Постанова від 11.12.2025 по справі 320/59569/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/59569/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н.П.

Суддів: Кобаля М.І., Мельничука В.П.

За участю секретаря: Мірошниченко С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» на рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2025 року, суддя Кушнова А.О., у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ" до Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК" про визннання протиправним та скасувати рішення,-

УСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК", в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу», оформлене електронним Протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-10-31-011394-а від 03.12.2025, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UA-2025-10-31-011394-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК" переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) за Лотом № 7 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК".

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 31.10.2025 відповідачем на веб-порталі Прозорро опубліковано оголошення про проведення закупівлі UA-2025-10-31-011394-а. Позивач подав в електронній системі свою пропозицію для участі в спрощеній закупівлі. 18.11.2025 у закупівлі UA-2025-10-31-011394-а відбувся електронний аукціон. 03.12.2025 відповідачем в електронній системі було опубліковано рішення, оформлене Протоколом, про визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-10-31-011394-а, яким визначено ТОВ «ЮСМАК» переможцем спрощеної закупівлі UA-2025-10-31-011394-а за Лотом 7 та прийнято рішення укласти договір закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних.

Так, позивач вважає пропозицію учасника ТОВ "ЮСМАК" такою, що не відповідає умовам, визначеним в Оголошенні та вимогам до предмета закупівлі, оскільки у складі пропозиції ТОВ «ЮСМАК» не надано Відомості про сферу дії сертифікату як окремий додатковий документ до сертифікатів ISO (порушення п. 10 Додатку 1 до Оголошення), а також ТОВ «ЮСМАК» належним чином не підтвердив наявність матеріально-технічної бази та надав у складі пропозиції недостовірну інформацію щодо наявності складських приміщень (порушення п.1 Додатку 4 до Оголошення). Позивач також наголошує на тому, що відомості, надані ТОВ «ЮСМАК» щодо наявності складських приміщень не підтверджуються відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

На думку позивача, за результатом розгляду такої пропозиції, відповідач повинен був її відхилити на підставі підпункту 1 частини 13 статті 14 Закону України “Про публічні закупівлі» та перейти до розгляду наступної найбільш економічно вигідної пропозиції.

Відповідно, рішення відповідача про визнання ТОВ «ЮСМАК» переможцем та про намір укласти договір з останнім є протиправним, таким, що порушує права та законний інтерес позивача бути обраним переможцем процедури закупівлі, відповідно має бути скасовано судом.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2025 року адміністративний позов задовольно повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення Державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу», оформлене електронним Протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-10-31-011394-а від 03.12.2025, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UA-2025-10-31-011394-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК" переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) за Лотом № 7 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК".

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства Міністерства оборони України “Державний оператор тилу» (місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 13/24, ідентифікаційний код 44830311) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Міт Пром» (місцезнаходження: 79040, Львівська область, м. Львів, вул. Стороженко О., буд. 12, корпус ІЛК, кімната 150, ідентифікаційний код 44189514) суму судового збору у розмірі 3028,00 грн.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явились в засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «МІТ ПРОМ» (місцезнаходження: 79040, Львівська область, м. Львів, вул. Стороженко О., буд. 12, корпус ІЛК, кімната 150, ідентифікаційний код 44189514) 19.04.2021 зареєстровано як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «МІТ ПРОМ» є неспеціалізована оптова торгівля (КВЕД 46.90), серед яких є оптова торгівля продуктами харчування, напоями.

31.10.2025 на веб-порталі Прозорро Державним підприємством Міністерства оборони України “Державний оператор тилу» було опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі за ідентифікатором UA-2025-10-31-011394-а - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік), вид предмету закупівлі: товари, класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні.

Відповідно до п. 11 “Перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв» оголошення про проведення спрощеної закупівлі за предметом: “ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік)» Замовник вказав, що критерії та методика оцінки пропозицій визначається відповідно до статті 29 Закону.

Відповідна процедура закупівлі із загальною очікуваною вартістю закупівлі у розмірі 20268936000,00 грн розділена на 12 лотів.

Спірні правовідносини виникли під час торгів за лотом №7, з очікуваною вартістю предмета закупівлі: 1 749 096 000 UAH.

Згідно з інформацією, розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, свої пропозиції за Лотом №7 подали наступні учасники:

ТОВ "АДЕЛІН"

ТОВ "ТРЕЙД ГРАНІТ ІНВЕСТ"

ТОВ "МІТ ПРОМ"

ТОВ "ГАРНА СТРАВА"

ФОП "ПОЧТОВИК ЄВГЕН ОЛЕКСІЙОВИЧ"

ТОВ "БУСЬКИЙ КОНСЕРВНИЙ ЗАВОД"

ТОВ "ЧЕРКАСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ"

ТОВ "ЛОГІСТИКА БЕЗ МЕЖ"

ТОВ "ЮСМАК"

ТОВ "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ"

ТОВ "ЮТ КОМПАНІ"

ФОП "КОВАЛЬЧУК ІННА МИКОЛАЇВНА"

Оцінка пропозицій проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та шляхом застосування електронного аукціону.

18.11.2025 у Закупівлі UA-2025-10-31-011394-а відбувся електронний аукціон.

03.12.2025 Замовником було оприлюднено протокол визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-10-31-011394-а від 03.12.2025, відповідно до якого визнано ТОВ "ЮСМАК" (ЄДРПОУ 45718686) переможцем у зв'язку з тим, що його Тендерна пропозиція відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації. Відсутні підстави для відмови, установлені ст. 17 Закону України “Про публічні закупівлі».

Позивач як учасник закупівлі UA-2025-10-31-011394-а, вважаючи рішення щодо визначення переможця спрощеної закупівлі та рішення про намір укласти договір протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ визначає загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель.

Метою цього Закону є визначення правових засад для забезпечення матеріально-технічних і наукових потреб сектору безпеки і оборони держави шляхом ефективного та прозорого здійснення оборонних закупівель із дотриманням заходів захисту національних інтересів, створення конкурентного середовища, запобігання корупції у сфері оборонних закупівель, розвитку добросовісної конкуренції, а також ефективного та прозорого планування, реалізації і контролю за здійсненням оборонних закупівель.

Закон України «Про оборонні закупівлі» також передбачає гармонізацію законодавства України у сфері оборонних закупівель з положеннями Директиви 2009/81/ЄС відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

За правилами ч. ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про оборонні закупівлі» останній застосовується за умови, що: вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, до визначених цим Законом державних замовників, які здійснюють оборонні закупівлі; закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення містить відомості, що становлять державну таємницю, а також у разі закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями незалежно від вартості такої закупівлі.

Приписами статті 3 Закону України “Про оборонні закупівлі» обумовлено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України «Про оборонні закупівлі» оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються державним замовником у порядку та на умовах, визначених розділом IV цього Закону.

За правилами ст. 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Оборонні закупівлі на період дії правового режиму воєнного стану здійснюються на основі принципів, визначених статтею 3 цього Закону.

Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням таких вимог:

1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.

Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України;

2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.

За результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 №1275 (далі - Особливості).

Пунктом 1 Особливостей визначено, що вони встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Згідно п. 4 Особливостей державні замовники здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.

Для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг (п. 6 Особливостей).

Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником (п. 7 Особливостей).

Приписи п. 8 Особливостей визначають, що придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.

При цьому, державні контракти (договори), крім тих, що укладаються із застосуванням рамкової угоди для потреб оборони, передбаченої цими особливостями, укладаються державними замовниками з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022р., № 26, ст. 1419).

Під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої статті 30 Закону №808-ІХ.

Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом №922-VIII, в електронній системі закупівель.

Під час здійснення закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 №708.

Таким чином, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону №922-VIII та Особливостей, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі» (Закон №922-VIII), в електронній системі закупівель.

Отже, враховуючи приписи статті 30 Закону №922-VIII та абзацу четвертого пункту 8 Особливостей, процедура закупівлі, проводиться відповідно до статті 14 Закону №922-VIII, яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.

У відповідності до визначення наданого у статті 1 Закону України “Про публічні закупівлі»:

електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;

переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.

Отже, переможцем закупівлі є учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.

Так, згідно з статті 28 Закону України “Про оборонні закупівлі» - державний замовник укладає договір про закупівлю за результатами застосування спрощених торгів у строк не менш як чотири робочі дні та не більш як 10 робочих днів з дня оприлюднення на офіційному веб-сайті уповноваженого органу з питань закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

За приписом частини 2 статті 28 Закону України “Про оборонні закупівлі» - рішення про намір укласти договір про закупівлю з учасником відбору приймається уповноваженою особою (особами) або тендерним комітетом за результатами відбору, про що учасник відбору повідомляється в електронній системі закупівель.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №922-VIII, закупівля здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно зі ст. 3 Закону №808-ІХ оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Статтею 12 Закону №922-VIII передбачено, що електронна система закупівель повинна бути загальнодоступною та гарантувати недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам, обмін і збереження інформації та документів має відбуватися з гарантуванням непорушності даних про учасників і їхніх пропозицій під час проведення процедури закупівлі та їх конфіденційність до моменту розкриття тендерних пропозицій.

Статтею 14 Закону №922-VIII визначено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону № 922-VIII спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4) проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

За приписами частини 3 статті 14 Закону № 922-VIII в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі. В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.

Згідно частин одинадцятої-дванадцятої статті 14 Закону № 922-VIII замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п'ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

У силу приписів частини 13 статті 14 Закону № 922-VIIІ замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів (частина п'ятнадцята статті 14 Закону № 922-VIII).

Частина двадцята статті 14 Закону № 922-VIII передбачає, що з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду.

Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ТОВ «МІТ ПРОМ» приймало участь у спрощеній закупівлі UA-2025-10-31-011394-а за предметом закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік), подавши в електронній системі свою пропозицію для участі в спрощеній закупівлі. 18.11.2025 у закупівлі UA-2025-10-31-011394-а відбувся електронний аукціон.

За результатами проведеного аукціону електронною системою закупівель автоматично визначено переможцем спрощеної закупівлі ТОВ «ЮСМАК» та відповідачем прийнято рішення, оформлене електронним протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-10-31-011394-а від 03.12.2025, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UA-2025-10-31-011394-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК" переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2026 рік) за Лотом № 7 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК".

ТОВ «МІТ ПРОМ» вважає рішення відповідача від 03.12.2025 протиправним та таким, що прийняте всупереч вимогам Закону України «Про публічні закупівлі», Закону України «Про оборонні закупівлі», вимогам Оголошення про проведення спрощеної Закупівлі UA-2025-10-31-011394-а, оскільки пропозиція третьої особи не відповідає кваліфікаційним критеріям, а саме:

- у складі пропозиції ТОВ «ЮСМАК» не надано Відомості про сферу дії сертифікату як окремий додатковий документ до сертифікатів ISO;

- належним чином не підтверджено наявність матеріально-технічної бази та надано у складі пропозиції недостовірну інформацію щодо наявності складських приміщень.

Щодо твердження позивача про те, що учасником ТОВ «ЮСМАК» у порушення вимог п. 10 Додатку 1 до Оголошення у складі пропозиції не надано Відомості про сферу дії сертифікату як окремий додатковий документ до сертифікатів ISO, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 20 Оголошення, затвердженого рішенням уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 31.10.2025 №3110-1, визначено додатки до оголошення, серед яких під №1 Додаток «Вимоги до учасника та перелік документів, що надаються учасником у складі пропозиції».

Відповідно до п. 10 Додатку № 1 до Оголошення, учасник у складі пропозиції повинен надати Кольорову скан-копію оригіналу/-ів дійсного/-их сертифікату/-ів на систему/-и керування безпечністю харчових продуктів, яка/-і відповідає/-ють вимогам ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT) або вимогам FSSC 22000/IFS Food Standard/ BRC Global Standard, виданий на ім'я учасника або постачальника/виробника/тощо, якщо такий буде залучений учасником до виконання умов договору в частині зберігання товару, органом сертифікації, акредитованим Національним агентством з акредитації України, або органом сертифікації, акредитованим організацією (асоціацією, об'єднанням, мережею органів тощо), що має угоду/договір про взаємне визнання з Національним агентством з акредитації України та відомості про сферу дії сертифікату. Сфера дії сертифікату/-ів має включати всі потужності (складські приміщення) подані учасником згідно Додатку №4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Таким чином, сертифікат може бути виданий двома видами органів, а саме: органом сертифікації, акредитований Національним агентством з акредитації України або органом сертифікації, акредитований організацією (асоціацією, об'єднанням, мережею органів тощо), що має.

Так, вираз «та відомості про сферу дії сертифікату» відноситься до вимог Замовника, які застосовуються до організації, яка акредитує орган другого виду (ця організація повинна мати угоду/договір про взаємне визнання з Національним агентством з акредитації України та відомості про сферу дії сертифікату. При цьому вимога замовника сформульована таким чином, що не накладає обов'язку на учасника надавати в складі пропозиції ні - угоду/договір про взаємне визнання з Національним агентством з акредитації України, ні - відомості про сферу дії сертифікату.

Водночас, ТОВ «ЮСМАК» у складі своєї пропозиції надав сертифікат на систему керування безпечністю харчових продуктів, який видано органом першого виду, тому до нього не можуть застосовуватись вимоги, які встановив замовник до другого виду органів сертифікації.

Згідно останнього речення пункту 10 додатку 1 Оголошення передбачено: « Сфера дії сертифікату/-ів має включати всі потужності (складські приміщення) подані учасником згідно Додатку №4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі».

Дана вимога вже стосується сертифікату на систему/-и керування безпечністю харчових продуктів, який повинен бути наданий учасниками в складі пропозиції. Замовник даним реченням описує, що сфера дії сертифікату/-ів має включати всі потужності (складські приміщення) подані учасником згідно Додатку № 4 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.

Як убачається із матеріалів справи, у складі пропозиції ТОВ «ЮСМАК» було подано кольорову скан-копію сертифікату, що зареєстрований у Реєстрі органу 07 листопада 2025 року № UA.HACCP.20251107/01*. Дійсний до 16 грудня 2027 року. Дата первинної сертифікації 17.12.2024 року (т.2, а.с.52).

Вказаний сертифікат видано органом сертифікації ТОВ «Науково-виробничий центр сертифікації, метрології та стандартизації», який є акредитованим Національним агентством з акредитації України, про що свідчить спеціальна позначка на сертифікаті та номер атестату про акредитацію органу сертифікації в реєстрі Національним агентством з акредитації України № 8О115.

При цьому, у сертифікаті зазначено, що цим сертифікатом посвідчується, що система керування безпечністю харчових продуктів ТОВ «ЮСМАК» стосовно здійснення діяльності зі зберігання (складування та відвантаження), транспортування та оптової торгівлі харчовими продуктами та напоями.

Коди категорій та підкатегорій харчового ланцюга за ISO 22003-1:2022: G - Послуги з транспортування та зберігання. F - Торгівля, роздрібна торгівля, електронна торгівля (е-комерція). F1- Роздрібна торгівля/оптом).

Коди ДКПП-52.10.19, 49.41.19, 49.41.11, 46.31.1, 46.32.11, 46.32.12, 46.33.1, 46.34.11, 46.36.1, 46.37.1, 46.38, 46.39, 46.17.1, 46.90.

Також у сертифікаті зазначена юридична адреса: Україна, 36007, Полтавська область, м. Полтава, вул. Гожулівська, буд. 22, кв. 51 та заначено адреси потужностей оператора ринку: 37600, Полтавська область, м. Миргород, вул. Свидницького, буд. 28; 36014, Полтавська область, м. Полтава, вул. Харчовиків, буд. 6 А. Система керування безпечністю харчових продуктів ТОВ «ЮСМАК» відповідає вимогам ДСТУ ISO 22000:2019 (ISO 22000:2018, IDT) «Системи керування безпечністю харчових продуктів. Вимоги до будь-якої організації в харчовому ланцюзі».

Колегія суддів зазначає, що всі види діяльності, які перелічені у наданому сертифікаті на систему керування безпечністю харчових продуктів, які здійснює ТОВ «ЮСМАК» на вказаних в сертифікаті потужностях відповідають характеру поставки та умовам закупівлі.

Водночас, колегія суддів зауважує, що сфера дії сертифікату - не є окремим документом, це поняття, яке в сертифікатах даного типу, визначається процесами підприємства, які підприємство може здійснювати на зазначених в сертифікаті потужностях, включаючи зберігання, транспортування, поводження з харчовими продуктами, та не вимагає перерахування всіх можливих кодів продукції.

Разом з тим, документи, що не передбачені законодавством не подаються у складі пропозиції, а тому відсутність таких документів у складі пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про неподання у складі пропозиції окремого документу із зазначенням відомостей про сферу дії сертифікату, яка має включати всі потужності (складські приміщення), є безпідставним та не грунтується на вимогах закону, оскільки ТОВ «ЮСМАК» виконало вимоги пункту 10 додатку 1 Оголошення та надало необхідні документи.

Щодо доводів позивача про те, що ТОВ "ЮСМАК" надано недостовірну інформацію про наявність матеріально-технічної бази, чим порушено п.1.1 Додатку №4 до Оголошення, слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII встановлено, що тендерна документація розробляється та затверджується замовником і повинна містити перелік складових, визначених частиною 2 статті 22 Закону зокрема, інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію.

Згідно Додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі учасники у складі пропозиції повинні надати документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям згідно з ДОДАТКОМ № 4 до Оголошення.

У відповідності до п.1.1. Додатку 4 Оголошення «Інформація та документи, які підтверджують відповідність Учасника кваліфікаційним критеріям» для підтвердження наявності обладнання, матеріально-технічної бази та технологій учасник спрощеної закупівлі повинен надати такі документи:

довідка за наведеною нижче формою, яка містить інформацію про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю, а саме:

Для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання:

- загальна площа сухих складів не менше ніж 1000 кв.м;

- кількість рамп/воріт на складі/складах не менше 3-х;

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 °С):

- загальна площа складів не менше ніж 1400 кв.м;

В тому числі для відвантаження товарів наступних категорій:

Овочів і фруктів не менше 850 кв. м;

Молочної продукції не менше 100 кв. м;

Ковбасної продукції не менше 100 кв. м;

М'ясо не менше 250 кв. м. - кількість рамп/воріт на складі/складах не менше 4-ох;

- кількість рамп/воріт на складі/складах не менше 4-х;

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 °С):

- загальна площа складів не менше ніж 300 кв.м.

- кількість рамп/воріт на складі/складах не менше 1-єї.

Згідно з п.1.2 Додатку №4 Оголошення для підтвердження інформації щодо складських приміщень, зазначених у довідці, учаснику необхідно надати у складі пропозиції:

- документальне підтвердження права користування або права власності на відповідну матеріально-технічну базу, а саме: завірену копію балансової відомості або інвентаризаційної відомості, або скановані копії свідоцтва про право власності, або витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, або договір купівлі-продажу, або договір оренди, або договір суборенди, або договір про надання складських послуг тощо. Зазначені документи повинні містити інформацію про площу приміщення).

У випадку надання договору оренди/суборенди Учасник зобов'язаний надати:

- акт приймання-передачі приміщення;

- лист-підтвердження від орендодавця, що зазначена площа приміщення передана саме цьому учаснику та на момент подання пропозиції не передане іншим особам.

Договори повинні бути чинними не менше ніж до 31 грудня 2026 року.

Відповідно до п. 1.2.1 Додатку 4 Оголошення у разі, якщо зазначена учасником матеріально-технічна база належать постачальнику/виробнику/тощо, який буде залучений учасником до виконання умов говору у складі пропозиції надаються:

- документи, визначені в пункті 1.2. даного додатку, що підтверджують наявність матеріально-технічної бази у відповідного суб'єкта господарювання;

- гарантійний лист від суб'єкта господарювання, який буде залучений учасником до виконання умов договору, яким підтверджується його згода на використання зазначених складських приміщень із зазначенням категорії товарів, які будуть відвантажуватись з даних потужностей та площі, що буде використовуватись для відвантаження товару даної категорії для даного постачальника, у разі визначення учасника переможцем закупівлі.

Крім того, учасник у складі пропозиції має надати експлуатаційні дозволи на склади для товарів (харчових продуктів тваринного походження), що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 °С; -15....- 18 °С) зазначених у довідці та документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/- ів зазначених у довідці (на які не поширюється вимога щодо отримання експлуатаційного дозволу).

Таким чином, учасник може надати тільки договір суборенди, акт приймання-передачі приміщення до договору суборенди та лист-підтвердження від орендодавця, що зазначена площа приміщення передана саме цьому учаснику та на момент подання пропозиції не передане іншим особам.

При цьому, додаткового надання Відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не є обов'язковим та технічний паспорт у складі пропозиції не вимагався.

Як убачається із матеріалів справи, з метою підтвердження відповідності кваліфікаційному критерію щодо наявності обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, необхідних для виконання договору, учасником ТОВ «ЮСМАК» у складі пропозиції були надані:

1) Довідка від 25.11.2025 за вих. №10-11.

Згідно Довідки від 25.11.2025 за вих. №10-11 (т.2, а.с.41) ТОВ «ЮСМАК» надало інформацію про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю в будівлі за літерою «А-І-А-VІ» м.Полтава, вул.Харчовиків, 6а, а саме:

Для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання:

загальна площа сухих складів 2069,00 кв.м.;

кількість рамп 2;

кількість воріт 2.

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2…+6°С):

- загальна площа складів 3065,40;

В тому числі для відвантаження товарів наступних категорій:

Овочів і фруктів - 1722,00 кв. м;

Молочної продукції - 201,00 кв. м;

Ковбасної продукції - 200,00 кв. м;

М'ясо - 560 кв. м;

Риба 150,2 кв.м.;

Інше 232,2 кв.м.

- кількість рамп - 2;

- кількість воріт - 2.

Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15…-18 °С):

- загальна площа складів 643,5 кв.м;

- кількість рамп 1.

2) Договір суборенди об'єкта нерухомості №135 від 01.10.2025 (м.Полтава), укладений між ТОВ «ПРОДТОРГ-ПОЛТАВА» (орендар) та ТОВ «ЮСМАК» (суборендар), Додаток №1 від 01.10.2025 до Договору суборенди об'єкта нерухомості №135 від 01.10.2025 (Акт Приймання-передачі об'єкта нерухомості), Додаткова угода №1 від 02.10.2025 до Договору суборенди об'єкта нерухомості №135 від 01.10.2025, Додаток №1 від 02.10.2025 до Договору суборенди об'єкта нерухомості №135 від 01.10.2025 (Акт Приймання-передачі об'єкта нерухомості), Додаткова угода №2 від 21.11.2025 до Договору суборенди об'єкта нерухомості №135 від 01.10.2025 (т.2, а.с.42-50).

3) Лист-підтвердження ТОВ «ПРОДТОРГ-ПОЛТАВА» від 17.11.2025 вих. №б/н.

Таким чином, учасник ТОВ «ЮСМАК» у складі пропозиції надало всі документи та інформацію, що вимагалися згідно Додатку № 4 до Оголошення та належним чином підтвердило наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та відповідність кваліфікаційним критеріям Замовника.

Відповідно до ст. 774 ЦК України передання наймачем речі у володіння та користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом.

Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму.

До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

З вказаного випливає, що в договорі суборенди об'єкта нерухомості № 135 від 01.10.2025 ТОВ «ПРОДТОРГ-ПОЛТАВА», фактично є орендодавцем для ТОВ «ЮСМАК».

На підтвердження того, що складські приміщення, які використовуються ТОВ «ЮСМАК», не передані іншим суб'єктам господарювання, замовник передбачив надання відповідного листа - підтвердження власник чи уповноважена ним особа/ особа яка має право розпоряджатись майном - вимога виглядає наступним чином: «лист-підтвердження повинен дати чи власник чи уповноважена ним особа/особа яка має право розпоряджатись майном).

Таким чином, ТОВ «ПРОДТОРГ-ПОЛТАВА», яке має право розпоряджатися своїм об'єктом оренди, надало лист-підтвердження як орендодавець, що приміщення площею 5 777,9 м. кв., які використовуються ТОВ «ЮСМАК» відповідно до договору суборенди об'єкта нерухомості № 135 від 01.10.2025, не передані іншим особам.

При цьому, ТОВ «ПРОДТОРГ-ПОЛТАВА» не уповноважене передавати в користування суборендарю приміщення, якими не має права розпоряджатися.

Відповідно до договору суборенди об'єкта нерухомості № 135 від 01.10.2025 ТОВ «ЮСМАК» використовує в своїй господарській діяльності наступні приміщення будівлі А-І-А-VI:

- частину нежитлового приміщення, а саме складське приміщення (сухий склад для продуктів харчування, які не потребують особливого температурного режиму зберігання) площею 609,00 кв.м, що розташоване в будівлі за літерою «А-І-А-VI», згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6а;

- частину нежитлового приміщення, а саме складське приміщення (сухий склад для продуктів харчування, які не потребують особливого температурного режиму зберігання), площею 478,00 кв.м, що розташоване в будівлі за літерою «А-І-А-VI», згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6а;

- частину нежитлового приміщення, а саме складське приміщення (сухий склад для продуктів харчування, які не потребують особливого температурного режиму зберігання), площею 801,00 кв.м, що розташоване в будівлі за літерою «А-І-А-VI», згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6а;

- частину нежитлового приміщення, а саме складське приміщення (сухий склад для продуктів харчування, які не потребують особливого температурного режиму зберігання) площею 181,00 кв.м, що розташоване в будівлі за літерою «А-І-А-VI», згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 685,14 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» 1 поверх згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 560,00 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 201,00 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 180,6 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» 1 поверх згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 200,0 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» 1 поверх згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С), площею 156,9 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 157,3 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 160,5 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 228,76 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнана холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 151,7 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнана холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 152,8 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнана холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6 С) площею 150,2 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул.Харчовиків, 6 а;

- частину нежитлового приміщення, а саме холодильний склад (обладнане холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°С) площею 80,5 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнана холодильною установкою для зберігання продуктів харчування в замороженому стані, що потребують особливого температурного режиму зберігання від - 15 до - 18°С), площею 168,8 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» 3 поверх, згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнана холодильною установкою для зберігання продуктів харчування в замороженому стані, що потребують особливого температурного режиму зберігання від - 15 до - 18°С), площею 156,9 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» 3 поверх, згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнана холодильною установкою для зберігання продуктів харчування в замороженому стані, що потребують особливого температурного режиму зберігання від - 15 до - 18°С), площею 157,3 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» 3 поверх, згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а;

- холодильна камера (обладнана холодильною установкою для зберігання продуктів харчування в замороженому стані, що потребують особливого температурного режиму зберігання від - 15 до - 18°С), площею 160,5 кв.м., що розташована у будівлі за літерою «A-І-A-VI» 3 поверх, згідно технічного паспорту, що знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а.

Договір суборенди об'єкта нерухомості № 135 від 01.10.2025, укладений між ТОВ «ПРОДТОРГ-ПОЛТАВА» та ТОВ «ЮСМАК», є правомірним, оскільки жодною із сторін Договору не подано позов про визначення його недійсним.

Так, відповідно до п. 3 ст. 23 до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» Експлуатаційний дозвіл видається суб'єкту господарювання на потужності, що розташовані за однією адресою.

Отже, експлуатаційний дозвіл від 07.11.2025 № а-UA-53-08-145, виданий ТОВ «ЮСМАК» Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області поширює свою дію на холодильні камери з температурним режимом -15….-18°С; +2 ….+6°С, що розташовані у будівлі за літерою «A-І-A-VI» за адресою: м. Полтава, вул. Харчовиків, 6 а.

При цьому, Повідомлення про державну реєстрацію потужності від 21.10.2025 № r-UA-53-08-2901 видане ТОВ «ЮСМАК» Полтавським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області поширює свою дію на всі інші приміщення, зазначені в договорі суборенди об'єкта нерухомості № 135 від 01.10.2025.

Так, Експлуатаційний дозвіл було видано Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області 07 листопада 2025 року, що підтверджує реальну наявність приміщень, вказаних в договорі суборенди № 135 від 01.10.2025.

Разом з тим, судом першої інстанції зазначено, що сухі склади площею 609,00 кв.м., 478 кв.м., 801 кв.м., 181 кв.м., холодильні склади (обладнані холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму розташована у будівлі зберігання від +2 до +6°C) площею 685,14 кв.м., 560,00 кв.м., 201,00 кв.м., 180,6 кв.м., 200,0 кв.м., 156,9 кв.м., 157,3 кв.м., 160,5 кв.м., та холодильні камери (обладнані холодильною установкою для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°C) площею 228,76 кв.м., 151,7 кв.м., 152,8 кв.м., 150,2 кв.м., 80,5 кв.м. в Експлікації приміщень до плану виробничого будинку за Літерою A-I-A-VI Технічного паспорту №6-843 - відсутні.

Водночас, колегія суддів зазначає, що з наданих докумкетів вбачається, що за адресою: м. Полтава вул. Харчовиків, 6А у виробничому будинку за Літерою A-I-A-VI наявні сухі склади загальною площею 2244,1 кв.м. (з яких в суборенді ТОВ «ЮСМАК» перебувають 2069,00 кв.м.), та які відповідно до технічного паспорту № 6-843 від 27.10.2014 зазначені як «склади».

Окрім того матеріали справи свідчать, що ТОВ «ЮСМАК» суборендує холодильні склади (обладнані холодильними установками для зберігання продуктів харчування, що потребують особливого температурного режиму зберігання від +2 до +6°C загальною площею 2615,9 кв.м. та які відповідно до технічного паспорту № 6-843 від 27.10.2014 зазначені як «камери охолодження».

Також, відповідно до технічного паспорту № 6-843 від 27.10.2014 у виробничому будинку за Літерою A-I-A-VI наявні холодильні склади (обладнані холодильними установками які функціонують в особливому температурному режимі в діапазоні як від +2 до +6°C так і від -15 до -18°C загальною площею 3370,7 кв.м., які в техпаспорті зазначені як «камери». З них ТОВ «ЮСМАК» суборендує холодильні склади в температурному режимі від +2 до +6°C загальною площею 449,5 кв.м.

Таким чином, ТОВ «ЮСМАК» суборендує холодильні склади в температурному режимі від + 2 до + 6°C загальною площею 3065,40 кв.м., що складається з 2615,9 кв.м. «камери охолодження» + 449,5 кв.м. «камери».

Також ТОВ «ЮСМАК» суборендує холодильні склади в температурному режимі від - 15 до -18°C загальною площею 643,5 кв.м., які в техпаспорті зазначені як «камери» (обладнані холодильними установками які функціонують в особливому температурному режимі в діапазоні як від +2 до +6°C так і від -15 до -18°C), та площа яких відповідно до техпаспорту № 6-843 від 27.10.2014 складає 3370,7 кв.м.

Власником даних приміщень є ТОВ «Полтавський м'ясокомбінат», яким здійснено реконструкцію приміщень у виробничому будинку за Літерою A-I-A-VI, у т.ч. шляхом об'єднання приміщень.

Так частина 1 статті 39-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає, що технічна інвентаризація об'єкта нерухомого майна - це комплекс робіт з метою визначення складу, фактичної площі, об'єму, технічного стану та/або визначення змін зазначених характеристик за певний період часу із виготовленням відповідних документів (матеріалів технічної інвентаризації, технічного паспорта) з використанням Реєстру будівельної діяльності.

Згідно з частиною статтті 39-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» технічна інвентаризація об'єкта нерухомого майна проводиться юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, у складі яких працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт із технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна відповідно до Закону України "Про архітектурну діяльність": 1) перед прийняттям в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (у тому числі після проведення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва, щодо якого набуто право на виконання будівельних робіт); 2) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, щодо якого набуто право на виконання будівельних робіт; 3) перед проведенням державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, що утворився внаслідок поділу, об'єднання об'єкта нерухомого майна або виділення частки з об'єкта нерухомого майна, крім випадків, коли за результатами такого поділу, об'єднання або виділення частки шляхом реконструкції закінчений будівництвом об'єкт приймався в експлуатацію; 4) перед прийняттям в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, визначених пунктом 9 розділу V "Прикінцеві положення" цього Закону; 5) на підставі судового рішення; 6) в інших випадках за бажанням замовника/власника об'єкта нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва.

За результатами проведення технічної інвентаризації виготовляються інвентаризаційна справа, матеріали технічної інвентаризації та технічні паспорти з використанням Реєстру будівельної діяльності.

Отже, реконструкція приміщень об'єкта не передбачає обов'язкового проведення технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна та виготовлення технічного паспорту.

З аналізу вимог, викладених в Оголошенні, наданих учасником документів, вбачається, ТОВ «ЮСМАК» надано довідку затвердженої форми, яка містить інформацію про наявність матеріально-технічної бази, містить вичерпну інформацію щодо складських приміщень, зокрема, їх площу, інформацію щодо суб'єкта господарювання, що використовує такі складські приміщення, інформацію щодо права користування на відповідну матеріально-технічну базу .

Інформація підтверджена відповідними договорами суборенди, які є чинними.

Таким чином, з вказаного вбачається, що ТОВ «ЮСМАК» виконано вимоги Замовника щодо відповідності кваліфікаційним критеріям, учасником надані документи, що підтверджують відповідність кваліфікаційним критеріям згідно з Додатком № 4 до Оголошення.

Суд, досліджуючи обставини у даній справі виключно в межах оцінки відповідності процедури та переліку подання документів відповідно до умов оголошення, вважає за необхідне при вирішенні спору виходити з принципу пропорційності як одного з елементів верховенства права та враховувати співмірність наслідків реагування тим порушенням, які виявлені, та ризиків, які вони утворюють, а також дотримання справедливого балансу між інтересами суб'єктів господарювання, безпосередніх отримувачів придбаних послуг і публічними інтересами.

Так, єдиним критерієм оцінки пропозиції є ціна.

Відповідно до п. 11 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

У свою чергу, учасниками справи не доведено, судом не встановлено, наявність законодавчо визначених підстав, встановлених приписами частини тринадцятої статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», для відхилення пропозиції ТОВ «ЮСМАК».

Таким чином, рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» щодо визнання переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «ЮСМАК», яке оформлене електронним Протоколом визначення переможця закупівлі та намір укласти договір про закупівлю UA-2025-10-31-011394-а від 03.12.2025, у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UA-2025-10-31-011394-а, прийнято у відповідності вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", із врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відтак, позовні вимоги у вказаній частині задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ", оскільки Товариством з обмеженою відповідальністю «ЮСМАК» надано належні документи на підтвердження відповідності вимогам Оголошення.

Окрім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно з вимогами ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ" з кінцевою ціновою пропозицією - 1 312 128 000,00 UAH з ПДВ (https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2025-10-31-011394-a) не є наступним учасником, а за ранжуванням електронною системою закупівель є п'ятима учасником, при тому, що єдиним критерієм оцінки пропозиції є ціна.

Так, відповідно до правової позиції, викладеної Верховним Судом України у справі №6-1981цс16 від 12.10.2016 року, при вирішенні спорів, зокрема щодо оскарження проведення відкритих торгів (аукціонів), судам слід перевіряти, чи вплинули ці порушення на результати торгів, чи порушені внаслідок цього права і законні інтереси позивача, який оспорює результати торгів, оскільки підставою для пред'явлення позову про визнання прилюдних торгів недійсними є наявність не лише порушення норм закону під час проведення прилюдних торгів, а й порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ" при розгляді справи не доведено, що оскаржуване рішення вплинуло на його права та законні інтереси, зокрема, щодо ймовірної можливості бути визнаним переможцем закупівель.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що при вирішенні даного спору слід виходити з принципу пропорційності як одного з елементів верховенства права та враховувати співмірність наслідків реагування тим порушенням, які виявлені, та ризиків, які вони утворюють, а також дотримання справедливого балансу між інтересами суб'єктів господарювання, безпосередніх отримувачів придбаних послуг і публічними інтересами.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

У відповідності до ч. 4 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону (ч. 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2025 року підлягає скасуванню з ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ".

Згідно з ч. 1 ст. 271 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення.

Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 272 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Керуючись ст. ст. 195, 241, 242, 243, 271, 272, 282, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2025 року скасувати та ухвалити у справі нове судове рішення, яким відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ ПРОМ" до Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮСМАК" про визннання протиправним та скасувати рішення.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Кобаль М.І.

Мельничук В.П.