Справа № 761/47235/25
Провадження № 3/761/9323/2025
09 грудня 2025 року
суддя Шевченківського районного суду м. Києва Бугіль В.В., при секретарі Павлюк Т.О., за участю представника Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України Давидова Р.Д., адвоката Письменної Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ТЗОВ «ПАЛМЕТ» (просп. Червоної Калини, буд. 102, кв. (офіс) 54, м. Львів, 79049, код ЄДРПОУ 37655758), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України, суд
У провадження судді надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України.
За змістом протоколу про порушення митних правил № 0084/UA126000/2025 від 12.08.2025 року, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), керівником ТЗОВ «ПАЛМЕТ» (код ЄДРПОУ 37655758) незаявлено у митній декларації від 31.07.2025 № 25UA209170066149UO за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов?язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, а саме наявність у комплектуючих верстата лазерного зварювання металу ZSPT-1500 - чіллері для охолодження S&A (модель: CWFL-1500ANS03, серійний номер 19162) речовини R32, яка відноситься до переліку контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, затвердженого ПКМУ № 1481, відповідальність за що передбачена ст. 472 МК України.
У судовому засіданні представник митного органу, підтримав позицію Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України, обставини, викладені в протоколі, та просив притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил.
Адвокат Письменна Н.В. в судовому засіданні просила закрити провадження по справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. На підтвердження своєї позиції подала письмові пояснення по справі.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, що не перешкоджає розгляду.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений законодавством України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, через митний кордон України і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 486 МК України передбачено, що завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог Закону.
За змістом ст. 472 МК України об'єктивна сторона правопорушення, полягає у недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
В судовому засіданні встановлено, що 31.07.2025 до відділ митного оформлення № 1 митного поста «Городок» Львівської митниці з метою митного оформлення у митному режимі імпорту та в подальшому випуску у вільний обіг товару № 1 «Верстат лазерного зварювання металу: ZSPT-1500 П'ятиосьовий зварювальний апарат /ZSPT - 1500 FIVE AXIS PLATFORM WELDING MACHINE - 1шт, в розібраноу стані для зручності трансортування, новий, 2025 р.в. Характристики: Потужність лазера 1500 Вт, Робоча швидкість 0-120 мм/с, Робоча температура 15-35 оС, Швидкість зварювання 0-120 мм/с» (далі - Верстат лазерного зварювання металу ZSPT-1500), вага товару брутто/нетто - 597/548 кг, фактурна вартість товару - 10 810,00 дол. США, митна вартість товару складає - 485 764,30 грн, прямим митним представником ТзОВ «Босфор-плюс» (вул. Городоцька, буд 367, м. Львів, 79040, код ЄДРПОУ 35047875), в особі керівника ОСОБА_2 , уповноваженої самостійно здійснювати декларування товарів від імені утримувача митного режиму - ТЗОВ «ПАЛМЕТ» (код ЄДРПОУ 37655758) згідно договору-доручення про надання митно-брокерських послуг від 18.06.2025 N? 2025_0037655758, шляхом електронного декларування подано електронну митну декларацію (далі - ЕМД) типу М 40 ДЕ, яку прийнято до митного оформлення та в подальшому присвоєно реєстраційний номер 25UA209170066149U0.
Згідно з відомостями заявленими в ЕМД від 31.07.2025 № 25UA209170066149U0, відправником товару є «CANGZHOU ZHONGSHENG LASER EQUIPMENT CO., LTD.» (NO,52. ZONE 6, ZHANGZHUANGXI VILLAGE, CHENTUNTOWN, YUNHE, DISTRICT, CANGZHOU CITY, HEBEIPROVINCE., Китай), а одержувачем - ТЗОВ «ПАЛМЕТ» (код ЄДРПОУ 37655758), заявлений код товару 851 5801000 згідно з УКТ ЗЕД.
Разом з ЕМД від 31.07.2025 № 25UA209170066149U0 до митного оформлення були надані наступні документи: інвойс 13.05.2025 № 20250513, контракт від 03.03.2025 № 03/03/2025, CMR від 28.07.2025 № 467708 та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 ЕМД від 31.07.2025 № 25UA209170066149U0.
05.08.2025 посадовими особами Львівської митниці під час здійснення митного контролю товару та виконання згенерованих за ЕМД форм митного контролю, в т.ч. ініційованих Координаційно-моніторинговою митницею, проведено митний товару (Акт митного огляду від 05.08.2025 № 25UA209170066149U0).
За результатами проведеного митного огляду товару встановлено: «...товари - верстат лазерного зварювання металу із написами на інформаційній таблиці «ZSGX1500», «1500 W», «2025/05/07» із чіллером для охолодження на інформаційній таблиці якого наявні написи «S&A, Industrial Water Chiller», «Model: CWFL-1500ANS03», «Refrigerant: R-32», «N.W.: 40kg». Товари розміщено на двох піддонах (ящик з піддоном фанерні та фанерний піддон із картонною коробкою). У ящику з піддоном знаходиться частина товару № 1 (верстат) та товари № 2-4. Загальна вага брутто товарів, що знаходяться у ящику з піддоном складає 678,5 кг. Вага брутто чіллера для охолодження, який знаходиться на піддоні та в картонній коробці складає 47,54 кг, вага нетто чіллера для охолодження складає 40 кг. Система охолодження чіллера для охолодження повністю загерметизована. При проведенні митного огляду до вищевказаного чіллера для охолодження S&A (модель: CWFL-1500ANS03) застосовано технічний засіб митного контролю - газоаналізатор Neutronics RI-700H, серійний номер RA0049594 із відповідним сертифікатом калібрування. За результатами застосування газоаналізатору до місця заправки холодоагенту пристрій показав наступні результати : «R32 = 100%, AIR = 30,4%». Забезпечено ідентифікацію товарів, транспортного засобу та результатів застосування газоаналізатора шляхом здійснення цифрової фотозйомки з приєднанням фотографій до даної ЕМД Консолідований вантаж».
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України від 12.12.2019 № 376-IХ «Про регулювання господарської діяльності з озоноруйнівними речовинами та фторованими парниковими газами» (далі Закон № 376-IХ): п. 29) товари та обладнання - товари та обладнання, що містять контрольовані речовини, та/або товари та обладнання, що функціонують із застосовуванням контрольованих речовин, крім контейнерів, що використовуються для транспортування чи зберігання контрольованих речовин; п. 30) фторовані парникові гази - будь-які речовини, зазначені в додатку 2 до цього Закону, які існують самостійно або в суміші, первинні, рекуперовані, регенеровані або оброблені для рециклінгу чи їх ізомери, та мають потенціал глобального потепління вище нуля. Відповідно до додатку № 2 до Закону № 376-1X речовина з позначенням R32/ГФВ-32 хімічна формула CH2F2, відноситься до переліку фторованих парникових газів із 100-річним потенціалом глобального потепління. Згідно з додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2024 № 1481 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2025 рік» (далі - ПКМУ № 1481) речовина дифторметан (ГФВ-32) відноситься до переліку контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню.
Відповідно до додатку № 3 до ПКМУ № 1481, товари, що класифікуються за кодом 8515 згідно з УКТЗЕД «Машини та апарати для паяння або зварювання з можливістю різання або без неї, електричні (включаючи з електричним нагрівом газу), лазерні або іншого світлового чи фотонного випромінювання, ультразвукові, електронно-променеві, магнітно-імпульсні або плазмодугові; електричні машини та апарати для гарячого напилення металів або металокераміки», відносяться до переліку товарів та обладнання, що можуть містити контрольовані речовини (озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню (крім товарів та обладнання, що перевозяться у контейнерах з особистими речами). У примітці до додатка № 3 ПКМУ № 1481 зазначено, що ліцензії на експорт (імпорт) товарів та обладнання, зазначених у цьому додатку, що містять контрольовані речовини (озоноруйнівні речовини та фторовані парникові гази), видаються на виконання положень Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар, на підставі погодження на імпорт/експорт контрольованих речовин, товарів та обладнання, що надається Міндовкілля в установленому зазначеним Міністерством порядку. Дії щодо одержання погодження Міндовкілля здійснюються Мінекономіки без залучення суб?єкта зовнішньоекономічної діяльності в порядку міжвідомчого обміну інформацією. За відсутності у товарах та обладнанні, зазначених у цьому додатку, контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів) митне оформлення здійснюється без ліцензії.
Згідно зі ст. 12 Закону № 376-IХ товари та обладнання можуть розміщуватися на ринку, імпортуватися або експортуватися лише за наявності відповідного маркування.
Таке маркування під час митного оформлення товарів перевіряється посадовими особами митних органів.
Разом з ЕМД від 31.07.2025 № 25UA209170066149U0 до митного оформлення подано документ - «Технічна інформація» (за кодом «9000» - інші некласифіковані документи) в якому зазначено опис вантажу до договору № 03/03/2025 від 03.03.2025 «П'ятиосьовий платформний зварювальний апарат з числовим програмним управлінням Модель ZSPT-1500, призначений для автоматичного зварювання металевих виробів в п?яти координатах. Дана машина буде застосована для зварювання меблевих виробів а саме меблевих опор, ніг для столу, меблевих стелажів», а також наведено перелік складових компонентів машини, згідно з яким однією із складових товару є чіллер для охолодження випромінювача.
Таким чином, під час митного контролю встановлено, що у товарі «Верстат лазерного зварювання металу ZSPT-1500» заявленому за ЕМД від 31.07.2025 № 25UA209170066149UO наявний холодоагент, ідентифікований як R32, який Згідно з додатком № 2 до ПКМУ № 1481 відноситься до переліку контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та про які не заявлено точні та достовірні відомості в ЕМД від 31.07.2025 № 25UA209170066149U0.
31.07.2025 агентом з митного оформлення, ОСОБА_2 , керівником ТОВ «Босфор-плюс» (код ЄДРПОУ 35047875) у поданій ЕМД типу ІМ 40 ДЕ, яку прийнято до митного оформлення та присвоєно реєстраційний номер № 25UA209170066149U0 не наведено відомостей щодо наявності в товарі або його складових озоноруйнючих речовин та фторованих парникових газів, що не відповідає відомостям, встановленим у ході проведення митного огляду товару та зазначеним у Акті митного огляду від 05.08.2025 № 25UA209170066149U0, зокрема встановлена наявність у товарі речовини R32, яка Згідно з додатком № 2 До ПКМУ № 1481 відноситься до переліку контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів), експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню.
Відповідно до договору-доручення про надання митно-брокерських послуг від 18.06.2025 №2025_0037655758 (в якому ТОВ «Босфор-плюс» (код ЄДРПОУ 35047875) - Брокер, а ТЗОВ «ПАЛМЕТ» (код ЄДРПОУ 37655758) - Замовник) у розділі 2 зазначені обов?язки та права сторін, зокрема згідно з п. 2.1 Замовник зобов?язаний надати Виконавцю справжні достовірні документи на переміщення через митний кордон України Товарів, а також повідомляти інформацію та відомості, які необхідні для митного контролю та митного оформлення, не зазначені у товаротранспортній документації. Виконавець несе повну відповідальність за достовірність наданих документів, інформації та відомостей.
Отже, прямий митний представник ТОВ «Босфор-плюс» (код ЄДРПОУ 35047875) не є декларантом, а подає ЕМД від 31.07.2025 № 25UA209170066149U0 від імені та в інтересах ТЗОВ «ПАЛМЕТ» (код ЄДРПОУ 37655758), яке є декларантом та утримувачем митного режиму «імпорт».
В той же час, згідно зі ст.10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
На митний орган, як на особу, уповноважену на складання протоколів про адміністративне правопорушення, покладено імперативний обов'язок щодо збирання доказів та доведення фактів й обставин, викладених в протоколі.
В протоколі про порушення митних правил не визначено які саме дії вчинив ОСОБА_1 , які б утворювали суб'єктивну сторону порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України.
Поставка товару здійснювалась на підставі контракту від 03.03.2025 року № 03/03/2025, який був укладений із компанією нерезидентом.
Договір з постачальником укладався у письмовій формі шляхом відбору потенційних постачальників обладнання через веб платформу Alibaba.
ТОВ «ПАЛМЕТ» було кінцевим покупцем товару. Усі товаросупроводжуючі документи виготовлятися на території Китайської Народної Республіки та надавалися продавцем - іноземною юридичною особою.
Норма ст. 11 Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів від 19 травня 1956 р. передбачає, що відправник додає до вантажної накладної необхідні документи або надає їх в розпорядження перевізника, і забезпечує його всією інформацією, якої він може потребувати, підтверджує передачу сертифікатів якості перевізнику, та те, що продавцем було надано сертифікати з пакетом товаросупровідних документів, який супроводжував товар при переміщенні через митний кордон України.
Отже, директор ТОВ «ПАЛМЕТ» ОСОБА_1 перебуваючи на території України та будучи кінцевим отримувачем товару міг керуватися та заявляти до декларування виключно ті відомості, які містяться в первинних документах та які надані постачальником товару.
При замовленні товару на сайті, в описі та характеристиках товару - була відсутня інформація про наявність у складі товару холодоагену.
Надані постачальником документи, також не містили інформації про наявність у складі товару холодоагену.
Тим більше, на стадії відправки товару з Китаю, про те що обладнання може містити речовини заборонені для імпорту партнери, у яких закуповувався товар, не повідомляли. Хоча, в процесі формування замовлення, постачальник неодноразово повідомлявся про обмеження щодо ввезення в Україну певних холодоагентів в складі охолоджуючого обладнання. Постачальник зі свого боку запевнив, що обладнання буде відвантажено без холодоагену.
Після митного огляду, ТОВ «ПАЛМЕТ» негайно звернулось до своїх партнерів, які здійснювали поставку товару, та отримали лист від постачальника, що в процесі формування відправки відбулось помилкове завантаження холодильного пристрою з аналогічними вартісними та якісними характеристиками, але з холодоагентом всередині.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 - про наявність в обладнанні холодоагента останній дізнався під час митного огляду.
Отже ОСОБА_1 фактично не міг знати про наявність в обладнанні холодоагента.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп / 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумціях, в тому числі, і закріпленої в ст. 62 Конституції України презумпції невинності.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази по справі мають бути належними та допустимими. Належний доказом - це доказ, зміст якого відтворює фактичну обставину, що має значення для правильного вирішення справи. До того ж фактичні дані - це дані, які маючи зв'язок із фактами предмета доведення, здатні підтвердити існування чи відсутність доказуваних фактів.
Допустимим вважається той доказ, який був отриманий у встановленому законом порядку і передбаченими способами, а також, коли законодавець допускає його використання.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципу законності та презумпції невинуватості.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначив, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п. 34 рішення у справі «Тейксейра де Кастор проти Португалії» від 09.06.98 року, п. 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008 р., доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
Європейський суд уже визнавав кримінально-правовий характер норм українського законодавства, якими передбачена відповідальність за адміністративні правопорушення, зокрема, і за порушення митних правил (див. рішення по справах «Надточій проти України» та «Гурепка проти України»).
Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України, дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У пункті 110 рішення Європейського суду з прав людини «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» (Vastberga taxi Aktiebolag and Vulic v. Sweden № 36985/97) суд визначив, що «…адміністративні справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення штрафних санкцій має саме суб'єкт владних повноважень».
Аналогічну правову позицію визначив Постановою від 31.01.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №760/10803/15-а (адміністративне провадження №К/9901/19074/18): один з основних принципів забезпечення вирішення спорів у публічно-правовій сфері, зокрема, між суб'єктом приватного права і суб'єктом владних повноважень, який передбачає, що останній зобов'язаний забезпечити доведення в суді правомірності свого рішення, дії або бездіяльності, оскільки, в протилежному випадку, презюмується, що вони є протиправними.
Таким чином, митним органом не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що гр. ОСОБА_1 були вчинені дії, які б утворювали склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, зокрема не доведено, що ОСОБА_1 володів інформацією про наявність у складі товару речовини R32, яка відноситься до переліку контрольованих речовин (озоноруйнівних речовин та фторованих парникових газів).
Доказів протилежного та обізнаності ОСОБА_1 про вміст у складі товару речовини R32 органом, який склав протокол, суду не подано.
За змістом ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що уповноваженою особою на складання протоколу про порушення митних правил, не подано до суду належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів, на підтвердження обставин обізнаності ОСОБА_1 із дійсним вмістом міжнародного відправлення, та відповідно - не доведено вини останнього у вчиненні порушення митних правил за ст. 472 МК України, що є підставою для закриття провадження по справі, відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
На основі викладеного та керуючись ст. 283-284, 287, 289 КУпАП, ст. 90, 472, 520, 527-529 МК України, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Повернути вилучені на підставі протоколу про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів у справі про порушення митних правил № 0084/UA126000/2025 від 18.08.2025 року товар, а саме верстат лазерного зварювання металу ZSPT-1500 П'ятиосьовий зварювальний апарат/ZSPT1500 FIVE AXIS PLATFORM WELDING MACHINE 1ШТ., новий, 2025 р.в., характеристики: потужність лазера 1500Вт, робоча швидкість 0-120 мм/с, робоча температура 15-35 оС, швидкість зварювання 2-120 мм/с.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Бугіль В.В.