Постанова від 10.12.2025 по справі 420/24492/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/24492/24

Перша інстанція: суддя Хлімоненкова М.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до секретаря Подільської міської ради Подільського району Одеської області Албанського Олега Богдановича, Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне виробничо-експлуатаційне підприємство «Подільськводоканал», про встановлення факту, визнання протиправними дій, визнання незаконним рішення та зобов'язання відповідачів скасувати рішення, стягнення шкоди,

ВСТАНОВИЛА:

02 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив:

визнати факт перебування відповідача - ОСОБА_2 на посаді секретаря Подільської міської ради на підставі недостатньої освіти незаконним;

визнати рішення Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області за № 188 від 28.06.2024 року незаконним на підставі того, що воно підписано з порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

визнати дії відповідачів, які полягають у зухвало-ганебному нехтуванні Законів України та постанов Уряду, порушуючи своїми протиправними діями його конституційні права, Закони України та постанови Уряду;

зобов'язати відповідачів скасувати своє зухвало-ганебне, незаконне рішення Подільської міської ради Подільського району Одеської області за №188 від 28.06.2024 року, спрямоване на зубожіння міської громади;

стягнути з відповідачів нанесену моральну та матеріальну шкоду у розмірі 1.500.000 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з рішенням Подільської міської ради Подільського району Одеської області №188 від 28.06.2024 року «Про встановлення КВЕП «Подільськводоканал» тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2024 рік».

Зокрема позивач, посилаючись на наказ Національного агентства з питань державної служби «Про затвердження Типових професійно-кваліфікаційних характеристик посадових осіб місцевого самоврядування» № 203-19 від 07.11.2019 року, вважає, що особа, яка підписала рішення №188 від 28.06.2024 року ( ОСОБА_2 ), не має права обіймати посаду секретаря міської ради з огляду на відсутність необхідного рівня освіти. Також наголошує, що рішення виконавчого комітету підписуються головою міської ради, а не її секретарем.

Крім того, ОСОБА_2 , у особі в.о. міського голови та голови Виконавчого комітету Подільської міської ради своїм незаконним підписом увів у дію оскаржуване рішення без належного обґрунтування необхідності таких дій, згідно наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та комунального господарства України від 05.06.2018 року «Про затвердження Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності».

Вказане протиправне рішення призвело до значного погіршення стану здоров'я позивача та нанесення йому суттєвої моральної шкоди, компенсацію за яку оцінено у 1 500 000 грн.

Відповідачі заперечували проти задоволення позову, зазначаючи, що Виконавчим комітетом Подільської міської ради Подільського району було встановлено тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення на 2024 рік, які розраховані згідно з вимогами чинного законодавства у сфері комунальних послуг та є економічно обґрунтованими. Відповідно до пояснювальної записки, яка була додана до заяви про встановлення тарифів підприємством «Подільськводоканал», роз'яснено необхідність підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення на 2024 рік.

Окрім того, відповідач зазначає, що загальний розмір тарифів для споживачів не змінювався з 01.10.2021 року, протягом 2022-2023 років коригувалась лише структура собівартості послуг. Перегляд тарифів проводиться в зв'язку зі зміною, згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2024рік» на законодавчому рівні мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, зростанням цін на електричну енергію, паливо, матеріали, розміру податків, обов'язкових платежів та інших видатків і послуг.

Стосовно повноважень ОСОБА_2 вказано, що його обрано секретарем Подільської міської ради Подільського району Одеської області у січні 2022 року. 10 березня 2022 року прийнято рішення Подільської міської ради Подільського району Одеської області № 267-І «Про дострокове припинення повноважень Подільського міського голови». Відповідно до ч.2 ст. 42 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі звільнення з посади міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень, повноваження міського голови здійснює секретар міської ради.

Отже, секретар Подільської міської ради ОСОБА_2 , який тимчасово виконує обов'язки Подільського міського голови, наділений повноваженнями міського голови в силу закону, зокрема, підписувати рішення виконавчого комітету.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року закрито провадження в частині позовної вимоги про визнання факту перебування відповідача, в особі громадянина ОСОБА_2 на посаді секретаря Подільської міської ради, на підставі недостатньої освіти, незаконним, на підставі п.1 ч. 1 ст.238 КАС України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року у задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить зазначене рішення скасувати та прийняти нове про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано оцінки рішенню Подільської міської ради Подільського району Одеської області №188 від 28.06.2024 року в аспекті встановлених тарифів на водопостачання та водовідведення, які є необ'єктивно завищеними.

Також апелянт вказує на допущені судом першої інстанції порушення вимог процесуального закону, зокрема на недотримання вимог ст. 227 та 228 КАС України, оскільки після проведення судових дебатів суд не видалявся до нарадчої кімнати та не проголосив судове рішення.

Відповідачі та третя особа своїм правом на подання відзиву не скористались, про розгляд справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів зауважує, що первісно розгляд справи призначено у відкрите судове засідання на 24.09.2025 року о 12:00.

10.09.2025 року через систему «Електронний суд» ОСОБА_1 подав клопотання про розгляд справи у режимі відеоконференції, яке було задоволено судом та прийнята відповідна ухвала від 16.09.2025 року.

18.09.2025 року через систему «Електронний суд» від ОСОБА_1 надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на іншу дату. Апелянт зазначав про своє перебування на стаціонарному лікуванні та вказав, що відповідні докази будуть подані на наступний день після закінчення стаціонарного лікування.

З огляду на подане клопотання розгляд справи відкладено на 01.10.2025 року на 12:00.

30.09.2025 року Виконавчий комітет Подільської міської ради подав клопотання про перенесення розгляд справи у зв'язку з перебування представника відповідача на лікарняному.

З огляду на подане клопотання розгляд справи відкладено на 22.10.2025 року на 12:20.

21.10.2025 року через систему «Електронний суд» ОСОБА_1 подав заяву про неможливість участі у судовому засідання, призначеному на 22.10.2025 року у зв'язку з незадовільним станом свого здоров'я. До заяви додана виписка з медичної карти, відповідно до якої позивач перебував на стаціонарному лікуванні з 19.09.2025 року по 15.10.2025 року. Переведений на амбулаторне лікування з 08.10.2025 року по 15.11.2025 року.

З огляду на перебування позивача на амбулаторному лікуванні, судом визначено дату наступного засідання 05.11.2025 року о 12:00 у режимі відеоконференції. У зв'язку з неприбуттям учасників справи та відсутності відомостей про причини неявки розгляд справи перенесено на 19.11.2025 року о 12:00.

10.11.2025 року через систему «Електронний суд» ОСОБА_1 подав заяву, у якій просив скасувати призначення наступного судового засідання на 19.11.2025 року о 12:00 та узгодити наступні дати з ним. Вказав на знаходження на лікуванні, проте не надав жодних доказів на підтвердження зазначеного.

24.11.2025 року помічник судді зателефонував позивачу та повідомив про дату наступного судового засідання на 03.12.2025 року о 13:00 у режимі відеоконференції, на що позивач вказав про знаходження на стаціонарному лікуванні та відмовився надавати будь-які докази у підтвердження неможливості прибути до суду чи прийняти участь у засіданні у режимі відео конференції.

03 грудня 2025 року учасники справи у судове засідання не з'явились, про причини неявки не повідомили.

03 грудня 2025 року колегія суддів витребувала у Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області додаткові відомості та письмові пояснення.

09 грудня 2025 року на адресу суду від Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області надійшли письмові пояснення.

09 грудня 2025 року позивач подав заяву, у якій просив скасувати призначення наступного судового засідання на 10.12.2025 року о 12:00 та узгодити наступні дати з ним. Вказав на знаходження на лікуванні та надав виписки з медичної карти амбулаторного хворого.

У судове засідання призначена на 10.12.2025 року о 13:00 учасники справи не з'явились.

Вирішуючи питання про можливість розгляду справи, колегія суддів враховує надані позивачем виписки з картки амбулаторного хворого та зазначає, що позивача тривалий час проходить лікування, перебував на стаціонарному лікуванні у період з 19.09.2025 року по 15.10.2025 року та з 19.11.2025 року по 02.12.2025 року, в інші періоди - перебуває на амбулаторному лікуванні.

На думку судової колегії, перебуваючи на амбулаторному лікуванні, позивач має змогу прийняти участь у судовому засіданні, в т.ч. в режимі відеоконференції, проте на призначені засідання не з'являється.

В аспекті наведеного, колегія суддів акцентує увагу, що судом апеляційної інстанції було задоволено клопотання апелянта та призначено розгляд даної справи у режимі відеоконферензвязку. Проведення відеоконференції доручалось Подільському міськрайонному суду Одеської області, проте позивач жодного разу на засідання не з'являвся, про свою відсутність суд не попереджав, що призводить до безпідставного залучення до проведення відеоконференції, як працівників Подільського міськрайонного суду Одеської області, так і відповідного приміщення.

Отже, враховуючи чисельні відкладення розгляду справи, належне повідомлення учасників справи та їх систематичну відсутності, наявність розумних термінів вирішення судових спорів та відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 11.06.2024 року комунальне виробничо-експлуатаційне підприємство «Подільськводоканал» звернулося до секретаря Подільської міської ради Албанського О.Б., а також до Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області із заявою №195 про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, у якій просило розглянути заяву про встановлення тарифів централізоване водопостачання та централізоване водовідведення та додані до неї матеріали і розрахунки тарифів на 2024 рік.

Згідно пояснювальної записки щодо необхідності встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення по КВЕП «Подільськволоканал» на 2024 року, планові тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення переглядаються на 2024 рік в повному обсязі по всім статтям витрат підприємства з розподілом витрат на інші види діяльності, крім того додатково розраховується плата за абонентське обслуговування окремо по водопостачанню та водовідведенню. Економічна обґрунтованість планових витрат під час формування тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення та плати за абонентське обслуговування, проведених КВЕП «Подільськводоканал» на 2024 рік підтверджена висновками незалежних експертів Всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетиків та житлово-комунального господарства України», зокрема: висновком №1800 від 05.06.2024 року щодо відповідності розрахунку витрат на оплату праці гарантіям Галузевої угоди та висновком №18017 від 10.06.2024р. щодо економічно обґрунтування планових витрат. Найбільшими статтями витрат в структурі собівартості послуг є витрати на електричну енергію та заробітну плату працівників з нарахуваннями.

До заяви додано ряд матеріалів, зокрема: розрахунки повної собівартості та середньозваженого тарифу на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення на плановий період з 01 липня 2024 року; розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, та для споживачів, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачания та/або централізованого водовідведення на плановий період з 01 липня 2024 року; розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення; структура тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, плати за абонентське обслуговування з 01.07.2024 року; висновки всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства України» №18017 від 10.06.2024 року щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат під час формування тарифів на окремі види житлово-комунальних послуг та № 18013 від 05.06.2024 року щодо відповідності розрахунку витрат на оплату праці гарантіям Галузевої угоди; показники основної фінансово-господарської діяльності КВЕП «Подільськволоканал» на 2023 року; річний план надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; розрахунки витрат, які пов'язані із наданням послуг з централізованого водопостачання, водовідведення та інші.

28.06.2024 року Виконавчим комітетом Подільської міської ради Подільського району Одеської області прийнято рішення №188 «Про встановлення КВЕП «Подільськводоканал» тарифів на послуги з централізованого водопостачання за централізованого водовідведення на 2024 рік», відповідно до якого встановлено КВЕП «Подільськводоканал» тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для споживачів м. Подільськ, згідно із структурою, що додається, в наступних розмірах (за 1 куб. метр з ПДВ): з централізованого водопостачання 59,86 грн; з централізованого водовідведення 37,07 грн.

Згідно з п.4 вказаного рішення, воно набуває чинності з 01.07.2024 року.

Рішення підписано секретарем Подільської міської ради Олегом Албанським.

Додатком до рішення є структура тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.

Не погодившись із прийнятим рішенням про встановлення тарифів, вважаючи його незаконним, а дії відповідачів щодо його прийняття та підписання протиправними, позивач звернувся до суду із позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції надав оцінку правомірності підписання оскаржуваного рішення секретарем Подільської міської ради Албанським О.Б. та встановив, що секретар міської ради, який тимчасово виконує обов'язки Подільського міського голови, наділений повноваженнями, покладеними Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» на міського голову, зокрема, підписувати рішення виконавчого комітету.

Також суд дослідив процедуру зміни тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та дійшов висновку про її дотримання, зокрема акцентував увагу на доведення інформації про зміну тарифів до відома споживачів у спосіб, визначений п. 5 Розділу ІІ Порядку №130, а саме: шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет та веб-сайті виконавця комунальних послуг.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Подільської міської ради №188 від 28.06.2024 року «Про встановлення КВЕП «Подільськводоканал» тарифів на послуги з централізованого водопостачання за централізованого водовідведення на 2024 рік» прийняте в межах, визначених законом, повноважень, із дотриманням порядку його прийняття, що визначений Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12 вересня 2018 року № 239, а також з дотриманням Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 червня 2018 року №130, а тому суд не вбачав підстав для визнання його протиправним, а відтак і для визнання протиправними дій відповідачів щодо його прийняття та підписання.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно із положеннями статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно його преамбули, відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

За приписами статті 28 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: 2) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Відповідно до частин першої, шостої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.

Споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги. Колективний споживач - юридична особа, що об'єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги.

Статтею 5 Закону № 2189-VIII визначено, що до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2017 року № 817 «Про внесення змін до Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води», пункту 8 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 №239 затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення (далі - Порядок №239). Вказаний Порядок №239 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2018 р. за № 1172/32624.

Відповідно до пункту 7 розділу II Порядку №239 встановлено перелік документів, які подаються у разі встановлення тарифів у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Відповідно до п 9 розділу II Порядку №239 комплект документів, що подається для встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, формується згідно переліком, наведеним у додатку 32 до цього Порядку.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів встановила, що 11.06.2024 року комунальне виробничо-експлуатаційне підприємство «Подільськводоканал» звернулося до секретаря Подільської міської ради Албанського О.Б., Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області із заявою №195 про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, у якій просило розглянути заяву про встановлення тарифів централізоване водопостачання та централізоване водовідведення та додані до неї матеріали і розрахунки тарифів на 2024 рік (т.2 а.с.19).

Згідно пояснювальної записки щодо необхідності встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення по КВЕП «Подільськволоканал» на 2024 року, планові тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення переглядаються на 2024 рік в повному обсязі по всім статтям витрат підприємства з розподілом витрат на інші види діяльності крім того додатково розраховується плата за абонентське обслуговування окремо по водопостачанню та водовідведенню. Економічна обґрунтованість планових витрат під час формування тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення та плати за абонентське обслуговування, проведених КВЕП «Подільськводоканал» на 2024 рік підтверджена висновками незалежних експертів Всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетиків та житлово-комунального господарства України»: Висновок №1800 від 05.06.2024 року щодо відповідності розрахунку витрат на оплату праці гарантіям Галузевої угоди та Висновок №18017 від 10.06.2024р. щодо економічно обґрунтування планових витрат. Найбільшими статтями витрат в структурі собівартості послуг є витрати на електричну енергію та заробітну плату працівників з нарахуваннями (т.2 а.с.31-36).

До заяви були додані ряд матеріалів, зокрема: розрахунки повної собівартості та середньозваженого тарифу на послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення на плановий період з 01 липня 2024 року; розрахунки тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення, та для споживачів, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачания та/або централізованого водовідведення на плановий період з 01 липня 2024 року; розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення; структура тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, плати за абонентське обслуговування з 01.07.2024 року; висновки всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетики та житлово-комунального господарства України» №18017 від 10.06.2024 року щодо розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат під час формування тарифів на окремі види житлово-комунальних послуг та № 18013 від 05.06.2024 року щодо відповідності розрахунку витрат на оплату праці гарантіям Галузевої угоди; показники основної фінансово-господарської діяльності КВЕП «Подільськволоканал» на 2023 року; річний план надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення; розрахунки витрат, які пов'язані із наданням послуг з централізованого водопостачання, водовідведення та інші.

Таким чином, заява та додані до неї документи відповідали вимогам, установленим Порядком №239.

Відповідно до п. 1 Розділу IV Порядку №239 та п. 1 Розділу VI Порядку №239 у разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, установленим цим Порядком, а також відповідності розрахунків тарифів формам, встановленим органами місцевого самоврядування, їх розгляд здійснюється протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви (з дня її реєстрації).

Під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, послуги з управління побутовими відходами) та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб'єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.

Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 червня 2018 року №130 (далі - Порядок №130).

Відповідно до пунктів 1-3 Розділу ІІ Порядку №130 виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг і подають їх для встановлення тарифів органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація: загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо); обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше); інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності); адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

Пунктом 5 Розділу ІІ Порядку №130 визначено, що інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком.

Відповідно до пунктів 11, 12 Розділу ІІ Порядку №130 у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення виконавець комунальних послуг після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.

Процедура доведення до відома споживачів інформації вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до виконавця комунальних послуг/органу, уповноваженого встановлювати тарифи, протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.

Так, КВЕП «Подільськводоканал» розміщено на офіційному веб-сайті підприємства за посиланням: https://podilskvoda.infogkh.com.ua/page/4564 в розділі «Загальна інформація», «Повідомлення про наміри» повідомлення для абонентів про намір зміни тарифів на 2024 рік, у якому зазначено, що 11.06.2024 року КВЕП «Подільськводоканал» подано на розгляд Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2024 рік. Згідно вказаної структури планових тарифів, тариф з централізованого водопостачання складатиме - 59,86 грн. на 1м3, з централізованого водовідведення - 37,07 грн. на 1м3.

Також у повідомленні вказано, що діючі тарифи на послуги встановлені рішенням Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області «Про встановлення КВЕП «Подільськводоканал» тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2023рік» №222 від 01.08.2023 року, введені з 01.08.2023 року та складають (за 1 м3 з ПДВ): централізоване водопостачання - 35,97 грн; централізованого водовідведення - 20,81 грн. Загальний розмір тарифів для споживачів не змінювався з 01.10.2021 року, протягом 2022-2023рр. коригувалась лише структура собівартості послуг. Перегляд тарифів проводиться в зв'язку зі зміною, згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», на законодавчому рівні мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, зростанням цін на електричну енергію, паливо, матеріали, розміру податків, обов'язкових платежів та інших видатків і послуг. Планові тарифи на 2024р. планується встановити на рівні економічно обґрунтованої собівартості послуг водопостачання та водовідведення, що підтверджено Висновками незалежних експертів Всеукраїнського об'єднання організацій роботодавців «Федерація роботодавців комунальної інфраструктури, енергетиків та житлово - комунального господарства України». В результаті проведених розрахунків, тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2024р. в порівнянні з затвердженими тарифами з 01.08.2023р., підвищуються по водопостачанню на 66%, по водовідведенню - на 78%, загальне підвищення тарифів складе - 71%.

Окрім того, у повідомленні вказано, що всі зауваження та пропозиції щодо встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення можуть бути надіслані протягом 7 днів до 18.06.2024 року на адресу КВЕП «Подільськводоканал»: м.Подільськ, вул.Куяльницька буд. 8 або Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області: м.Подільськ, просп. Шевченка буд.2.

Аналогічного змісту повідомлення розміщене 12.06.2024 року на веб-сайті Подільської міської територіальної громади за посиланням: https://podilska-gromada.gov.ua/news/1718173276/.

Отже, зміст вказаних повідомлень відповідає вимогам п.3 Розділу ІІ Порядку №130, оскільки містить загальний розмір планованого тарифу, його структуру, обґрунтування причин зміни тарифу, адресу, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

Крім того колегія суддів бере до уваги лист №206 від 19.06.2024 року, яким КВЕП «Подільськводоканал» сповістило секретаря Подільської міської ради Албанського О.Б. та Виконавчий комітет Подільської міської ради, що протягом встановленого терміну з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (з 12.06.2024 року по 18.06.2024 року) на адресу КВЕП «Подільськводоканал» пропозицій та зауважень не надходило.

За таких фактичних обставин, колегія суддів констатує, що інформація про намір зміни тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення доведена до відома споживачів у спосіб визначений п. 5 Розділу ІІ Порядку №130.

Таким чином, оскаржуване рішення виконавчого комітету Подільської міської ради №188 від 28.06.2024 року «Про встановлення КВЕП «Подільськводоканал» тарифів на послуги з централізованого водопостачання за централізованого водовідведення на 2024 рік» прийняте в межах, визначених законом та відповідно до повноважень, із дотриманням порядку його прийняття, що визначений Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 12 вересня 2018 року № 239, а також з дотриманням Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 червня 2018 року №130, а тому колегія суддів не вбачає підстав для визнання його протиправним.

Досліджуючи доводи позивача щодо відсутності у секретаря Подільської міської ради ОСОБА_2 повноважень на підписання рішення, колегія суддів враховує положення ч.2 ст.42 Закону № 280/97-ВР, відповідно до яких у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Рішенням Подільської міської ради №218-1 від 06.01.2022 року обрано секретарем Подільської міської ради Подільського району Одеської області І скликання депутата ОСОБА_2 .

Рішенням Подільської міської ради №267-1 від 10.03.2022 року «Про дострокове припинення повноважень Подільського міського голови» вирішено достроково припинити повноваження Подільського міського голови ОСОБА_3 10 березня 2022 р. за власним бажанням, у зв'язку із виходом на пенсію (п. 1 ч. 1 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в України»). Здійснення повноважень Подільського міського голови покласти на секретаря Подільської міської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_2 з 11 березня 2022 року до початку повноважень міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону.

Отже, секретар Подільської міської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_2 виконує обов'язки міського голови в силу закону та наділений відповідними повноваженнями, зокрема підписувати рішення Подільської міської ради.

Таким чином, колегія суддів за наслідком апеляційного розгляду справи не встановила обставин, які б вказували на протиправність рішення Виконавчого комітету Подільської міської ради Подільського району Одеської області за № 188 від 28.06.2024 року, тому погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність відмови у задоволенні позову у відповідній частині.

Оскільки заявлені позовні вимоги щодо стягнення моральної шкоди позивач пов'язує саме з прийняттям оскаржуваного рішення, колегія суддів не вбачає підстав для їх задоволення та вважає правильним рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову і в цій частині.

Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко