Постанова від 11.12.2025 по справі 345/6359/25

Справа №345/6359/25

Провадження № 3/345/996/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.12.2025 року м. Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Онушканич В.В., з участю прокурора Калуської окружної прокуратури - Бованко Р.В., захисниці - Іванів-Магльованої І.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 , вдови, до 21.06.2024 була депутатом Калуської районної ради, не судимої, РНОКПП: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме 29.03.2024 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.

Також, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме 21.05.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Окрім того, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч. 2 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно без поважних причин, а саме 22.10.2025 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (Після звільнення).

Правопорушення вчинені за наступних обставин.

Відповідно до рішення Калуської районної ради Івано-Франківської області №1-1 від 30.11.2020 року «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Калуської районної ради» ОСОБА_1 визнано обраним депутатом Калуської районної ради.

За таких обставин, згідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону - як депутат місцевої ради (Калуська районна рада).

Відповідно ч. 1 ст. 45 цього Закону, особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо фінансової доброчесності застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 13.11.2023 № 4, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 статті 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Пунктом 1 частини 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи подають документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Згідно абзацу 15 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

З Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 29.03.2024 подала щорічну декларацію за 2022 рік.

Оскільки, ОСОБА_1 являється суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» - як на депутата місцевої ради, то граничною датою подання щорічної декларації за 2022 рік є 31.01.2024 (оскільки обов'язок подачі декларації виник у зв'язку із набранням чинності Законом України № 3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", яким відновлено декларування).

З Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 21.05.2024 подала щорічну декларацію за 2021 рік.

Оскільки, ОСОБА_1 являється суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» - як на депутата місцевої ради, то граничною датою подання щорічної декларації за 2021 рік є 31.01.2024 (оскільки обов'язок подачі декларації виник у зв'язку із набранням чинності Законом України № 3384-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", яким відновлено декларування).

Згідно рішення Калуської районної ради Івано-Франківської області № 286-19 від 20.06.2024 року «Про дострокове припинення повноважень депутата районної ради ОСОБА_1 » ОСОБА_1 достроково припинила депутатські повноваження депутата Калуської рак ради восьмого демократичного скликання у зв'язку з особистою заявою про складення нею депутатських повноважень.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" в 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

З Єдиного державного Реєстру декларації уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 22.10.2025 подала щорічну декларацію за 2024 рік (Після звільнення).

Оскільки, ОСОБА_1 являлась суб'єктом на якого поширювалась дія Закону України «Про запобігання корупції» - як на депутата місцевої ради, то граничною датою подання щорічної декларації за 2024 рік є 31.03.2024.

Розгляд справи двічі відкладався за клопотанням сторони захисту. ОСОБА_1 прибула в судове засідання 11.12.2025. Вона отримала пам'ятку про права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не визнала вини у вчиненні адмінправопорушення, яке їй інкриміноване. Вона не оспорила фактичні обставини, які викладені в протоколах про адмінправопорушення, але пояснила, що не мала умислу на вчинення протиправних дій. Несвоєчасне подання нею декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, було зумовлене збігом тяжких сімейних обставин. Просить не притягувати її до адмінвідповідальності.

Захисниця в судовому засіданні підтримала позицію своєї підзахисної і просить взяти до уваги позицію викладену в письмових поясненнях і закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

В письмових пояснення зазначено, що ОСОБА_1 не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів, не вчиняла дій, спрямованих на приховування інформації, а неподання декларацій відбулося виключно через поважні, об'єктивні, незалежні від неї обставини.

У період, що підлягає перевірці, ОСОБА_1 перебувала у дуже складних життєвих умовах. Її чоловік тяжко хворів на онкологію, потребував постійного догляду та медичної допомоги, а згодом помер, що спричинило значну психологічну та емоційну кризу. За таких обставин вона була позбавлена можливості своєчасно виконувати обов'язок із подання декларації.

Водночас будь-яких змін у майновому стані ОСОБА_1 у цей період не відбулося. Дані її фінансового становища залишалися тотожними відомостям, відображеним у деклараціях, що унеможливлює будь-які припущення про намагання приховати доходи чи майно. Таким чином, суспільно-небезпечні наслідки чи ризики, які покликано попереджати фінансовий контроль, були цілком відсутні.

Крім того, ОСОБА_1 у зазначений період активно займалася та займається волонтерською діяльністю. Вона була нагороджена медалями та подяки.

Затримка з поданням декларації була вимушеною, тимчасовою та спричинена виключно незалежними від ОСОБА_1 обставинами, які є поважними та такими, що повністю виключали можливість своєчасного подання. Оскільки ОСОБА_1 була позбавлена реальної можливості виконати цей обов'язок у визначені строки, вона подала декларації одразу після усунення перешкод, що підтверджує відсутність умислу або навіть необережності.

ОСОБА_1 не може бути притягнена до адміністративної відповідальності передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки відсутня суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор просить визнати ОСОБА_1 винною і застосувати до неї покарання в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. У виді штрафу в розмір 50 н.м.д.г.

Попри невизнання ОСОБА_1 своєї вини, її вина у скоєному доводиться наступними матеріалами:

1) відомостями, викладеними у протоколі № 479 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 28.10.2025 р., в якому зафіксовано обставини вчиненого ОСОБА_1 корупційного адміністративного правопорушення 29.03.2024 р. та в повному обсязі, чітко викладена суть обвинувачення відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Даний протокол складений уповноваженою на те особою відповідно до вимог КУпАП. ОСОБА_1 було роз'яснено її права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. ОСОБА_1 було ознайомлено із змістом протоколу та забезпечено можливість надати свої письмові пояснення;

2) відомостями, викладеними у протоколі № 480 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 28.10.2025 р., в якому зафіксовано обставини вчиненого ОСОБА_1 корупційного адміністративного правопорушення 21.05.2024 р. та в повному обсязі, чітко викладена суть обвинувачення відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Даний протокол складений уповноваженою на те особою відповідно до вимог КУпАП. ОСОБА_1 було роз'яснено її права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. ОСОБА_1 було ознайомлено із змістом протоколу та забезпечено можливість надати свої письмові пояснення;

3) відомостями, викладеними у протоколі № 478 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 28.10.2025 р., в якому зафіксовано обставини вчиненого ОСОБА_1 корупційного адміністративного правопорушення 22.10.2025 р. та в повному обсязі, чітко викладена суть обвинувачення відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Даний протокол складений уповноваженою на те особою відповідно до вимог КУпАП. ОСОБА_1 було роз'яснено її права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. ОСОБА_1 було ознайомлено із змістом протоколу та забезпечено можливість надати свої письмові пояснення;

4) Рішенням № 1-1 від 30.11.2020 про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Калуської районної ради, яким взято до уваги інформацію Калуської районної територіальної виборчої комісії;

5) постановою № 43 Калуської районної територіальної виборчої комісії від 25.11.2020 якою затверджено остаточний депутатський склад Калуської районної ради згідно з додатком. Зокрема з додатку вбачається, що депутатом визнана ОСОБА_1 ;

6) копією рішення Калуської районної ради № 286-19 від 20.06.2024 про дострокове припинення повноважень депутата районної ради ОСОБА_1 . Зі змісту цього рішення вбачається, що депутатські повноваження були припинені у зв'язку з особистою заявою про складення повноважень;

7) скриншотом з Єдиного державного реєстру декларацій, з якого вбачається, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2022 рік 29.03.2024 р.;

8) послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 . Зокрема з цього документу вбачається, що декларація була подана 29.03.2024 р. о 14 год. 05 хв.;

9) скриншотом з Єдиного державного реєстру декларацій, з якого вбачається, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2021 рік 21.05.2024 р;

10) послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 . Зокрема з цього документу вбачається, що декларація була подана 29.03.2024 р. о 14 год. 51 хв.;

11) скриншотом з Єдиного державного реєстру декларацій, з якого вбачається, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2024 рік (Після звільнення) 22.10.2025 р.

Перелічені документи підтверджують, що ОСОБА_1 була суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» і на неї поширювались вимог ст. 45 цього Закону щодо подання шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Ті життєві обставини, в яких перебувала ОСОБА_1 і на які посилається сторона захисту, не спростовують, що в її діях наявний умисел на несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. ОСОБА_2 тричі несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування зі значним пропуску граничного строку подання такої декларації. Кожен раз термін пропуску строку подання декларації обчислюється не годинами і навіть не днями, а місяцями.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, який посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад адмінправопорушення, у вчиненні якого звинувачується ОСОБА_1 , є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Заслухавши пояснення особи, відносно якої складено протокол та дослідивши у судовому засіданні матеріали справи про корупційне правопорушення, проаналізувавши норми діючого законодавства, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При накладенні стягнення у відповідності з вимогами ст. 33 КУпАП, враховується характер та ступінь суспільної небезпечності скоєного, обставини справи, ступінь вини правопорушниці та дані про її особу. До обставин, які пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, слід віднести позитивні характеристики ОСОБА_1 , що підтверджується поданими нею численними подяками та грамотами, а також те, що вона активно займається волонтерською діяльність ОСОБА_1 раніше до кримінальної та адміністративної відповідальності, в тому числі за вчинення корупційних правопорушень, не притягувалась. Обставини, які б обтяжували відповідальність за адміністративне правопорушення, відсутні.

Враховуючи наведені обставини, суспільну небезпеку вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, яка до адміністративної відповідальності притягається вперше, її позитивну характеристику, вважаю за доцільне призначити ОСОБА_1 покарання в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу відповідно до найнижчої межі санкції цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 172-6, 221, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумі доходів громадян, що становить 850 грн.

Штраф сплатити за наступними реквізитами: отримувач - ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ м.Калуш/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA628999980313060106000009614, код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки "00" Без деталізації за відомчою ознакою.

На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищенаведений строк, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, що складає 1700 грн. 00 коп.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Повний текст постанови виготовлено 12.12.2025 року.

Суддя Володимир ОНУШКАНИЧ