Ухвала від 03.12.2025 по справі 376/3370/25

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/3370/25

Провадження № 2-а/376/121/2025

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

"03" грудня 2025 р. суддя Сквирського районного суду Київської області Батовріна І.Г. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне порушення,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Васюк М.М., звернувся до суду через систему «Електронний суд» з вказаним позовом, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову серії БЦ РТЦК/1/449/25 від 15 серпня 2025 року начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_2 у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн., а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити, судові витрати у справі стягнути з відповідача.

Представником позивача також заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якого вказав, що 04.11.2025 р. позивач дізнався про дану постанову, від державного виконавця Сквирського ВДВС Грищенко Н.О. про відкриття виконавчого провадженні від 04.11.2025 ВП № 79507548, підставою відкриття виконавчого провадження стала постанова ІНФОРМАЦІЯ_3 від 15.08.2025 р. № БЦ РТЦК/1/449/25. Зазначає, що для складання протоколу та розгляду справи про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП не викликався, дана справа була розглянута за його відсутності.

14.11.2025 р. протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу розподілено на суддю Батовріну І.Г.

14.11.2025 р. до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надіслано запит про місце реєстрації позивача для визначення підсудності даної справи.

Як вбачається з витягу Єдиного державного демографічного реєстру від 03.12.2025 ОСОБА_1 зареєстрований: АДРЕСА_1 , справа підсудна Сквирському районному суду Київської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Відповідно до положень ст. 289 КУпАП України скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.

Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.

Верховний Суд у постанові від 20.11.2018 р. у справі за №907/50/16, зокрема вказав, що "Позовна давність не є інститутом процесуального права та не може бути відновлена (поновлена) в разі її спливу, але позивач вправі отримати судовий захист у разі визнання поважними причин пропуску позовної давності. Поважність причин пропуску строку звернення до суду визначається в кожному випадку окремо. Питання щодо поважності цих причин, тобто наявності обставин, які з об'єктивних, незалежних від позивача підстав унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини."

Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин у випадку, якщо вони стали спірними.

В разі пропуску строку звернення до суду, підставами для визнання поважними причин такого пропуску є лише наявність обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Враховуючи, що позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, поважність причин пропуску даного строку підтверджено відповідними доказами, суд приходить до висновку про поновлення строку звернення до суду з даним позовом.

Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, з додержанням вимог ст.ст. 160-161КАС України, з дотримання правил предметної, суб'єктної, інстанційної та територіальної юрисдикції суду.

Підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі немає.

За положеннями ч. 1ст. 12 КАС України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно із частинами другою та третьою ст. 12 КАС України - спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України, визначено, що справами незначної складності є справи, зокрема, інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно із ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес та думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

З огляду на предмет та підстави позову дана справа підпадає під ознаки незначної складності та не віднесена до категорії справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження.

У свою чергу обставини справи, що згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, наразі також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку з повідомленням (викликом) сторін.

На підставі викладеного, приходжу до висновку, що справа підлягає подальшому розгляду згідно із нормами КАС України в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом (ч. 4ст. 77 КАС України).

Згідно з ч. 3ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Враховуючи викладене, з метою забезпечення об'єктивного розгляду даної справи, необхідним є витребування з ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином засвідчених копій матеріалів справи про адміністративне правопорушення, на підставі яких було винесено оскаржену постанову № БЦ РТЦК/1/449/25 від 15.08.2025 року.

Керуючись ст. 9, 12, 19, 77, 80, 121, 122, 160, 161, 171, 257, 262, 286, 289 КАС України,

постановив:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовною заявою, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне порушення.

Керуючись принципом черговості розгляду справ та великою завантаженістю судді у розгляді інших справ, призначити до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відкритому судовому засіданні у приміщенні Сквирського районного суду Київської області 23.12.2025 року о 11:20 год..

Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи.

Відповідач має право надіслати до суду до 23.12.2025 відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують заперечення проти позову, а позивачу копію відзиву та доданих до нього документів. У разі ненадання відповідачами відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Роз'яснити сторонам у справі, що відповідно до ч.3 ст 79 КАС України відповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву.

Роз'яснити учасникам справи про наявність у них процесуальних прав і обов'язків, що передбачені ст. ст.44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином завірені копії матеріалів справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, вчинене ОСОБА_1 , за результатами якої винесено постанову № БЦ РТЦК/1/449/25 від 15.08.2025 р., у тому числі, докази направлення повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 та докази її отримання ОСОБА_1 .

Докази направити безпосередньо до Сквирського районного суду Київської області (пров. Володимира Гапоненка, 7-А, м. Сквира, Білоцерківський район, Київська область) до 23.12.2025 р.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає, але заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя І. Г. Батовріна