Постанова від 11.12.2025 по справі 348/3077/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/3077/25

Провадження № 3/348/892/25

11 грудня 2025 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Солодовніков Р.С., за участю секретаря судового засідання Бойчук О.В., прокурора Соломчака Ю.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , одружений, на утриманні нікого немає, майстра лісу Дорівського ЛФ «Делятинське лісове господартво» ДП «Ліси України», раніше не притягався до адміністративної відповідальності, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи помічником лісничого Дорівського лісництва філії «Делятинське лісове господарство» ДП «Ліси України» 25.03.2024 подав завідомо недостовірні відомості в щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, які відрізняються від достовірних на суму 531 082, 04 гривень, що становить розмір від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.

Правопорушення вчинене 25.03.2024, датою виявлення правопорушення є 26.11.2025.

ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.

Позиція особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому визнав. Пояснив, що працював на посаді помічника лісничого Дорівського лісництва філії «Делятинське лісове господарство» ДП «Ліси України» з 11.01.2023 року. Був обізнаний із вимогами Закону України «Про запобігання корупції», і відомо було про обов'язок декларувати майно. Він отримав спадщину від мами, однак забув задекларувати будинок і земельну ділянку. Задекларував лише транспортні засоби. Має незадовільний стан здоров'я, лікує онкологічне захворювання.

Визнає, що не задекларував житловий, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку з кадастровим номером 2611000000:09:009:0287, загальною площею 1 048 кв.м. на загальну вартість 531082,02 грн.

Прокурор в судовому засіданні вважав, що вина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи. Просив ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені ч.4 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення в у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000грн.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, винаОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується зібраними по справі та дослідженими судом доказами, а саме даними:

- протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією №490 від 26.11.2025 року, яким встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1 вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-6 КУпАП (а.с. 2-8); копією наказу філія «Делятинське лісове господарство» ДСГП «Ліси України» від 10.01.2023 року (а.с.23), копією зобов'язання про дотримання положень ЗУ « Про запобігання корпупції» ОСОБА_1 ( а.с.22), копія декларації ОСОБА_1 дата подачі25.03.2024 (а.с.18-20), довідка про оцінку вартості об'єкту нерухомості належних ОСОБА_1 (а.с.28-29), Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с. 34-37).

Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень. Вказаний Закон є загальнодоступним у мережі Інтернет, а тому кожна особа має доступ до зазначеного Закону і має можливість ознайомитися з його положеннями.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, посадові особи органів державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 статті 45 Закону, передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Частиною 4 статті 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані є суб'єкти декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб'єкти декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 51-3 Закону України "Про запобігання корупції".

Відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

ОСОБА_1 , у відповідності до підпункту «є» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, є суб'єктом на якого поширюється дія Закону як посадова особа державної лісової охорони.

Наказом Національного агентства від 25.07.2021 №449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №987/36609, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), та Форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чинного на дату подання декларації.

Згідно з п.3 розділу II Порядку суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.

У п. 4 розділу II Порядку визначено, що після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.

Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.

Також у п. 5 розділу II Порядку визначено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону суб'єкт декларування упродовж 30 днів після подання декларації має право подати виправлену декларацію.

У разі самостійного виявлення суб'єктом декларування у декларації недостовірних відомостей після спливу терміну для подання виправленої декларації, передбаченого абзацом першим цієї частини, але до початку проведення Національним агентством повної перевірки цієї декларації, суб'єкт декларування може звернутися до Національного агентства з листом з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін, додавши підтвердні документи.

При заповненні декларації ОСОБА_1 не дотримався вимог, передбачених п. 2 ч.1 ст. 46 Закону, зазначивши недостовірні відомості в декларації, а саме: У розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації ОСОБА_1 не вказав зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 2179015526110 (житловий будинок загальною площею 35 кв.м), який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказане майно належить йому на праві власності.

Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України №19707/15395-3-25/43 від 23.09.2025 вартість вказаного майна становить 493 350,00 гривень.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 493 350,00 гривень.

Також, ОСОБА_1 не зазначив відомостей про об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 335918926110 (земельна ділянка з кадастровим номером 2611000000:09:009:0287, загальною площею 1 048 кв.м.). Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказане майно належить йому на праві власності.

Відповідно до довідки про оціночну вартість об'єкта нерухомості від 13.10.2025 №201-20251013-0010565094 вартість вказаного майна становить 37 732,04 гривні. Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 37 732,04 гривні.

За таких обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме: будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «є» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», 25.03.2024 подав завідомо недостовірні відомості в щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, які відрізняються від достовірних на суму 531 082, 04 гривень, що становить розмір від 150 до 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, а тому дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ознаками правопорушення,яке передбачено ч.4 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Обставин, що відповідно до ст.ст.34,35 КУпАП пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

При накладенні адміністративного стягнення враховую характер правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , його особу і ступінь вини, раніше не піддавався адміністративному стягненню за вчинення аналогічного правопорушення, ставлення винного до вчиненого правопорушення, а також особисті обставини, стан його здоров'я, а тому суд вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.

Призначення саме такого адміністративного стягнення на переконання суду є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, такий вид та розмір стягнення не є завідомо непомірним та сприятиме виконанню завдань КУпАП.

Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про запобігання корупції", ст.ст. 22, 23, 36, 40-1, ч. 4 ст. 172-6, 268, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень (отримувач: УК у Надвiрн. р-ні/Надвірн.р./21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37904033, Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (стандарт IBAN) - UA268999980313050106000009307, Код класифікації доходів бюджету - 21081100).

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605(шістсот п'ять) грн 60 коп (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача (ГУДКСУ)- Казначейство України (ЕАП), Номер рахункуUA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету - 22030106.Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в Івано-Франківський апеляційний суд через Надвірнянський районний суд.

Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня набрання законної сили.

Вступна та резолютивна частинапостанови суду проголошена в судовому засіданні 11.12.2025 року .

Повний текст постанови оголошеного 12.12.2025 року 11:00 год.

Суддя Солодовніков Р.С.