Справа № 145/1841/25
Провадження №3/145/593/2025
"12" грудня 2025 р. селище Тиврів
Суддя Тиврівського району Вінницької області Патраманський І. І. , розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від ВП № 5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності притягувався 25.09.2025 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП - 340 грн. штраф,
за ч.3 ст. 173-2 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 22.11.2025 серії ВАД № 747605, 22.11.2025 близько 18:30 год ОСОБА_1 , за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 , висловлювався нецензурною лайкою та словесно принижував співмешканку ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода її психічному здоров'ю, чим вичнив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про дату і час слухання справи повідомлений в порядку встановленому законом, заяв про відкладення розгляду справи не надано, про причини неявки до суду не повідомлено, а тому вважаю за необхідне розглядати справу у його відсутності відповідно до ст. 268 КУпАП.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
19.12.2024 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами" від 22.05.2024 № 3733-IX.
Зазначеним законом стаття 173-2 КУпАП викладена в новій редакції. Зокрема, частина перша статті 173-2 викладена наступним чином: "Вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого".
Таким чином, склад адміністративного правопорушення у контексті домашнього насильства визначається такими елементами. Об'єктом є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян, а саме членів сім'ї, які стали жертвою домашнього насильства. Об'єктивна сторона полягає у вчиненні дій, передбачених диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. Суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі умислу. Суб'єктом правопорушення можуть бути як члени сім'ї, так і інші родичі та особи, пов'язані спільним побутом.
Для існування складу адміністративного правопорушення обов'язковим є одночасне існування вищевказаних ознак. У разі відсутності хоча б однієї із них, дії особи не можна розцінювати як насильство.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення 22.11.2025 ОСОБА_1 вчинив відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, що виразилося в висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою та словесно принижував, внаслідок чого, могла бути завдана шкода психічному здоров'ю.
Однак, з 19.12.2024 така ознака об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, як "могла бути завдана шкода" виключена з диспозиції цієї статті.
Таким чином, обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, є наявність завданої шкоди психологічному або фізичному здоров'ю потерпілого, яка перебуває у причинно-наслідковому зв'язку з діями правопорушника..
Водночас, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що внаслідок дій ОСОБА_1 могла бути завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 , однак чи була завдана така шкода матеріали справи не містять.
Таким чином, належних та достатніх доказів того, що в діях ОСОБА_1 наявний склад інкримінованого йому правопорушення суду не надано.
З огляду на викладене, дослідивши докази, наявні у справі, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши докази в справі, беручи до уваги те, що в діях ОСОБА_1 не встановлено складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, суд дійшов висновку, що провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 173-2, 247, 252, 280, 284-285 КУпАП,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Тиврівський районний суд Вінницької області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її винесення.
Суддя Патраманський І. І.