гр. ОСОБА_6 №?072 від № 23.05.2019 та направлено лист до ІНФОРМАЦІЯ_5 №?073 від 23.05.2019р з вимогою забезпечення особистої присутності або уповноваженого представника на об?єкті проведення будівельнх робіт та надання документів необхідних для проведення перевірки. Ззаначає, що одночасно встановлено, що споруда на АДРЕСА_3 згідно історико-архітектурного опорного плану належить до нововиявлених пам'яток архітектури, але відсутня в переліку ново виявлених пам'яток. Також відділ архітектури та мистецтв листом від 20.05.2019 № 188 повідомляє та підтверджує, що споруда на АДРЕСА_3 , кін. ХІХ поч. ХХ ст., входить до переліку щойно виявлених об?єктів культурної спадщини та знаходиться в історичному ареалі міста Дрогобича і відноситься до значного класу наслідків СС3. Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом ... надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт ... центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з державного питань архітектурно-будівельного контролю та нагляду .. щодо всіх об?єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об?єктів із значними наслідками (CC3), розташованих у межах населених пунктів. Для належного розгляду, звернення скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Слідчий зазначає, що на даний час вказані документи перебувають у володінні Комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_1 , виходячи із Наказу державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики № 127 від 24.05.2001 «Про затвердження інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна». Для встановлення повної картини, зокрема: чи існувала документація МБТІ до та після виконання робіт, чи проводились реєстрації змін, чи є документи, що підтверджують законність або самочинність реконструкції, необхідно отримати інвентаризаційну справу МБТІ, яка містить у собі первинні та змінені технічні дані. Зокрема потреба у вилученні оригіналів вищевказаних документів полягає в тому, що на даний час у органу досудового розслідування виникає необхідність у проведенні ряду судових експертиз, зокрема будівельно-технічної та історико-археологічноїекспертиз, економічних для проведення яких потрібні оригінали вищевказаних документів. Результати проведення вищевказаних експертиз дасть змогу встановити істину під час розслідування вищевказаного кримінального провадження та будуть використані як докази. Враховуючи вищенаведене, просить клопотання задовольнити.
Слідчий в судове засідання не з'явилася, у поданому клопотанні просила розгляд такого здійснювати без її участі.
Неприбуття за судовим викликом осіб, у володінні яких знаходяться документи, без поважних причин та неповідомлення ними про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду клопотання (ч. 4 ст. 163 КПК України).
Згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому розгляді, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом закону тимчасовий доступ до речей і документів - це один із видів забезпечення кримінального провадження. Застосування такого заходу не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконано завдання, для досягнення якого слідчий, прокурор звернувся із клопотанням.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до п.п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать, зокрема, відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Частинами 5, 6 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою та не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Матеріали кримінального провадження мають достатні письмові докази, які засвідчують можливість знаходження вищевказаних документів у володінні Комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_1 , - слідчим доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться у цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою документів, а тому клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 26, 40, 86, 93, 131, 132, 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчому слідчого відділу Дрогобицького районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 та прокурору Дрогобицької окружної прокуратури ОСОБА_4 на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні Комунального підприємства Львівської обласної ради « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що за адресою: АДРЕСА_1 , - з можливістю вилучення, видрукування, а саме:
- до інвентаризаційної справи (технічної документації), щодо оформлення права власності на об'єкт: приміщення за адресою: АДРЕСА_2 .
Строк дії ухвали встановити два місяці з моменту постановлення ухвали.
Роз'яснити, що у разі невиконання даної ухвали слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на Дрогобицький РВП ГУ НП у Львівській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1