11 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/29492/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року (суддя Бухтіярова Марина Миколаївна) в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови від 28.08.2025 № 39220-30540/К-01/8-0400/25 ОСОБА_1 : здійснити перерахунок призначеної пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 80% від його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», середньомісячний заробіток який визначений відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислений з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018-2020 роки (9118,81 грн), яка станом на 23.10.2021 складала 31 669, 63 грн (9118,81 х 3,47300), де 9118,81 - середній показник заробітної плати для призначення пенсії за 2018-2020 роки, 3,47300 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації, про що зазначено у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.06.2025, правильно визначити страховий, пільговий стаж на підземних роботах за Списком № 1 за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додатковий стаж, понаднормовий стаж та здійснити перерахунок пенсії з 23.10.2021 із застосуванням при перерахунку пенсії наступних даних станом на 23.10.2021: загального страхового стажу 52 роки 10 місяців 15 днів, пільгового підземного стажу за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 22 роки 06 місяців 12 днів (провідні професії), додаткового стажу 22 роки, понаднормового стажу 17 років; здійснити індексацію (перерахунок) пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з 2020 роки в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення: 1) у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», 2) у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», 3) у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», 4) у розмірі 1,115 з 01 березня 2025 року згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2025 за період з 01.03.2022 по 28.02.2025. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 : здійснити перерахунок, нарахування та виплату призначеної пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 80% від 31 669, 63 грн - його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із застосуванням середньомісячного заробітку, який визначений відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», обчислений з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018-2020 роки (9118,81 грн), яка станом на 23.10.2021 складала 31 669, 63 грн (9118,81 х 3,47300), де 9118,81 - середній показник заробітної плати для призначення пенсії за 2018-2020 роки, 3,47300 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації, про що зазначено у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13.06.2025. При перерахунку пенсії застосувати наступні дані станом на 23.10.2021 для розрахунку розміру пенсії: загальний страховий стаж 52 роки 10 місяців 15 днів, пільговий підземний стаж 22 роки 06 місяців 12 днів за ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (провідні професії), додатковий стаж 22 роки, понаднормовий стаж 17 років. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування індексації пенсії, провести перерахунок (індексацію пенсії) та виплату недоотриманих сум пенсії ОСОБА_1 , відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення: 1) у розмірі 1,14 з 01 березня 2022 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», 2) у розмірі 1,197 з 01 березня 2023 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», 3) у розмірі 1,0796 з 01 березня 2024 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», 4) 1,115 з 01 березня 2025 року відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату недоотриманих сум індексації до пенсії з 10.04.2025. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області після здійснення з 23.10.2021 перерахунку пенсії згідно з ч. 2 позовних вимог, а також після здійснення індексації пенсії згідно з ч. 3 позовних вимог здійснити з 01.04.2025 за період з 01.03.2022 по 28.02.2025 перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнту заробітку 3,58404, про який зазначено Головним управлінням пенсійного фонду в Дніпропетровській області 02.05.2025 у відповіді № 0400-010307-8.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року в адміністративній справі № 160/29492/25 позовну заяву повернуто позивачу.
Суд першої інстанції вказав, що предметом спірних правовідносин є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: 1. щодо перерахунку пенсії, призначеної за ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у розмірі 80% від його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; та 2. щодо індексації пенсії відповідно до Постанови Уряду № 118 з 01.03.2022, Постанови Уряду № 168 з 01.03.2023, Постанови Уряду № 185 з 01.03.2024 та Постанови Уряду № 115 з 01.03.2025. Отже, у поданій позовній заяві заявлені окремі самостійні позовні вимоги, що виникли фактично з 2 (двох) різних правовідносин з відповідачем щодо перерахунку пенсії у розмірі 80% від його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та щодо перерахунку пенсії внаслідок індексації відповідно до Постанов Уряду № 118, № 168, № 185 та № 115. На обґрунтування заявлених вимог позивачем до позовних матеріалів надані докази, які стосуються окремо кожної з заявлених позовних вимог. Оскільки позивачем у поданому до суду позові об'єднано вимоги, які не пов'язані між собою ані підставою виникнення, ані поданими доказами, суд дійшов до висновку, що позивачем порушено правила об'єднання позовних вимог, тому позовна заява підлягає поверненню позивачеві на підставі пункту 6 частини 4 статті 169 КАС України. Також суд вказав, що позивач не позбавлений права звернутись до суду з різними (окремими) позовами до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо оскарження дій по перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та щодо індексації 2022-2025 рр.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та направити справу для продовження розгляду.
Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до прийняття незаконного рішення. Вказує, що заявлені позивачем позовні вимоги можуть бути розглянуті в одному провадженні, оскільки вони пов'язані між собою підставою призначення пенсії (ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»), не виплатою відповідно до вище зазначених норм права пенсійних виплат після призначення пенсії та як наслідок не здійснення відповідачем перерахунку пенсії. Отже предметом позову є визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання його здійснити. Всі позовні вимоги подані до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку адміністративного судочинства, тому відсутні підстави для повернення позовної заяви. Зазначає, що у разі об'єднання в одному позові вимог, які не пов'язані між собою, крім випадків, передбачених ч. 4, 5 ст. 172 КАС України, суд має право роз'єднати позовні вимоги. Вказує, що багатопредметність позовної заяви не є підставою для її повернення.
Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 6 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Відповідно до частини 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
Частиною 2 цієї статті визначено, що суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Частинами 4-6 цієї статті визначено, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
Суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи вправі до початку розгляду справи по суті роз'єднати позовні вимоги, виділивши одну або декілька об'єднаних вимог в самостійне провадження, якщо це сприятиме виконанню завдання адміністративного судочинства.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що заявлені позовні вимоги підсудні Дніпропетровському окружному адміністративному суду.
При цьому судом не наведені підставі, які є безумовною підставою для повернення позову внаслідок порушення правила об'єднання позовних вимог. Висновки суду першої інстанції, що у поданій позовній заяві заявлені окремі самостійні позовні вимоги, що виникли фактично з 2 (двох) різних правовідносин з відповідачем щодо перерахунку пенсії у розмірі 80% від його заробітної плати (доходу) відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та щодо перерахунку пенсії внаслідок індексації відповідно до Постанов Уряду № 118, № 168, № 185 та № 115, є помилковими, адже позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, отримує один вид пенсії, неправомірні дії щодо перерахунку якої ним оскаржується.
У разі ж якщо суд вважав, що кількість заявлених вимог в одній справі ускладнить її розгляд, він мав процесуальне право роз'єднати такі вимоги в самостійне провадження, що не було здійснено.
Водночас, наявність підстав для застосування положень статті 172 КАС України унеможливлює повернення позовної заяви за пунктом 6 частини четвертої статті 169 КАС України, оскільки наведена норма містить відповідне виключення, на що також звернув увагу Верховний Суд у постанові від 23 травня 2024 року у справі № 160/25102/23.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції про повернення позовної заяви підлягає скасуванню як така, що ухвалена з неправильним застосуванням норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 320, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року в адміністративній справі № 160/29492/25 скасувати.
Адміністративну справу № 160/29492/25 направити до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Постанова суду набирає законної сили з 11 грудня 2025 року та оскарженню не підлягає.
Повна постанова складена 11 грудня 2025 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова