Ухвала від 10.12.2025 по справі 911/8/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про визнання / відхилення вимог кредитора

"10" грудня 2025 р. Справа № 911/8/25

Господарський суд Київської області у складі судді Гребенюк Т.Д., за участю секретаря судового засідання Шульги Т.С., розглянувши матеріали за заявою Головного управління ДПС у Київській області з грошовими вимогами (вх.№ 7423 від 06.10.2025 року)

у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Ароха Груп»

За участі: Не з'явились

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю “Ароха Груп».

Так, ухвалою Суду від "18" лютого 2025 р., зокрема, відкрито провадження у справі №911/8/25. Постановою від "02" липня 2025 р. відкрито ліквідаційну процедуру та Призначити ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «Ароха Груп» арбітражного керуючого Маглиш Ладу Сергіївну.

Офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом - здійснено "02" липня 2025.

До суду від Головного управління ДПС у Київській області надійшла заява з грошовими вимогами до боржника, в якій кредитор просить суд визнати грошові вимоги у розмірі 484 492,59 грн.

Ухвалою Суду від 07.10.2025, вказану заяву було прийнято до розгляду та призначено судове засідання.

13.10.2025 та 25.11.2025 до Суду від арбітражного керуючого надійшла заява про результати розгляду вимог кредитора.

24.11.2025 до Суду від кредитора надійшло клопотання про долучення доказів.

У судове засідання учасники провадження у справі про банкрутство не з'явились.

Розглянувши заяву, зазначає наступне.

Заява з грошовими вимогами кредитора до боржника обґрунтована неналежним виконанням банкрутом податкових зобов'язань, в зв'язку з чим за останнім обліковується заборгованість у сумі 484 492,59 грн. пені.

Ліквідатор вказує, що грошові вимоги кредитора до боржника підлягають визнанню без права вирішального голосу таким чином: 4 844,80 грн. - І черга задоволення.; 484 492,59 грн. - VI черга задоволення.

Здійснюючи розгляд вказаної заяви, Судом встановлено наступне. Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0065641816 від 06.05.2021, яким ТОВ "Ароха груп" було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1020,00 грн.

Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0130181816 від 06.05.2021, яким ТОВ "Ароха груп" було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1020,00 грн.

Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0140371816 від 16.07.2021, яким ТОВ "Ароха груп" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 106018,00 грн та було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 53009,00 грн.

Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0158541816 від 05.08.2021, яким ТОВ "Ароха груп" було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1020,00 грн.

Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0204101816 від 04.10.2021, яким ТОВ "Ароха груп" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 39444,00 грн та було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 19722,00 грн.

Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення-рішення 0224230410 від 02.05.2024, яким ТОВ "Ароха груп" було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 4999,00 грн.

Податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу ТОВ "Ароха груп", проте на адресу контролюючого органу повернулись конверти з відміткою про неможливість вручення у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/18505/21 від 30.11.2021 стягнуто до бюджету України кошти з розрахункових рахунків ТОВ «Ароха груп» у розмірі 1359962,62 гривень в рахунок погашення податкового боргу.

У Рішенні від 30.11.2021 судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Ароха груп» подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість від 22.03.2021 №9058144672 на суму 20020,00 грн.

Також, судом встановлено, що контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення №0023861816 від 01.03.2021, яким ТОВ "Ароха груп" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 317067,00 грн та було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 79266,75 грн.

Крім того, судом встановлено, що контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення №0053211816 від 16.04.2021, яким ТОВ "Ароха груп" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 29517,00 грн та було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 14758,50 грн.

Крім цього, судом встановлено, що контролюючим органом було складено податкове повідомлення-рішення №0082761816 від 21.05.2021, яким ТОВ "Ароха груп" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на суму 612669,00 грн та було нараховано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 306334,50 грн.

У Рішенні від 30.11.2021 судом встановлено, що контролюючим органом податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу ТОВ "Ароха груп", проте на адресу контролюючого органу повернулись конверти з відміткою про неможливість вручення у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Розрахунок податкового боргу банкрута щодо податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), здійснено кредитором наступним чином.

3 29.06.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкова декларація з податку на додану вартість N 9058144672 від 22.03.2021, що складає 89.23 грн.

3 20.04.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р') N 0023861816 від 01.03.2021, що складає 97036.36 грн.

3 20.04.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р') N 0023861816 від 01.03.2021, що складає 24259,1 грн.

3 09.06.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р') N 0053211816 від 16.04.2021, що складає 9033,48 грн.

3 09.06.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р') N 0053211816 від 16.04.2021, що складає 4516.76 грн.

3 01.07.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма "ПС) N 0065641816 від 06.05.2021, що складає 312,17 грн.

3 06.08.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р') N 0082761816 від 21.05.2021, що складає 187503,52 грн.

3 06.08.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р') N 0082761816 від 21.05.2021, що складає 93751,76 грн.

3 03.09.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма "ПС) N 0130181816 від 07.07.2021, що складає 312,17 грн.

3 07.09.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'P) № 0140371816 від 16.07.2021, що складає 32446,13 грн.

3 07.09.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'P) № 0140371816 від 16.07.2021, що складає 16223,08 грн.

3 28.09.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'ПС) N 0158941816 від 05.08.2021, що складає 312,17 грн.

3 26.11.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р) N 0209101816 від 04.10.2021, що складає 12071,58 грн.

3 26.11.2021 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'Р) N 0209101816 від 04.10.2021, що складає 6035,79 грн.

3 24.05.2024 по 18.02.2025 нараховано пені ст. 129 ПКУ на Податкове повідомлення рішення (форма 'H) N 0224230410 від 02.05.2024, що складає 589,29 грн.

Всього разом 484 492,59 грн.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли сторонами, Суд керується таким.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Норма п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачає, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Так, відповідно до підпунктів 129.1.1, 129.1.3 пункту 129.1, підпункту 129.3.3 пункту 129.3 статті 129 ПКУ нарахування пені розпочинається:

при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).

Розглядаючи грошові вимоги контролюючого органу до боржника заявлені у розмірі пені, нарахованої на податкове зобов'язання чи штрафні санкції, господарський суд зобов'язаний встановити, зокрема:

1) базу нарахування пені (правові підстави виникнення податкового зобов'язання та момент його узгодження (у т. ч. з урахуванням результатів оскарження), правові підстави та строк сплати штрафу);

2) з якого моменту у контролюючого органу виникло право нараховувати пеню платнику податку та чи було таке право реалізовано у передбачений ПК України спосіб;

3) період нарахування пені, таким чином перевірити дотримання 1095 денного строку з дня коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків;

4) заявлення цих вимог до боржника у межах справи про банкрутство до настання строку/умов анулювання пені відповідно до підпункту 129.9 статті 129 ПК України.

Судом при дослідженні бази нарахування пені встановлено, що у боржника наявний податковий борг, який виник внаслідок прийняття кредитором податкових повідомлень-рішень.

В свою чергу податкові повідомлення-рішення надсилались контролюючим органом банкруту, проте поштові направлення повернулись відправнику.

Перевіривши період нарахування пені, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України на період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 № 2120-IX зупинено дію пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України на період дії воєнного, надзвичайного стану.

При цьому, вказаним Законом статтю 102 Податкового кодексу України доповнено пунктом 102.9 такого змісту: "102.9. На період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи".

У подальшому на підставі Закону №3219-IX від 30.06.2023 пункт 102.9 статті 102 ПК України виключено з 01.08.2023.

У постанові Верховного Суду від 18.10.2022 у справі № 904/10083/15 викладено правовий висновок про те, що з системного аналізу пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" та пункту 102.9 статті 102 Податкового кодексу України убачається, що зупинення перебігу зазначених строків розпочалося з 18.03.2020 та не припинилося у зв'язку із прийняттям Закону України № 2120-IX від 15.03.2022, з огляду на доповнення цим самим Законом статті 102 Податкового кодексу України пунктом 102.9, а тому не переривався і перебіг строку такого зупинення.

Отже, строки для звернення контролюючого органу до суду строк у кількості 1095 днів щодо податкової декларації за березень 2021 та податкових повідомлень рішень за період березень - листопад 2021 року мали сплинути у 2024 році за звичайних умов. Однак, з 18.03.2020 цей строк зупинився. З 01.08.2023 цей строк відновлено. З 01.08.2023 по 06.10.2025 строк складає 798 днів, а відтак Суд доходить до висновку про те, що на момент подання заяви з кредиторськими вимогами строки, встановлені статтею 102 Податкового кодексу України не сплинули.

Кредитор здійснює нарахування пені у зв'язку з реорганізацією або мораторієм згідно ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство у період з 2021 року по 18.02.2025 на суми податкових зобов'язань визначених у податкових повідомленнях-рішеннях, тобто у порядку встановленому законом.

Перевіривши розрахунок пені, суд доходить до висновку про його обгрунтованість.

Станом на день судового розгляду пеня не сплачена, доказів на підтвердження її оплати боржником не надано.

Встановлені вище фактичні обставини правовідносин між боржником та кредитором свідчать, що строк повернення коштів є таким, що настав, однак, матеріали справи не містять доказів повернення кредитору грошових коштів у розмірі 484 492,59 грн.

Відповідно до абз. 2 ч.2 ст.47 КУзПБ, за результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково).

За змістом ч. 1 ст. 64 КУзПБ у першу чергу задовольняються витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, які понесені і не сплачені до відкриття ліквідаційної процедури.У шосту чергу задовольняються інші вимоги.

З огляду на наведене, вимоги кредитора до боржника у розмірі 484 492,59 грн. пені, будучи правомірними, підлягають визнанню Судом, з віднесенням до шостої черги задоволення.

Щодо сплачених 4844,80 грн. судового збору за подачу заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство, Суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно зі ст. 64 КУзПБ, витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, які понесені і не сплачені до відкриття ліквідаційної процедури, задовольняються у першу чергу.

Таким чином, понесені кредитором витрати на оплату судового збору у розмірі 4844,80 грн. пов'язані з провадженням у справі про банкрутство підлягають визнанню Судом з віднесенням до першої черги задоволення вимог.

Конкурсні кредитори, заінтересовані стосовно боржника, не мають права вирішального голосу на зборах (комітеті) кредиторів (абз. 13 ч. 2 ст. 47 КУзПБ)

Так, кредитор у заяві з грошовими вимогами повідомив, що не є заінтересованою особою щодо боржника.

Конкурсні кредитори, заінтересовані стосовно боржника, не мають права вирішального голосу на зборах (комітеті) кредиторів (абз. 13 ч. 2 ст. 47 КУзПБ)

Так, кредитор у заяві з грошовими вимогами повідомив, що не є заінтересованою особою щодо боржника.

Керуючись статтями 1, 45, 47, 67 Кодексу України з процедур банкрутства та статтями 73-79, 86, 234 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Визнати кредиторські вимоги Головного управління ДПС у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ароха Груп» у розмірі 484 492,59 грн. пені - шоста черга задоволення вимог кредиторів.

2. Включити до витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство понесені витрати Головного управління ДПС у Київській області на оплату судового збору у розмірі 4844,80 грн. - перша черга задоволення вимог кредиторів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали складено 12.12.2025 року.

Суддя Т.Д. Гребенюк