П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/15460/23
Категорія: 111030300 Головуючий в 1 інстанції: Мельник О.М.
Місце ухвалення: м. Миколаїв
Дата складання повного тексту:06.12.2024р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута згідно п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2023 року товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" звернулося до суду з позовом до Головного управління (далі - ГУ) ДПС в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13 жовтня 2023 року №0009384041.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що відповідачем безпідставно наведений розрахунок суми штрафу в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні від 13 жовтня 2023 року №0009384041, що в свою чергу свідчить про його невідповідність критеріям, визначеним ч.2 ст. 2 КАС України та вказує на наявність підстав для його скасування.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що за результатами перевірки встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 ПК України, з урахуванням вимог, п.п.69.1, п.69 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України, а саме перевищення термінів реєстрації ПН/РК до ПН в ЄРПН, рішення переглядалось в адміністративному порядку і було залишено в силі, як правомірне, тому податкове повідомлення рішення від 13 жовтня 2023 року №0009384041 скасуванню не підлягає.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року у задоволенні позову ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" відмовлено.
В апеляційній скарзі ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначено, що до суду першої інстанції були надані докази, що потужності та офісні приміщення ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" понесли значних руйнувань у зв'язку з втручанням ворожої ракети безпосередньо у будівлі підприємства, на підприємстві були постійні відключення електроенергії, про що також надано відповідні докази.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.
На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст. 20 розділу І, пп.75.1.1 п.75.1 ст. 75 ПК України у порядку ст. 76 та у строк, передбачений абз.2 п.76.3 ст. 76 ПК України, проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" за квітень, травень, червень 2022 року, про що складено акт від 20 вересня 2023 року №8527/14-29-04-10-09/35048287, який вручено керівнику платника ОСОБА_1 20 вересня 2023 року.
Згідно з Порядком направлення контролюючими органами податкових повідомлень- рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року №1204, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року №846 (далі - Порядок №846), ГУ ДПС у Миколаївській області 13 жовтня 2023 року прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Н" №00093840410, яким нараховано грошове зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкції в розмірі 472 948,34 гривень.
За результатами розгляду заперечень Комісія з питань розгляду заперечень ГУ ДПС у Миколаївській області прийняла рішення, що відсутні підстави для звільнення ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" від відповідальності за порушення, викладені в Акті камеральної перевірки від 20 вересня 2023 року №8527/14-29-04-10-09/35048287. Відповідь від 11 жовтня 2023 року №22675/6/14-29-04-10-04 вручено 11 жовтня 2023 року керівнику платника Загороднюку А.Д.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою для захисту своїх прав.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не надав ні відповідачу, ні суду належного документа відповідно до ст. 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", який засвідчує факт настання форс-мажорних обставин для нього з 24 лютого 2022 року, а саме сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд зазначає про необґрунтованість доводів позивача про те, що він підлягає звільненню від фінансової відповідальності на підставі пп.112.8.9 п.112.8 ст. 112 ПК України.
Податкове повідомлення-рішення від 13 жовтня 2023 року №00093840410 на застосування штрафних санкцій у сумі 472 948,34 грн. до платника ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" прийнято у відповідності до норм Кодексу та скасуванню не підлягає.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, Податкового кодексу України, Закону України від 13 грудня 2022 року №2836-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України", Наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 №225 "Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку затверджено наказом".
Колегія суддів відхиляє доводи апелянта, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Згідно п.201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 розділу V ПК України встановлено - реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Поряд з цим, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Згідно з пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін внесених Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України", який набрав чинності 03 січня 2023 року, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, зокрема реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Відтак, граничним терміном реєстрації в ЄРПН податкових накладних за квітень та травень 2022 року є 15 липня 2022 року, за період з 01 по 15 червня 2022 року є 30 червня 2022 року, за період з 16 по 30 червня 2022 року є 15 липня 2022 року.
Аналогічна позиція Верховного Суду в подібних правовідносинах викладена в постановах від 30 січня 2024 року по справі №280/4484/23 та від 06 лютого 2024 року по справі №160/10740/23.
Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з п.52 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема за порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
На період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
З 27 травня 2022 року набрав чинності пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України в редакції Закону України від 12 травня 2022 року №2260-ІХ, який був чинний до 01 серпня 2023 року.
Абзацом 18 пп.69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп.112.8.9 п.112.8 ст. 112 ПК України, що звільняють від фінансової відповідальності.
Вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються (у редакції чинній на момент вчинення порушення).
Враховуючи наведе, колегія суддів зазначає, що мораторій на незастосування штрафних санкцій, встановлений п.52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, скасовано з 27 травня 2022 року.
Відповідно до пп.69.9 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема: дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 №225 (далі - Порядок №225).
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що позивач до контролюючого органу заяву щодо неможливості виконання податкових обов'язків не подавав.
Відповідно до п.7 розділу II Порядку №225, платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого ПК України або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.
Матеріали справи не містять надання позивачем відповідачу, належного документу який засвідчує факт настання форс-мажорних обставин для нього з 24 лютого 2022 року.
Відтак, колегія суддів доходить висновку про необґрунтованість доводів позивача про те, що він підлягає звільненню від фінансової відповідальності
Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.
Підсумовуючи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення від 13 жовтня 2023 року №00093840410 на застосування штрафних санкцій у сумі 472 948,34 грн. до платника ТОВ "ЕЛІКАТНИЙ СМАК" прийнято податковим органом у відповідності до норм ПК України та скасуванню не підлягає.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Миколаївській області залишити без задоволення, а рішення а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2024 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 10 грудня 2025 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.