Постанова від 10.12.2025 по справі 420/29452/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/29452/24

Категорія:108010000 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н.В.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту:09.12.2024р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Калинівської селищної ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року у справі за позовом комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Калинівської селищної ради до Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2024 року комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Калинівської селищної ради (далі - КУ "ЦНСП" Калинівської СР) звернулася до суду з позовом до Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (далі - ПМУ ДСПП) про визнання протиправною та скасування постанови ПМУ ДСПП від 18 червня 2024 року №ПД/ХС/8647/717/П/ПТ/ПС про стягнення з КУ "ЦНСП" Калинівської СР на користь держави штрафу у розмірі 20 100 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що постанови ПМУ ДСПП від 18 червня 2024 року №ПД/ХС/8647/717/П/ПТ/ПС про стягнення з Центру на користь держави штрафу у розмірі 20 100 грн, протиправною та такою що підлягає скасуванню. Держпрацею винесено припис від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206П, яким керівника КУ "ЦНСП" Калинівської СР зобов'язано у строк до 21 грудня 2023 року усунути виявлені під час позапланової перевірки порушення Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Листом від 21 листопада 2023 року №30 КУ "ЦНСП" Калинівської СР повідомив відповідача про вжиті заходи, направлені на усунення порушень законодавства у сфері праці, а також зауважив про відсутність у цьому бюджетному році коштів на виплату ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки повного розрахунку при звільненні. Зазначена виплата за рахунок видатків КУ "ЦНСП" Калинівської СР на 2024 року бюджетний рік здійснена 25 січня 2024 року. Таким чином, КУ "ЦНСП" Калинівської СР виконано усі вимоги припису Держпраці від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206П. Разом з тим, Держпрацею прийнято рішення про проведення ще одного позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання Центром вимог законодавства у сфері праці, під час якого встановлено невиконання у строк передбачений приписом від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206П п.3 вказаного припису, що стало підставою для прийняття оскаржуваної постанови.

Представник позивача зазначав, що оскаржувана постанова є протиправною, оскільки п.3 припису мав персоніфікований характер. Постанова складена всупереч ст. 265 КЗпП України, за місцезнаходженням Центру позивачем не надсилалася. Обидві позапланові перевірки відповідача здійснювалися у періоду часу, коли діяв правовий режим воєнного стану в Україні та повноваження відповідача щодо перевірок обмежуються ст. 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що актом від 23 травня 2024 року за №ПД/ХС/8647/206 зафіксовано невиконання вимог пункту третього припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П, внесеного директору установи ОСОБА_2 , а саме заробітна плата не виплачувалась працівникам на умовах, визначених трудовим договором, так як в грудні 2023 року заробітна плата нарахована в повному обсязі, але виплачена з порушенням строків, визначених установою. Середній заробіток за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку ОСОБА_1 нараховано в січні 2024 року та виплачено 25 січня 2024 року, чим порушено термін усунення порушень, зазначений у приписі від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П - 21 грудня 2023 року.

Також, ПМУ ДСПП зазначило, що в акті перевірки допущена технічна описка головного державного інспектора Карнаух Т.Ю. щодо зазначення підстави перевірки, оскільки підставою для перевірки стало звернення ОСОБА_1 , відповідно в наказі Міжрегіонального управління на проведення перевірки від 10 травня 2024 року за №127/ПД-ЗК та направленні на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у КУ ЦНСП за №ПД/1/7467-23 від 13 листопада 2023 року зазначена підстава для проведення перевірки абз.5 ч.1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V (далі - Закон №877-V); у даних документах стосовно перевірки підстава проведення перевірки зазначена вірно. У зв'язку з виявленими порушеннями уповноваженою посадовою особою Міжрегіонального управління, керуючись ст. 265 КЗпП України, ст. 53 Закону України "Про зайнятість населення", Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 року №509 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення" (далі - Порядок №509), та на підставі абз.4 ч.2 ст. 265 КЗпП України на КУ "ЦНСП" Калинівської СР накладено штраф у розмірі 20 100 (двадцять тисяч сто) гривень, про що винесена 18 червня 2024 року постанова за №ПД/ ХС/8647/717/П/ПТ/ПС. Відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" від 22 жовтня 2023 року №3415-IX, з 01 січня 2023 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 6 700 грн. Тобто, сума штрафу розрахована наступним чином: 6 700 (розмір мінімальної заробітної плати) x 3 (трикратний розмір) = 20 100 (двадцять тисяч сто) грн.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову КУ "ЦНСП" Калинівської СР до ПМУ ДСПП про скасування постанови про накладення штрафу.

В апеляційній скарзі КУ "ЦНСП" Калинівської СР ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Доводи апеляційної скарги:

- судом першої інстанції проігноровано факту перевищення посадовими особами ПМУ ДСПП повноважень під час здійснення у травні 2024 року позапланової перевірки.

- проведений ПМУ ДСПП у травні 2024 року позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання позивачем вимог законодавства у сфері праці (далі - друга перевірка), здійснено всупереч чинному законодавству. Підстави для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану наведені у ч.3 ст. 16 Закону. Вказана відповідачем підстава проведення другої перевірки ч.3 ст. 16 Закону не відповідає. Зроблений ПМУ ДСПП у власному відзиві висновок про те, що зміст наказу Міністерства економіки України від 07 березня 2024 року №6233 "Про внесення зміни до наказу Міністерства економіки України від 16 червня 2023 року №5782" "дає повноваження на проведення Міжрегіональним управлінням протягом періоду воєнного стану позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених в тому числі абзацом четвертим ч.1 ст. 6 Закону №877-V." не ґрунтується на законі та є помилковим. Акти центральних органів виконавчої влади, у тому числі Міністерства економіки України не є законами і не створюють наслідків аналогічних законам. Враховуючи вищенаведене, Проведена відповідачем друга позапланова перевірка на підставі абзацу четвертого ч.1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суперечить ч.3 ст. 16 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та є протиправною, а її результати не несуть юридичних наслідків. Суд першої інстанції надаючи оцінку таким діям відповідача, не роблячи зайвих спроб пояснити свою позицію, зазначив що такі дії відповідача відповідають вимогам Закону.

- в оскаржуваній постанові зазначено що на позивача накладено штраф на підставі абз.4 ч.2 ст. 265 КЗпП України. За приписами цієї норми юридичні та фізичні особи, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення. До порушення строків виплати заробітної плати більш як за один місяць відповідач відносить те що: в грудні 2023 року заробітна плата нарахована в повному обсязі, але виплачена з порушенням строків, визначених установою. середній заробіток за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку ОСОБА_1 нараховано в січні 2024 року та виплачено 25 січня 2024 року, чим порушено термін усунення порушень, зазначений у приписі від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П - 21 грудня 2023 року. Внаслідок віднесення відповідачем, всупереч позиції Верховного Суду, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні до заробітної плати, порушено усі принципи та суть юридичної відповідальності. Тобто, позивача притягнули до відповідальності не за порушення, а за сам факт наявності у нього спеціального виду відповідальності.

У відзиві ПМУ ДСПП на апеляційну скаргу вказується, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, прийнятим за результатами з'ясування усіх обставин, що мають значення для справи, містить висновки, які відповідають обставинам справи, тому підлягає залишенню у силі, а апеляційна скарга КУ "ЦНСП" Калинівської СР є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги КУ "ЦНСП" Калинівської СР, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

27 жовтня 2023 року за вх.№Х-3754-23а до Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці надійшло звернення ОСОБА_1 про порушення виплати заробітної плати і відправлення в простій під час воєнного стану без виплати заробітної плати.

30 жовтня 2023 року листом №ЦА-5202/1/2.1.6-23а Державна служба України з питань праці погодила Південному міжрегіональному управлінню Державної служби з питань праці проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за зверненням ОСОБА_1

13 листопада 2023 року начальником Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці прийнято наказ №217/ПД-ЗК, яким доручено головному державному інспектору відділу з питань праці управління інспекційної діяльності у Херсонській області Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Карнаух Т.Ю. з 14 листопада 2023 року по 24 листопада 2023 року провести позаплановий захід державного нагляду (контролю) в КУ "ЦНСП" Калинівської СР (вул. Братів Сокорянських, буд. 19а, смт. Калинівське, Бериславський район, Херсонська обл., 74131, код ЄДРПОУ: 44511377) з питань оплати праці, виплати заробітної плати відповідно до умов, визначених трудовим договором, першочерговості виплати заробітної плати, призупинення дії трудового договору.

13 листопада 2023 року головному державному інспектору Карнаух Т.Ю. видано направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у КУ ЦНСП №ПД/1/7467-23.

Під час перевірки було встановлено, що підприємство здійснює свою діяльність на підставі Положення про КУ "ЦНСП" Калинівської СР, затвердженого рішенням сесії селищної ради від 20 вересня 2021 року №111. Згідно Положення КУ "ЦНСП" Калинівської СР заснована на комунальній власності, що утворюється Калинівською селищною радою, підзвітна та підконтрольна Калинівській селищній раді, підпорядкована виконавчому комітету селищної ради та селищному голові. Засновником КУ "ЦНСП" Калинівської СР є Калинівська селищна рада. КУ "ЦНСП" Калинівської СР у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, наказами Мінсоцполітики, іншими нормативно - правовими актами з питань надання соціальних послуг, а також власним Положенням. Положення КУ "ЦНСП" Калинівської СР, структура та гранична чисельність затверджується селищною радою. КУ "ЦНСП" Калинівської СР є юридичною особою, бюджетною установою, неприбутковою організацією, має самостійний баланс, відкриті рахунки в органах та банківських установах, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, бланки та штампи із своїм найменуванням. Головним розпорядником коштів КУ "ЦНСП" Калинівської СР є Калинівська селищна рада. Кошторис, штатний розпис КУ "ЦНСП" Калинівської СР затверджує селищний голова, як головний розпорядник коштів.

Розпорядженням селищного голови Калинівської селищної ради Херсонської області від 05 листопада 2021 року №156 "Про призначення на посаду ОСОБА_2 " призначено ОСОБА_2 з 08 листопада 2021 року на посаду директора КУ "ЦНСП" Калинівської СР як такого, що визнаний переможцем конкурсу на цю посаду.

Згідно письмового пояснення директора КУ ЦНСП ОСОБА_2 щодо термінів виплати заробітної плати працівникам керуються ст. 115 КЗпП України, а також згідно поданих до Казначейської служби супровідних листів (за 2022 року - №2 від 05 січня 2022 року та за 2023 року - №2а від 24 січня 2023 року), в яких зазначається, що заробітна плата за першу половину місяця виплачується 10 числа щомісячно, а за другу половину - 25 числа щомісячно.

Позаплановим заходом охоплено період з 01 квітня 2022 року по 01 листопада 2023 року.

Відповідно до наказу директора від 20 березня 2022 року №5 "Про оплату праці згідно штатного розпису", у зв'язку з російською агресією на території України та Калинівської громади і неможливістю отримувати від відповідальної особи відомостей та табелів використання робочого часу директором було вирішено нараховувати заробітну плату співробітникам КУ "ЦНСП" Калинівської СР згідно штатного розпису на 2022 рік з березня місяця 2022 року.

Перевіркою встановлено, що працівниця ОСОБА_1 з 05 квітня 2022 року знаходилася у простої, а з 01 січня 2023 року з нею призупинено дію трудового договору, 31 липня 2023 оку. дана працівниця звільнена з посади за угодою сторін.

Відповідно до наданої для дослідження обліково-бухгалтерської документації було встановлено, що табелі обліку використання робочого часу на підприємстві не ведуться, у зв'язку з чим не забезпечено достовірний облік виконуваної працівником роботи, чим порушено ч.1 ст. 7 Закону №2136 та ч.2 ст. 30 Закону України "Про оплату праці", а саме роботодавцем не забезпечено достовірний облік виконуваної працівником роботи.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27 березня 2022 року та Наказу №6 від 27 березня 2022 року "Про надання відпустки ОСОБА_3 " було надано щорічну основну відпустку на 9 календарних днів з 27 березня 2022 року по 04 квітня 2022 року за період роботи 13 листопада 2021 року - 26 березня 2022 року, але нарахування заробітної плати за дні відпустки було здійснено згідно "Відомості нарахування і видачі заробітної плати за квітень 2022 року" в квітні 2022 року та виплачено 14 квітня 2022 року (відповідно до відомості зарахувань заробітної плати), чим порушено ч.5 ст. 115 КЗпП України, а саме заробітна плата за весь час щорічної відпустки не була виплачена до її початку.

Також з 05 квітня 2022 року працівниці ОСОБА_1 згідно наказу запроваджено простій, але грошові кошти за час встановленого простою в квітні 2022 року нараховані в липні 2022 року та виплачені 02 серпня 2022 року (згідно відомостей зарахувань заробітної плати).

Також грошові кошти за час встановленого простою за травень 2022 були нараховані в червні 2022 року та виплачені 27 червня 2022 року (відповідно до відомості зарахувань заробітної плати), грошові кошти за час встановленого простою у червні 2022 року виплачені один раз - 30 червня 2022 року (відповідно до відомості зарахувань заробітної плати). Грошові кошти за час встановленого простою у вересні, жовтні, листопаді 2022 року були нараховані вчасно, але виплачені 31 грудня 2022 року (відповідно до відомості зарахувань заробітної плати).

З урахуванням викладеного, порушено вимоги ч.1 ст. 10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" №2136-IX (далі - Закон №2136-IX), ч.1 ст. 115 КЗпП України, а саме заробітна плата виплачується не регулярно, та ч.1 ст. 7 Закону №2136 та ч. 2 ст. 30 Закону України "Про оплату праці", а саме роботодавцем не забезпечено достовірний бухгалтерський облік витрат на оплату праці.

Відповідно до довідки "Рух коштів КУ Центр надання соціальних послуг Калинівської селищної ради за 2022 - 2023рр." кошти, які надходили на оплату праці, використовувалися в повному обсязі. В вересні, жовтні, листопаді 2022 року на рахунок підприємства не надходили кошти на оплату праці.

За вищезазначені місяці в Казначейській службі підприємством було зареєстровано кредиторські заборгованості по виплаті заробітної плати. 23 грудня 2022 року підприємству було надано фінансування на оплату праці, 26 грудня 2022 року в казначейській службі зареєстровані платіжні зобов'язання на оплату праці за період вересень - грудень 2022 року та 31 грудня 2022 року заборгованість по заробітній платі всім працівникам в т.ч. ОСОБА_1 було виплачено (відповідно до відомості зарахувань заробітної плати).

Станом на 01 січня 2023 року відсутня заборгованість по заробітній платі перед працівниками за 2022 рік.

Директором КУ "ЦНСП" Калинівської СР 30 грудня 2022 року був виданий наказ №37 від 30 грудня 2022 року "Про припинення простою" - "у зв'язку з виробничою необхідністю виконання трудових обов'язків припинити простій з 01.01.2023р.", простій припинявся з п'ятьма працівниками, серед яких була ОСОБА_1 .

Також, був виданий наказ №38 від 30 грудня 2022 року "Про призупинення дії трудового договору" з 01 січня 2023 року з п'ятьма працівниками, серед яких була ОСОБА_1 , де підставою призупинення трудового договору є: "У зв'язку з збройною агресією проти України та через введення в Україні воєнного стану Указом Президента від 24.02.2022 року №64/2022, виїздом за межі селища частини працівників, відсутністю людей похилого віку, які обслуговувалися у відділені стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, неможливістю КУ "ЦНСП" Калинівської СР забезпечити працівників роботою, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки передбачені трудовим договором".

В порушення вимог абз.1 ч.1 ст. 13 Закону №2136-IX призупинення дії трудового договору з працівницею ОСОБА_1 відбулося без дотримання вимог законодавства, а саме не доведено абсолютної неможливості обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Згідно заяви працівниці ОСОБА_1 та наказу директора КУ "ЦНСП" Калинівської СР №11 від 31 липня 2023 року "Про звільнення ОСОБА_4 " було звільнено дану працівницю 31 липня 2023 року за угодою сторін згідно п.1 ст. 36 КЗпП України.

Нарахування компенсації за 18 днів невикористаної відпустки при звільнені було здійснено в жовтні 2023 року (згідно даним відомості нарахування заробітної плати працівникам).

Остаточний розрахунок проведений 25 жовтня 2023 року (згідно відомостей зарахувань заробітної плати), чим порушено ст. 116 КЗпП України, а саме при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, не провадилась в день звільнення, а також, у зв'язку з невиплатою з вини роботодавця належних звільненому працівникові ОСОБА_1 сум у строки, визначені ст. 116 КЗпП України, підприємство не нарахувало та не виплатило працівнику його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

Трудова книжка видана працівниці ОСОБА_1 27 серпня 2023 року, факт отримання трудової книжки працівниця підтвердила підписом в наказі №11 від 31 липня 2023 року про її звільнення.

На підставі вищезазначеного головним державним інспектором Карнаух Т.Ю. було складено акт №ПД/ХС/22006/206 від 21 листопада 2023 року, винесено припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, здійснення державного гірничого нагляду №ПД/ХС/22006/206/П від 21 листопада 2023 року та складено протокол про адміністративне правопорушення №ПД/ХС/22006/206/П/ПТ від 21 листопада 2023 року про вчинення директором КУ "ЦНСП" Калинівської СР ОСОБА_2 адміністративного правопорушення за період з квітня 2022 по 01 листопада 2023 року, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 41 КУпАП визнано винним ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного порушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП.

У приписі від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206П керівника Центру зобов'язано у строк до 21 грудня 2023 року усунути такі три порушення: в порушення ч.1 ст. 7 Закону №2136-IX не забезпечено ведення достовірного обліку виконуваної працівником роботи та обліку витрат на оплату праці; в порушення ч.2 ст. 7 Закону №2136-IX сторони трудового договору у період дії воєнного стану не визначились з прийнятним для них способом створення, пересилання i зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником; в порушення ч.1 ст. 10 Закону №2136-IX Центром заробітна плата не виплачувалася у 2022 році працівнику ОСОБА_1 на умовах, визначених трудовим договором, з нею не здійснено повний розрахунок при звільненні у 2023 році, не нараховано та не виплачено середній заробіток за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку.

10 травня 2024 року начальником ПМУ ДСПП прийнято наказ від 10 травня 2024 року за №127/ПД-ЗК, яким доручено ОСОБА_5 провести перевірку виконання КУ "ЦНСП" Калинівської СР припису від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П щодо усунення порушень вимог законодавства про працю, виданого за результатами проведення попереднього заходу державного нагляду (контролю).

На виконання ч.2 ст. 7 Закону №877-V ПМУ ДСПП видано направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у КУ "ЦНСП" Калинівської СР за №ПД/1/4432-24 від 10 травня 2024 року та направлено директору КУ "ЦНСП" Калинівської СР вимогу про надання документів №ПД/ХС/8647/206/В від 13 травня 2024 року.

23 травня 2024 року, за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у КУ ЦНСП складено акт №ПД/ХС/8647/206, яким встановлено невиконання в повному обсязі і у визначений приписом термін вимоги пункту третього припису про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П, а саме: - заробітна плата не виплачувалась працівникам на умовах, визначених трудовим договором. В грудні 2023 року заробітна плата нарахована в повному обсязі, але виплачена з порушенням строків, визначених установою - заробітна плата за першу половину місяця виплачується 10 числа щомісячно, за другу половину - 25 числа щомісячно. КУ ЦНСП в грудні 2023 року виплачено заробітну плату один раз на місяць - 26 грудня 2023 року; - середній заробіток за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку ОСОБА_1 нараховано в січні 2024 року та виплачено 25 січня 2024 року, чим порушено термін усунення порушень, зазначений у приписі про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П - 21 грудня 2023 року.

24 травня 2024 року щодо ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення №ПД/ХС/8647/206/П/ПТ за невиконання вимог пункту 3 припису від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П у строк до 21 грудня 2023 року, чим порушено ст. 188-6 КУпАП.

Також, 03 червня 2024 року складена постанова по справі про адміністративне правопорушення за №ПД/ХС/8647/717/П/ПТ/ПС.

Копію акту перевірки, копію протоколу про адміністративне правопорушення, копія постанови по справі про адміністративне правопорушення та запрошення на слухання у адміністративній справі направлено КУ "ЦНСП" Калинівської СР засобами поштового зв'язку.

У зв'язку з виявленими порушеннями уповноваженою посадовою особою Міжрегіонального управління, керуючись ст. 265 КЗпП України, ст. 53 Закону України "Про зайнятість населення", Порядком №509, та на підставі абз.4 ч.2 ст. 265 КЗпП України на КУ ЦНСП накладено штраф у розмірі 20 100 грн., про що винесена 18 червня 2024 року постанова за №ПД/ ХС/8647/717/П/ПТ/ПС

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що середній заробіток за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку ОСОБА_1 нараховано в січні 2024 року та виплачено 25 січня 2024 року, чим порушено термін усунення порушень, зазначений у приписі про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П - 21 грудня 2023 року. Оскаржувана постанова прийнята саме у зв'язку із несвоєчасним виконанням вимог припису від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П, а тому посилання позивача на ст. 10 Закону №2136-IX щодо звільнення роботодавця від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили є безпідставними, оскільки як вказав вище суд, вимоги припису є чинними та належать до виконання позивачем. Крім цього, позивач не навів суду обставин, які б підтверджували, що порушення строків нарахування та виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку сталося у зв'язку веденням бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.

Суд першої інстанції зазначив, що у зв'язку з виявленими порушеннями уповноваженою посадовою особою Міжрегіонального управління, керуючись ст. 265 КЗпП України, ст. 53 Закону України "Про зайнятість населення", Порядком №509, та на підставі абз.4 ч.2 ст. 265 КЗпП України, на КУ ЦНСП накладено штраф у розмірі 20 100 грн.

Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог КУ "ЦНСП" Калинівської СР про визнання протиправною та скасування постанови ПМУ ДСПП від 18 червня 2024 року №ПД/ХС/8647/717/П/ПТ/ПС про стягнення з КУ "ЦНСП" Калинівської СР на користь держави штрафу у розмірі 20 100 грн.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам Конституції України, ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, КЗпП України, Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", Положення Про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану", Наказу Мінекономіки від 16 червня 2023 року №5782 "Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану".

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пункт 7 Положення Про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення №96) передбачає, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Відповідно до пункту 1 Положення про Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 23 вересня 2022 року №168, Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану" (далі - Постанова №303) постановлено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні".

Відповідно п.2 Постанови №303 дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах, та за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку, що для надання центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, дозволу на здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) повинна існувати конкретна загроза, яка має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, і лише така конкретна загроза може бути підставою для проведення конкретного позапланового заходу державного нагляду (контролю) протягом періоду дії воєнного стану.

Пунктом 1 Наказу Мінекономіки від 16 червня 2023 року №5782 "Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану" дозволено Державній службі з питань праці протягом періоду воєнного стану проведення позапланових заходів державного нагляду контролю у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абзацами п'ятим, восьмим та дев'ятим частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно ст. 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15 березня 2022 року №2136-IX, у період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.

Позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються у порядку, встановленому Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються: за наявності підстав, визначених абзацами п'ятим, восьмим, дев'ятим, десятим частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"; за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації; у зв'язку з невиконанням суб'єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.

У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон №877-V.

Відповідно до положень ст. 1 Закону №877-V встановлено, зокрема, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Абзацом 5 ч.1 ст. 6 Закону №877-V, підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Відповідно ч.ч.1-5 ст. 7 Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Пунктом 2 Глави XIX "Прикінцеві положення" КЗпП України визначено, що під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

Відповідно ст. 10 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов'язку виплати заробітної плати. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в КУ "Центр надання соціальних послуг" звернення ОСОБА_1 про порушення виплати заробітної плати і відправлення в простій під час воєнного стану без виплати заробітної плати від 27 жовтня 2023 року за вхід. №Х-3754-23а та необхідність перевірки виконання вимог припису від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П, що відповідає вимогам Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

Під час проведення заходів державного нагляду (контролю) в КУ "Центр надання соціальних послуг встановлено порушення позивачем норм Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".

Колегія суддів зазначає, що в свою чергу відповідач в акті від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206 зазначив, що ним допущено технічну помилку щодо зазначення підстави проведення перевірки, оскільки суду надано належні та достатні доказ на підтвердження факту проведення заходу контролю на підставі звернення ОСОБА_1 , тобто абз.5, а не абз.8 ч.1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Колегія суддів акцентує увагу, що припис від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П є чинним, тобто, вимоги зазначеного припису були обов'язковими до виконання.

Колегія суддів звертає увагу, що в п.3 зазначеного припису було вказано строк до 21 грудня 2023 року для усунення порушення прав ОСОБА_1 щодо не нарахування та не виплати середнього заробітку за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що середній заробіток за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку ОСОБА_1 нараховано в січні 2024 року та виплачено 25 січня 2024 року.

Враховуючи вищезазначені обставини, колегія суддів констатує порушення апелянтом строку усунення порушень, зазначених у приписі про усунення виявлених порушень законодавства про працю від 21 листопада 2023 року №ПД/ХС/22006/206/П - 21 грудня 2023 року.

Крім того, як вірно встановлено судом першої інстанції, позивачем не наведено обставин, які б підтверджували, що порушення строків нарахування та виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час затримки належних звільненому працівнику сум у день звільнення по день фактичного розрахунку сталося у зв'язку веденням бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.

Щодо посилання позивача на окремі недоліки проведення перевірки, колегія суддів посилається на висновки Верховного Суду в постанові від 22 травня 2020 року у справі №825/2328/16, відповідно до яких порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.

Певні дефекти адміністративного акта можуть не пов'язуватись з його змістом, а стосуватися процедури його ухвалення. У такому разі можливі дві ситуації: внаслідок процедурного порушення такий акт суперечитиме закону (тоді акт є нікчемним), або допущене порушення не вплинуло на зміст акта (тоді наслідків щодо його дійсності не повинно наставати взагалі).

Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття.

Дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків (ultra vires action - invalid act). Разом із тим, не кожен дефект акта робить його неправомірним.

Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, останні взагалі не впливають на його дійсність.

Так, у відповідності до практики Європейського Суду з прав людини, скасування акта адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

Таким чином, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: "протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків" і, на противагу йому, принцип "формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення".

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року у справі №813/1790/18.

Так, відповідно абз.4 ч.2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Матеріалами справи встановлено, що у зв'язку з виявленими порушеннями уповноваженою посадовою особою Міжрегіонального управління, керуючись ст. 265 КЗпП України, ст. 53 Закону України "Про зайнятість населення", Порядком №509, та на підставі абз.4 ч.2 ст. 265 КЗпП України, на КУ ЦНСП накладено штраф у розмірі 20 100 грн.

Колегія суддів вважає вірним посилання суду першої інстанції, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", з 01 січня 2023 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 6700 гривень. Тобто, сума штрафу 20 100 грн. (6 700 грн. х3) розрахована правильно.

За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог КУ "ЦНСП" Калинівської СР.

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судова колегія не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу комунальної установи "Центр надання соціальних послуг" Калинівської селищної ради залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 10 грудня 2025 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.