Справа № 331/6654/25
Провадження № 3/331/2311/2025
11 грудня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя Каретник Ю.М., розглянувши матеріали об'єднаної справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, ч.1 ст.122-2 КУпАП,
До Олександрівського районного суду міста Запоріжжя надійшли справи з протоколами про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 126 КУпАП і за ч.1 ст. 122-2 КУпАП, які постановою судді Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 14 листопада 2025 року у справі № 331/6655/25, провадження №3/331/2312/2025, на підставі ст.36 КУпАП були об'єднані в одне провадження.
Об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 122-2 КУпАП присвоєний №331/6654/25, провадження №3/331/2311/2025.
Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №501662, складеному 02.11.2025, зазначено, що 02.11.2025 о 22:04, м. Запоріжжя, вулиця Перша ливарна, 40, водій, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом Honda Topic 50 AF 38, д.н.з. відсутній, при цьому не мав права керування таким видом ТЗ, чим порушив п.2.1.а ПДР, за що відповідальність передбачена ч.2 ст. 126 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №501682, складеному 02.11.2025, зазначено, що 02.11.2025 о 22:04, м. Запоріжжя, вулиця Перша ливарна, 40, водій, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом Honda Topic 50 AF 38, д.н.з. відсутній, не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку було здійснено шляхом увімкнення проблискового маячка синього та червоного кольору з увімкненням спеціального звукового сигналу, чим порушив п.2.4 ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 122-2 КУпАП.
У судові засідання ОСОБА_1 двічі не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення судових повісток про виклик до суду у додаток «Viber» на номер телефону, який зазначений у проколах про адміністративні правопорушення. Причини неявки ОСОБА_1 суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не надавав.
Вирішуючи питання про можливість розгляду даної справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує, що згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
У даному випадку протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 було складено 02.11.2025. Однак, у матеріалах справи відсутні відомості про те, що він вживав хоч якісь заходи для того, щоб дізнатися про результати розгляду цих протоколів.
З огляду на викладене, а також на те, що право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на особисту участь при розгляді її справи, встановлене у ч.1 ст.268 КУпАП, не є абсолютним, а ч. 2 ст.268 КУпАП не передбачає обов'язкової присутності під час розгляду справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, ч.1 ст.122-2 КУпАП, тому дотримуючись необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом з дотриманням як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності, справа розглядається за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 2.1.а ПДР водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно з ч.2 ст. 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, у вигляді накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 2.4 ПДР на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил.
Згідно з ч.1 ст. 122-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу, у вигляді накладення штрафу в розмірі дев'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Під час розгляду справи суддею було встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 122-2 КУпАП, повністю підтверджується долученими до матеріалів об'єднаної справи доказами: рапортом інспектора взводу №1 роти №2 батальйону №2 УПП в Запорізькій області ДПП від 02.11.2025, довідкою інспектора взводу №1 роти №1 батальйону №1 УПП в Запорізькій області ДПП, відповідно до якої ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував, копією акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 02.11.2025, відеозаписом події, які повністю узгоджуються з обставинами, викладеними у протоколах про адміністративні правопорушення від 02.11.2025 серії ЕПР1 № 501662 та серії ЕПР1 №501682.
Таким чином, суддя приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 за ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 122-2 КУпАП кваліфіковані правильно, його вина у вчиненні даних правопорушень доведена.
Згідно зі ст. 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1,185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 24-1 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років може бути застосований такий захід впливу, як попередження.
Беручи до уваги всі обставини справи, враховуючи характер правопорушень та відомості про особу, щодо якої складені протоколи про адміністративні правопорушення і яка є неповнолітнім, раніше до адміністративної відповідальності не притягався, а також той факт, що вчинені проступки не мали тяжких наслідків, суддя вважає за необхідне відповідно до вимог ст. 13 КУпАП застосувати до неповнолітнього ОСОБА_1 захід впливу, передбачений ст. 24-1 КУпАП, у вигляді попередження.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, а до неповнолітніх застосовуються заходи впливу, які не є стягненнями, тому у даному випадку судовий збір стягненню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 24-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 126 та ч.1 ст. 122-2 КУпАП, та застосувати до нього захід впливу, передбачений ст.24-1 КУпАП, у вигляді попередження.
Постанова може бути оскаржена учасниками процесу до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення, а також прокурором у порядку, передбаченому ч. 5 ст. 7 КУпАП.
Суддя Юлія КАРЕТНИК