П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/11601/25
Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.
Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса
Повний текст судового рішення складений 07.07.2025
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Шевчук О.А., Яковлєва О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Московський» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом Міністерства юстиції України до товариства з обмеженою відповідальністю «Московський» про припинення діяльності юридичної особи, -
17.04.2025 Міністерство юстиції України звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (надалі - ТОВ) «Московський» про припинення діяльності юридичної особи ТОВ «Московський» (код ЄДРПОУ 13921991).
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що оскільки найменування відповідача в порушення ч.2 ст.4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» містить символіку російської імперської політики, наявна підстава для припинення діяльності юридичної особи у судовому порядку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 позов задоволений з підстав того, що найменування відповідача містить символіку російської імперської політики та у строки, визначені ст.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», відповідач не привів найменування у відповідність до вимог закону. В свою чергу, в ході розгляду справи, судом не було встановлено наявності об'єктивних причин, які завадили відповідачу здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із вказаним законом.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на помилкове застосування судом при вирішенні справи вимог законодавства, внаслідок чого просить рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Апелянт посилається на порушення позивачем порядку проведення правової експертизи та не надання можливості самостійного усунення невідповідності найменування товариства вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.
Судом першої встановлено, що ТОВ «Московський» 04.09.1996 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та займається за КВЕД: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний). /а.с.28/
Листом Міністерства юстиції України від 20.08.2024 №117118/19.4/33-24 направлено ТОВ «Московський» запит щодо надання протягом 10 днів з моменту отримання пояснення щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні комісії. /а.с.22/
Вищезазначений лист було направлено рекомендованим відправленням за місцезнаходженням відповідача (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва,2), але повернувся відправнику у зв'язку із закінчення терміну зберігання. /а.с.23/
28.03.2025 Комісією з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» прийнято правовий висновок №1 щодо невідповідності найменування ТОВ «Московський» частині 2 ст.4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». /а.с.26/
Наказом Міністерства юстиції від 28.03.2025 №898/5 затверджено вищезазначений правовий висновок та визнано, що найменування ТОВ «Московський» не відповідає ч.2 ст.4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». /а.с.28/
Зважаючи на прийняття рішення про невідповідність найменування відповідача вимогам ч.2 ст.4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», Міністерство юстиції України звернулося до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність позову виходячи з наступного.
Частиною 5 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку російської імперської політики відповідно до Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» від 21.03.2023 №3005-IX (надалі - Закон №3005-IX), визначає правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики.
У пункту «є» ч.4 ст.2 Закону №3005-IX, визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає, зокрема, назви підприємств, установ, організацій на території України, яким присвоєні імена або псевдоніми осіб, які відповідають критеріям, встановленим підпунктами «в» і «г» цього пункту.
В той же час, пунктом «г» ч.4 ст.2 Закону №3005-IX визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії.
Частиною 1 ст.3 Закону №3005-IX встановлено, що російська імперська політика визнається злочинною та засуджується.
Відповідно до ст.4 Закону №3005-IX пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється. Присвоєння географічним об'єктам, юридичним особам та об'єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється.
Пунктами 3, 4 ст.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3005-IX передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі недодержання вимог цього Закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом. У разі недодержання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті, їхня діяльність підлягає забороні у встановленому законом порядку, крім випадків, якщо юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів для додержання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.
Таким чином, Законами України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено заборону використання у найменуванні юридичних осіб символіки російської імперської політики. При цьому, юридичні особи, зареєстровані на день набрання чинності цим законом, у разі недодержання вимог цього закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим законом.
Частиною 2 ст.7 Закону №3005-IX визначено, що у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими громадськими об'єднаннями вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого громадського об'єднання вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
Рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку. Рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, вимогам цього закону може бути оскаржено до суду.
Для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого громадського об'єднання вимогам цього Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, утворює комісію з питань дотримання вимог Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
На виконання частини 2 ст.7 Закону №3005-IX, постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2015 №354 затверджено Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (надалі - Порядок №354).
Пунктом 2 Порядку №354 визначено, що ініціатор - фізична та/або юридична особи, об'єднання громадян, правоохоронний орган, орган державної влади, орган місцевого самоврядування; об'єкт правової експертизи - юридична особа, політична партія, її обласна, міська, районна організація або інше структурне утворення, передбачене статутом партії, інше об'єднання громадян, діяльність, найменування та/або символіка яких досліджуються на відповідність вимогам Законів.
Згідно пп.2 п.4 Порядку №354 підставами проведення правової експертизи можуть бути ініціатива Мін'юсту.
Так, підставою проведення правової експертизи відносно ТОВ «Московський» була ініціатива Міністерства юстиції України, що свідчить про дотримання п.4 Порядку №354.
Пунктом 14 Порядку №354 передбачено, що предметом правової експертизи є: 1) найменування об'єкта правової експертизи; 2) символіка об'єкта правової експертизи, зареєстрована у встановленому законодавством порядку, або така, що використовується на офіційних бланках та іншій атрибутиці об'єкта правової експертизи; 3) установчі документи (за наявності) об'єкта правової експертизи, програма політичної партії; 4) рішення керівних органів об'єкта правової експертизи; 5) інформація про співпрацю об'єкта правової експертизи з юридичними особами іноземних держав, зокрема міжнародними організаціями, діяльність яких пов'язана з пропагандою комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, пропагандою російської імперської політики в Україні; 6) матеріали аудіовізуальних та друкованих медіа, онлайн-медіа, які містять інформацію про порушення об'єктом правової експертизи вимог Законів; 7) інші факти, відображені на матеріальних носіях, які свідчать про наявність ознак порушення вимог Законів у діяльності об'єкта правової експертизи.
Відповідно до п.п.12, 18 Порядку №354 комісія звертається до наукових установ та організацій, правоохоронних органів, інших юридичних осіб для отримання документів (інформації) в паперовій або електронній формі, необхідних для проведення правової експертизи.
Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.
Листом Міністерства юстиції України від 20.08.2024 №117118/19.4/33-24 направлено ТОВ «Московський» запит щодо надання протягом 10 днів з моменту отримання пояснення щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні комісії. /а.с.22/
Вищезазначений лист було направлено рекомендованим відправленням за місцезнаходженням відповідача (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського Козацтва, 2), але повернувся відправнику у зв'язку із закінчення терміну зберігання. /а.с.23/
Тобто, відповідною комісією Міністерства юстиції України не забезпечено отримання пояснень від ТОВ «Московський» щодо виконання вимог Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», та як наслідок їх врахування під час проведення правової експертизи, що свідчить про порушення, не дотримання вимог п.п.12, 18 Порядку №354.
Згідно п.п.15, 16, 20 Порядку №354 за результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів.
Правовий висновок складається із: 1) вступної частини, в якій зазначаються: номер, дата та місце його складення; відомості про членів комісії, які проводили правову експертизу (прізвище, ім'я, по батькові, освіта, спеціальність, посада); підстава проведення правової експертизи; відомості про об'єкт правової експертизи; 2) дослідницької частини, в якій зазначаються: предмет дослідження; відомості про матеріали, які використовувалися для дослідження; відомості про звернення до наукових установ та організацій, правоохоронних органів, інших юридичних осіб з метою отримання інформації, необхідної для проведення правової експертизи, якщо такі були заявлені, та результати їх розгляду; відомості про наявність повідомлення об'єкта правової експертизи про вжиті ним заходи, спрямовані на виконання вимог Законів; відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог Законів; відомості про встановлені обставини; 3) заключної частини, яка містить узагальнений висновок про відповідність або невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об'єкта правової експертизи вимогам Законів з посиланням на їх норми.
Правовий висновок Комісії підписують усі члени Комісії, які брали участь у засіданні, на якому прийнято рішення за результатом правової експертизи, крім випадків звільнення, тимчасової непрацездатності відповідного члена Комісії або наявності інших причин, через які правовий висновок Комісії не може бути ним підписаний (у такому разі у висновку зазначається причина його не підписання).
Правовий висновок про відповідність/невідповідність діяльності, найменування та/або символіки об'єкта правової експертизи вимогам Законів затверджується наказом Мін'юсту в строк, визначений у п.п.11 і 12 цього Порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.03.2025 Комісією з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» прийнято правовий висновок №1 щодо невідповідності найменування ТОВ «Московський» частині 2 ст.4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». /а.с.26/
Наказом Міністерства юстиції від 28.03.2025 №898/5 затверджено вищезазначений правовий висновок та визнано, що найменування ТОВ «Московський» не відповідає ч.2 ст.4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». /а.с.28/
В свою чергу, пунктом 11 Порядку №354 передбачено, що проведення правової експертизи здійснюється протягом 30 робочих днів з дня надходження матеріалів до комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, проведення правової експертизи почалося 20.08.2024, а закінчилося 28.03.2025, тобто, майже через рік, що свідчить про порушення п.11 Порядку №354.
Згідно п.23 Порядку №354 у тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів Мін'юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.
Зважаючи на прийняття рішення про невідповідність найменування відповідача вимогам ч.2 ст.4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», Міністерство юстиції України у тридцятиденний строк звернулося до суду з позовом про припинення діяльності ТОВ «Московський».
Частиною 1 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 ч.1 ст.5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень. Частиною третьою цієї ж статті визначено, що до суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Звертаючись до суду з даним позовом, Міністерство юстиції України просить припинити діяльність юридичної особи - ТОВ «Московський», оскільки його найменування в порушення ч.2 ст.4 Закону №3005-ІХ містить символіку російської імперської політики і означене є підставою для припинення діяльності юридичної особи (відповідача) у судовому порядку.
Водночас, відповідач не заперечує проти виконання вимог Закону №3005-ІХ шляхом зміни свого найменування, але в зв'язку з необізнаністю вимог Міністерства юстиції України, початком процедури ліквідації та блокуванням роботи товариства не має можливості самостійно, добровільно здійснити виконання вимог Закону.
Відповідно до положень ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Колегія суддів вважає, що факт необізнаності відповідача про проведення щодо нього правової експертизи на відповідність Закону №3005-ІХ, через неповідомлення товариства про необхідність зміни найменування та надання пояснень, та як наслідок не надання суб'єктом владних повноважень можливості самостійного усунення виявлених недоліків у найменуванні, недотримання процедури проведення правової експертизи, визначеної Порядком №354, свідчить про порушення суб'єктом владних повноважень принципів пропорційності та дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів відповідача, та цілям позивача.
Враховуючи викладене, а також прозору та сумлінну господарську діяльність товариства з 1996 року, дотримання податкової дисципліни, колегія суддів приходить до висновку щодо передчасності позову Міністерства юстиції України про припинення діяльності юридичної особи ТОВ «Московський» та надання можливості підприємству самостійно усунути порушення вимог законодавства.
Оскільки суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи та порушив норми матеріального права, рішення суду першої інстанції в порядку ст.317 КАС України підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст.311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Московський» задовольнити, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року скасувати.
Ухвалити у справі постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову Міністерства юстиції України до товариства з обмеженою відповідальністю «Московський» про припинення діяльності юридичної особи.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Суддя-доповідач А.В. Крусян
Судді О.А. Шевчук О.В. Яковлєв