Справа № 703/6484/25
3/703/2452/25
11 грудня 2025 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Овсієнка І.В.,
за участю
секретаря судового засідання Батаргіної Т.М.,
прокурора Сільченко Н.М.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Тернівської сільської ради, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , як депутат Тернівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, відповідно до підп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом, відповідальним за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, а саме маючи обов'язок подати такі декларації до 31.01.2024, подав їх 26.07.2025, а також без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 та 2024 роки, а саме маючи обов'язок подати такі декларації до 31.03.2024 та 31.03.2025 відповідно, подав їх 26.07.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні вказала на наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки матеріалами справи про адміністративне правопорушення в повній мірі підтверджується винуватість останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину у інкримінованому правопорушенні визнав частково, пояснив, що не навмисне допустив порушення законодавства в галузі протидії корупції. В 2022-2023 роках, під час дії правового режиму воєнного стану, електронні реєстри, в тому числі і реєстр декларацій НАЗК, був закритим, обов'язок подання декларацій був тимчасово припинений. Надалі несвоєчасне подання декларацій було спричинене тим, що він не мав електронного захищеного носія, що виконує функцію цифрового підпису, а також не має особистого комп'ютера, з використанням якого міг би подати декларацію на сайті НАЗК, а посадові особи сільської ради не надавали йому сприяння у виконанні обов'язків декларування, апаратом сільської ради не проводиться роз'яснювальна робота в даному напрямку. Зважаючи на ненавмисний характер правопорушення, відсутність будь-яких шкідливих наслідків, просив визнати вчинене діяння малозначним. При прийнятті рішення просив врахувати, що є людиною похилого віку, має незадовільний стан здоров'я, обов'язки в органі місцевого самоврядування в силу прямої вказівки закону виконує на громадських засадах, доглядає немічну матір.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та його вину доведено поза розумним сумнівом.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтею 51 та частинами третьою - шостою статті 164-14, статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Відповідно до ч. 3 ст. 277 КУпАП, законами України може бути передбачено й інші строки розгляду справ про адміністративні правопорушення.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне, без поважних причин подання декларації, і ця норма є відсилочною до відповідного закону, який повинен встановлювати та передбачати чіткі та конкретні терміни для вчинення таких дій, як подання того чи іншого виду декларації.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано (ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Як визначено ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», який набув чинності 07.03.2022 відтерміновано строк подання фізичними особами документів, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або електронній формі, на строк до трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період обов'язку подати документи.
На виконання вимог цього Закону, Національним агентством з питань запобігання корупції надано роз'яснення №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану, відповідно до якого, декларація щорічна (з будь-якою позначкою) за 2021 рік подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня 2021 року включно) та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набув чинності 03.08.2022, доповнено Розділ XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» п. 27, відповідно до якого встановлено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
В подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набув чинності 12.10.2023, внесені зміни до п. 27 Розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» та встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, в силу наведених вимог законодавства, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 у строк, не пізніше 31.01.2024.
Разом із тим, декларації за 2023 та 2024 роки мали бути подані в порядку та в строки, визначені відповідно до загальних норм, встановлених ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
При цьому суд критично оцінює доводи ОСОБА_1 в частині неможливості своєчасного подання щорічних декларацій через поважні причини, які полягають у відсутності в нього комп'ютера та без сприяння із боку апарату місцевої ради, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 мав бути обізнаний про відповідний обов'язок, починаючи з 12.10.2023, тобто з моменту набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким були внесені відповідні зміни до п. 27 Розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції».
Відтак, починаючи з 12.10.2023 до 31.01.2024, ОСОБА_1 мав достатньо часу для виконання обов'язку щодо подання щорічних декларацій. Водночас, ним не наведено існування обставин, які б об'єктивно унеможливлювали виконання відповідного обов'язку.
Відповідно до абз. 9 п.п. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Суд визнає, що відсутність в користуванні особи персонального комп'ютера, неотримання ним захищеного носія електронного цифрового підпису, об'єктивно ускладнює виконання обов'язку подачі декларації, однак не звільняє особу від необхідності його виконання.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується сукупністю письмових доказів, досліджених безпосередньо під час судового розгляду, а саме:
- протоколами про адміністративні правопорушення №484/2025, №485/2025, №486/2025, №487/2025 від 17.09.2025, що відповідають вимогам ст. 256 КУпАП, в яких викладені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, що передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. При цьому за переконанням суду, відсутність в протоколах підпису особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не тягне за собою протиправність даних документів та не виключає їх доказового значення, оскільки дослідженими в судовому засіданні відеозаписами підтверджується, що органом, уповноваженим складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, а саме УСР ГУНП в Черкаській області, повідомлено ОСОБА_1 про складення щодо нього адміністративних матеріалів, вживалися заходи для його ознайомлення з їх змістом, проте останній уникав зустрічі зі співробітниками поліції;
- рапортом про виявлення імовірних правопорушень, пов'язаних із корупцією від 20.08.2025;
- копією щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2021 рік, з якої вбачається, що вона подана 26.07.2025;
- копією щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2022 рік, з якої вбачається, що вона подана 26.07.2025;
- копією щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2023 рік, з якої вбачається, що вона подана 26.07.2025;
- копією щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2024 рік, з якої вбачається, що вона подана 26.07.2025;
- копією рішення Тернівської сільської ради від 06.11.2020 №1-1/VIII, яким констатовано початок повноважень депутатів Тернівської сільської ради восьмого скликання по 7 багатомандатних округах, зокрема по виборчому округу №5 (с. Попівка), де ОСОБА_1 обрано депутатом місцевої ради;
- копією повідомлення про відновлення електронного декларування (для депутатів Тернівської сільської ради), яким депутатський корпус повідомлено про відновлення з 12.10.2023 декларування. Відсутність власного підпису у відомості про ознайомлення з даним повідомленням, ОСОБА_1 пояснити не зміг;
- копією повідомлення про обов'язок подання щорічної декларації для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік. Відсутність власного підпису у відомості про ознайомлення з даним повідомленням, ОСОБА_1 пояснити не зміг;
- відеозаписами, виконаними працівниками ГУНП в Черкаській області, зі змісту яких вбачаються неодноразові спроби ознайомити ОСОБА_1 зі складеними щодо нього протоколами про адміністративні правопорушення, запрошення останнього до ГУНП, що залишилися без реагування з боку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи викладене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 доведена повністю.
Протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією щодо ОСОБА_1 складені 17.09.2025, отже, станом на 11.12.2025 не сплинув строк притягнення до адміністративної відповідальності, визначений статтею 38 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень по справам, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При цьому судом приймається до уваги, що дії особи, яка притягується до адміністративного правопорушення, органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, кваліфіковані вірно за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вирішуючи питання щодо адміністративного стягнення, суд враховує, у відповідності до ч. 2 ст. 33 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, що допущене неумисно, особу порушника, який має похилий вік та незадовільний стан здоров'я, обов'язки депутата місцевої ради виконує на громадських засадах, його майновий стан, що вбачається із відомостей декларацій, наявність на утриманні немічної матері, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, є щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Визначаючи міру адміністративного стягнення, суд враховує що, ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, хоча ним вчинено чотири тотожні правопорушення, однак стягненню він не піддавався, а тому приходить до висновку про накладення стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі, оскільки таке буде достатнім засобом виховання особи та запобігатиме вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» та в порядку ст. 40-1 КУпАП, з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, стягується судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Доказів, які б звільняли ОСОБА_1 від сплати судового збору, матеріали справи не містять та останнім не надані.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23, 33, 34, 40-1, 283, 280, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти стягнення із застосуванням ст. 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн (отримувач коштів: ГУК у Черкаській області /тг м. Сміла 21081100, код ЄДРПОУ отримувача: 37930566, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA728999980313020106000023753, код класифікації: 21081100).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп судового збору (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя І.В.Овсієнко