Рішення від 11.12.2025 по справі 645/8411/25

Справа № 645/8411/25

Провадження № 2-о/645/173/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року місто Харків

Немишлянський районний суд міста Харкова в складі:

головуючої судді - Сілантьєвої Е.Є.,

за участю секретаря судових засідань - Нестеренко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в порядку окремого позовного провадження заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, в якій просять суд - встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Старобільським РСУДМС України у Луганській обл., ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , дитини жіночої статі - ім'я дитини - ОСОБА_3 , по батькові дитини - ОСОБА_4 , прізвище дитини - ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження дитини: Україна, Луганська обл., місто Луганськ; - зазначити в актовому записі про народження дитини - ОСОБА_6 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження дитини: Україна, Луганська обл., місто Луганськ, наступну інформацію про батьків: матір'ю дитини зазначити: громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Старобільським РСУДМС України у Луганській обл. 03 квітня 2013 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце мешкання: АДРЕСА_1 ; батьком дитини зазначити: громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_3 , орган видачі - 6315, дата видачі - 01.03.2019 року; РНОКПП НОМЕР_4 ; зареєстроване місце мешкання: АДРЕСА_2 .

В обґрунтування вимог зазначили, що 22 серпня 2025 року ОСОБА_1 у Пренатальному центрі Луганської республіканської клінічної лікарні м. Луганська, Луганської області народила дівчинку: ОСОБА_6 . Батьком дитини є ОСОБА_2 . У зареєстрованому шлюбі сторони не перебувають, однак, ОСОБА_2 визнає факт свого батьківства, з цього приводу спір між заявниками відсутній. Вказують, що встановлення факту народження необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Ухвалою Немишлянського районного суду міста Харкова від 28.11.2025 року заяву залишено без руху з наданням часу для усунення недоліків.

02.12.2025 року заявниками усунено зазначені в ухвалі суду недоліки.

Ухвалою Немишлянського районного суду м. Харкова від 03.12.2025 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за вказаною заявою, постановлено призначити справу до судового розгляду по суті в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні.

Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилися, про місце, дату та час заяви повідомлені своєчасно та належним чином, в матеріалах справи містяться заяви в яких останні просили заяву задовольнити та провести розгляд справи за їх відсутності.

Представник заінтересованої особи - Четвертого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з'явився, 09.12.2025 на адресу суду надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника, зауважень щодо поставлених вимог не мають.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові заяви по суті справи, вивчивши докази, надані в обґрунтування заяви, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Ананьїв Одеської області, є громадянкою України, що підтверджується даними паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 03.04.2013 року Старобільським РСУ ДМС України у Луганській області.

Заявник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Харків Харківської області, є громадянином України, що підтверджується даними паспорта громадянина України НОМЕР_5 , виданого 01.03.2019 року, орган, що видав 6315.

Даних про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 органом реєстрації актів цивільного стану на території України суду не надано.

Відповідно до даних медичного свідоцтва про народження 0898 серія 43 № 2025 01 від 22.08.2025 року, видане лікарем ОСОБА_7 , у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 о 21 год. 03 хв. народилась дівчинка вагою 3850 грамів.

Згідно із даними свідоцтва про народження НОМЕР_6 , що видане 10.09.2025 року, ОСОБА_6 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганськ, про що 10.09.2025 року складено актовий запис № 110259940003000147005 Старобельським районним відділом запису актів цивільного стану департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції ЛНР. Батьками дитини вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», яким доведено до відома громадян України, державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх посадових і службових осіб, що будь-які органи, їх посадові та службові особи, утворені, обрані, сформовані та призначені за результатами так званих виборів 2 листопада 2014 року, які проводилися в окремих районах Донецької та Луганської областей, є такими, що утворені, обрані, сформовані, призначені і діють усупереч Конституції та законам України, а також зобов'язано КМУ вжити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв.

Постановою Верховної Ради України №254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» надано статус «тимчасово окупованих» територіям окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена Постановою ВР України №252-VIII від 17.03.2015 року (згідно додатку), яка набрала чинності 08 квітня 2015 року.

У зв'язку з тим, що місто Луганськ Луганської області, в якому народилась дитина, визначено тимчасово окупованою територією відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», факт народження ОСОБА_6 не було зареєстровано в органах реєстрації актів громадянського стану, в установленому законом порядку.

Згідно наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» зі змінами та доповненнями, було тимчасово призупинено доступ до Державних peєстрiв та відповідно призупинена реєстрація актів цивільного стану.

Частиною 3 статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ (далі ВССУ), «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016р. №990-V-III «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території»», при розгляді заяв, прийняття судом до уваги документів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ зазначив, що відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Висновок ЄСПЛ сформульований у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званий "намібійський виняток", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосовано до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоді особам, які проживають на такій території.

Згідно із ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка підписана Україною 21 лютого 1990 року, ратифікована 27 лютого 1991 року, набрала чинності для України 27 вересня 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно із ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Крім того, відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів, зокрема, б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024.

У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану дубліката документа, визначеного у підпунктах «б»-«ґ» цього пункту, державна реєстрація народження здійснюється після перевірки факту проведення державної реєстрації народження за місцем народження дитини, за місцем проживання батьків дитини на момент її народження згідно з даними поданого документа. Відсутність актового запису про народження підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану за формою, наведеною у додатку 22 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382 (із змінами). Якщо в результаті перевірки виявлено актовий запис про народження, який зберігається на тимчасово окупованій території України, відділ державної реєстрації актів цивільного стану поновлює його в установленому законодавством порядку.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.

Відповідно до наказів Міністерства юстиції України № 246/7 від 25 листопада 2014 року та № 935/5 від 17 червня 2014 року всі органи та підрозділи, які підпорядковані Міністерству юстиції України, повинні були переміститися з тимчасово непідлеглих територій в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та перереєструватись, тому всі акти та документи, видані органами не переміщеними в населені пункти, на територіях яких органи державної влади України здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не перереєструвались з 01 грудня 2014 року, вважаються недійсними.

Приписами п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду за результатами розгляду листа Віце-прем'єр-міністру України - Міністру з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України ід 07 квітня 2021 року № 22/4-1801-21 відповідно до ст. 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», з метою забезпечення апеляційних та місцевих судів методичною інформацією з питань правозастосування було надано роз'яснення щодо особливостей розгляду судами справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, згідно з якими, положення цивільного процесуального закону не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення відповідного факту, подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.

Звернуто увагу, що згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

В межах розгляду даної справи встановлено, що заявниця ОСОБА_1 у місті Луганськ Луганської області, народила дитину жіночої статі - ОСОБА_6 .

У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави-члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Зазначений висновок враховував також ЄСПЛ у справах «Лоізіду проти Туречини» (Loizidou v. Turkey, рішення від 18 грудня 1996 року), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, рішення від 10 травня 2001 року), «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, рішення від 23 лютого 2016 року).

Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо народження дитини, з метою захисту прав громадян України, не легітимізує таку владу та не надає автоматичної дійсності таким актам. Такі дії зумовлені тим, що держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.

При наданні оцінки, зокрема, свідоцтву про народження дитини, довідці медичного характеру, як доказам потрібно враховувати, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території зафіксувала факт народження дитини.

Правова оцінка документам, поданим заявником на підтвердження факту народження на тимчасово окупованій території України, зокрема документам, виданим органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України, надається судом цивільної юрисдикції в сукупності з іншими доказами під час розгляду заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України в порядку статті 317 ЦПК України, а не органами державної реєстрації актів цивільного стану. Саме рішення суду про встановлення такого факту є підставою для державної реєстрації народження та для внесення відомостей про батьків дитини відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду (див. висновок Верховного Суду від 23 листопада 2022 року у справі № 759/7001/22).

З огляду на зазначене, а також те, що з 2014 року м. Луганськ Луганської області є територією, яка перебуває у тимчасовій окупації, зазначене вище медичне свідоцтво про народження заявницею ОСОБА_1 дитини жіночої статі, відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є недійсним і не створює правових наслідків, але підтверджує факт народження дитини на тимчасово окупованій території, що позбавляє заявницю зареєструвати народження своєї дитини.

Встановлення факту народження дитини необхідно заявниці з метою підтвердження громадянства України дитини, реалізації дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Згідно із ч. 1, ч. 2 ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.

Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р., ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно із ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження ОСОБА_6 для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання свідоцтва про народження, суд, як виняток, приймає до уваги надані заявницею документи, а саме копію медичного свідоцтва про народження та оцінює їх в сукупності з копіями інших документів та приходить до обґрунтованого висновку, що заявлені вимоги слід задовольнити та встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі у місті Луганськ Луганської області, Україна, від матері, громадянки України, що надасть можливість заявниці отримати видане державним органом України свідоцтво про народження дитини.

Стосовно зазначення даних про батька дитини під час розгляду заяви про встановлення факту народження дитини, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось судом, даних про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 органом реєстрації актів цивільного стану на території України суду не надано.

Порядок визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою, передбачено у статті 125 СК України.

За вимогами вказаної статті якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

У статті 126 СК України, яка визначає походження дитини від батька за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, закріплено, що походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

За відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу (стаття 128 СК України).

Згідно із даними свідоцтва про встановлення батьківства НОМЕР_7 , що видане 10.09.2025 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнаний батьком дитини - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженки м. Луганськ. Після встановлення батьківства дитині присвоєно ПІБ - ОСОБА_6 , про що 10.09.2025 року складено актовий запис № 140259940003000043000 Старобельським районним відділом запису актів цивільного стану департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції ЛНР.

Також, із матеріалів справи вбачається, що заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подали заяву про встановлення факту народження дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 із внесенням відомостей про матір дитини - ОСОБА_1 , батька - ОСОБА_2 , якою останні підтвердили, що ОСОБА_2 є батьком дитини ОСОБА_6 , яка народилася у місті Луганськ, матір'ю яких є громадянка України ОСОБА_1 . Також, цією ж заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 стверджували, що не перебувають у зареєстрованому шлюбі, просили ухвалити рішення про встановлення факту народження дитини від, у тому числі, батька дитини, вказавши по-батькові дитини за іменем батька, а також присвоїти їй прізвище батька.

Окрім того, відомості про батька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , внесено до свідоцтва про народження та свідоцтва про встановлення батьківства, які видані окупаційною владою.

Згідно з ч. 1 ст. 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Відповідно до ч. 1 ст. 146 Сімейного кодексу України ім'я дитини визначається за згодою батьків. Згідно з ч. 1 ст. 147 Сімейного кодексу України по батькові дитини визначається за іменем батька.

За вимогами частини першої статті 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Оскільки наявна спільна заява батьків про визнання батьківства, наявне свідоцтво про визнання батьківства, ОСОБА_2 є заявником у справі за заявою про встановлення факту народження дитини ОСОБА_6 від нього, чим він підтверджує своє батьківство, що відповідно до статей 125, 126 СК України, уможливлює внесення запису про батька дитини заявником ОСОБА_2 і процедура, передбачена у статті першій статті 135 СК України у такому випадку незастосовна.

Верховний Суд у постанові від 31 січня 2024 року у справі № 643/1873/23 (провадження № 61-9113св23) зауважив, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою, зокрема, фактів народження фізичної особи та її походження. Свідоцтво про народження є основним документом, що засвідчує особу дитини до отримання паспорта громадянина України. Від наявності в дитини такого документа залежить виникнення у неї та реалізація особистих немайнових та майнових прав.

Беручи до уваги викладене суд дійшов висновку про задоволення заяви в цій частині.

Згідно вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 247, 263-265, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, ст. 49 ЦК України, ЗУ «Про громадянство України», ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт народження громадянкою України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), живонародженої дитини жіночої статі - ім'я дитини « ОСОБА_3 », по батькові дитини « ОСОБА_4 », прізвище дитини « ОСОБА_5 », яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження дитини: Україна, Луганська область, місто Луганськ.

Зазначити в актовому записі про народження дитини - ОСОБА_6 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження дитини: Україна, Луганська область, місто Луганськ, наступну інформацію про батьків:

- матір'ю дитини зазначити: громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), (зареєстроване місце мешкання: АДРЕСА_1 );

- батьком дитини зазначити: громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_4 ), (зареєстроване місце мешкання: АДРЕСА_2 ).

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Повний текст рішення складено 11.12.2025 року.

Учасники справи:

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий Старобільським РСУДМС України у Луганській обл. 03 квітня 2013 року, РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм № НОМЕР_3 , орган видачі - 6315, дата видачі - 01.03.2019 року; РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ;

заінтересована особа: Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ідентифікаційний код 33292155, адреса для листування: 61121, м. Харків, пр. Тракторобудівників, буд. 144.

Суддя Е.Є. Сілантьєва