Справа № 954/2197/25
Номер провадження 3/954/272/25
10 грудня 2025 року Суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області Гончаренко О.В., за участю секретаря судового засідання Посохіної О.Ю., прокурора Челишева А.С. та особи щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
До Нововоронцовського районного суду Херсонської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення (протоколи: № 125/2025 від 19.09.2025 року, № 126/2025 від 19.09.2025 року, № 127/2025 від 19.09.2025 року, № 128/2025 від 19.09.2025 року) за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вказаним адміністративним матеріалам присвоєно окремі номера справ. Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАПсуддею об'єднано вказані матеріали про адміністративне правопорушення в одне провадження та присвоєно № 954/2197/25.
Із вказаних адміністративних матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду завідувача відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини, виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, є посадовою особою юридичної особи публічного права. Згідно зі ст.1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, на яку поширюється дія цього Закону.
Таким чином, завідувач відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 включно. Разом з цим, ОСОБА_1 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік лише 08.08.2025 о 10:53, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також ОСОБА_1 , обіймаючи посаду завідувача відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини, виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, є посадовою особою юридичної особи публічного права. Згідно зі ст.1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, на яку поширюється дія цього Закону.
Таким чином, завідувач відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік не пізніше 23:59 годин 31.01.2024 включно. Разом з цим, ОСОБА_1 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік лише 08.08.2025 о 10:42, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також ОСОБА_1 , обіймаючи посаду завідувача відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини, виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, є посадовою особою юридичної особи публічного права. Згідно зі ст.1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, на яку поширюється дія цього Закону.
Таким чином, завідувач відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік не пізніше 23:59 годин 31.03.2024 включно. Разом з цим, ОСОБА_1 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік лише 08.08.2025 о 10:38, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також ОСОБА_1 , обіймаючи посаду завідувача відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини, виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, є посадовою особою юридичної особи публічного права. Згідно зі ст.1, п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності, на яку поширюється дія цього Закону.
Таким чином, завідувач відділу незаразних хвороб, контролю об'єктів санітарних заходів Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік не пізніше 23:59 годин 31.03.2025 включно. Разом з цим, ОСОБА_1 подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік лише 11.04.2025 о 15:39, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт вчинення ОСОБА_1 вищевказаних адміністративних правопорушень підтверджується: листом Каховської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 25.08.2025 №55; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; поясненнями ОСОБА_1 ; наказом Каховської районної державної лікарні ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області від 28.04.2025 №47-К; листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 15.03.2024 № 47-10/16469/24; листом Верховного Суду від 09.04.2021 № 1089/0/2-21.
Отже, у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 - 2024 роки.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування і зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування статті 22 КУпАП.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків, як обов?язкового елементу об?єктивної сторони, в той час як обов?язковим елементом об?єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Об?єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, суб?єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у формі непрямого умислу полягає у тому, що ОСОБА_1 своєчасно була обізнана про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни, алгоритм подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подавалися не вперше.
Вказане також свідчить, що ОСОБА_1 достовірно знаючи алгоритм необхідних дій в Реєстрі для успішного подання ним щорічних декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, була попереджена про обмеження та наслідки невиконання вимог фінансового контролю, але свідомо допустила їх настання.
На судовому засіданні прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діянь, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП. Просив призначити їй стягнення у вигляді 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
На судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнала, щиро розкаялася, погодилася з обставинами вчинення правопорушення, викладеними у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Пояснила, що не подала вчасно декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, оскільки вважала, що під час воєнного стану не треба подавати декларації, оскільки працівники Горностаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини переїхали із тимчасово окупованої території.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , яка визнала свою вину у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, прокурора та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі викладеного ОСОБА_1 слід визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, наявність пом'якшуючої відповідальність обставини, а саме щире розкаяння винного, відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення щодо неї у виді штрафу в мінімальному розмірі.
Призначення мінімального штрафу також дозволяє досягти мети адміністративного стягнення, визначеної статтею 23 КУпАП, яка полягає у вихованні правопорушника в дусі дотримання законів та запобігання порушенням.
Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст. 33, 36, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Штраф перерахувати за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у Херсон обл/Берисл р-н/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959517; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA648999980313050106000021039; код класифікації доходів бюджету: 21081100; призначення платежу - штраф суду.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн., сплативши за такими реквізитами: отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106; призначення платежу - судовий збір.
Роз'яснити, що згідно ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя О. В. Гончаренко