10 грудня 2025 рокуСправа №160/22582/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Позивач 05.08.2025р. звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо призову (мобілізації) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на військову службу під час мобілізації та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про мобілізацію ОСОБА_1 від 04.07.2025 р. №65/2022;
- визнати протиправним та скасувати наказ командування військової частини НОМЕР_1 №192 від 04.07.2025 р. в частині призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не врахував надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 р. вказаний позов залишено без руху та встановлено позивачу строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, а саме:
- надати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про мобілізацію ОСОБА_1 від 04.07.2025 р. №65/2022 та наказ військової частини НОМЕР_1 №192 від 04.07.2025 р.
На виконання ухвали суду від 11.08.2025 р., позивач 20.08.2025 р. надав заяву про усунення недоліків та 21.08.2025 р. клопотання про витребування доказів..
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.08.2025 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26 серпня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення позову, в якій просить:
- вжити заходи забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Військової частина НОМЕР_1 про визнання дій суб'єктів владних повноважень протиправними, скасування рішення суб'єктів владних повноважень, шляхом заборони переведення ОСОБА_1 з Військової частини НОМЕР_1 до будь-якої іншої військової частини до моменту набрання законної сили рішенням суду у справі за його позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.08.2025 р. у заяві про забезпечення позову відмовлено.
08 вересня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 по справі № 160/22582/25 подав відзив на позовну заяву, проти позову заперечив.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.
Згідно довідки від 11.07.2025 р. №558/178 Позивач - солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 з 04.07.2025 року.
Мобілізація ОСОБА_1 відбулась на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 р. №910 (позивач помилково зазначає номер цього наказу 64/2022), до військової частини НОМЕР_1 Позивача зараховано згідно наказу №192 від 04.07.2025 року.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено загальну мобілізацію.
Закон України від 21.10.1993 №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
У статті 1 Закону №3543-XII містяться визначення понять "мобілізація" та "особливий період", відповідно до яких: мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Закону №3543-XII організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України. Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Приписами частини 5 статті 4 Закону №3543-XII регламентовано, що вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Відповідно до статті 2 Закону №3543-XII правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України "Про оборону України", цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.
Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини 5 статті 1 Закону №2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Частина 9 статті 1 Закону №2232-XII визначає такі категорії громадяни України щодо військового обов'язку: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) за направленням або за призовом (частина 2 статті 2 Закону №2232-XII).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 24 Закону №2232-XII початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Згідно з частиною 1 статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом №3543-XII.
Статтею 22 Закону №3543-XII встановлені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 23 Закону №3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як встановив суд, Відповідно до довідки РЕЗЕРВ + ОСОБА_1 було надано відстрочку від призову під час мобілізації після набрання рішенням суду законної сили до 07.02.2025 року.
У подальшому, 06 лютого 2025 року позивачем знову було направлено комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 особисто підписану заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації із завіреними належним чином копіями підтверджуючих документів, що підтверджують право на відстрочку (копія заяви від 06.02.2025, копія поштового чеку від 06.02.2025, опис вкладення від 06.02.2025).
Позивач звернувся з цим позовом, посилаючись на те, що керівник комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 супереч вимогам чинного законодавства так і не розглянув заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову під час мобілізації.
Позивач знову вимушений звернутися до суду із позовними вимогами: Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не розгляду заяви та ненадання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до вимог п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». · Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 має дружину з числа осіб з інвалідністю ІІ групи. Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 року у справі №340/1304/25 відкрито провадження по справі.
Рішенням 19 серпня 2025 року (Дата набрання законної сили: 19.09.2025) (Справа № 340/1304/25) Кіровоградський окружний адміністративний суд вирішив Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не розгляду заяви та ненадання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до вимог п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України »Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та вважати його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 має дружину з числа осіб з інвалідністю ІІ групи.
У вказаній справі суд встановив, що Позивач підготував заяву від 06.02.2025 року, адресовану голові комісії третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ), про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До заяви додав копії свідоцтва про шлюб з ОСОБА_2 , довідку до акта огляду МСЕК серії АВ №0426570 від 19.05.2015 року про встановлення ОСОБА_2 ІІ групи інвалідності довічно та військово - обліковий документ. Вказану заяву позивач направив цінним листом з описом вкладення з м. Кривого Рогу на поштову адресу третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ). На час звернення до суду (провадження відкрите ухвалою від 04 березня 2025 року) із цим позовом, позивач не отримав інформацію щодо результатів розгляду заяви.
Отже, з урахуванням обставин, встановлених у справі № 340/1304/25, суд дійшов висновку, що на час мобілізації ОСОБА_1 , яка відбулась на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 р. №910 (позивач помилково зазначає номер цього наказу 64/2022), до військової частини НОМЕР_1 Позивача зараховано згідно наказу №192 від 04.07.2025 року, позивач мав право на відстрочку, про що подав заяву, але вона не була розглянута, що визнано протиправним згідно з рішенням суду.
Отже, мобілізація ОСОБА_1 на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.07.2025 р. №910 (позивач помилково зазначає номер цього наказу 64/2022) відбулась неправомірно, а відтак до військової частини НОМЕР_1 Позивача згідно наказу №192 від 04.07.2025 року зараховано також неправомірно.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідач зазанчив, що звертає увагу суду на те, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.09.2025 року №266 ОСОБА_3 було виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 за підпунктом «г» пункту 2 ч. 4 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Разом з цим, що оскаржувані накази зберігали чинність протягом строку їх дії та не були скасовані, а позивач має право на вирішення питання щодо їх правомірності і чинності у період їх фактичної дії, а тому наведені відповідачем обставини не позбавляють необхідності вирішити цей спір.
Суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 про мобілізацію ОСОБА_1 від 04.07.2025 р. №910.
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 №192 від 04.07.2025 р. в частині призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко