Постанова від 09.12.2025 по справі 357/18696/25

Справа № 357/18696/25

3/357/7242/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2025 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Примаченко В.О., за участю прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Шлапацького О.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища Фабричне Джамбульського району Алма-Атинської області Казахстану, громадянки України, начальника Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, вдови, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувалась, РНОКПП - НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , начальник Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII (далі - Закону № 1700-VII) та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та п. 2-7 розділу XIII Закону № 1700-VII, несвоєчасно 21.03.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.

11.11.2025 щодо ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Ототюком М.В. складено протокол № 4176 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 , начальник Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, являючись суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII (далі - Закону № 1700-VII) та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII та п. 2-7 розділу XIII Закону № 1700-VII, несвоєчасно 21.03.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік.

11.11.2025 щодо ОСОБА_1 старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майором поліції Ототюком М.В. складено протокол № 4177 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні правопорушення повністю визнала та підтвердила вищевикладені обставини. Додала, що копію протоколу вона отримувала, суть правопорушення їй зрозуміла. На даний час є начальником Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області. ОСОБА_1 було відомо, що подання декларацій відстрочили в зв'язку з введенням воєнного стану. Але їй не було відомо про поновлення строку подання декларації. Випустила з уваги необхідність подання декларацій та подала їх відразу, як тільки їй повідомили про це. Розуміє, що незнання законів не звільняє її від відповідальності. Злісного умислу на вчинення вказаних правопорушень не мала. В скоєному щиро розкаюється.

Прокурор Шлапацький О.В. підтримав обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 події та складу правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважає за можливе застосувати адміністративне стягнення щодо ОСОБА_1 у виді штрафу в мінімальному розмірі в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Прокурор надав до справи висновок у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо ОСОБА_1 .

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи прокурора Шлапацького О.В. та дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, встановлена матеріалами справи про адміністративні правопорушення, а саме:

даними протоколу про адміністративне правопорушення № 4176 від 11.11.2025 р.;

даними протоколу про адміністративне правопорушення № 4177 від 11.11.2025 р.;

розпорядженням Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області від 05.03.2021 № 66-к про призначення на посаду ОСОБА_1 , згідно з яким ОСОБА_1 призначено на посаду начальника Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради з 05.03.2021;

особовою карткою державного службовця ОСОБА_1 ;

попередженням про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» і «Про запобігання корупції», пов'язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та її проходженням, з яким ОСОБА_1 ознайомлена 02.12.2019, що засвідчила своїм підписом;

письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 17.10.2025, які узгоджуються з її поясненнями, наданими в суді;

скріншотом поданих документів ОСОБА_1 до реєстру;

роздруківкою з Єдиного Державного реєстру декларацій, про послідовність дій користувача, відповідно до якої ОСОБА_1 подала декларації 21.03.2024 р.;

науково-експертним висновком на запит Генеральної прокуратури України у справі про правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ст. 172-5 КУпАП «Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків» щодо виявлення адміністративного правопорушення;

листом комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної ради України № 04-18/10-1584 від 11.09.2018;

Положеннями про Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Відповідно до розпорядження Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області від 05.03.2021 № 66-к ОСОБА_1 з 05.03.2021 призначено на посаду начальника Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради із збереженням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада начальника Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області відноситься до VI категорії посад місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» - посадовою особо місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. При цьому дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючи персонал органів місцевого самоврядування.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є посади, на які призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Отже, ОСОБА_1 , будучи начальником Служби у справах дітей та сім'ї Узинської міської ради Білоцерківського району Київської області, є посадовою особою місцевого самоврядування.

02.12.2019 ОСОБА_1 письмово попереджена про встановлені Законом № 1700-VII обов'язки та обмеження.

Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини 1 та 2 ст. 45 Закону № 1700-VII, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 45 Закону № 1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація) за минулий рук за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону № 1700- VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону № 1700-VII.

Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом НАЗК від 23.07.2021 № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається у період з 00:00 год. 01 січня до 00:00 год. 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 та який діє і на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Абзацом 4 ч. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону, відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом. Вказаний Закон набрав чинності 12.10.2023.

Відповідно до абз. 1 ч. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Таким чином, з 12.10.2023 відновлено здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України № 1700-VII.

Таким чином, у ОСОБА_1 упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2022 виникло право, а з 12.10.2023 по 23:59 год. 31.01.2024 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 рік.

Крім цього, у ОСОБА_1 упродовж часу з 00:00 год. 01.01.2023 виникло право, а з 12.10.2023 по 23:59 год. 31.01.2024 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2022 рік.

01.02.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ч. 1 ст. 45 Розділу VII «Фінансовий контроль» та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII.

ОСОБА_1 у 2021 році була суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону № 1700-VII, тому вона повинна була подати щорічну декларацію за 2021 рік до 31.01.2024 включно.

Крім того, ОСОБА_1 у 2022 році був суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону № 1700-VII, тому вона повинна була подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024 включно.

Як вбачається з матеріалів справи щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подала 21.03.2024 о 20 год. 20 хв.; щорічну декларацію за 2022 рік ОСОБА_1 подала 21.03.2024 о 20 год. 30 хв.;, тобто несвоєчасно без поважних причин.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку відповідно до п.п. «в» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону № 1700-VII поширюється дія цього Закону, несвоєчасно 21.03.2024 подала без поважних причин щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік та за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларації фактично подані 21.03.2024.

Суддею не встановлено будь-яких підстав та причин, які б могли бути визнані судом, як обставини, що були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення ОСОБА_1 та були пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, та які б перешкоджали ОСОБА_1 вчасно, до 31.01.2024 подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та за 2022 рік.

Беручи до уваги зазначене та викладені у протоколах про адміністративне правопорушення обставини, дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена, та ОСОБА_1 повинна бути піддана адміністративному стягненню.

Відповідно до положень ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , суддя визнає, відповідно до ст. 34 КУпАП, щире розкаяння винного.

Обставин, що обтяжують відповідальність, суддею не встановлено.

При цьому, суддя враховує ту обставину, що ОСОБА_1 вчинено два адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією. Щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та за 2022 рік подані нею із значним пропуском терміну їх подачі - лише 21.03.2024, тобто через 1 місяць 21 день після визначеного законом терміну, що, на переконання судді, виключає малозначність діяння.

За таких обставин, суддя вважає за неможливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності згідно із ст. 22 КУпАП, за малозначністю вчинених нею правопорушень.

Відповідно до вимог ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

З урахуванням даних про особу винного, обставин, що пом'якшують та відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, обставин вчинених нею адміністративних правопорушень, тієї обставини, що ОСОБА_1 вперше притягається до відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, з метою виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, вважаю за необхідне накласти на неї передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., і яке на переконання суду буде достатнім для її виправлення та попередження скоєння нею інших адмінправопорушень.

Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 36, 40-1, 221, 276, 283, 284, 294 КУпАП, та відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.

СуддяВіктор ПРИМАЧЕНКО